Psychoterapia

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
lukasz
Przybysz
Przybysz
Posty: 4
Rejestracja: 10 cze 2021

Psychoterapia

Post autor: lukasz » 2021-06-12, 08:42

Czy korzystanie z pomocy psychoterapeuty/psychologa/psychiatry to grzech i czy oddala od Boga?

Już tłumaczę skąd takie pytanie. Jestem załamany. Mam chorą siostrę. Siostra cierpi na halucynoze organiczną, myśli ksobne i inne schorzenia psychiczne. Przez ostatni rok udało poprawić się jej stan. Korzystała z pomocy psychoterapeuty i także psychiatry, od którego dostawał odpowiednie leki. Niestety ostatnio przeczytała w jakieś gazecie wywiad z arcybiskupem Jędraszewskim, który stwierdził, że Europa Zachodnia odeszła od Boga przez uciekanie się do psychologii i różnego rodzaju terapii. Siostra stwierdziła, że ona nie chce odchodzić od Boga i porzuca terapię.
Nie wiem jak mam jej przetłumaczyć żeby dalej się leczyła. I jak mogę stawać w kontrze do takiego autorytetu jak arcybiskup.
Jestem załamany. Nie wiem co robić.
Załączniki
20210612_084140.png

Awatar użytkownika
pd24
Bywalec
Bywalec
Posty: 154
Rejestracja: 28 mar 2021
Has thanked: 57 times
Been thanked: 13 times

Re: Psychoterapia

Post autor: pd24 » 2021-06-12, 08:53

A tu czasem nie chodzi o oddzielanie psychoterapii od sakramentu pokuty? W sensie, że człowiek zamiast korzystać z obydwu możliwości, decyduje się tylko na pomoc psychologa/psychiatry.

Jest tam napisane „jeżeli wierzy się w czysto psychologiczne sposoby pomocy drugiemu człowiekowi, A ODRZUCA ŁASKĘ”, czyli odrzuca się możliwość odpuszczenia grzechów.

Ja w ten sposób to rozumiem. Sama korzystam z pomocy psychologa, który z reszta jest wierzący.
@};-

lukasz
Przybysz
Przybysz
Posty: 4
Rejestracja: 10 cze 2021

Re: Psychoterapia

Post autor: lukasz » 2021-06-12, 11:01

Dwojako można to rozumieć. Tez bym to rozumiał tak jak Ty, ale weź wytłumacz osobie chorej, która się "zafiksowala" i skupiła na jednej części wypowiedzi arcybiskupa.
To bardzo delikatny temat i mam żal. Ktoś taki jak arcybiskup powinien wiedzieć jaka ciąży na nim odpowiedzialność i powinien bardziej roztropnie dobierać słowa. A nie antagonizować pomoc psychologa czy psychoterapeuty. Różne osoby czytają takie wywiady i przez arcybiskupa mogą porzucić leczenie.

Awatar użytkownika
itsjustmemichelle1
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 779
Rejestracja: 17 sty 2021
Lokalizacja: Wrocław
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 132 times

Re: Psychoterapia

Post autor: itsjustmemichelle1 » 2021-06-12, 11:11

lukasz pisze: 2021-06-12, 08:42 Czy korzystanie z pomocy psychoterapeuty/psychologa/psychiatry to grzech i czy oddala od Boga?

Już tłumaczę skąd takie pytanie. Jestem załamany. Mam chorą siostrę. Siostra cierpi na halucynoze organiczną, myśli ksobne i inne schorzenia psychiczne. Przez ostatni rok udało poprawić się jej stan. Korzystała z pomocy psychoterapeuty i także psychiatry, od którego dostawał odpowiednie leki. Niestety ostatnio przeczytała w jakieś gazecie wywiad z arcybiskupem Jędraszewskim, który stwierdził, że Europa Zachodnia odeszła od Boga przez uciekanie się do psychologii i różnego rodzaju terapii. Siostra stwierdziła, że ona nie chce odchodzić od Boga i porzuca terapię.
Nie wiem jak mam jej przetłumaczyć żeby dalej się leczyła. I jak mogę stawać w kontrze do takiego autorytetu jak arcybiskup.
Jestem załamany. Nie wiem co robić.
Chodziło raczej o to, żeby nie zastępować jednego drugim. Psychoterapia bywa bardzo potrzebna, jeśli komuś pomaga w funkcjonowaniu, to nie powinien z niej rezygnować.
za dużo dzieci nie ma już swoich tatusiów i swoich mam

lukasz
Przybysz
Przybysz
Posty: 4
Rejestracja: 10 cze 2021

Re: Psychoterapia

Post autor: lukasz » 2021-06-12, 11:18

itsjustmemichelle1 pisze: 2021-06-12, 11:11
Chodziło raczej o to, żeby nie zastępować jednego drugim. Psychoterapia bywa bardzo potrzebna, jeśli komuś pomaga w funkcjonowaniu, to nie powinien z niej rezygnować.
Szkoda, że nic podobnego nie można było wyczytać z wywiadu z arcybiskupem, że nie zostało to przez niego zaznaczone. I tutaj wracam do kwestii odpowiedzialności jaka na nim spoczywa...

Awatar użytkownika
itsjustmemichelle1
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 779
Rejestracja: 17 sty 2021
Lokalizacja: Wrocław
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 132 times

Re: Psychoterapia

Post autor: itsjustmemichelle1 » 2021-06-12, 11:27

Ano, szkoda. Powiedz siostrze, że nie ma co się tym przejmować. Duchowni również gadają głupoty. A najlepiej pokaż jej ten wątek.
za dużo dzieci nie ma już swoich tatusiów i swoich mam

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Psychoterapia

Post autor: Jozek » 2021-06-12, 11:30

Psychoterapia to raczej zastapienie balaganu naszych czasow, normalnymi warunkami i okolicznosciami w jakich czlowiek powinien zyc.
Jesli udalo by sie stworzyc chocby male spoleczenstwo w ktorym nie bylo by tylu zlosliwosci, chamstwa, oszustw, zawisci, pogoni za kasa, i wielu innych, to kazdy kto by do takiego spoleczenstwa trafil, szybko by sam sie wyleczyl.
Wiekszosc chorob, czy to fizycznych czy psychicznych jest skutkiem tego jak czlowiek zyje i jak inni na niego wplywaja negatywnie.
Mozna od tego sie oddzielic, poprzez zrozumienie o co chodzi i odpowiednie nastawienie dzieki ktoremu nie poddamy sie zlym wplywom innych.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

lukasz
Przybysz
Przybysz
Posty: 4
Rejestracja: 10 cze 2021

Re: Psychoterapia

Post autor: lukasz » 2021-06-12, 11:47

Jozek pisze: 2021-06-12, 11:30 Psychoterapia to raczej zastapienie balaganu naszych czasow, normalnymi warunkami i okolicznosciami w jakich czlowiek powinien zyc.
Jesli udalo by sie stworzyc chocby male spoleczenstwo w ktorym nie bylo by tylu zlosliwosci, chamstwa, oszustw, zawisci, pogoni za kasa, i wielu innych, to kazdy kto by do takiego spoleczenstwa trafil, szybko by sam sie wyleczyl.
Wiekszosc chorob, czy to fizycznych czy psychicznych jest skutkiem tego jak czlowiek zyje i jak inni na niego wplywaja negatywnie.
Mozna od tego sie oddzielic, poprzez zrozumienie o co chodzi i odpowiednie nastawienie dzieki ktoremu nie poddamy sie zlym wplywom innych.
Sorry, ale Twój post jest antynaukowy i szkodliwy. To trywializowanie problemu. Zmiana otoczenia w wielu przypadkach nie wystarczy. Dla niektórych problemów konieczne jest wsparcie leczeniem farmakologicznym.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Psychoterapia

Post autor: Jozek » 2021-06-12, 11:49

Zgadza sie, bo wszystko zalezy od tego jak daleko zaszly zmiany w organizmie i jak mocno wplyw otoczenia utrwalil sie w psychice.
Glownym problemem jest wyzbycie sie tych utrwalonych negatywnych wplywow otoczenia tak by nie zwracac na niego uwagi i nie przejmowac sie czyms co nie ma sensu.
Najlepsze bylo by okreslenie ktore osoby z otoczenia sa najbardziej toksyczne i unikanie ich,, ale do tego tez trzeba rozumiec jak to ocenic co jest dla nas toksyczne, a co normalnym i koniecznycm elementem zycia, czego takie osoby nie potrafia i potrzebuja prowadzenia.
Tu jest glowne ryzyko jesli chodzi o psychoterapeute, bo jak psychoterapeuta ma swoje priorytety niewlasciwie ustawione, to pogorszy jedynie sprawe.
Najwiekszy wplyw maja czlonkowie rodziny, bo tu wystepuje najwiekszy stopien zaufania, a jesli ktorys z czlonkow rodziny bedzie taka toksyczna osoba, to nawet najlepszy psychoterapeuta niewiele zdziala.
Skoro twoja siostra jest wierzaca, to moze powinna znalesc ksiedza psychologa by jej pomogl.
Zwlaszcza ze bedzie w stanie wyjasnic jej wiele moralnych zaleznosci miedzy choroba, leczeniem, a wiara w Boga.
Ostatnio zmieniony 2021-06-12, 12:09 przez Jozek, łącznie zmieniany 6 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Psychoterapia

Post autor: lambda » 2021-06-12, 12:09

lukasz pisze: 2021-06-12, 08:42 Czy korzystanie z pomocy psychoterapeuty/psychologa/psychiatry to grzech i czy oddala od Boga?

Już tłumaczę skąd takie pytanie. Jestem załamany. Mam chorą siostrę. Siostra cierpi na halucynoze organiczną, myśli ksobne i inne schorzenia psychiczne. Przez ostatni rok udało poprawić się jej stan. Korzystała z pomocy psychoterapeuty i także psychiatry, od którego dostawał odpowiednie leki. Niestety ostatnio przeczytała w jakieś gazecie wywiad z arcybiskupem Jędraszewskim, który stwierdził, że Europa Zachodnia odeszła od Boga przez uciekanie się do psychologii i różnego rodzaju terapii. Siostra stwierdziła, że ona nie chce odchodzić od Boga i porzuca terapię.
Nie wiem jak mam jej przetłumaczyć żeby dalej się leczyła. I jak mogę stawać w kontrze do takiego autorytetu jak arcybiskup.
Jestem załamany. Nie wiem co robić.
Nikogo nie zmusisz na siłę. Chyba że sądownie.
Ostatnio zmieniony 2021-06-12, 12:11 przez lambda, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4384
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Psychoterapia

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2021-06-12, 21:43

@lukasz ona koniecznie powinna iść do psychiatry. Psycholog też może być pomocny. . Nie ma w tym żadnego odejścia od Boga. Trzeba dbać o swoje zdrowie. Choroby psychiczne często są bardzo poważnym problemem, którego nie wolno ignorować, trzeba leczyć. Bardzo często księża zalecają komuś terapię lub leczenie psychiatryczne, namawiają do leczenia u psychiatry lub psychologa. W takim leczeniu nie ma nic złego. A Twoja siostra ma objawy psychotyczne, które koniecznie muszą być leczone też farmakologicznie (lekami, zaleconymi przez lekarza psychiatrę).
Poniżej zamieszczam link do świadectwa osob chorej na depresję, która pisze o tym, jak terapia u specjalistów jej pomogła. I stwierdza właśnie, że to była wola Boga, że to On chciał jej pomóc poprzez tych ludzi. Zachęcam Cię mocno do przeczytania:
https://deon.pl/wiara/swiadectwa/latami ... two,523140
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Psychoterapia

Post autor: sądzony » 2021-06-12, 22:27

Moim zdaniem, w przypadku tak poważnych zaburzeń (halucynoza organiczna, myśli ksobne) jedynym kto może sugerować jej "właściwą" drogę jest spowiednik lub jakiś przewodnik duchowy.
Może warto poszukać psychoterapeuty chrześcijańskiego.

Najważniejsze, że nie rezygnuje z leków.

Jeżeli "ucieka" od terapi z powodu "szacunku" do Boga, jedynie On (dochowny) ma jakieś szanse.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ