Czy seks oralny to grzech ciężki?

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Czy seks oralny to grzech ciężki?

Post autor: Zebra » 2021-05-15, 18:25

sądzony pisze: 2021-05-15, 15:27
Marek_Piotrowski pisze: 2021-05-15, 13:15 Seks oralny jest dopuszczalny jako gra wstępna. Oczywiście w małżeństwie.
A co dopuszczalne jest poza małżeństwem?
http://www.wieczernik.oaza.pl/artykul/c ... bem_id1552
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Czy seks oralny to grzech ciężki?

Post autor: Efezjan » 2021-05-15, 18:50

abi pisze: 2021-05-15, 07:56
lambda pisze: 2021-05-15, 04:16
Monika310808 pisze: 2021-05-15, 00:53 Seks oralny w małżeństwie to grzech?
Każde zakończenie stosunku poza pochwa kobiety jest grzechem.
i z uzyciem prezerwatyw jest grzechem
w sumie ciesze sie ze seks nie lezy w dziedzinie moich zainteresowan bo nasza wiara potrafi go obrzydzic do bolu :-?
E, tam... Chcesz dziecko - masz seks. Nie chcesz dziecka - nie masz seksu w okresie płodnym.
Seks i ciało ludzkie to nie zabawka - to mieszkanie Ducha Świętego.
sakulikate pisze:Witam mam 21 lat moja dziewczyna 17 od niedawna uprawiamy seks (ale tylko oralny)czy to jest grzech? Jak tak to co mam robic wyspowiadac sie ? Czy jesli to grzech to musimy przestać to robić? Prosze o pomoc
A kto cię uczył religii, że takich rzeczy nie wiesz...? Słabo, panie, słabo.
Po drugie: seks to nie ogródek, żeby go uprawiać.
Ostatnio zmieniony 2021-05-15, 18:53 przez Efezjan, łącznie zmieniany 2 razy.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy seks oralny to grzech ciężki?

Post autor: Jozek » 2021-05-15, 23:48

sądzony pisze: 2021-05-15, 15:27
Marek_Piotrowski pisze: 2021-05-15, 13:15 Seks oralny jest dopuszczalny jako gra wstępna. Oczywiście w małżeństwie.
A co dopuszczalne jest poza małżeństwem?
Poza malzenstwem dopuszczalna i dozwolona jest wstrzemiezliwosc, a nawet jest ona wymagana i zalecana. ;)
Tak ze uprawiajac wstrzemiezliwosc, bedziesz zyl zgodnie z Przykazaniami i Nauka Kosciola.
Ostatnio zmieniony 2021-05-15, 23:49 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Czy seks oralny to grzech ciężki?

Post autor: Dezerter » 2021-05-16, 10:47

Marek_Piotrowski pisze: 2021-05-15, 13:15 Seks oralny jest dopuszczalny jako gra wstępna. Oczywiście w małżeństwie.
Na wiara.pl to samo zdają się sugerować o seksie analnym - coś wiesz na ten temat, bo ja się nie spotkałem z opinią?
Jak już brniemy w te klimaty, to wyjaśnijmy wszystko niech będzie pożytek z tego wątku.

Myślę, że ogólna zasada jest taka, że grach miłosnych małżonków jest dozwolone wszystko (jako gra wstępna) co jest akceptowane przez obie strony. To co jest akceptowane w moim małżeństwie, może być nie do przyjęcia, czy nawet pomyślenia w innym - i to jest właściwe i normalne. Pieszczoty szeroko pojęte są po to by sprawić przyjemność drugiej osobie i dać jej odczuć, że jest kochana - taki cel uświęca środki, byle były akceptowane przez obie strony małżeństwa.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy seks oralny to grzech ciężki?

Post autor: Andej » 2021-05-16, 11:07

Przykro mi, że czuję sie zmuszony, aby oponować. Cel nie uświęca środków. Ta zasada prowadzi do nieszczęść i grzechów. Weźmy skrajne i wyjątkowo drastyczne przykłady, jak masowe mordowanie tych, którzy nie byli szczęśliwi w systemach totalitarnych. Mordowanie Żydów, Polaków, wierzących, kalekich było w krajach nazistowskich i komunistycznych czynione w myśl zasady, ze cel (dobro narodu, klasy) uświęca środki.

Wracając do seksu dodam, choć Marek napisał wystarczająco, że nie ma zakazanych form zaspokajania seksualnego w małżeństwie, pod warunkiem, że nie są one alternatywą na stosunków, w których możliwa jest prokreacja. Dopóki inne zachowania seksualne są elementami stosunków płciowych umożliwiających potencjalne poczęcie, to nie ma w nich niczego złego. Choć i tu bywają wyjątki. Dotyczą one zachowań, które czynią komuś szkodę. Fizyczną lub psychiczną.

Sądzony pyta, co poza małżeństwem. Bardzo wiele. Poza seksem jest wiele zachowań sprawiających przyjemność ludziom. Sądzę, że przede wszystkim bycie z kimś. Dawanie poczucia bezpieczeństwa. Opieka. Czynności wykonywane wspólnie. Seks to tylko mały wycinek ludzkiej aktywności.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy seks oralny to grzech ciężki?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-05-16, 11:52

Co do zasady "cel uświęca środki" to rzeczywiście ogólnie w chrześcijaństwie jest ona odrzucona, ale chyba @Dezerter nie miał na myśli wszystkich środków, napisał to w konkretnym kontekście.
Choć faktycznie jest pewien problem z pewnymi zachowaniami - nawet gra wstępna nie powinna mieć charakteru uprzedmiotowującego współmalżonka, upodlającego. Stąd nie ma jasności odnośnie niektórych zachowań (np. tylu BDSM), a także odnośnie seksu analnego.
Z drugiej strony nie powinno się za bardzo regulować tego, co małżeństwa robią w łóżku w ramach wzajemnej zgody.
Naprawdę trudno mi to ocenić.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Czy seks oralny to grzech ciężki?

Post autor: Dezerter » 2021-05-16, 12:22

Marek_Piotrowski pisze: 2021-05-16, 11:52 Co do zasady "cel uświęca środki" to rzeczywiście ogólnie w chrześcijaństwie jest ona odrzucona, ale chyba @Dezerter nie miał na myśli wszystkich środków, napisał to w konkretnym kontekście.
A czy można mieć wątpliwość czytając mnie?:
Pieszczoty szeroko pojęte są po to by sprawić przyjemność drugiej osobie i dać jej odczuć, że jest kochana - taki cel uświęca środki, byle były akceptowane przez obie strony małżeństwa.
pewny jesteś Andeju, że przeciw temu "oponujesz"?
Choć faktycznie jest pewien problem z pewnymi zachowaniami - nawet gra wstępna nie powinna mieć charakteru uprzedmiotowującego współmalżonka, upodlającego. Stąd nie ma jasności odnośnie niektórych zachowań (np. tylu BDSM), a także odnośnie seksu analnego.
Z drugiej strony nie powinno się za bardzo regulować tego, co małżeństwa robią w łóżku w ramach wzajemnej zgody.
Naprawdę trudno mi to ocenić.
Zgoda i również uważam, że przepisy Kościoła nie powinny za bardzo w tą sferę wchodzić.
Ostatnio zmieniony 2021-05-16, 12:24 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy seks oralny to grzech ciężki?

Post autor: Jozek » 2021-05-16, 12:28

Z ta obopolna zgoda to jest troche co najmniej dziwne, bo gdy dwie osoby maja podobne wypaczenia to ich wspolzycie w malzenstwie tez bedzie wypaczone.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy seks oralny to grzech ciężki?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-05-16, 14:18

Słusznie, Kościół - nie określając szczegółów - zwraca uwagę, by sposób współżycia nie uprzedmiatawiał drugiej strony, a także by nie były to jakieś uwłaczające rzeczy. Są na przykład - przepraszam za drastyczność - osoby, które lubią gdy podczas stosunku partner na nie sika lub nawet... no, robi "dwójeczkę". To już wyraźna patologia.
Kontrowersyjne są też sprawy związane z zabawkami erotycznymi, BDSM itd. To nie są rzeczy, ktore by można "zadekretować", ale to nie oznacza, że sprawa nie istnieje.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy seks oralny to grzech ciężki?

Post autor: Andej » 2021-05-16, 18:39

Dezerter pisze: 2021-05-16, 12:22pewny jesteś Andeju, że przeciw temu "oponujesz"?
Uznaję, że należało doprecyzować, aby w błąd nie wprowadzać. Chciałem, aby intencja bardziej czytelną się stała. Aby, sam zasada, nie wprowadzała w błąd. Nie neguję wyjątków.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 390
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: Czy seks oralny to grzech ciężki?

Post autor: Zuben Ninja » 2021-05-16, 19:08

Prawda jest taka, że ciężko nie zgrzeszyć będąc w związku z atrakcyjną fizycznie dziewczyną, która nas bardzo podnieca. To jest w sumie ciężka sytuacja. Niedawno rozmawiałem o tym z kolegami i doszliśmy do wniosku, że praktycznie w każdym związku przedmałżeńskim zdarzają się jakieś grzechy seksualne. Jeśli chcemy mieć 100% pewność, że nie zgrzeszymy w tej materii to pozostaje nam żyć jako single i całkowicie wywalić kobiety z naszego życia...
Ostatnio zmieniony 2021-05-16, 19:10 przez Zuben Ninja, łącznie zmieniany 2 razy.
"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy seks oralny to grzech ciężki?

Post autor: Andej » 2021-05-16, 19:10

Nie jesteśmy ideałami. Nie osiągniemy ideału. Ale dążymy. I mamy dążyć.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy seks oralny to grzech ciężki?

Post autor: Jozek » 2021-05-17, 00:30

Marek_Piotrowski pisze: 2021-05-16, 14:18 Słusznie, Kościół - nie określając szczegółów - zwraca uwagę, by sposób współżycia nie uprzedmiatawiał drugiej strony, a także by nie były to jakieś uwłaczające rzeczy. Są na przykład - przepraszam za drastyczność - osoby, które lubią gdy podczas stosunku partner na nie sika lub nawet... no, robi "dwójeczkę". To już wyraźna patologia.
Kontrowersyjne są też sprawy związane z zabawkami erotycznymi, BDSM itd. To nie są rzeczy, ktore by można "zadekretować", ale to nie oznacza, że sprawa nie istnieje.
Istotnym jest chyba to co i jak robimy z tymi cialami danymi nam i stworzonymi na podobienstwo Boga.
Jesli to wezmiemy pod uwage, to latwiej chyba bedzie odroznic co robimy dobrze, a co zle.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
fusion
Początkujący
Początkujący
Posty: 35
Rejestracja: 3 cze 2021
Has thanked: 24 times
Been thanked: 7 times

Re: Czy seks oralny to grzech ciężki?

Post autor: fusion » 2021-06-05, 19:13

lambda pisze: 2021-05-15, 04:16 Każde zakończenie stosunku poza pochwa kobiety jest grzechem.
Ale to raczej ST no nie?
Dezerter pisze: 2021-05-16, 10:47 Myślę, że ogólna zasada jest taka, że grach miłosnych małżonków jest dozwolone wszystko (jako gra wstępna) co jest akceptowane przez obie strony. To co jest akceptowane w moim małżeństwie, może być nie do przyjęcia, czy nawet pomyślenia w innym - i to jest właściwe i normalne. Pieszczoty szeroko pojęte są po to by sprawić przyjemność drugiej osobie i dać jej odczuć, że jest kochana - taki cel uświęca środki, byle były akceptowane przez obie strony małżeństwa.
W sumie to najlepiej patrzeć się przez pryzmat całości. Łatwiej ocenić: oral, anal jest zły, kończenie w środku dobre. Ale... nie zawsze jest to możliwe, to po pierwsze, po drugie dodatkowe ciążę też mogą nieść ryzyko, a mając 2-3 dzieci to w większości przypadków zapewne będzie wystarczające.
Przecież te dzieci też wymagają energii, nie sztuka pojechać "taśmowo" a później mieć problem.

Zasady są opisane w jakimś celu. Zapewne chodzi o to, że ludzie generalnie potrafią się mało stosować do zasad, więc czasem muszą być one ostrzejsze.
Np. kościół oficjalnie zaakceptuje prezerwatywy -> obawa, że ludzie będą bez obawy o dzieci iść w większą ilość seksu. TO z kolei obniży zaangażowanie w innych rejonach...i będzie problem.

Kościół wspomni, że seks analny jest dobry? Łatwiej będzie uderzyć w kościół wizerunkowo. Co z parami, które dostaną jakichś problemów zdrowotnych przez bakterie...itd

Kościół zaakceptuje seks oralny w każdym przypadku? Zmniejszenie ilości potomstwa, bo lepszy lodzik czy minetka, skoro nawet ksiądz to pochwala.

Dlatego trzeba iść na całość :P Tzn. patrzeć na całość. Patrzeć - czy wdrożone techniki nie powodują, że człowiek "się stacza" tj. idzie w obsesję, zaniedbuje się w innych rejonach. Nawet zbytnie patrzenie "czy to jest grzech" może wydawać się uważnością (która jest dobra), ale może się stoczyć w perfekcjonizm, taki lękowy (co moim zdaniem jest grzechem).

Perfekcjonizm tłumi wiarę.

Oczywiście, fajnie jest działać, gdy granice są podobne i dwoje bliskich sobie ludzi akceptuje różne techniki czy metody współżycia. Wtedy są zgrani.
Czasem jednak lekkie wyjście poza schemat powoduje zwiększenie pożądania, a i czasem idący za nim wzrost zakochania (szczególnie u par dłuższych stażem). W biologicznym programie kobiet i facetów jest zapisane, że to facet dominuje, a kobieta jest uległa. Czasem te ciemne imperatywy wychodzą (np. przekroczenie czyjejś granicy, zrobienie czegoś "na przekór") i jeśli za nimi pójdzie zbytnie koncentrowanie się na poczuciu winy i wstydu - wciąż jest potencjał pogłębiania negatywnych stanów. Potencjał frustracji.

Podczas gdy w normalnym, zrównoważonym małżeństwie (związku) takie chwilowe przekroczenie byłoby traktowane jako "wyskok", coś dodającego pikanterii, ale z uwagą, aby nie stało się to "elementem głównym", czyli obsesją, która tym grzechem jest. Istotne właśnie powinno być takie wykorzystane sfery seksualnej, aby zwiększała ona potencjał miłości u obu partnerów. Ma spajać, a nie rozdzielać. Zaspokajanie potrzeb nie powinno być celem samym w sobie.

Podobnie jak jedzenie. Jak jest się głodnym, można zjeść byle co. Zaspokoi się głód, ale to nie jest dobre rozwiązanie, bo powinno się jeść to co człowiekowi służy, jest zdrowe..itd
"Znać dobrze jakąś rzecz, to znać jej granice. Tylko wypchnięta poza granice wytrzymałości ujawnia swoją prawdziwą naturę."

orzeszku

Re: Czy seks oralny to grzech ciężki?

Post autor: orzeszku » 2021-06-05, 19:20

Kiedy usiłujesz wynaleźć koło od nowa i wychodzi ci jakaś nieudana kwadratura...

ODPOWIEDZ