Czy poglądy polityczne mogą być grzechem?

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Grzech

Post autor: Andej » 2021-04-22, 21:50

Anonimowy_2 pisze: 2021-04-22, 20:47 wracając mam grzech czy nie . osobiście nie popieram aborcji
Jeśli jest to bezobjawowy brak akceptacji, to wg mnie, jest to grzechem.
Morkej pisze: 2021-04-22, 19:57 Takie pytanie jest bezsensu. Do wykonywania wyroków śmierci powoływani są specjalni ludzie, którzy zajmują się tym zawodowo tzw. kaci. Dlaczego osoba niebędąca katem miałaby wykonywać wyrok?
Dlatego, aby poczuć odpowiedzialność za odebranie komuś życia. Boisz się nawet pomyśleć? To znaczy, że miałbyś wyrzuty sumienia, gdybyś to uczynił amatorsko lub zawodowo. Tak bardzo się boisz, że nie odważasz się wyobrazić siebie w takiej roli. Nie dziwię się.

A na czym polega ta specjalność ludzi, którzy są powoływani? Aroganckie stwierdzenie, że pytanie bez sensu świadczy o ucieczce od pytania. Wyśmiać, wykpić i nie dopuścić do siebie myśli, że mógłbyś coś takiego zrobić. Czy nie wydaje Ci się, to postawa Kalego? Że kat jest pozbawiony sumienia? Czy z racji tego, że jest specjalnym człowiekiem, sumienie go nie dotyczy?

Uważam, że trzeba mieć specyficzną psychikę, aby potrafić wykonać wyrok śmierci.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Czy poglądy polityczne mogą być grzechem?

Post autor: Zebra » 2021-04-22, 21:56

W sensie takim ,że szanuje ze ktoś ma inne poglądy , ja osobiście nie chciałbym aby aborcja była legalna z drugiej strony nie chce decydować za wszystkich , czy takie stanowisko jest grzechem jeśli tak jak się z tego spowiadać
Chyba zrozumiałam o co chodzi. To trochę tak jak stwierdzenie, że jak by "w końcu" wszystko było legalne to nie byłoby strajków, bo przecież nie ma już o co walczyć. Jak by była legalna aborcja to każdy sam może zdecydować czy jej dokona czy nie, bo przecież ma wolny wybór. Jak wprowadzimy związki partnerskie to "w końcu" nie zależnie kto co tam czuje ma wybór i może sam zdecydować.

Trzeba znaleźć tu środek. To znaczy szanować czyjeś poglądy, szanować człowieka a nawet starać się go kochać jak swojego brata lub siostrę. Ale wyraźnie pokazywać swój sprzeciw wobec poglądów, nie wspierać organizacji, które mają poglądy lewicowe lub starają się coś tam wprowadzić. Nie uczestniczyć w strajkach, nie nosić danych symboli.
Na każdym kroku pokazywać, że ja uważam inaczej. Ale dalej szanować drugą stronę.

Dodano po 2 minutach 13 sekundach:
miał być taki nieśmieszny żart raczej.
Ja się nawet uśmiechnełam ;)
Ostatnio zmieniony 2021-04-22, 21:56 przez Zebra, łącznie zmieniany 1 raz.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Anonimowy_2
Bywalec
Bywalec
Posty: 114
Rejestracja: 18 kwie 2021
Been thanked: 1 time

Re: Grzech

Post autor: Anonimowy_2 » 2021-04-22, 22:24

Andej pisze: 2021-04-22, 21:50
Anonimowy_2 pisze: 2021-04-22, 20:47 wracając mam grzech czy nie . osobiście nie popieram aborcji
Jeśli jest to bezobjawowy brak akceptacji, to wg mnie, jest to grzechem.

jestem katolikiem i po prostu jest to grzech dlatego tego nie popieram

Dodano po 1 minucie 13 sekundach:
Re: Czy poglądy polityczne mogą być grzechem?
Zebra pisze: 2021-04-22, 21:56 W sensie takim ,że szanuje ze ktoś ma inne poglądy , ja osobiście nie chciałbym aby aborcja była legalna z drugiej strony nie chce decydować za wszystkich , czy takie stanowisko jest grzechem jeśli tak jak się z tego spowiadać
Chyba zrozumiałam o co chodzi. To trochę tak jak stwierdzenie, że jak by "w końcu" wszystko było legalne to nie byłoby strajków, bo przecież nie ma już o co walczyć. Jak by była legalna aborcja to każdy sam może zdecydować czy jej dokona czy nie, bo przecież ma wolny wybór. Jak wprowadzimy związki partnerskie to "w końcu" nie zależnie kto co tam czuje ma wybór i może sam zdecydować.

Trzeba znaleźć tu środek. To znaczy szanować czyjeś poglądy, szanować człowieka a nawet starać się go kochać jak swojego brata lub siostrę. Ale wyraźnie pokazywać swój sprzeciw wobec poglądów, nie wspierać organizacji, które mają poglądy lewicowe lub starają się coś tam wprowadzić. Nie uczestniczyć w strajkach, nie nosić danych symboli.
Na każdym kroku pokazywać, że ja uważam inaczej. Ale dalej szanować drugą stronę.
ja nie chodze akurat na strajki ani proaborcyjne ani BLM , tak jak napisałem jestem liberałem i chciałem sie spytać czy takie poglądy to grzech
Ostatnio zmieniony 2021-04-23, 08:54 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawienie cytowania

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1969
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 417 times
Been thanked: 432 times

Re: Grzech

Post autor: Praktyk » 2021-04-23, 09:14

sądzony pisze: 2021-04-22, 20:07
Czyli lepiej zabić zwyrodnialców niż niewsadzać nieletnich złodzieji...
Hmmm ... no niezłe rozwiązanie.
Raczej nie o to chodziło. Dez chciał pokazać sytuację, w której więzienie dla najgorszego zwyrodnialca jest wyrokiem śmierci dla lekkich przestępców. Bo on ich tam w tym więzieniu będzie mordował. Więc jedynym rozwiązaniem miałoby być zabicie tego najgorszego.

Można tu iść o krok dalej. Wyspa, na której mieszka jedno plemię, nie ma więzień, nie ma wysokich murów, nie ma policji i wojska, nie znamy statków, nie możemy odpłynąć. I trafia się ktoś kto zamordował, schwytaliśmy go i wiemy, że będzie mordował dalej, bo sam tak mówi.
Wtedy wymierzenie "kary śmierci" sprowadza się do obrony przed agresorem. Do takiej mini wojny.


Ale tak jak wskazuje KKK. W naszych cywilizacyjnych okolicznościach, w których płacimy za grube mury więzień i ludzi tam pracujących, za policję, nie ma potrzeby wykonywania kar śmierci. Chociaż często w momencie próby schwytania delikwenta i tak zostaje on zastrzelony, jeśli nie chce poddać się izolacji i się broni agresywnie.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Grzech

Post autor: lambda » 2021-04-24, 11:29

Anonimowy_2 pisze: 2021-04-22, 22:24
Andej pisze: 2021-04-22, 21:50
Anonimowy_2 pisze: 2021-04-22, 20:47 wracając mam grzech czy nie . osobiście nie popieram aborcji
Jeśli jest to bezobjawowy brak akceptacji, to wg mnie, jest to grzechem.

jestem katolikiem i po prostu jest to grzech dlatego tego nie popieram

Dodano po 1 minucie 13 sekundach:
Re: Czy poglądy polityczne mogą być grzechem?
Zebra pisze: 2021-04-22, 21:56 W sensie takim ,że szanuje ze ktoś ma inne poglądy , ja osobiście nie chciałbym aby aborcja była legalna z drugiej strony nie chce decydować za wszystkich , czy takie stanowisko jest grzechem jeśli tak jak się z tego spowiadać
Chyba zrozumiałam o co chodzi. To trochę tak jak stwierdzenie, że jak by "w końcu" wszystko było legalne to nie byłoby strajków, bo przecież nie ma już o co walczyć. Jak by była legalna aborcja to każdy sam może zdecydować czy jej dokona czy nie, bo przecież ma wolny wybór. Jak wprowadzimy związki partnerskie to "w końcu" nie zależnie kto co tam czuje ma wybór i może sam zdecydować.

Trzeba znaleźć tu środek. To znaczy szanować czyjeś poglądy, szanować człowieka a nawet starać się go kochać jak swojego brata lub siostrę. Ale wyraźnie pokazywać swój sprzeciw wobec poglądów, nie wspierać organizacji, które mają poglądy lewicowe lub starają się coś tam wprowadzić. Nie uczestniczyć w strajkach, nie nosić danych symboli.
Na każdym kroku pokazywać, że ja uważam inaczej. Ale dalej szanować drugą stronę.
ja nie chodze akurat na strajki ani proaborcyjne ani BLM , tak jak napisałem jestem liberałem i chciałem sie spytać czy takie poglądy to grzech
Tak. Katolik ma za zadanie takze prawnie bronić zycia ludzkiego od poczecia.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Grzech

Post autor: sądzony » 2021-04-24, 16:23

lambda pisze: 2021-04-24, 11:29 Tak. Katolik ma za zadanie takze prawnie bronić zycia ludzkiego od poczecia.
1. Poproszę o źródło.
2. Nawet jeśli, jaki wpływ ma przeciętny katolik na "prawo"?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Grzech

Post autor: lambda » 2021-04-24, 16:37

sądzony pisze: 2021-04-24, 16:23
lambda pisze: 2021-04-24, 11:29 Tak. Katolik ma za zadanie takze prawnie bronić zycia ludzkiego od poczecia.
1. Poproszę o źródło.
2. Nawet jeśli, jaki wpływ ma przeciętny katolik na "prawo"?
Ad.1 Encyklika Evangelium Vitae
Ad.2 ma wplyw w postaci głosowanja na partie polityczne majacych w swoim prgramie ochrone prawna życia od poczecia do śmierci

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Grzech

Post autor: sądzony » 2021-04-24, 16:52

lambda pisze: 2021-04-24, 16:37
sądzony pisze: 2021-04-24, 16:23
lambda pisze: 2021-04-24, 11:29 Tak. Katolik ma za zadanie takze prawnie bronić zycia ludzkiego od poczecia.
1. Poproszę o źródło.
2. Nawet jeśli, jaki wpływ ma przeciętny katolik na "prawo"?
Ad.1 Encyklika Evangelium Vitae
Ad.2 ma wplyw w postaci głosowanja na partie polityczne majacych w swoim prgramie ochrone prawna życia od poczecia do śmierci
1. Nie widzę nic. Możesz zacytować?
2. Faktycznie. Niezły wpływ.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Czy poglądy polityczne mogą być grzechem?

Post autor: Zebra » 2021-04-24, 17:25

@sądzony
A czemu katolik miałby nie chronić życia od początku jego istnienia? Skoro każde życie jest ważne i jest napisane " nie zabijaj"?
2. Wpływ może i dużo może i nie. Ale jednak lepiej zagłosować na partię które są przeciwne aborcji.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Czy poglądy polityczne mogą być grzechem?

Post autor: sądzony » 2021-04-24, 17:47

Zebra pisze: 2021-04-24, 17:25 @sądzony
A czemu katolik miałby nie chronić życia od początku jego istnienia? Skoro każde życie jest ważne i jest napisane " nie zabijaj"?
Oczywiście, że ma chronić.
Chodziło mi jedynie o cytat @lambda
Katolik ma za zadanie takze prawnie bronić zycia ludzkiego od poczecia.
że mam obowiązek bronić go prawnie. W sensie jakoby Kościół nakazywał mi mieszanie się do prawa i polityki. Ja osobiście tak tego nie widzę. Oczywiście mogę się mylić.
Zebra pisze: 2021-04-24, 17:25 2. Wpływ może i dużo może i nie. Ale jednak lepiej zagłosować na partię które są przeciwne aborcji.
Lepiej to coś zrobić niż wrzucić karteczkę i uznać, że już swoje na 4 lata zrobiłem.
(oczywiście mówię też o sobie, choć ja nie wrzucam)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6014
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Czy poglądy polityczne mogą być grzechem?

Post autor: Albertus » 2021-04-24, 18:06

sądzony pisze: 2021-04-24, 17:47
Katolik ma za zadanie takze prawnie bronić zycia ludzkiego od poczecia.
że mam obowiązek bronić go prawnie. W sensie jakoby Kościół nakazywał mi mieszanie się do prawa i polityki. Ja osobiście tak tego nie widzę. Oczywiście mogę się mylić.
Domaganie się prawa broniącego życia wszystkich ludzi nie jest żadnym mieszaniem się do polityki.

Czy na przykład gdyby w jakimś państwie wprowadzono prawo które mówi że jakąś grupę ludzi można bezkarnie zabijać - na przykład murzynów, niepełnosprawnych albo Żydów, to czy protestowanie przeciwko takiemu prawu i domaganie się jego zniesienia byłoby mieszaniem się do polityki?
Nie. Byłoby to bronienie podstawowych naturalnych praw.
Ostatnio zmieniony 2021-04-24, 18:07 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy poglądy polityczne mogą być grzechem?

Post autor: Andej » 2021-04-24, 18:18

Albertus pisze: 2021-04-24, 18:06 Domaganie się prawa broniącego życia wszystkich ludzi nie jest żadnym mieszaniem się do polityki.
Mam mieszane uczucia czytając powyższe zdanie. Albowiem, rzeczywiście żądanie poszanowania prawa do życia dla wszystkich jest obowiązkiem każdego wierzącego Bogu. Jest też elementem nacisku politycznego. Ale nie jest mieszaniem się do polityki. Jest zagwarantowanym dla każdego obywatela prawa do wyrażania swojego zdania. Oraz prawa oczekiwanie, że rządzący, będą zachowywać wartości, które są ważne dla tych, którzy ich wybierali.

Mieszaniem się do polityki byłoby imienne wskazywanie na kogo głosować, szantażowanie polityków lub przekupstwo. Ale wyrażanie swojego zdania jest niezbywalnym prawem każdego obywatela. W kraju demokratycznym każdy katolik ma prawo i obowiązek domagania się ochrony życia od poczęcia, tj. od powstania nowego genotypu ludzkiego.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Czy poglądy polityczne mogą być grzechem?

Post autor: sądzony » 2021-04-24, 19:25

Albertus pisze: 2021-04-24, 18:06
sądzony pisze: 2021-04-24, 17:47
Katolik ma za zadanie takze prawnie bronić zycia ludzkiego od poczecia.
że mam obowiązek bronić go prawnie. W sensie jakoby Kościół nakazywał mi mieszanie się do prawa i polityki. Ja osobiście tak tego nie widzę. Oczywiście mogę się mylić.
Domaganie się prawa broniącego życia wszystkich ludzi nie jest żadnym mieszaniem się do polityki.

Czy na przykład gdyby w jakimś państwie wprowadzono prawo które mówi że jakąś grupę ludzi można bezkarnie zabijać - na przykład murzynów, niepełnosprawnych albo Żydów, to czy protestowanie przeciwko takiemu prawu i domaganie się jego zniesienia byłoby mieszaniem się do polityki?
Nie. Byłoby to bronienie podstawowych naturalnych praw.
Gdyby, np, polscy katolicy byli "właściwie zewangelizowani" nie trzebaby było im pod groźbą kary więzienia powtarzać:
Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Mt 22,39

Chrześcijaństwo to nie ustrój. Cel jest jeden i nie zależy od głosów większości, a wręcz przeciwnie.
Domaganie się obroby, nie ma nic wspólnego z obroną.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Czy poglądy polityczne mogą być grzechem?

Post autor: lambda » 2021-04-24, 19:27

«W ciągłości z całą Tradycją Kościoła pozostaje także nauczanie o koniecznej zgodności prawa cywilnego z prawem moralnym (…) Tak więc ustawy, które dopuszczają bezpośrednie zabójstwo niewinnych istot ludzkich, poprzez przerywanie ciąży i eutanazję, pozostają w całkowitej i nieusuwalnej sprzeczności z nienaruszalnym prawem do życia, właściwym wszystkim ludziom, i tym samym zaprzeczają równości wszystkich wobec prawa. (…) Przerywanie ciąży i eutanazja są zatem zbrodniami, których żadna ludzka ustawa nie może uznać za dopuszczalne. (…) Tak więc w przypadku prawa wewnętrznie niesprawiedliwego, jakim jest prawo dopuszczające przerywanie ciąży i eutanazję, nie wolno się nigdy do niego stosować „ani uczestniczyć w kształtowaniu opinii publicznej przychylnej takiemu prawu, ani też okazywać mu poparcia w głosowaniu”.» – Jan Paweł II, Evangelium vitae, 72, 73.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy poglądy polityczne mogą być grzechem?

Post autor: Andej » 2021-04-24, 19:35

Słuszny i ważny cytat.
To nakaz. To obowiązek. Chrześcijański. Mamy do tego prawo, aby się tego domagać.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ