Czy będąc zbawionym człowiek może upaść tak jak Szatan?

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Czy będąc zbawionym człowiek może upaść tak jak Szatan?

Post autor: Albertus » 2021-05-30, 14:44

Tylko gdzie tutaj jest o tym że konkretnie aniołowie istnieją poza czasem?

Aniołowie to stworzenia i jako takie są elementem świata stworzonego. Kiedyś nie istnieli a potem zaczęli istnieć.Musi dla nich istnieć jakaś kolejność zdarzeń. Gdyby tak nie było to czym by się różnili od Boga?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18947
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Czy będąc zbawionym człowiek może upaść tak jak Szatan?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-05-30, 14:50

Albertus pisze: 2021-05-30, 14:44 Tylko gdzie tutaj jest o tym że konkretnie aniołowie istnieją poza czasem?
Pamiętasz, że aniołowie istnieli przed stworzeniem świata?
Jeśli tak, to przeczytaj jeszcze raz słowa Augustyna.
Aniołowie to stworzenia i jako takie są elementem świata stworzonego.
Serio? Według Ciebie istoty duchowe żyją w czasoprzestrzeni?!
Kiedyś nie istnieli a potem zaczęli istnieć.Musi dla nich istnieć jakaś kolejność zdarzeń. Gdyby tak nie było to czym by się różnili od Boga?
Tylko na tym polega ich różnica od Boga? Serio?
Albertusie: różnica nie polega na czasie. Różnica polega na tym, że to Bóg jest PRZYCZYNĄ istnienia aniołów, a nie odwrotnie.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Czy będąc zbawionym człowiek może upaść tak jak Szatan?

Post autor: Albertus » 2021-05-30, 15:01

Aniołowie nie istnieli przed stworzeniem świata bo są elementem świata stworzonego. I z tego co wiem to Św Augustyn uważał ze zostali stworzeni pierwszego dnia. Jeśli się mylę podaj cytaty.
Tylko na tym polega ich różnica od Boga? Serio?
Nie tylko. Ale na tym też.

Jak byt którego wcześniej nie było może istnieć poza czasem?

Stworzeń kiedyś nie było. Na tym polega , miedzy innymi, to że są stworzeniami a nie Bogiem

Jakby nie patrzeć to są to tylko filozoficzne rozważania i nawet jeśli są rozważaniami filozofów chrześcijańskich to nie muszą być prawdziwe. Ja chciałbym wiedzieć czy w oficjalnym nauczaniu Kościoła jest coś napisane o tym że aniołowie istnieją poza czasem?
Ostatnio zmieniony 2021-05-30, 15:15 przez Albertus, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Czy będąc zbawionym człowiek może upaść tak jak Szatan?

Post autor: lambda » 2021-05-30, 16:07

Cytat który został dany na początku powinien zamknąć wszelką dyskusję
"393 Nieodwołalny charakter wyboru dokonanego przez aniołów, a nie brak nieskończonego miłosierdzia Bożego sprawia, że ich grzech nie może być przebaczony. „Nie ma dla nich skruchy po upadku, jak nie ma skruchy dla ludzi po śmierci” (Św. Jan Damasceński, De fide orthodoxa, II, 4: PG 94, 877 C)."
Ale skoro katolicy wiedzą lepiej niż Katechizm to ja nie mam więcej pytań..
Katolik jak czegoś nie rozumiem to raczej powinnien to pokornie przyjąć i starać się zrozumieć nauczanie a nie tworzyć swoją teologie

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Czy będąc zbawionym człowiek może upaść tak jak Szatan?

Post autor: Dezerter » 2021-05-30, 20:09

Lambdo ale do jakiej dyskusji nawiązujesz, do czasu dla aniołów, czy
do Re: Czy będąc zbawionym człowiek może upaść tak jak Szatan?
bo jeśli do - czy może upaść, to z kim ty dyskutujesz?, przecież nikt nie twierdzi, że może

Z zainteresowaniem śledzę dyskusję o aniołach w czasie czy poza i postaram się podsumować:
Anioły żyją poza znaną nam czasoprzestrzenią, ponieważ ona dotyczy świata materialnego a nie duchowego.
Wiemy na pewno, że Bóg nie mający początku ani końca żyje poza definiowanym przez nas czasem.
Anioły jako istoty duchowe stworzone mają swój początek i historię np bunt szatana, walka ze zbuntowanymi aniołami, strącenie z nieba itd - w naszym rozumieniu czasu, żyją więc w czasie. Być może jest to inny czas w świecie duchowym niż u nas w materialnym, ale nie mamy podstaw by uznawać, że żyją poza czasem. Marek mnie nie przekonał, ani dywagacje Augustyna.
Ostatnio zmieniony 2021-05-30, 20:11 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

CMK

Re: Czy będąc zbawionym człowiek może upaść tak jak Szatan?

Post autor: CMK » 2021-05-30, 22:44

Panuje raczej powszechna opinia ( czy jest to opinia stricte teologiczna nie wchodze w szczegoly - to dzialka specjalistow ) iz wszelkie duchy istnieja poza czase. Aniolowie sa duchami - i przejawiaja sie przez obecnosc ( nie przez forme, gdyz sa niematerialne i nie sa istotami przestrzennymi ) oraz przez moc ( czyli dzialanie ).
Tak wic przejawinie sie aniolow w naszym swiecie dla nas ograniczone jest do naszej czaso-przestrzeni. Ale nie musi byc to jedyna forma czasu i jedyna forma przestrzeni ( lub tworu na wzaor jakiegos wszechswiata w jakiejs nieznanej nam formie).

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18947
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Czy będąc zbawionym człowiek może upaść tak jak Szatan?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-05-31, 20:52

Dezerter pisze: 2021-05-30, 20:09 Anioły jako istoty duchowe stworzone mają swój początek i historię np bunt szatana, walka ze zbuntowanymi aniołami, strącenie z nieba itd - w naszym rozumieniu czasu, żyją więc w czasie.
Błąd. Mylisz antropomorficzny sposób przekazania nauki o buncie aniołów z jej treścią.
Marek mnie nie przekonał, ani dywagacje Augustyna.
No wiesz, nie wiem czy dalej pisać, skoro o tym co napisał Augustym piszesz "dywagacje" ;) Ja ja biedny żuczek mam Cię w tej sytuacji przkeonywać?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Czy będąc zbawionym człowiek może upaść tak jak Szatan?

Post autor: Dezerter » 2021-05-31, 21:10

Marek_Piotrowski pisze: 2021-05-31, 20:52
Dezerter pisze: 2021-05-30, 20:09 Anioły jako istoty duchowe stworzone mają swój początek i historię np bunt szatana, walka ze zbuntowanymi aniołami, strącenie z nieba itd - w naszym rozumieniu czasu, żyją więc w czasie.
Błąd. Mylisz antropomorficzny sposób przekazania nauki o buncie aniołów z jej treścią.
Marek mnie nie przekonał, ani dywagacje Augustyna.
No wiesz, nie wiem czy dalej pisać, skoro o tym co napisał Augustym piszesz "dywagacje" ;) Ja ja biedny żuczek mam Cię w tej sytuacji przkeonywać?
Augustyn nie głosi prawdy objawionej i tak samo jak Tomasz z Akwinu mylili się w pewnych kwestiach - czyż nie? Podobnie jak trzeci wielki Orygenes, lub inny wielki Tertulian itd itp.

A bardziej zrozumiale na pierwszy cytat mógłbyś odpowiedzieć, by nie tylko 10% czytających mogło zrozumieć - ja prosty inż. jestem :-?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Czy będąc zbawionym człowiek może upaść tak jak Szatan?

Post autor: Albertus » 2021-05-31, 21:36

Kościół w swoim nauczaniu ukazuje nam bunt aniołów w sposób antropomorficzny i jako odbywający się w czasie - ta znaczy w sposób dynamiczny i w ciągu przyczynowo skutkowym.

Nie widzę powodu aby prości wierzący do których i ja się zaliczam mieliby go pojmować inaczej niż naucza Kościół

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18947
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Czy będąc zbawionym człowiek może upaść tak jak Szatan?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-05-31, 21:41

Albertus pisze: 2021-05-31, 21:36 Kościół w swoim nauczaniu ukazuje nam bunt aniołów w sposób antropomorficzny i jako odbywający się w czasie - ta znaczy w sposób dynamiczny i w ciągu przyczynowo skutkowym.
Oczywiście. A jak inaczej miałby to zrobić?
Nie mamy ani pojęć, ani słów do opisu rzeczywistości poza naszą czasoprzestrzenią.
Nie widzę powodu aby prości wierzący do których i ja się zaliczam mieliby go pojmować inaczej niż naucza Kościół
Nie "naucza" tylko - jak słusznie napisałeś wcześniej - "ukazuje".
To - oczywiście w analogii - tak, jakbyś twierdził, że "Kościół naucza, że świat został stworzony w ciagu 7 dni".

Dodano po 1 minucie 8 sekundach:
Dezerter pisze: 2021-05-31, 21:10 Augustyn nie głosi prawdy objawionej i tak samo jak Tomasz z Akwinu mylili się w pewnych kwestiach - czyż nie?
Owszem.
Ale jeśli Augustyn i Tomasz mówią to samo...
A bardziej zrozumiale na pierwszy cytat mógłbyś odpowiedzieć, by nie tylko 10% czytających mogło zrozumieć - ja prosty inż. jestem :-?
To znaczy na który?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Czy będąc zbawionym człowiek może upaść tak jak Szatan?

Post autor: Dezerter » 2021-05-31, 21:45

Marek_Piotrowski pisze: 2021-05-31, 20:52
Dezerter pisze: 2021-05-30, 20:09 Anioły jako istoty duchowe stworzone mają swój początek i historię np bunt szatana, walka ze zbuntowanymi aniołami, strącenie z nieba itd - w naszym rozumieniu czasu, żyją więc w czasie.
Błąd. Mylisz antropomorficzny sposób przekazania nauki o buncie aniołów z jej treścią.
na ten
Ostatnio zmieniony 2021-05-31, 21:46 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Czy będąc zbawionym człowiek może upaść tak jak Szatan?

Post autor: Albertus » 2021-05-31, 22:02

Marek_Piotrowski pisze: 2021-05-31, 21:41
Nie mamy ani pojęć, ani słów do opisu rzeczywistości poza naszą czasoprzestrzenią.
Dobrze to ująłeś - nie mamy pojęć ani słów do opisu rzeczywistości poza naszą czasoprzestrzenią.

A ja dodam jeszcze - i niewiele o tym wiemy i niewiele możemy powiedzieć poza filozoficznymi przemyśleniami.

Ja nie uważam że aniołowie przebywają stale w naszej czasoprzestrzeni. Przebywają w innej rzeczywistości niż nasza ale nie widzę podstaw aby uważać że ich ich egzystencja nie odbywa się w sposób dynamiczny i bez związków przyczynowo skutkowych. Możliwe że to dla mnie za trudne abym mógł pojąć te rzeczy ale tez nie widzę takiej potrzeby.

chrześcijanie pierwszych wieków jakoś sobie radzili bez filozoficznych dywagacji na ten temat to i ja sobie poradzę.

mamy na przykład takie słowa w Biblii:

Ap12:12 Dlatego radujcie się, niebiosa i ich mieszkańcy!
Biada ziemi i biada morzu -
bo zstąpił do was diabeł,
pałając wielkim gniewem,
świadom, że mało ma czasu»

Dla mnie świadczy to że diabeł jest jednak w jakiś sposób ograniczony czasem, przynajmniej w swojej działalności w naszej czasoprzestrzeni.
Ostatnio zmieniony 2021-05-31, 23:06 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18947
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Czy będąc zbawionym człowiek może upaść tak jak Szatan?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-05-31, 23:13

@Dezerter - nie rozumiem, co jest w tym zdaniu jeszcze do wytłumaczenia.
@Albertus - przecież to jasne , że w Ap 12,12 chodzi o działanie szatana w naszym świecie, a nie "w ogóle". "W ogóle" to on nie ma już czasu.

Trochę skracając: zatem uważacie że szatan może zmienić zdanie / a zatem śei nawrócić / a zatem osiągnąć zbawienie?
Dobrze rozumiem?

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Czy będąc zbawionym człowiek może upaść tak jak Szatan?

Post autor: Albertus » 2021-05-31, 23:21

Marek_Piotrowski pisze: 2021-05-31, 23:13 Trochę skracając: zatem uważacie że szatan może zmienić zdanie / a zatem śei nawrócić / a zatem osiągnąć zbawienie?
Dobrze rozumiem?
Wiemy że nie zmieni swojej decyzji ale nie wynika to z tego że nie może bo istnieje poza czasem tylko dlatego że jego decyzja jest ostateczna i dokonana w pełni świadomie bez cielesnych ograniczeń.Jednak nadal jest wolną istotą i jego trwanie w buncie nie wynika z tego że " nie może" tego zmienić tylko dlatego ze nie chce tego zmienić. Tak ja to rozumiem.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18947
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Czy będąc zbawionym człowiek może upaść tak jak Szatan?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-06-01, 01:21

Albertus pisze: 2021-05-31, 23:21
Marek_Piotrowski pisze: 2021-05-31, 23:13 Trochę skracając: zatem uważacie że szatan może zmienić zdanie / a zatem śei nawrócić / a zatem osiągnąć zbawienie?
Dobrze rozumiem?
Wiemy że nie zmieni swojej decyzji ale nie wynika to z tego że nie może bo istnieje poza czasem tylko dlatego że jego decyzja jest ostateczna i dokonana w pełni świadomie bez cielesnych ograniczeń.Jednak nadal jest wolną istotą i jego trwanie w buncie nie wynika z tego że " nie może" tego zmienić tylko dlatego ze nie chce tego zmienić. Tak ja to rozumiem.
To akurat prawda. Z tym że "nie chce" dlatego, że jego decyzja jest doskonała - czyli zmiana zdania jest niemożliwa. Nie z powodu ograniczeń (jak napisałeś, jest wolny), ale właśnie z powodu tej doskonałości.
Niemniej, jesli tak jest, to implikuje, że nie mógł (znowu - ze względu na doskonałość decyzji, a nie ze względu na ograniczenia) zmienić zdania w czasie. A więc nie mogło być tak, że najpierw chciał być OK, a potem się rozmyślił i zbuntował przeciw Bogu.
Owszem, zbuntował się, ale nie w czasie.

ODPOWIEDZ