Dlaczego Bóg dał nam wolną wolę, skoro wiedział że to się skończy tragicznie?

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Dlaczego Bóg dał nam wolną wolę, skoro wiedział że to się skończy tragicznie?

Post autor: sądzony » 2021-01-20, 14:41

Praktyk pisze: 2021-01-20, 13:14
sądzony pisze: 2021-01-18, 21:57
a zniewolenie w Chrystusie to jedyna wolna wola
A z tym o co chodzi ? Bo brzmi podejrzanie :)
Ma tak właśnie brzmieć :)
W sensie Pawłowym:
Paweł, sługa (niewolnik – doulos) Chrystusa Jezusa (…) Rz 1,1

oddanie własnej woli Bogu poprzez zjednoczenie z Chrystusem to „kontynuacja” stworzenia „na obraz i podobieństwo”;
moja wola winna być Boża, a to poniekąd zniewolenie woli, którą pozornie za własną mamy

cholercia, to nie takie proste;
nie umiem tego wyjaśnić bez pewnych założeń, a nie chcę za dużo „bruździć” …

wszystko zależy od „ja” i tego czym dla nas jest rzeczywistość
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14987
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4215 times
Been thanked: 2955 times
Kontakt:

Re: Dlaczego Bóg dał nam wolną wolę, skoro wiedział że to się skończy tragicznie?

Post autor: Dezerter » 2021-01-20, 15:49

Praktyk pisze: 2021-01-20, 11:56
Dezerter pisze: 2021-01-20, 11:04
Nie wiemy, czy to, że anioły mogą się zbuntować, to jest "ograniczenie wszechmocy" Wszechmocnego? - próbujemy opisać świat duchowy o którym nie mamy zielonego pojęcia i o prawach i zasadach tam panujących.
A co wiemy, że jak Bóg stworzył to to było dobre - ja się trzymam tego co wiem i na tym buduję swój obraz świata.
Bóg jest wszechmocny i przedwieczny w definicji i mi żadne argumenty na poparcie tej tezy nie są potrzebne.
No ale słowa coś znaczą. Nie można powiedzieć, że Bóg był "wszechwiedzący" i jednocześnie nie wyszedł mu lucyfer bo się zbuntował. Gdyby lucyfer mu nie wyszedł i byłby to w jakiś sposób błąd, to Bóg będąc bytem poza czasowym naprawiłby go zanim by błąd powstał. A jednak jest.
W świecie duchowym to chyba czas nie płynie ;)
I nie nadużywaj imienia świętego Lucyfera
viewtopic.php?f=11&t=39&p=233763&hilit=lucyfer#p233763
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Dlaczego Bóg dał nam wolną wolę, skoro wiedział że to się skończy tragicznie?

Post autor: sądzony » 2021-01-20, 16:29

Dezerter pisze: 2021-01-20, 15:49 (...)
A co wiemy, że jak Bóg stworzył to to było dobre - ja się trzymam tego co wiem i na tym buduję swój obraz świata.
(...)
Tak hipotetyczne ..
kwestia tego, że "dobre" Boga to (moim zdaniem) w naszej ocenie często "nieDobre".
Bóg stworzył (a pewniej) stwarza nas jako dobre, na własne podobieństwo.
Dobre z perspektywy Boga to śmierć i cierpienie w imię Miłości do Człowieka.
Dobre jest wszystko co prowadzi nas do całkowitego poświęcenia się i śmierci w imię Miłości Bogu.
Bez złego ta droga nie istnieje, a człowiek kończy się w momencie gdy się zaczyna.

"Paradoksalnie więc, to spotkanie zła w sobie (a więc szatana i naszej skłonności do ulegania mu) jest otwartą bramą do triumfu Bożego"
Małgorzata Borkowska OSB
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14987
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4215 times
Been thanked: 2955 times
Kontakt:

Re: Dlaczego Bóg dał nam wolną wolę, skoro wiedział że to się skończy tragicznie?

Post autor: Dezerter » 2021-01-21, 13:43

Ja Was i siostrę rozumiem, ale jeśli przyjmiemy, że stwarzał Bóg anioły z możliwością buntu i mieszania , to jednak On jest odpowiedzialny (pośrednio) za zło tego świta. Ja się z tym nie zgadzam - mój szósty zmysł religijno-moralny mówi mi, że że bunt Szatana to niezamierzony (przez Boga) błąd w boskim systemie. I w niczym mi się to nie kłuci z Bożą doskonałością, wszechmocą i innymi przymiotami
ale
to tylko moje proste myślenie
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Magnolia

Re: Dlaczego Bóg dał nam wolną wolę, skoro wiedział że to się skończy tragicznie?

Post autor: Magnolia » 2021-01-21, 14:04

Mi się kłóci, Dez, przypisywanie Bogu jakiegokolwiek błędu, nawet sobie nie żartuj.

Bóg jest Dobrem, i wszystko co stworzył jest dobre, także wolność wyboru.
A dowodem na to jest własnie możliwość niewybrania Boga, czyli buntu przeciwko Niemu.
Gdyby nie było prawdziwej wolności w dokonywaniu wyborów to ani Anioły by nie upadły ani człowiek nie był wolny.
I jednocześnie nie można naszych ludzkich wyborów przypisywać Bogu, przecież to sprzeczność.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14987
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4215 times
Been thanked: 2955 times
Kontakt:

Re: Dlaczego Bóg dał nam wolną wolę, skoro wiedział że to się skończy tragicznie?

Post autor: Dezerter » 2021-01-21, 14:21

Magnolia pisze: 2021-01-21, 14:04 Mi się kłóci, Dez, przypisywanie Bogu jakiegokolwiek błędu, nawet sobie nie żartuj.
Czyli według ciebie Bóg stworzył celowo Anioły z możliwością zbuntowania się i wprowadzenie na świat Zła i Grzechu?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Magnolia

Re: Dlaczego Bóg dał nam wolną wolę, skoro wiedział że to się skończy tragicznie?

Post autor: Magnolia » 2021-01-21, 14:25

Celowo Bóg stworzył wolne Anioły i wolnych ludzi. Bo tylko w wolności mogą odpowiedzieć na Jego miłość.

Reszta to nadinterpretacja ludzka i błędy logiczne.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Dlaczego Bóg dał nam wolną wolę, skoro wiedział że to się skończy tragicznie?

Post autor: sądzony » 2021-01-21, 16:02

Dezerter pisze: 2021-01-21, 14:21
Magnolia pisze: 2021-01-21, 14:04 Mi się kłóci, Dez, przypisywanie Bogu jakiegokolwiek błędu, nawet sobie nie żartuj.
Czyli według ciebie Bóg stworzył celowo Anioły z możliwością zbuntowania się i wprowadzenie na świat Zła i Grzechu?
Moim zdaniem wszechmoc, wszechdobroć i wszech doskonałość Boga polega również na tym, iż dopuścił zło.
Myślę, że dla nas to zbyt wielkie. Logika jest zbyt mała by to rozwikłać.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19094
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2630 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Dlaczego Bóg dał nam wolną wolę, skoro wiedział że to się skończy tragicznie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-01-21, 20:30

Dezerter pisze: 2021-01-21, 13:43 Ja Was i siostrę rozumiem, ale jeśli przyjmiemy, że stwarzał Bóg anioły z możliwością buntu i mieszania , to jednak On jest odpowiedzialny (pośrednio) za zło tego świta.
Absolutnie nie. Po prostu nie możliwość zaistnienia zła jest konsekwencją wolności.
Ja się z tym nie zgadzam - mój szósty zmysł religijno-moralny mówi mi, że że bunt Szatana to niezamierzony (przez Boga) błąd w boskim systemie. I w niczym mi się to nie kłuci z Bożą doskonałością, wszechmocą i innymi przymiotami
Nie rozumiem,jak (rzekome) popełnienie błędu może się nie kłócić z wymienionymi ;)

w 100% zgadzam sie z @Magnolia

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Dlaczego Bóg dał nam wolną wolę, skoro wiedział że to się skończy tragicznie?

Post autor: sądzony » 2021-01-21, 22:37

Marek_Piotrowski pisze: 2021-01-21, 20:30 (...) Po prostu nie możliwość zaistnienia zła jest konsekwencją wolności.
(...)
"nie możliwość" w sensie "niemożliwość" czy w sensie "nie, możliwość..."?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Dlaczego Bóg dał nam wolną wolę, skoro wiedział że to się skończy tragicznie?

Post autor: Logan » 2021-01-22, 05:35

Prosta analogia. Rodzice planują dziecko, dziecko się rodzi, dorasta, doświadcza radości i szczęścia. Niestety dorosłe już dziecko lubi nadmierną prędkość i któregoś razu uderza autem w drzewo i robi sobie poważne kuku. Czy pośrednio odpowiadają za to rodzice, bo go mama urodziła?

Druga analogia głupsza od pierwszej. Rodzice są tak troskliwi o swoje dziecko, że od lat najmłodszych zabraniają mu wyjść na dwór. Uczy się w domu, gra w piłkę w domu, kolegów nie ma, bo dają zły przykład etc. A wszystko dlatego, że rodzice mają skrzywiony obraz troski i opieki.
Ostatnio zmieniony 2021-01-22, 05:40 przez Logan, łącznie zmieniany 2 razy.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Dlaczego Bóg dał nam wolną wolę, skoro wiedział że to się skończy tragicznie?

Post autor: sądzony » 2021-01-22, 09:31

Nie do końca rozumiem Twoje analogie @Logan, co nie oznacza, że są błędne.
Z mojego punktu widzenia, każde dziecko, aby być szczęśliwe musi skonfrontować się z rodzicem (Ojcem/Bogiem).
"Sprawdzić" czy to co mówi jest prawdą. Jedynym narzędziem do tego jest złamanie zakazu. To badanie i poszerzanie granic
z punktu widzenia psychologi rozwojowej jest niezbędne dla "postępu".
Dziecko chce być takie jak rodzic, a może nawet "lepsze" niż rodzic. Jak mam zaufać rodzicowi, który mówi, że rozgrzana patelnia parzy.
Jedyne wyjście to jej dotknąć. Tak rodzi się wyższy rodzaj relacji.
Dziecko uczy się popełniać błąd, doświadczać "kary", prosić o przebaczenie i je uzyskiwać.
Dla mnie tak właśnie jest z człowiekiem.
Raj i jabłko, wygnanie, tułanie się i wyczekiwanie, Jezus i zbawienie.
Ten schemat dzieje się w nas wciąż.
Wciąż grzeszę, mam wyrzuty sumienia, odpokutowuję, i przyjmuję Chrystusa.
Schemat ten jest niezbędny, nie jest jednak właściwy.
Wydaje mi się, że należy go przekroczyć.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Dlaczego Bóg dał nam wolną wolę, skoro wiedział że to się skończy tragicznie?

Post autor: Jozek » 2021-01-22, 11:27

Tu raczej chyba chdzi o wlasciwe rozumienie milosci.
Moze zadam takie niestosowne pytanie, ale czy gdy prostytutka oddaje sie klientowi to znaczy ze go kocha?
Sa czasem tacy naiwni ze tak mysla.
w kazdym przypadku, gdzie jest jakies wymaganie czegos dla siebie, to nie bedzie milosc.
Czesto nawet wsrod narzeczonych sa rozne watpliwosci, czy aby ta druga osoba nie "leci" na pieniadze, na prestiz spoleczny, na wygody, itp.
Jesli w jakims zwiazku ktorekolwiek z podobnych zachowan wystapi, to takie malzenstwo jest z gory przegrane i predzej czy pozniej sie rozpadnie.

Dostalismy wolna wole, by to byl nasz wewnetrzny wybor, cokolwiek wybierzemy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Dlaczego Bóg dał nam wolną wolę, skoro wiedział że to się skończy tragicznie?

Post autor: sądzony » 2021-01-22, 13:29

Jozek pisze: 2021-01-22, 11:27 (...)
Dostalismy wolna wole, by to byl nasz wewnetrzny wybor, cokolwiek wybierzemy.
A ja uważam, że dostaliśmy ją po to by ją oddać. Jedynie wtedy nabiera oba prawdziwego brzmienia.
Czy Jezus chciał umrzeć na krzyżu - nie; czy chciał wypełnić wolę Ojca - owszem.
Wolna wola nie oznacza, że możesz wybierać co chcesz.
Taka wola jest wręcz przez Ciebie zniewolona.

Wolna wola to ta, która jest wolna od konieczności wyboru, bo jest tak blisko Ojca,
że prawie nie ma dylematów czy wątpliwości.
Jest Miłość jedynie.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Magnolia

Re: Dlaczego Bóg dał nam wolną wolę, skoro wiedział że to się skończy tragicznie?

Post autor: Magnolia » 2021-01-22, 14:49

sądzony pisze: 2021-01-22, 13:29
Jozek pisze: 2021-01-22, 11:27 (...)
Dostalismy wolna wole, by to byl nasz wewnetrzny wybor, cokolwiek wybierzemy.
A ja uważam, że dostaliśmy ją po to by ją oddać. Jedynie wtedy nabiera oba prawdziwego brzmienia.
Czy Jezus chciał umrzeć na krzyżu - nie; czy chciał wypełnić wolę Ojca - owszem.
Wolna wola nie oznacza, że możesz wybierać co chcesz.
Taka wola jest wręcz przez Ciebie zniewolona.

Wolna wola to ta, która jest wolna od konieczności wyboru, bo jest tak blisko Ojca,
że prawie nie ma dylematów czy wątpliwości.
Jest Miłość jedynie.
Jesli sam do tego doszedłeś to gratuluję! Jesteś mistykiem! :-bd
A prawda jest taka że Duch Boży Ci to objawił. Chwała Panu!

ODPOWIEDZ