Plotkowanie

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Filip

Plotkowanie

Post autor: Filip » 2021-07-11, 15:32

Witam, czy jeśli mówię do kogoś o kimś ale nie wiem czy jest to prawda i mówię o tym, że nie wiem czy jest to prawda i czy dobrze to zrozumiałem to jest to plotkowanie?

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Plotkowanie

Post autor: Zebra » 2021-07-11, 15:41

Myślę, że nie. Trochę zależy o czym też rozmawiacie.
Jeśli przypuszczalnie rozmawiacie o czymś stosunkowo neutralnym typu "podobno mój sąsiad jest w szpitalu, tak mówią inni ale w sumie może po prostu gdzieś pojechał" to nie widzę w tym nic złego. Ale jak już powtarzasz jakieś plotki o kimś a są one jakieś negatywne to stwierdzenie "nie wiem czy to prawda" dla mnie to trochę mało.
W takiej sytuacji powiedziałam bym coś w stylu, że "słyszałam od innych osób, że ona jest taka i taka, ale że ja sama jej osobiście nie znam to nie chce powielać tych plotek".
Ostatnio zmieniony 2021-07-11, 15:41 przez Zebra, łącznie zmieniany 1 raz.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5394
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 856 times
Been thanked: 1410 times

Re: Plotkowanie

Post autor: abi » 2021-07-11, 15:45

jak mówisz "podobno mój sąsiad jest w szpitalu, tak mówią, ale ja myślę że dlatego iż trochę pochlal jak to on zawsze i spadł ze schodów" - to plotkujesz :)
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Plotkowanie

Post autor: lambda » 2021-07-11, 16:16

Filip pisze: 2021-07-11, 15:32 Witam, czy jeśli mówię do kogoś o kimś ale nie wiem czy jest to prawda i mówię o tym, że nie wiem czy jest to prawda i czy dobrze to zrozumiałem to jest to plotkowanie?
Tak to klasyczna definicja plotkowania.
Gadanie neutralnych niesprawdzonych rzeczy jest źle.
Ostatnio zmieniony 2021-07-11, 16:17 przez lambda, łącznie zmieniany 1 raz.

Filip

Re: Plotkowanie

Post autor: Filip » 2021-07-11, 17:00

Tu chodziło o kogoś że chyba zostanie ojcem bo coś mówił ale nie wiem czy dobrze zrozumiałem.

A ja powiedziałem to mamie że ten ktoś chyba zostanie ojcem, bo coś takiego mówił ale nie wiem czy dobrze go zrozumiałem.

Dodano po 21 minutach 8 sekundach:
No a jakbym powiedział na przykład że sąsiad chyba jest w szpitalu to też jest plotkowanie?
Ostatnio zmieniony 2021-07-11, 16:42 przez Filip, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Plotkowanie

Post autor: lambda » 2021-07-11, 17:23

Filip pisze: 2021-07-11, 17:00 Tu chodziło o kogoś że chyba zostanie ojcem bo coś mówił ale nie wiem czy dobrze zrozumiałem.

A ja powiedziałem to mamie że ten ktoś chyba zostanie ojcem, bo coś takiego mówił ale nie wiem czy dobrze go zrozumiałem.

Dodano po 21 minutach 8 sekundach:
No a jakbym powiedział na przykład że sąsiad chyba jest w szpitalu to też jest plotkowanie?
Tak, ale nie jest grzechem bo to czy ktoś jest w szpitalu czy nie nie oczernia tej osoby w żaden sposób

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Plotkowanie

Post autor: Zebra » 2021-07-11, 18:18

lambda pisze: 2021-07-11, 17:23
Filip pisze: 2021-07-11, 17:00 Tu chodziło o kogoś że chyba zostanie ojcem bo coś mówił ale nie wiem czy dobrze zrozumiałem.

A ja powiedziałem to mamie że ten ktoś chyba zostanie ojcem, bo coś takiego mówił ale nie wiem czy dobrze go zrozumiałem.

Dodano po 21 minutach 8 sekundach:
No a jakbym powiedział na przykład że sąsiad chyba jest w szpitalu to też jest plotkowanie?
Tak, ale nie jest grzechem bo to czy ktoś jest w szpitalu czy nie nie oczernia tej osoby w żaden sposób
Ale jednak też trzeba sobie jakoś przekazać informację.. Myślę, że plotkowanie ma jednak bardziej wydźwięk negatywny. Jak powiem mojej mamie, że koleżanka ma problemy to przecież nic złego nie zrobię. Co innego gdybym się śmiała z tych problemów.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Filip

Re: Plotkowanie

Post autor: Filip » 2021-07-11, 18:41

Jak ja powiedziałem mamie że kolega chyba będzie ojcem to przecież w tym nie ma nic złego. Czy jest to może grzech?

Lizzie
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 476
Rejestracja: 4 mar 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 75 times
Been thanked: 79 times

Re: Plotkowanie

Post autor: Lizzie » 2021-07-11, 18:51

Jeśli masz wąpliwości możesz porozawiać z jakimś kapłanem . ;)
A czy mówiłeś o tym koledze coś złego itp ?
Ostatnio zmieniony 2021-07-11, 18:53 przez Lizzie, łącznie zmieniany 1 raz.
''Modlitwa to przebywanie z Tym który mnie kocha '' św Teresa z Lisieux @};- :x

Filip

Re: Plotkowanie

Post autor: Filip » 2021-07-11, 19:11

Nic złego o nim nie mówiłem. Tylko że chyba zostanie ojcem ale nie jestem pewny bo nie wiem czy dobrze go zrozumiałem. Chodzi mi o to że ja nie byłem do końca pewny czy jest to prawda.
Ostatnio zmieniony 2021-07-11, 19:15 przez Filip, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Plotkowanie

Post autor: lambda » 2021-07-12, 06:08

Zebra pisze: 2021-07-11, 18:18
lambda pisze: 2021-07-11, 17:23
Filip pisze: 2021-07-11, 17:00 Tu chodziło o kogoś że chyba zostanie ojcem bo coś mówił ale nie wiem czy dobrze zrozumiałem.

A ja powiedziałem to mamie że ten ktoś chyba zostanie ojcem, bo coś takiego mówił ale nie wiem czy dobrze go zrozumiałem.

Dodano po 21 minutach 8 sekundach:
No a jakbym powiedział na przykład że sąsiad chyba jest w szpitalu to też jest plotkowanie?
Tak, ale nie jest grzechem bo to czy ktoś jest w szpitalu czy nie nie oczernia tej osoby w żaden sposób
Ale jednak też trzeba sobie jakoś przekazać informację.. Myślę, że plotkowanie ma jednak bardziej wydźwięk negatywny. Jak powiem mojej mamie, że koleżanka ma problemy to przecież nic złego nie zrobię. Co innego gdybym się śmiała z tych problemów.
Nie powtarza się niesprawdzonych informacji bo to plotki. Gadanie że koleżanka ma problemy to też plotki.
Ludzie w ogóle powinni się oduczyć rozprawiać o życiu innych.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5394
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 856 times
Been thanked: 1410 times

Re: Plotkowanie

Post autor: abi » 2021-07-12, 09:36

mało tematów wtedy zostaje... zauwaz
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Plotkowanie

Post autor: Jozek » 2021-07-12, 09:41

Zostaje mnostwo czasu na modlitwe. ;)
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Plotkowanie

Post autor: lambda » 2021-07-12, 13:31

abi pisze: 2021-07-12, 09:36 mało tematów wtedy zostaje... zauwaz
Mało tematów jak kogos jedynym zainteresowaniem jest życie innych..

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Plotkowanie

Post autor: Andej » 2021-07-12, 16:03

lambda pisze: 2021-07-12, 06:08Nie powtarza się niesprawdzonych informacji bo to plotki. Gadanie że koleżanka ma problemy to też plotki.
Ludzie w ogóle powinni się oduczyć rozprawiać o życiu innych.
Słusznie. Powtarzanie niesprawdzonych informacji jest plotkowanie. I obmawianiem. A każda wiadomość, która przejdzie przez kilka osób, staje się zupełnie inna informacją. Zniekształconą.
Rozmowa o tym, że koleżanka ma kłopoty może być plotkowanie. A może być chęcią udzielenia pomocy. Szukaniem dla niej jakichś rad rozwiązań. Zainteresowanie ludźmi jest czymś pozytywnym. Często zespołowo pomaga się komuś.
Może to być też rozmowa typu: Widzisz jak ona cierpi, gdy mówisz to i to? Czy nie możesz się od tego powstrzymać, przynajmniej przy niej? Taka rozmowa nie jest plotkowaniem ani obgadywaniem.
lambda pisze: 2021-07-12, 13:31
abi pisze: 2021-07-12, 09:36 mało tematów wtedy zostaje... zauwaz
Mało tematów jak kogos jedynym zainteresowaniem jest życie innych..
Masz całkowitą rację. Niestety, osoby zakompleksione, często tak mają. Swoje niedostatki kompensują złośliwym gadaniem o innych. To ich świat. Ale wcale nie robią tego rozmyślnie, ani aby krzywdzić. Po prostu jest to lekarstwem na własne nieudacznictwo wzgl. frustrację.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ