Czy to grzech - pd24

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pd24
Bywalec
Bywalec
Posty: 154
Rejestracja: 28 mar 2021
Has thanked: 57 times
Been thanked: 13 times

Pytanie?

Post autor: pd24 » 2021-04-23, 20:16

Witam, czy pójście na imprezę w piątek to grzech ciężki? Zapowiadają się niedługo urodziny koleżanki, a chciałabym w niedziele przystąpić do Komunii
@};-

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Pytanie?

Post autor: Dezerter » 2021-04-23, 20:57

pd24 pisze: 2021-04-23, 20:16 Witam, czy pójście na imprezę w piątek to grzech ciężki? Zapowiadają się niedługo urodziny koleżanki, a chciałabym w niedziele przystąpić do Komunii
Generalnie piątek to nie jest dzień na imprezy dla chrześcijanina
jednak to nie ty jesteś organizatorem i nie masz wpływu na dzień, wiec jakaś okoliczność łagodząca jest.
Możesz iść na imprezę, ale nie musisz się szampańsko bawić wówczas chyba nie zgrzeszysz ciężko
ale jak się upijesz, będziesz śpiewał i tańczył - to ja bym do komunii nie szedł.
Ostatnio zmieniony 2021-04-23, 20:57 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
pd24
Bywalec
Bywalec
Posty: 154
Rejestracja: 28 mar 2021
Has thanked: 57 times
Been thanked: 13 times

Re: Pytanie?

Post autor: pd24 » 2021-04-23, 21:47

A jeżeli nie będę pic alkoholu ale chciałabym potańczyć czy pośpiewać to też zgrzeszę? Rzadko są takie okazje.. :(
@};-

Awatar użytkownika
pd24
Bywalec
Bywalec
Posty: 154
Rejestracja: 28 mar 2021
Has thanked: 57 times
Been thanked: 13 times

Re: Pytanie?

Post autor: pd24 » 2021-04-23, 23:32

„Kto wybiera się na imprezę w piątek nie popełnia grzechu, ale nie zmienia to faktu, że nadal obowiązuje go wstrzemięźliwość od jedzenia mięsa.” ks. Przemek Kawa Kawecki sdb

Na prawdę przekopałam połowę internetu i sama nie wiem, co myśleć. Widzę, że pare lat temu nastąpiła pewna „aktualizacja” Przykazań Kościelnych. Staram się zawsze zachowywać wstrzemięźliwość w piątki i odmawiam koronkę do Miłosierdzia Bożego o 15...
@};-

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Pytanie?

Post autor: Dezerter » 2021-04-23, 23:41

Jest jeszcze jedna poszlaka, że to nie jest grzech
Impreza będzie wieczorem, a więc po zachodzie słońca, a Jezus został ukrzyżowany przed zachodem słońca w żydowski dzień przed szabatem. Po zmroku jest już nowy dzień - szabat, więc skoro nasza religia wywodzi się z Mazaizmu (od Mojżesza), to patrząc w tej perspektywie ... ;)
wiem, że to kombinowanie, ale zgodne z Tradycją ;)
wolę takie niż ks. Przemek Kawa Kawecki sdb, który mówi pij , imprezuj, tańcz i śpiewaj, byleś mięsa nie jadł :-o :-\
Ostatnio zmieniony 2021-04-23, 23:45 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
pd24
Bywalec
Bywalec
Posty: 154
Rejestracja: 28 mar 2021
Has thanked: 57 times
Been thanked: 13 times

Re: Pytanie?

Post autor: pd24 » 2021-04-23, 23:51

OK, dziękuje za odpowiedź. Przystąpię do Komunii.
Ostatnio zmieniony 2021-04-24, 00:08 przez pd24, łącznie zmieniany 1 raz.
@};-

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Pytanie?

Post autor: Dezerter » 2021-04-24, 00:17

Poczekaj z decyzją - przed kościołem sumienie samo ci podpowie co zrobić
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2198 times

Re: Pytanie?

Post autor: sądzony » 2021-04-24, 09:20

Mam nadzieje, że nie, bo odbyłem takich imprez ponad 1000 w swoim życiu.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
pd24
Bywalec
Bywalec
Posty: 154
Rejestracja: 28 mar 2021
Has thanked: 57 times
Been thanked: 13 times

Re: Pytanie?

Post autor: pd24 » 2021-04-24, 09:26

„Imprezowanie w piątek to nie grzech. Polski episkopat przyjął nową wersję przykazań kościelnych. Po zmianach tylko zabawy w okresie Wielkiego Postu są zakazane. W pozostałe piątki Katolicy mogą z czystym sumieniem wyjść na imprezę.” - Taką i podobne odpowiedzi znajdziemy na większości stron internetowych. Dlaczego mam nie przystępować do Komunii skoro nie popełniłam grzechu?

Przepraszam, ze tak mocno próbuje postawić na swoje, ale zależy mi żeby jak najrzadziej chodzić do spowiedzi, ponieważ ksiądz mi zalecił co miesiąc przychodzić przez moje skrupuły, a dopiero byłam tydzień temu.
Ostatnio zmieniony 2021-04-24, 10:16 przez pd24, łącznie zmieniany 2 razy.
@};-

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Pytanie?

Post autor: lambda » 2021-04-24, 10:20

pd24 pisze: 2021-04-24, 09:26 „Imprezowanie w piątek to nie grzech. Polski episkopat przyjął nową wersję przykazań kościelnych. Po zmianach tylko zabawy w okresie Wielkiego Postu są zakazane. W pozostałe piątki Katolicy mogą z czystym sumieniem wyjść na imprezę.” - Taką i podobne odpowiedzi znajdziemy na większości stron internetowych. Dlaczego mam nie przystępować do Komunii skoro nie popełniłam grzechu?

Przepraszam, ze tak mocno próbuje postawić na swoje, ale zależy mi żeby jak najrzadziej chodzić do spowiedzi, ponieważ ksiądz mi zalecił co miesiąc przychodzić przez moje skrupuły, a dopiero byłam tydzień temu.
Skoro znasz odpowiedz to czemu pytasz?

Dodano po 2 minutach 6 sekundach:
Dezerter pisze: 2021-04-23, 23:41 Jest jeszcze jedna poszlaka, że to nie jest grzech
Impreza będzie wieczorem, a więc po zachodzie słońca, a Jezus został ukrzyżowany przed zachodem słońca w żydowski dzień przed szabatem. Po zmroku jest już nowy dzień - szabat, więc skoro nasza religia wywodzi się z Mazaizmu (od Mojżesza), to patrząc w tej perspektywie ... ;)
wiem, że to kombinowanie, ale zgodne z Tradycją ;)
wolę takie niż ks. Przemek Kawa Kawecki sdb, który mówi pij , imprezuj, tańcz i śpiewaj, byleś mięsa nie jadł :-o :-\
Ale to nie do ksiedza pretensje tylko do biskupów, którzy zmienili przykazania kościelne. Impreza w piątek grzechem nie jest.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Pytanie?

Post autor: Albertus » 2021-04-24, 10:30

Dezerter pisze: 2021-04-23, 23:41 Jest jeszcze jedna poszlaka, że to nie jest grzech
Impreza będzie wieczorem, a więc po zachodzie słońca, a Jezus został ukrzyżowany przed zachodem słońca w żydowski dzień przed szabatem. Po zmroku jest już nowy dzień - szabat, więc skoro nasza religia wywodzi się z Mazaizmu (od Mojżesza), to patrząc w tej perspektywie ... ;)
wiem, że to kombinowanie, ale zgodne z Tradycją ;)

Taka była kiedyś praktyka w Kościele dlatego podczas liturgii w Wielka Sobotę wieczorem śpiewa się już radosne Alleluja.

Tylko że co do imprezowania i jedzenia mięsa w piątek to jeśli przyjąć taka zasadę to trzeba by pościć już w czwartek po zachodzie słońca.

Awatar użytkownika
pd24
Bywalec
Bywalec
Posty: 154
Rejestracja: 28 mar 2021
Has thanked: 57 times
Been thanked: 13 times

Re: Pytanie?

Post autor: pd24 » 2021-04-24, 10:50

@lambda Nie wiem chciałam się upewnić, a narobiłam więcej zamieszania. Przepraszam Was wszystkich. :(
@};-

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Pytanie?

Post autor: lambda » 2021-04-24, 11:21

Albertus pisze: 2021-04-24, 10:30
Dezerter pisze: 2021-04-23, 23:41 Jest jeszcze jedna poszlaka, że to nie jest grzech
Impreza będzie wieczorem, a więc po zachodzie słońca, a Jezus został ukrzyżowany przed zachodem słońca w żydowski dzień przed szabatem. Po zmroku jest już nowy dzień - szabat, więc skoro nasza religia wywodzi się z Mazaizmu (od Mojżesza), to patrząc w tej perspektywie ... ;)
wiem, że to kombinowanie, ale zgodne z Tradycją ;)

Taka była kiedyś praktyka w Kościele dlatego podczas liturgii w Wielka Sobotę wieczorem śpiewa się już radosne Alleluja.

Tylko że co do imprezowania i jedzenia mięsa w piątek to jeśli przyjąć taka zasadę to trzeba by pościć już w czwartek po zachodzie słońca.
Ta zasada nie obowiązuje

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Pytanie?

Post autor: Albertus » 2021-04-24, 12:55

lambda pisze: 2021-04-24, 11:21
Albertus pisze: 2021-04-24, 10:30
Dezerter pisze: 2021-04-23, 23:41 Jest jeszcze jedna poszlaka, że to nie jest grzech
Impreza będzie wieczorem, a więc po zachodzie słońca, a Jezus został ukrzyżowany przed zachodem słońca w żydowski dzień przed szabatem. Po zmroku jest już nowy dzień - szabat, więc skoro nasza religia wywodzi się z Mazaizmu (od Mojżesza), to patrząc w tej perspektywie ... ;)
wiem, że to kombinowanie, ale zgodne z Tradycją ;)

Taka była kiedyś praktyka w Kościele dlatego podczas liturgii w Wielka Sobotę wieczorem śpiewa się już radosne Alleluja.

Tylko że co do imprezowania i jedzenia mięsa w piątek to jeśli przyjąć taka zasadę to trzeba by pościć już w czwartek po zachodzie słońca.
Ta zasada nie obowiązuje
Dlatego napisałem:

"jeśli przyjąć taką zasadę"

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Pytanie?

Post autor: Dezerter » 2021-04-24, 20:53

Przepraszam za nieznajomość zmian w nauczaniu Magisterium Kościoła i wprowadzanie w błąd
Mieli widocznie jakieś nowe światło, że w piątek nie należy zabaw hucznych urządzać - cóż ja się chyba się starzeję i w naturalny sposób staję konserwatywny #:-s
Warto także wspomnieć, że w 2013 r. Konferencja Episkopatu Polski podjęła decyzję o zniesieniu nakazu powstrzymywania się od zabaw w piątki (nakaz ten obowiązuje obecnie we wszystkie dni Wielkiego Postu).



Podsumowując, zgodnie z obowiązującymi przepisami w piątki katolik nie musi pościć, może się bawić, ale nie powinien jeść mięsa. Osoby, które z uzasadnionych przyczyn, nie mogą zachować wstrzemięźliwości (np. korzystają z punktów zbiorowego żywienia, są w podróży), powinny podjąć w zamian inną formę pokuty.


Osoby zainteresowane tym zagadnieniem odsyłamy do Kodeksu Prawa Kanonicznego (kan. 1249-1253) oraz do nowelizacji IV przykazania kościelnego (Uchwała nr 15/364/2014 Konferencji Episkopatu Polski z dnia 13 marca 2014 r.).
https://www.msze.info/informator/czy-w- ... obowiazuje
Ostatnio zmieniony 2021-04-24, 20:54 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ