Namawianie

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
Bartek18

Namawianie

Post autor: Bartek18 » 2021-07-22, 11:05

Witam, jeśli do osoby, która nie może pić alkoholu ale mimo wszystko i tak go piję powiedziałem żeby się napiła to czy jest to namawianie do złego?


To było tak że byłem na imprezie i ta osoba piła wodę ze szklanki. I ja powiedziałem to niej żeby wypiła wodę i nalała sobie pepsi do szklanki (bo już wcześniej tak robiła). Chodziło mi oto że wtedy będzie sobie mogła wlać tam alkohol i nikt nie będzie widział że go piję. Ja nie chciałem jej (tej osoby) namawiać do picia alkoholu i nawet jej to powiedziałem. Ale później zacząłem się zastanawiać czy mimo wszystko i tak tego nie zrobiłem.
Ostatnio zmieniony 2021-07-22, 11:24 przez Bartek18, łącznie zmieniany 6 razy.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1600
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Namawianie

Post autor: Tek de Cart » 2021-07-22, 11:14

w zasadzie tak. Jeśli nie może / nie powinna - to Twoje powiedzenie, żeby się napiła będzie przez nią (najprawdopodobniej) odebrane jako potwierdzenie, że jednak może się napić. To że sama łamie ta zasadę to też niedobrze oczywiście, ale nie ma co utwierdzać w złych postawach.

no i masz... dopisałeś takie wyjaśnienie że ja tego nie zrozumiałem... ;)
Ostatnio zmieniony 2021-07-22, 11:15 przez Tek de Cart, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Bartek18

Re: Namawianie

Post autor: Bartek18 » 2021-07-22, 15:09

Jeśli podczas spwoiedzi powiem że namawiałem do złego to czy to będzie prawidłowe sformułowanie?

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4434
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1078 times
Been thanked: 1149 times

Re: Namawianie

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2021-07-22, 15:29

Bartek18 pisze: 2021-07-22, 15:09 Jeśli podczas spwoiedzi powiem że namawiałem do złego to czy to będzie prawidłowe sformułowanie?
Nie, nie będzie prawidłowe. To może oznaczać mnóstwo złych rzeczy, a grzech należy nazwać wprost, tak żeby spowiednik rozumiał o jaki konkretnie grzech chodzi. Czyli powiedz to tak, jak nam tutaj napisałeś. Wyznaj do jakiego konkretnie zła namawiałeś.
Ostatnio zmieniony 2021-07-22, 15:31 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Bartek18

Re: Namawianie

Post autor: Bartek18 » 2021-07-22, 16:10

Dobra, dzięki.

Awatar użytkownika
marcino_89
Przybysz
Przybysz
Posty: 18
Rejestracja: 20 lip 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: Namawianie

Post autor: marcino_89 » 2021-07-23, 09:39

Powiedzieć to możesz na spowiedzi, ale... Żeby była mowa o grzechu musi też być jego świadomość, czyli musisz wcześniej wiedzieć że to jest grzech. Jeżeli nie wiedziałeś to ciężko, żebyś popełnił grzech. Jednak dla spokoju sumienia oczywiście możesz to wyznać ze naklaniales do picia alkoholu.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Namawianie

Post autor: lambda » 2021-07-24, 12:22

Bartek18 pisze: 2021-07-22, 11:05 Witam, jeśli do osoby, która nie może pić alkoholu ale mimo wszystko i tak go piję powiedziałem żeby się napiła to czy jest to namawianie do złego?


To było tak że byłem na imprezie i ta osoba piła wodę ze szklanki. I ja powiedziałem to niej żeby wypiła wodę i nalała sobie pepsi do szklanki (bo już wcześniej tak robiła). Chodziło mi oto że wtedy będzie sobie mogła wlać tam alkohol i nikt nie będzie widział że go piję. Ja nie chciałem jej (tej osoby) namawiać do picia alkoholu i nawet jej to powiedziałem. Ale później zacząłem się zastanawiać czy mimo wszystko i tak tego nie zrobiłem.
Pytanie czy ta osoba nie mogła pic czy Poprostu nie chciała?
Samo picie alkoholu nie jest złem.

ODPOWIEDZ