Palenie papierosów

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Bartek18

Palenie papierosów

Post autor: Bartek18 » 2021-07-10, 16:35

Witam, czy palenie papierosów przez niepełnoletnich to grzech?
Ostatnio zmieniony 2021-07-10, 16:52 przez Bartek18, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1726
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 354 times

Re: Palenie papierosów

Post autor: Morkej » 2021-07-10, 17:02

Zasadniczo palenia papierosów - a konkretnie nadużywanie ich - to jawne niszczenie własnego zdrowia, a co za tym też
idzie - swojego życia. Dlatego Kościół uznaje to za grzech w kontekście V Przykazania. Można też dodać do tego Przykazanie miłości o swoim bliźnim. Przecież osoba paląca często przyczynia się do biernego palenia u innych osób, co tym samym im szkodzi na zdrowiu.

KKK 2290
Cnota umiarkowania uzdalnia do unikania wszelkiego rodzaju nadużyć dotyczących pożywienia, alkoholu, tytoniu i leków.

Czyli nie ma nic złego w takim zapaleniu papierosa raz na jakiś czas. Kwestia leży w tym, czy jednak nie przekraczasz granicy w umiarkowaniu.
Tyczy się to też jak najbardziej osób niepełnoletnich, którzy mają rozwijający się w dalszym ciągu młody organizm, a takie używki mogą mocno wpływać na ich zdrowie.

I tak czy siak nikogo nie zachęcałbym do palenia. Nie widzę w tym dosłownie żadnych wartości pozytywnych, a zdecydowanie większe ryzyko niebezpieczeństwa, np. uzależnienia i niszczenia zdrowia.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Bartek18

Re: Palenie papierosów

Post autor: Bartek18 » 2021-07-10, 17:19

Ja nie pamiętam jak często paliłem. To nie były papierosy tylko suche liście zawijałem w kartke papieru. Tylko chodzi o to czy to jest grzech. Bo ja nigdy się z tego nie spowiadałem bo się bałem, a teraz boję się że od 8 lat moje spowiedzi są nie ważne.
Ostatnio zmieniony 2021-07-10, 17:20 przez Bartek18, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4478
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1082 times
Been thanked: 1150 times

Re: Palenie papierosów

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2021-07-10, 17:20

Odradzam palenie. Można się łatwo uzależnić. W mojej rodzinie niedawno ktoś zmarl na raka, prawdopodobnie od papierosów, miał wiele przerzutów. Długo nie dawało to wyraźnych objawów. Więc na pewno osoby uzależnione od tytoniu powinny robić częste badania np. prześwietlenie płuc i inne . Bo jak już pojawiają się wyraźne objawy to na wyzdrowienie może być za późno.
Bartek18 pisze: 2021-07-10, 17:19 Ja nie pamiętam jak często paliłem. To nie były papierosy tylko suche liście zawijałem w kartke papieru. Tylko chodzi o to czy to jest grzech. Bo ja nigdy się z tego nie spowiadałem bo się bałem, a teraz boję się że od 8 lat moje spowiedzi są nie ważne.
Powiedz o tym po prostu podczas spowiedzi i że tego od 8 lat nie wyznawałeś. Że byłeś niepełnoletni. Po co mają Cię męczyć wątpliwości, po prostu to wyznaj.
Ostatnio zmieniony 2021-07-10, 17:23 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Bartek18

Re: Palenie papierosów

Post autor: Bartek18 » 2021-07-10, 17:21

Powiedzcie mi czy palenie papierosów przed 18 to grzech?

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1726
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 354 times

Re: Palenie papierosów

Post autor: Morkej » 2021-07-10, 17:24

Bartek18 pisze: 2021-07-10, 17:19 To nie były papierosy tylko suche liście zawijałem w kartke papieru.
Te liście to tytoniowe, tak? Bo w sumie nie wiem za bardzo wiem co to za forma "używek", które miałeś okazję palić.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Bartek18

Re: Palenie papierosów

Post autor: Bartek18 » 2021-07-10, 17:27

Morkej pisze: 2021-07-10, 17:24
Bartek18 pisze: 2021-07-10, 17:19 To nie były papierosy tylko suche liście zawijałem w kartke papieru.
Te liście to tytoniowe, tak? Bo w sumie nie wiem za bardzo wiem co to za forma "używek", które miałeś okazję palić.
Nieee, to były liście z różnych drzew. Lipa itp.
Ostatnio zmieniony 2021-07-10, 17:30 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1726
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 354 times

Re: Palenie papierosów

Post autor: Morkej » 2021-07-10, 17:29

Nie wiem, czy coś takiego jest szkodliwe, uzależniające itd. To trochę chyba inna sprawa, niż ma to miejsce z nikotynowymi papierosami.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Bartek18

Re: Palenie papierosów

Post autor: Bartek18 » 2021-07-10, 17:33

miłośniczka Faustyny pisze: 2021-07-10, 17:20 Odradzam palenie. Można się łatwo uzależnić. W mojej rodzinie niedawno ktoś zmarl na raka, prawdopodobnie od papierosów, miał wiele przerzutów. Długo nie dawało to wyraźnych objawów. Więc na pewno osoby uzależnione od tytoniu powinny robić częste badania np. prześwietlenie płuc i inne . Bo jak już pojawiają się wyraźne objawy to na wyzdrowienie może być za późno.
Bartek18 pisze: 2021-07-10, 17:19 Ja nie pamiętam jak często paliłem. To nie były papierosy tylko suche liście zawijałem w kartke papieru. Tylko chodzi o to czy to jest grzech. Bo ja nigdy się z tego nie spowiadałem bo się bałem, a teraz boję się że od 8 lat moje spowiedzi są nie ważne.
Powiedz o tym po prostu podczas spowiedzi i że tego od 8 lat nie wyznawałeś. Że byłeś niepełnoletni. Po co mają Cię męczyć wątpliwości, po prostu to wyznaj.

A jeśli tego nie wyznawałem to moje spowiedzi były ważne?

Dodano po 2 minutach 16 sekundach:
Bo ja miałem problem ze 5 lat temu też zataiłem pewnie grzech ale jakieś 2 miesiące temu postanowiłem wszystko wyznać i z całych tych 5 lat się wyspowiadać. Teraz przypomniałem sobie że jak byłem jeszcze młodszy to nie wyznawałem tego palenia papierosów. I się zastanawiam czy ta moja spowiedź 2 miesiące temu była ważna.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Palenie papierosów

Post autor: lambda » 2021-07-10, 17:36

Bartek18 pisze: 2021-07-10, 17:33
miłośniczka Faustyny pisze: 2021-07-10, 17:20 Odradzam palenie. Można się łatwo uzależnić. W mojej rodzinie niedawno ktoś zmarl na raka, prawdopodobnie od papierosów, miał wiele przerzutów. Długo nie dawało to wyraźnych objawów. Więc na pewno osoby uzależnione od tytoniu powinny robić częste badania np. prześwietlenie płuc i inne . Bo jak już pojawiają się wyraźne objawy to na wyzdrowienie może być za późno.
Bartek18 pisze: 2021-07-10, 17:19 Ja nie pamiętam jak często paliłem. To nie były papierosy tylko suche liście zawijałem w kartke papieru. Tylko chodzi o to czy to jest grzech. Bo ja nigdy się z tego nie spowiadałem bo się bałem, a teraz boję się że od 8 lat moje spowiedzi są nie ważne.
Powiedz o tym po prostu podczas spowiedzi i że tego od 8 lat nie wyznawałeś. Że byłeś niepełnoletni. Po co mają Cię męczyć wątpliwości, po prostu to wyznaj.

A jeśli tego nie wyznawałem to moje spowiedzi były ważne?

Dodano po 2 minutach 16 sekundach:
Bo ja miałem problem ze 5 lat temu też zataiłem pewnie grzech ale jakieś 2 miesiące temu postanowiłem wszystko wyznać i z całych tych 5 lat się wyspowiadać. Teraz przypomniałem sobie że jak byłem jeszcze młodszy to nie wyznawałem tego palenia papierosów. I się zastanawiam czy ta moja spowiedź 2 miesiące temu była ważna.
Spytaj ksiedza

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6112
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 467 times
Been thanked: 930 times

Re: Palenie papierosów

Post autor: Albertus » 2021-07-10, 17:38

jeśli ta sprawa jakoś cię męczy to najlepiej wyznaj to na spowiedzi i temat będzie zakończony.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5527
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 875 times
Been thanked: 1441 times

Re: Palenie papierosów

Post autor: abi » 2021-07-11, 06:24

jejku nie dramatyzujcie! jako dzieciak udawał że palił, też mi grzech
dobrze że sobie twarzy nie poparzył albo co
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4222 times

Re: Palenie papierosów

Post autor: Andej » 2021-07-11, 09:40

Każde działanie, które przynosi szkodę organizmowi jest grzechem. W szczególności to, co prowadzi do uzależnienia. Jak palenie tytoniu.

Ale grzechem staje się dopiero od momentu uświadomienia sobie, że jest to grzechem.
Spowiedzi były ważne, albowiem nie doszło do celowego zatajenia.

Na spowiedzi można o tym powiedzieć. Mniej w kategorii grzechu (chyba, że aktualny), a bardziej licząc na naukę i poradę spowiednika.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5527
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 875 times
Been thanked: 1441 times

Re: Palenie papierosów

Post autor: abi » 2021-07-11, 10:10

(i to jest jedna z tych sytuacji gdzie mimo świadomości że ten poszedł rozgrzeszony nie tamten, mówię dzięki ci Panie że nie jestem takim zrzęda) [-(

Dodano po 2 minutach 1 sekundzie:
liście z różnych drzew. lipa, czaisz andej??
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Czarny
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sie 2015
Has thanked: 898 times
Been thanked: 338 times

Re: Palenie papierosów

Post autor: Czarny » 2021-07-11, 10:24

Moim zdaniem nie ma sensu skrupulanta utwierdzać w jego skrupulach.

ODPOWIEDZ