Spożywanie napojów alkoholowych na imprezie

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Pytanie

Post autor: Dezerter » 2021-05-27, 20:02

Nie wiem, czy przysięga w wieku 12 lat jest obowiązująca i zobowiązująca i pociąga za sobą skutki prawno/moralne?
Jeśli mówimy o jednej klasie i jednym roczniku, to w wieku 18 lat różnicowanie ludzi według miesięcy życia uważam, za niepoważne i bezsensowne.
A jak chcesz mieć spokojne sumienie, to każdego gościa poproś
- chciała bym mieć święto, gdzie wszyscy się zachowają jak dorośli, odpowiedzialnie i nie upiją!
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

pomoc
Przybysz
Przybysz
Posty: 16
Rejestracja: 6 maja 2021
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Pytanie

Post autor: pomoc » 2021-05-27, 20:11

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi, pójdę za tropem Andeja i zapytam o tę kwestię spowiednika. Najwyżej odwołam imprezę.

Dodano po 1 minucie 32 sekundach:
Dezerter pisze: 2021-05-27, 20:02 Nie wiem, czy przysięga w wieku 12 lat jest obowiązująca i zobowiązująca i pociąga za sobą skutki prawno/moralne?
Jeśli mówimy o jednej klasie i jednym roczniku, to w wieku 18 lat różnicowanie ludzi według miesięcy życia uważam, za niepoważne i bezsensowne.
A jak chcesz mieć spokojne sumienie, to każdego gościa poproś
- chciała bym mieć święto, gdzie wszyscy się zachowają jak dorośli, odpowiedzialnie i nie upiją!

Prawie wszyscy są z mojego rocznika, chyba jedna osoba tylko jest rok młodsza. Tak jak pisałam w poście - różnica paru miesięcy.
Ostatnio zmieniony 2021-05-27, 20:10 przez pomoc, łącznie zmieniany 1 raz.

Linus
Początkujący
Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 22 gru 2020
Been thanked: 2 times

Re: Pytanie

Post autor: Linus » 2021-05-27, 21:22

Tutaj podobny wątek i odpowiadający też kieruje do spowiednika:

https://zapytaj.wiara.pl/pytanie/pokaz/84db3

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1056
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Ateista
Has thanked: 65 times
Been thanked: 240 times

Re: Pytanie

Post autor: Efezjan » 2021-05-28, 17:05

pomoc: po co odwoływać. Zrób po prostu bezalkoholową, no!
"E parvo eu não sou!!!
E fico a pensar
Que mundo tão parvo
Onde para ser escravo
E preciso estudar..."

Deolinda, Parva que eu sou

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18927
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Pytanie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-05-28, 17:58

Sugestia spytania spowiednika jest dobra i popieram ją, ale chciałbym pociągnąć temat, bo sam w sobie jest ciekawy i może być pretekstem do pójścia dalej.
Dezerter pisze: 2021-05-27, 20:02 Nie wiem, czy przysięga w wieku 12 lat jest obowiązująca i zobowiązująca i pociąga za sobą skutki prawno/moralne?
Jeśli mówimy o jednej klasie i jednym roczniku, to w wieku 18 lat różnicowanie ludzi według miesięcy życia uważam, za niepoważne i bezsensowne.
A jak chcesz mieć spokojne sumienie, to każdego gościa poproś
- chciała bym mieć święto, gdzie wszyscy się zachowają jak dorośli, odpowiedzialnie i nie upiją!
Podoba mi się to, co piszesz. Pójdę zresztą - niczego nie twierdząc, naprawdę pytam - kto właściwie orzekł, że użycie alkoholu przed 18 rokiem życia jest grzechem?
Powiecie: zdrowie, nałogi, młody organizm. To wszystko prawda. Ale nie sądzę, by był jakikolwiek negatywny skutek wypicia kieliszka wina czy kufla piwa przez 17-latka. Podobnie jak wątpię, aby był on znacząco inny, od zrobienia tego samego przez 18 czy 19-latka.
Założę się, że w moim (59 lat) wieku alkohol szkodzi bardziej, niż w wieku 17 lat.

Jesli nie chcemy (a nie chcemy) by młodzież piła alkohol, to raczej ze względu na łatwość wpadania w nałóg, a także ze względu na to, iż młody człowiek znacznie bardziej jest narażony na to, że powyczynia rózne głupstwa, gdy trochę wypije.

Dlatego chronienie młodzieży przed alkoholem co do zasady jest słuszne. Ale... czy jednocześnie nie czynimy młodych w ten sposób jakoś bezbronnymi?
To tak jak z pilnowaniem córek (przepraszam za szowinizm...). Pamiętam z czasów pierwszego roku studiów dziewczyny, które w domu były trzymane bardzo "krótko" i pilnowane. Przyjechały do Gdańska i zamieszkały w akademiku, nagle uwolnione od kurateli surowych rodziców. Zdarzało się, że działy się rzeczy...

Przyznam, że nie zabraniałem moim synom (oczywiście od pewnego wieku, ale nie od "literalnej" osiemnastki) spożywania alkoholu. Marzena nie pije, ja też raczej śladowo. Pamiętam, bylismy w rejscie jachtem po Adriatyku. Ostatniego wieczoru była tradycyjnie impreza - wynajęty własciciel-kapitam, jego partnerka i nasza rodzina. Kapitam wyciągnął alkohol, myśmy też mieli wino (chorwackiego słodkiego "Prośka" - lokalne wino domowe).
Chłopcy mieli wtedy chyba 15 i 17 lat.
Tego wieczoru dwukrotnie "zgorszyliśmy" naszych gospodarzy:
  • najpierw tym, że pozwoliliśmy chłopcom w naszej obecności napić sie wina, a nawet spróbować jakiegoś mocniejszego alkoholu, jaki przyniósł kapitan
  • potem tym, że po dwu kolejkach podziękowaliśmy uprzejmie za następne kieliszki (capitano oświadczył, że "takich to tu jeszcze nie miał", co by się nie umaćkali na "balu kapitańskim").

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Pytanie

Post autor: Dezerter » 2021-05-28, 22:54

Moje dzieci również (prawdopodobnie) swój pierwszy alkohol spróbowały w domu, bo doszedłem do wniosku, że i tak spróbuja, ale bez mojej kontroli i może się to rożnie skończyć dla nich a zakazany owoc jest atrakcyjny!:
- piwo - reakcja - ble gorzkie
- wino - reakcje - ble śmierdzi i kwaśne
- wódka - reakcja - skrzywienie i zaniemówienie
mój komentarz - widzisz jak rodzice się męczą!
syn mocno dorosły jest abstynentem, nie żeby był zdeklarowany, ale praktycznym, nawet z tatą, jak jest okazja, to się nie napije, no może raz na pół roku,
córka czasami pije, ale umie to robić i się nie upija.
Ostatnio zmieniony 2021-05-28, 22:57 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Pytanie

Post autor: lambda » 2021-05-29, 06:52

Dezerter pisze: 2021-05-28, 22:54 Moje dzieci również (prawdopodobnie) swój pierwszy alkohol spróbowały w domu, bo doszedłem do wniosku, że i tak spróbuja, ale bez mojej kontroli i może się to rożnie skończyć dla nich a zakazany owoc jest atrakcyjny!:
- piwo - reakcja - ble gorzkie
- wino - reakcje - ble śmierdzi i kwaśne
- wódka - reakcja - skrzywienie i zaniemówienie
mój komentarz - widzisz jak rodzice się męczą!
syn mocno dorosły jest abstynentem, nie żeby był zdeklarowany, ale praktycznym, nawet z tatą, jak jest okazja, to się nie napije, no może raz na pół roku,
córka czasami pije, ale umie to robić i się nie upija.
Coś w tym jest. Mi w domu nie wolno było tykać alkoholu, absolutnie i w ogóle. Oczywiście będąc na imprezie u koleżanki wypiłam o wiele za dużo.potem jeszcze kilka takich imprez się zdarzyło. Więc w sumie warto chyba nie trzymać dzieci zbyt krótko.
Obecnie nie piję prawie w ogóle.
Więc to też nie jest tak że każdy wpada w szpony nałogu
Obecnie nie piję prawie w ogóle.

Awatar użytkownika
pd24
Bywalec
Bywalec
Posty: 154
Rejestracja: 28 mar 2021
Has thanked: 57 times
Been thanked: 13 times

Re: Pytanie

Post autor: pd24 » 2021-05-29, 11:12

Na przykład u mnie tez było podobnie. Mama mnie broniła przed wszelkim alkoholem, a im bardziej mi zabraniała, w tym gorsze towarzystwo wpadałam. Przez zmianę środowiska ograniczyłam używki i ogólnie widzę duża poprawę.

Na bierzmowaniu odnawialiśmy przyrzeczenie komunijne o abstynencji, ale było to częścią ceremonii.
Ostatnio zmieniony 2021-05-29, 12:02 przez pd24, łącznie zmieniany 1 raz.
@};-

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1056
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Ateista
Has thanked: 65 times
Been thanked: 240 times

Re: Pytanie

Post autor: Efezjan » 2021-05-29, 12:40

lambda pisze: 2021-05-29, 06:52
Dezerter pisze: 2021-05-28, 22:54 Moje dzieci również (prawdopodobnie) swój pierwszy alkohol spróbowały w domu, bo doszedłem do wniosku, że i tak spróbuja, ale bez mojej kontroli i może się to rożnie skończyć dla nich a zakazany owoc jest atrakcyjny!:
- piwo - reakcja - ble gorzkie
- wino - reakcje - ble śmierdzi i kwaśne
- wódka - reakcja - skrzywienie i zaniemówienie
mój komentarz - widzisz jak rodzice się męczą!
syn mocno dorosły jest abstynentem, nie żeby był zdeklarowany, ale praktycznym, nawet z tatą, jak jest okazja, to się nie napije, no może raz na pół roku,
córka czasami pije, ale umie to robić i się nie upija.
Coś w tym jest. Mi w domu nie wolno było tykać alkoholu, absolutnie i w ogóle. Oczywiście będąc na imprezie u koleżanki wypiłam o wiele za dużo.potem jeszcze kilka takich imprez się zdarzyło. Więc w sumie warto chyba nie trzymać dzieci zbyt krótko.
Obecnie nie piję prawie w ogóle.
Więc to też nie jest tak że każdy wpada w szpony nałogu
Obecnie nie piję prawie w ogóle.
Nie każdy wpada, ale 3 miliony małpek dziennie jest obalanych - o tym było już pisane na forum. i to jest szok!
"E parvo eu não sou!!!
E fico a pensar
Que mundo tão parvo
Onde para ser escravo
E preciso estudar..."

Deolinda, Parva que eu sou

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18927
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Pytanie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-05-29, 12:43

Dla mnie te przyrzeczenia dzieci też są kontrowersyjne.

Awatar użytkownika
itsjustmemichelle1
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 793
Rejestracja: 17 sty 2021
Lokalizacja: Wrocław
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 139 times

Re: Pytanie

Post autor: itsjustmemichelle1 » 2021-05-29, 20:03

Linus pisze: 2021-05-27, 12:12 „Przyrzekamy trwać w abstynencji od alkoholu i nikotyny do pełnoletniości, a od narkotyków przez całe życie” - nie wiem jak teraz ale tak się deklarowało podczas I Komunii świętej. Teraz pytanie, czy złamanie tej obietnicy to grzech (już pomijam ciężki, czy nie)?
Ja nic takiego nie mówiłam. Moje siostry też nie.

Dodano po 6 minutach 50 sekundach:
aa, i jakoś bezalkoholowe piję na luzie, nie codziennie, ale w sumie często
za dużo dzieci nie ma już swoich tatusiów i swoich mam

ODPOWIEDZ