Żyjemy w najlepszym z możliwych światów

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
orzeszku

Żyjemy w najlepszym z możliwych światów

Post autor: orzeszku » 2021-05-16, 09:56

Główne punkty teodycei Leibniza:
Żyjemy w najlepszym z możliwych światów.
Jednym z objawów doskonałości świata jest istniejąca w nim wolność. Bez wolności nie byłoby zła, ale mimo to świat byłby gorszy.
Zło widoczne w szczegółach jest niezbędne dla doskonałości całości.
Wątpimy w to, bo nie dysponujemy boskim oglądem całości.

Za: https://pl.wikipedia.org/wiki/Teodycea

Czy w takim razie Niebo w którym nie ma zła, jest gorsze od Ziemi? Jest przecież wg takiego ujęcia niepełne, pozbawione "doskonałości całości".

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Żyjemy w najlepszym z możliwych światów

Post autor: Andej » 2021-05-16, 11:30

Wydaje mi się, że Leibniz odnosi się do świata materialnego. Świata, który stanowi jeden z etapów naszego istnienia. Dlatego nieporozumieniem jest porównywania tego świata, to tamtego, przyszłego.

Ale poruszyłaś ważkie zagadnienie. Bo Leibniz jako podstawową wartość wymienił wolność. Wobec tego: Czy w niebie jest wolność?
Odpowiedź na to pytanie dał Jezus słowami Modlitwy Pańskiej. Przyjdź Królestwo Twoje. Bądź wola Twoja, jako w niebie, tak i na ziemi. To prośba o to, aby nasza wola była zgodna z wolą Najwyższego. Ten wybór może być dokonany wyłącznie jako akt naszej wolności. To nie prośba o przymuszenie do spełniania woli Bożej, ale o umożliwienia nam ukształtowania naszej woli zgodnie z Jego wolą.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

orzeszku

Re: Żyjemy w najlepszym z możliwych światów

Post autor: orzeszku » 2021-05-16, 16:12

Andej pisze: 2021-05-16, 11:30 (...)Wobec tego: Czy w niebie jest wolność?
Odpowiedź na to pytanie dał Jezus słowami Modlitwy Pańskiej. Przyjdź Królestwo Twoje. Bądź wola Twoja, jako w niebie, tak i na ziemi. To prośba o to, aby nasza wola była zgodna z wolą Najwyższego. Ten wybór może być dokonany wyłącznie jako akt naszej wolności. To nie prośba o przymuszenie do spełniania woli Bożej, ale o umożliwienia nam ukształtowania naszej woli zgodnie z Jego wolą.
Dziękuję - temat uważam za wyczerpany (chyba, że ktoś będzie chciał jeszcze coś dodać to proszę bardzo).

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Żyjemy w najlepszym z możliwych światów

Post autor: Efezjan » 2021-05-16, 21:43

Żeby napisać, że żyjemy w najlepszym z możliwych światów, trzeba by najpierw zbadać, jak jest na tych innych światach, a tego nie wiemy. Nie wiemy, nawet, czy te inne światy istnieją - w sensie światy /planety, na których żyją istoty rozumne/, ale zakładam, że tak.

Byłoby czymś nieprawdopodobnym, gdybyśmy byli sami w tym wielkim wszechświecie.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Żyjemy w najlepszym z możliwych światów

Post autor: Albertus » 2021-05-16, 21:53

Efezjan pisze: 2021-05-16, 21:43 Żeby napisać, że żyjemy w najlepszym z możliwych światów, trzeba by najpierw zbadać, jak jest na tych innych światach, a tego nie wiemy. Nie wiemy, nawet, czy te inne światy istnieją - w sensie światy /planety, na których żyją istoty rozumne/, ale zakładam, że tak.

Byłoby czymś nieprawdopodobnym, gdybyśmy byli sami w tym wielkim wszechświecie.
Nie jesteśmy sami we wszechświecie.

Jest mnóstwo aniołów bożych. Są też , niestety aniołowie upadli. O samotności nie ma mowy.

Dlaczego uważasz że prawdopodobne jest to ze istnieją jakieś inne zamieszkane przez istoty rozumne planety?

Dla mnie jest to niezwykle mało prawdopodobne i nie widzę żadnych podstaw aby uważać że tak jest.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Żyjemy w najlepszym z możliwych światów

Post autor: Efezjan » 2021-05-16, 22:14

Albertus pisze: 2021-05-16, 21:53
Efezjan pisze: 2021-05-16, 21:43 Żeby napisać, że żyjemy w najlepszym z możliwych światów, trzeba by najpierw zbadać, jak jest na tych innych światach, a tego nie wiemy. Nie wiemy, nawet, czy te inne światy istnieją - w sensie światy /planety, na których żyją istoty rozumne/, ale zakładam, że tak.

Byłoby czymś nieprawdopodobnym, gdybyśmy byli sami w tym wielkim wszechświecie.
Nie jesteśmy sami we wszechświecie.

Jest mnóstwo aniołów bożych. Są też , niestety aniołowie upadli. O samotności nie ma mowy.

Dlaczego uważasz że prawdopodobne jest to ze istnieją jakieś inne zamieszkane przez istoty rozumne planety?

Dla mnie jest to niezwykle mało prawdopodobne i nie widzę żadnych podstaw aby uważać że tak jest.
Hmm. To ciekawe pytanie: Jeśli weźmiesz sobie wielkość obserwowalnego wszechświata, która wynosi ponad 13 miliardów lat świetlnych, w którym są miliardy galaktyk, wiele miliardów, miliardów planet itd. I tylko na jednej i to wcale nie jakiejś wielkiej, ale całkiem przeciętnej miałoby istnieć rozumne życie... Trochę mnie to przeraża, ta samotność ludzkości... Nie umiemy sobie wyobrazić odległości pewnie większych niż 5000 kilometrów, a wyobrazić sobie chociażby odległość do najbliższej gwiazdy - Proximy Centauri - 4 lata świetlne - jest to niemożliwe - dla mnie. I to jest argumentem.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Żyjemy w najlepszym z możliwych światów

Post autor: Albertus » 2021-05-16, 22:41

Efezjan pisze: 2021-05-16, 22:14
Albertus pisze: 2021-05-16, 21:53
Efezjan pisze: 2021-05-16, 21:43 Żeby napisać, że żyjemy w najlepszym z możliwych światów, trzeba by najpierw zbadać, jak jest na tych innych światach, a tego nie wiemy. Nie wiemy, nawet, czy te inne światy istnieją - w sensie światy /planety, na których żyją istoty rozumne/, ale zakładam, że tak.

Byłoby czymś nieprawdopodobnym, gdybyśmy byli sami w tym wielkim wszechświecie.
Nie jesteśmy sami we wszechświecie.

Jest mnóstwo aniołów bożych. Są też , niestety aniołowie upadli. O samotności nie ma mowy.

Dlaczego uważasz że prawdopodobne jest to ze istnieją jakieś inne zamieszkane przez istoty rozumne planety?

Dla mnie jest to niezwykle mało prawdopodobne i nie widzę żadnych podstaw aby uważać że tak jest.
Hmm. To ciekawe pytanie: Jeśli weźmiesz sobie wielkość obserwowalnego wszechświata, która wynosi ponad 13 miliardów lat świetlnych, w którym są miliardy galaktyk, wiele miliardów, miliardów planet itd. I tylko na jednej i to wcale nie jakiejś wielkiej, ale całkiem przeciętnej miałoby istnieć rozumne życie... Trochę mnie to przeraża, ta samotność ludzkości... Nie umiemy sobie wyobrazić odległości pewnie większych niż 5000 kilometrów, a wyobrazić sobie chociażby odległość do najbliższej gwiazdy - Proximy Centauri - 4 lata świetlne - jest to niemożliwe - dla mnie. I to jest argumentem.
Te liczby - miliardy planet stanowią argument tylko przy założeniu że życie wylęga się się samoistnie z materii nieożywionej wtedy gdy istnieją ku temu odpowiednie warunki i wystarczająca ilość czasu. Tylko gdyby tak było to na ziemi, na której , jak twierdzą naukowcy, od kilku miliardów lat istnieją idealne warunki do istnienia życia, życie powinno powstawać wielokrotnie. Ale według genetyków tak nie jest bo wszystkie formy życia pochodzą od siebie i maja wspólny zestaw genów. Ponoć mamy wspólne 70% genów ze szpinakiem...

Nie widzę więć podstaw aby zakładać ze zycie wylega się samoistnie wszedzie tam gdzie bedzie troche wody, atmosfera i opowiednia temperatura i to nie tylko ze względów teologiocznych ale czysto rozumowych

Hipotetycznie Bóg mógł stworzyć życie na innych planetach ale nie widzę żadnych podstaw w objawieniu Bozym że tak właśnie zrobił.

Juz bardziej prawdopodobne wydaje mi sie ze jakieś formy zycia wydostały sie z ziemi na inne planety albo nawet to ze ludzie w przeszlości opuscili nasza planetę. Ale to tez tylko dywagacje bez zadnych podstaw.

Mnie tam w ogóle nie przeraza samotność we wszechswiecie pełnym aniołów Bozych i swietych w niebie
Ostatnio zmieniony 2021-05-16, 22:42 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

orzeszku

Re: Żyjemy w najlepszym z możliwych światów

Post autor: orzeszku » 2021-05-17, 12:59

Nie gniewajcie się, ale to nie jest temat o tym, czy jesteśmy sami we wszechświecie. Na forum jest już wiele tematów, gdzie te kwestie były poruszane.

orzeszku

Re: Żyjemy w najlepszym z możliwych światów

Post autor: orzeszku » 2021-05-19, 12:07

proszę skasować moje konto
Ostatnio zmieniony 2021-05-19, 12:09 przez orzeszku, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Żyjemy w najlepszym z możliwych światów

Post autor: Efezjan » 2021-05-20, 21:31

orzeszku pisze: 2021-05-19, 12:07 proszę skasować moje konto
Dlaczego?
Źle ci z nami? :(
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

orzeszku

Re: Żyjemy w najlepszym z możliwych światów

Post autor: orzeszku » 2021-05-21, 15:57

Dobrze mi z Wami, ale mam kryzys wiary i tylko mogę swoimi wypowiedziami zachwiać w wierze nieugruntowanych użytkowników, a przecież różni tu wchodzą - dzieci, osoby z małą wiedzą teologiczną itd.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Żyjemy w najlepszym z możliwych światów

Post autor: Efezjan » 2021-05-22, 13:10

orzeszku pisze: 2021-05-21, 15:57 Dobrze mi z Wami, ale mam kryzys wiary i tylko mogę swoimi wypowiedziami zachwiać w wierze nieugruntowanych użytkowników, a przecież różni tu wchodzą - dzieci, osoby z małą wiedzą teologiczną itd.
Więc jeśli masz kryzys wiary, to tym bardziej nie powinnaś usuwać konta. Tym bardziej powinnaś być z nami. Będziemy cię wspierać, modlić się z Tobą i za Ciebie. Może wspólnie uda się ten kryzys pokonać.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

orzeszku

Re: Żyjemy w najlepszym z możliwych światów

Post autor: orzeszku » 2021-05-23, 17:54

Kiedy się stanie oko w oko z bezinteresownym spontanicznym złem to potem trudno teoretyzować. Potrzebuję równie bezpośredniej i namacalnej interwencji Bożej. Ale dziś mi jakoś lepiej dzięki zawierzeniu się NMP oraz modlitwie do Miłosierdzia Bożego.

ODPOWIEDZ