Choroby weneryczne

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
ChrześcijańskaMonika
Przybysz
Przybysz
Posty: 3
Rejestracja: 3 cze 2021

Choroby weneryczne

Post autor: ChrześcijańskaMonika » 2021-06-07, 11:24

Dzień dobry moi mili. Jak dobrze wiemy antykoncepcja jest grzechem, dlatego przychodzę z pewnym pytaniem, a mianowicie - co z chorobami wenerycznymi? Antykoncepcja nie chroni tylko przed ciąża, ale też i przed chorobami wenerycznymi, więc dlaczego jest to tak do końca grzech, skoro pełni w sumie też i użytek?
Pozdrawiam was serdecznie (*)

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Choroby weneryczne

Post autor: Zebra » 2021-06-07, 12:31

Tak do końca to się nie znam, więc może nie powinnam się wypowiadać. Ale wydaje mi się, że jeśli ktoś żyje w czystości aż do ślubu a po ślubie, współżyje tylko z jednym partnerem (mąż/żona oczywiście), to jest mała szansa na choroby weneryczne.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Choroby weneryczne

Post autor: lambda » 2021-06-07, 14:15

ChrześcijańskaMonika pisze: 2021-06-07, 11:24 Dzień dobry moi mili. Jak dobrze wiemy antykoncepcja jest grzechem, dlatego przychodzę z pewnym pytaniem, a mianowicie - co z chorobami wenerycznymi? Antykoncepcja nie chroni tylko przed ciąża, ale też i przed chorobami wenerycznymi, więc dlaczego jest to tak do końca grzech, skoro pełni w sumie też i użytek?
Pozdrawiam was serdecznie (*)
A to zamierzasz brać ślub z kimś kto jest chory wenerycznie?

Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: Choroby weneryczne

Post autor: Lunka » 2021-06-07, 14:49

Jeśli zaistnieje taka sytuacja, to kwestia do rozwiązania przez spowiednika. On powinien ukierunkować dane małżeństwo czy może czy nie może korzystać z antykoncepcji w takiej kwestii. No ale skoro małżeństwo ma mieć potomstwo to chyba zarażenie taka choroba jest nieuniknione... 🤔
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5312
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 840 times
Been thanked: 1402 times

Re: Choroby weneryczne

Post autor: abi » 2021-06-07, 18:48

leczenie np kily antybiotykiem trwa ze dwa tygodnie
chyba nie poumieraja nie wspolzyjac przez ten czas
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Choroby weneryczne

Post autor: Andej » 2021-06-07, 19:01

ChrześcijańskaMonika pisze: 2021-06-07, 11:24 Antykoncepcja nie chroni tylko przed ciąża, ale też i przed chorobami wenerycznymi,
W świetle tego co napisałaś wątpię, czy wiesz, co to jest antykoncepcja.
Na przykład wyjaśnij, w jaki sposób antykoncepcja hormonalna chroni przed chorobami wenerycznymi i jakimi?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Krnabrny
Przybysz
Przybysz
Posty: 21
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 4 times

Re: Choroby weneryczne

Post autor: Krnabrny » 2021-06-07, 20:08

Stwierdziłem, że poszukam i się wypowiem. Po pierwsze pamiętajmy, że choroby weneryczne to niekoniecznie są choroby przenoszone wyłącznie drogą płciową. Nie jestem ekspertem, więc będę pisał o HIV/AIDS który jak wiadomo przenosi się także przez krew. Może to być efekt interwencji policjanta podjętej wobec narkomana, udzielania pierwszej pomocy czy wręcz pomocy w szpitalu (krew nawet przy poprawnym zabezpieczeniu może gdzieś trysnąć) lub choćby gwałtu. Nie wiem jaki to jest procent przypadków, może bardzo mały.
Kościół zawsze i nieprzerwanie głosi, że antykoncepcja jest złem moralnym.
Potwierdzenie tego stanowiska znajdujemy w encyklice Humanae vitae: W oparciu o
podstawowe zasady ludzkiej i chrześcijańskiej nauki o małżeństwie czujemy się w obowiązku
– pisał papież Paweł VI - raz jeszcze oświadczyć, że należy bezwarunkowo odrzucić [...]
wszelkie działanie, które – bądź to w przewidywaniu zbliżenia małżeńskiego, bądź podczas
jego spełnienia, czy rozwoju jego naturalnych skutków – miałoby za cel uniemożliwić
poczęcia lub prowadziłoby do tego.
To cytat z dokumentu - Dlaczego Kościół mówi NIE antykoncepcji oraz in vitro?
Dk. dr Jacek Jan Pawłowicz (https://depot.ceon.pl/bitstream/handle/ ... sAllowed=y) Wydaje mi się, że zgodnie z zacytowanym fragmentem encykliki w powyższej sytuacji antykoncepcja nadal jest niedopuszczalna, albowiem nawet jeśli celem małżonków - tzn o którym oni myślą - jest tylko zapobieganie zarażeniu chorobą weneryczną to i tak prowadzi to do uniemożliwienia poczęcia.

Co jeszcze dla mnie z tego dokumentu pod kątem omawianego tematu:
Kiedy zatem – jak nauczał
bł. Jan Paweł II - poprzez antykoncepcję małżonkowie pozbawiają swe życie małżeńskie
potencjalnej zdolności rodzicielskiej przypisują sobie władzę, która należy jedynie do Boga,
tj. władzę ostatecznego decydowania o zaistnieniu osoby ludzkiej. W tej perspektywie
antykoncepcję należy uważać obiektywnie za tak dogłębnie niegodziwą, że nigdy, dla żadnych
racji, nie może być usprawiedliwiona.
.
Wskazane w tym dokumencie nauczanie Jana Pawła II pochodzi z Jan Paweł II, Powołanie małżonków może wymagać heroizmu. Przemówienie z 17.IX.1983, L"Osservattore
Romano, Watykan 9/1983/; Adhortacja Familiaris consortio 32.

Na przykład wyjaśnij, w jaki sposób antykoncepcja hormonalna chroni przed chorobami wenerycznymi i jakimi?
No prezerwatywy, które są środkami antykoncepcyjnymi chyba chronią przez zarażeniem HIV/AIDS, które są chorobami przenoszonymi m.in. drogą płciową.

Na koniec mała dygresja. Mamy tu problem w zasadzie ogólny: Czy dla zapobiegania zarażeniu chorobą weneryczną możliwe i dopuszczalne w świetle nauki Kościoła jest stosowanie antykoncepcji? Nie negując obecności Ducha Świętego w sakramencie pokuty i pojednania chciałem zauważyć, że różni księża mogą mieć braki jeśli chodzi o nauczanie Kościoła/prawo kanoniczne i źle pokierować. Nie wiem jak jest z winą za czyny popełnione z rady/pouczenia takiego kapłana - obciąża ona penitenta, kapłana czy się rozkłada? Aczkolwiek no spowiednik też nie zawsze ma rację.

Aaa zapomniałbym - z wikipedii:
Nauczanie Kościoła w sprawie stosowania prezerwatyw jako środka przeciwdziałającego rozprzestrzenianiu się HIV zostało wyrażone przez papieża Benedykta XVI, który stwierdził, że prezerwatywa nie jest alternatywą wobec:

humanizacji seksualności poprzez duchową i ludzką odnowę relacji międzyludzkich.
prawdziwej przyjaźni wobec cierpiących, aż do gotowości poniesienia osobistych trudów i postawy umiejętności rezygnacji z niektórych wartości[60].

W rozmowie z Peterem Seewaldem papież zwrócił uwagę, że nawet w świeckich strategiach upowszechniła się tzw. teoria ABC (Abstinence – Be faithful – Condom), przy czym prezerwatywa traktowana jest jako środek ostatni, gdy dwa pierwsze zawiodą. Według papieża „zafiksowanie” na używaniu prezerwatywy prowadzi do banalizacji seksualności, która nie jest przeżywana jako wyraz miłości, lecz staje się jakby narkotykiem. Prezerwatywa jest środkiem niemoralnym, w przypadku osób uprawiających prostytucję może być pierwszym krokiem ku umoralnieniu swego zachowania, pierwszy krok do postawy odpowiedzialności za innych[61]
Ostatnio zmieniony 2021-06-07, 20:14 przez Krnabrny, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Choroby weneryczne

Post autor: Zebra » 2021-06-07, 22:01

Dlaczego Kościół mówi NIE antykoncepcji
Wystarczy się powołać na Biblię
Onan wiedząc, że potomstwo nie będzie jego, ilekroć zbliżał się do żony swego brata, unikał zapłodnienia, aby nie dać potomstwa swemu bratu. Złe było w oczach Pana to, co on czynił, i dlatego także zesłał na niego śmierć Rdz 38, 9 - 10
in vitro
A i z tym widać, że po prostu nie jest to naturalny sposób zapłodnienia.
Ale to taka tylko dygresja.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

ODPOWIEDZ