Brak świadomości z grzechu ciężkiego

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
Ceden
Przybysz
Przybysz
Posty: 6
Rejestracja: 16 kwie 2021
Has thanked: 9 times

Brak świadomości z grzechu ciężkiego

Post autor: Ceden » 2021-05-18, 20:06

Cześć!

Przychodzę z kolejnym pytankiem które mnie męczy, a mianowicie - czy jeżeli osoba która nie pamięta że popełniła grzech ciężki lub nie jest pewna że go popełniła - umrze, to czy wciąż może pójść do nieba jeżeli innych grzechów ciężkich nie ma?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Brak świadomości z grzechu ciężkiego

Post autor: Andej » 2021-05-18, 20:10

A żałuje tego? Czy przeciwnie?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: Brak świadomości z grzechu ciężkiego

Post autor: Lunka » 2021-05-18, 20:14

Skoro nie pamięta to czy miała wtedy świadomość, że to grzech? 🤔
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

Ceden
Przybysz
Przybysz
Posty: 6
Rejestracja: 16 kwie 2021
Has thanked: 9 times

Re: Brak świadomości z grzechu ciężkiego

Post autor: Ceden » 2021-05-18, 21:07

Załóżmy inaczej:

Przykład gdyby osoba nie pamiętała takowego grzechu:
Owa osoba ma 30 lat, popełniła grzech ciężki 1 raz, 15 lat temu i miała świadomość że to grzech ciężki. Po upływie tylu lat stwierdziła że się chce nawrócić i wyspowiadała się z wszystkich grzechów które pamięta, aczkolwiek nie pamięta owego grzechu sprzed 15 lat.

Przyklad gdyby osoba nie była pewna że taki grzech popełniła czy też nie:
(Taka sama sytuacja co powyżejz tzn. ma 30 lat nawróciła się...)
Osoba ta żałowałaby z popełnionego grzechu, aczkolwiek nie ma nawet pojęcia czy takowy popełniła czy też nie.

Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: Brak świadomości z grzechu ciężkiego

Post autor: Lunka » 2021-05-18, 22:07

Spowiedź gładzi wszystkie grzechy. Nawet te, których nie pamiętasz. Naprawdę ciężko byłoby po takim powrocie do Boga, po długim czasie pamiętać każde swoje przewinienie. Bóg wie, że ta osoba chce się nawrócić, przystępuje do spowiedzi i to gładzi jej grzechy.
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Brak świadomości z grzechu ciężkiego

Post autor: lambda » 2021-05-19, 18:03

Lunka pisze: 2021-05-18, 22:07 Spowiedź gładzi wszystkie grzechy. Nawet te, których nie pamiętasz. Naprawdę ciężko byłoby po takim powrocie do Boga, po długim czasie pamiętać każde swoje przewinienie. Bóg wie, że ta osoba chce się nawrócić, przystępuje do spowiedzi i to gładzi jej grzechy.
Ale grzechy ciekzie, jeśli zapomniało się wyznać należy wyznać na kolejnej spowiedzi.

Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: Brak świadomości z grzechu ciężkiego

Post autor: Lunka » 2021-05-20, 21:47

Tak ale tu jest napisane, że nie pamięta grzechu. Jeżeli się pamięta to oczywiście, że trzeba go wyznać na kolejnej spowiedzi.
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

Niezapominajka
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 644
Rejestracja: 28 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 160 times

Re: Brak świadomości z grzechu ciężkiego

Post autor: Niezapominajka » 2021-05-22, 09:01

ja miałam tak nie raz, że przypomniał mi się jakiś grzech juz po spowiedzi z którym miałam wątpliwość czy jest ciężki i chciałam go wyznać na kolejnej spowiedzi ale znów zapomniałam… czy to jest grzech i przez to spowiedzi są świętokradzkie?
Oz 11:4 bt5 ~ Pociągnąłem ich ludzkimi więzami, a były to więzy miłości. Byłem dla nich jak ten, co podnosi do swego policzka niemowlę - schyliłem się ku niemu i nakarmiłem je.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Brak świadomości z grzechu ciężkiego

Post autor: lambda » 2021-05-22, 11:18

Niezapominajka pisze: 2021-05-22, 09:01 ja miałam tak nie raz, że przypomniał mi się jakiś grzech juz po spowiedzi z którym miałam wątpliwość czy jest ciężki i chciałam go wyznać na kolejnej spowiedzi ale znów zapomniałam… czy to jest grzech i przez to spowiedzi są świętokradzkie?
Nie

ODPOWIEDZ