Pożądliwe patrzenie

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
Filip

Pożądliwe patrzenie

Post autor: Filip » 2021-07-25, 22:32

Mam pytanie, czym jest porządliwe patrzenie na kogoś. W sensie jeśli popatrzymy na kogoś i dojdzie u nas do podniecenia seksualnego to jest to porządliwe patrzenie na kogoś. A jak to jest z nieczystymi myślami. Jeśli popatrzymy na kogoś i pomyślimy o stosunku seksualnym z nim to też jest to porządliwe patrzenie. Czy musimy pragnąć tego stosunku z tą osobą. W sensie jeśli ja pomyślałem o stosunku z kimś ale ani tego nie pragnąłem, ani nie porządałem tego była to poprosi taka głupia przelotna myśl. To czy jest to już porządkowe patrzenie?
Ostatnio zmieniony 2021-07-26, 11:39 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14930
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4183 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Porządkowe patrzenie

Post autor: Dezerter » 2021-07-25, 22:57

Filipie - Na oba pytania - tak
Bez pożądliwego patrzenia nie ma myśli o stosunku, ani podniecenia fizycznego wyraźnie manifestującego się!
Podniecenie nie pojawia się w 3 sekundy, musisz to spojrzenie ubrać w scenariusz grzesznego myślenia, które doprowadza do podniecenia i myśli o stosunku.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Porządkowe patrzenie

Post autor: Andej » 2021-07-25, 22:58

To jest pożądliwe patrzenie. Ale dla zaistnienia grzechu potrzebna jest decyzja. Pokusy przychodzą. Taką pokusa jest pożądania, gdy widzisz atrakcyjna osobę. Ale, jeśli odganiasz myśl. To znaczy, że się obroniłeś. Ale jeśli uświadomisz sobie co robisz i pomimo tego dalej się wpatrujesz i snujesz fantazje, to ewidentny grzech. Sam ocenić musisz. W razie wątpliwości, tylko spowiednik.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Filip

Re: Porządkowe patrzenie

Post autor: Filip » 2021-07-25, 23:07

Czyli jeśli popatrzyłem na kogoś i przyszła mi myśl o stosunku ale od razu z nią walczę to można powiedzieć że wygrałem z pokusą i nie ma tego grzechu.

Dodano po 22 sekundach:
Andej pisze: 2021-07-25, 22:58 To jest pożądliwe patrzenie. Ale dla zaistnienia grzechu potrzebna jest decyzja. Pokusy przychodzą. Taką pokusa jest pożądania, gdy widzisz atrakcyjna osobę. Ale, jeśli odganiasz myśl. To znaczy, że się obroniłeś. Ale jeśli uświadomisz sobie co robisz i pomimo tego dalej się wpatrujesz i snujesz fantazje, to ewidentny grzech. Sam ocenić musisz. W razie wątpliwości, tylko spowiednik.
Dodano po 3 minutach 19 sekundach:
Bo przyznam że ja jestem trochę głupi i dużo myślę na temat pewnych spraw. Nie wiem czemu to robię ale tak jest. Po prostu siedziałem na polu i zastanawiałem się czy jakbym wyobraził sobie że uprawiam stosunek z psem to czy jest to porządliwe patrzenie na psa?
W sensie to nie było tak że ja popatrzyłem na psa i przyszły mi do głowy takie myśli to było tak że ja siedziałem na polu patrzyłem się na psa i zastanawiałem się czy jakbym pomyślał o stosunku z psem to czy było by wtedy porządliwe patrzenie.
Powiedzcie mi proszę, że ja przesadzam i nie potrzebnie zawracam sobie głowę takimi głupotami.
Ostatnio zmieniony 2021-07-25, 23:09 przez Filip, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Porządkowe patrzenie

Post autor: Andej » 2021-07-25, 23:12

Jeśli raz znienacka przyszła taka myśl, to nie jest źle. Ale warto z kimś przedyskutować, skąd takie myśli się biorą. Od rzemyczka do koniczka. Najlepiej przeciąć temat raz i na zawsze. Wyrzucić z głowy takie pomysły.
Nie jestem kompetentny do udzielania rad. Ale może warto spróbować od razu, gdy pojawi się taka myśl, zacząć się modlić. Ze skupieniem na modlitwie. Może warto nosić w kieszeni różaniec i zawsze gdy pojawią się takie myśli, to odmówić (rozważając) choć jedna dziesiątkę. Choć uważam, że bardziej adekwatna cała cząstka. Gdy szatan zorientuje się, że efektem sprowadzania takich myśli jest serdeczna modlitwa, to odpuści.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Filip

Re: Pożądliwe patrzenie

Post autor: Filip » 2021-07-25, 23:31

Dziękuję za pomoc, a jeśli ja miałem dzisiaj takie myśli i nie ukrywam że myślałem o tym chwilę to czy to było porządliwe patrzenie czy można uznać to tylko za nieczyste myśli. Ponieważ ja nie myślałem o stosunku z psem (w sensie myślałem) ale to dlatego że zastanawiałem się nad grzechem porządliwego patrzenia. Zastanawiałem się kiedy najprawdopodobniej jest a kiedy go nie ma. Wydaje mi się że wynika to z mojej niewiedzy, ciekawości i skrupulatyzmu.

Dodano po 3 minutach 18 sekundach:
Dezerter pisze: 2021-07-25, 22:57 Filipie - Na oba pytania - tak
Bez pożądliwego patrzenia nie ma myśli o stosunku, ani podniecenia fizycznego wyraźnie manifestującego się!
Podniecenie nie pojawia się w 3 sekundy, musisz to spojrzenie ubrać w scenariusz grzesznego myślenia, które doprowadza do podniecenia i myśli o stosunku.
A czym jest dokładnie podniecenie wyraźnie manifestujące. Czy jeśli ja poczułem takie dziwne uczucie, jakby delikatne pobudzenie seksualne to czy to już jest porządkowe patrzenie. Czy musi być prawdziwe pobudzenie seksualne i muszę być pewien że do takowego doszło. Bo czasem poczuję jakieś dziwne uczucie w spodniach i mam wrażenie że już jest to pobudzenie seksualne.

Dodano po 3 minutach 50 sekundach:
Jeszcze jedno czy porządliwe patrzenie jest zawsze gdy dojdzie do podniecenia seksualnego czy może kończyć się na nieczystych myśląch a nie koniecznie musi dojść do podniecenia?

Dodano po 7 minutach 30 sekundach:
A teraz doszłem do wniosku że chyba nigdy nie miałem porządliwych myśli. Bo raz popatrzyłem na kobietę i miałem nieczystą myśl ale od razu ją rozganiałem. A za drugim razem Popatrzyłem na dziewczynę i poczułem takie dziwne uczucie jakby delikatne pobudzenie seksualne. Tylko że ja nie wiem do końca czy to było pobudzenie a jeśli było to bardzo delikatne. I też od razu próbowałem myśleć o czymś innym.
Ostatnio zmieniony 2021-07-26, 11:40 przez Dezerter, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14930
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4183 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Pożądliwe patrzenie

Post autor: Dezerter » 2021-07-26, 11:43

Chłopaku - ciesz się, że masz normalne i zdrowe odruchy seksualne :)
Z powyższych twoich słów wynika, że żadnego grzechu nie popełniłeś
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5329
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 845 times
Been thanked: 1403 times

Re: Pożądliwe patrzenie

Post autor: abi » 2021-07-26, 14:45

az zaczelam czytac watek ze wzgledu na "porzadkowe patrzenie" ;)
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Filip

Pożądliwe patrzenie

Post autor: Filip » 2021-07-29, 10:40

Witam, jeśli pożądliwe patrzenie na kogoś to grzech popełniony w myślach to czy można się z tego spowiadać mówiąc że miało się nieczyste myśli?



Omawiający to zagadnienie autor podręcznika teologii moralnej (A. Kokoszka, Moralność życia małżeńskiego..., s. 118->119) dzieli grzechy nieczyste popełniane myślą na trzy grupy:

1. Myśli - są grzechem, jeśli są dobrowolnie podtrzymywane; ciężkim, jeśli istnieje duże prawdopodobieństwo >podniecenia, lekkim, gdy małe. Gdy myśl powstaje mimo woli, człowiek nawet na moment się nad nią zatrzyma, to >grzechu nie ma.

2. Marzenia - to świadome i dobrowolne zatrzymywanie się z upodobaniem na wyobrażeniach nieczystych rzeczy >(obrazów, czynów), bez chęci czynienia ich. Jest to grzech ciężki.

3. Pragnienia - to chęć, pożądanie popełnienia nieczystości. Także jest grzechem ciężkim, a jego złość zależy od tego, >czego się pragnie.


Może mi ktoś wytłumaczyć czym się różnią myśli od pragnienia. Jeśli ja w myślałem o stosunku z kimś to miałem nieczyste myśli czy pożądliwe myśli?
Ostatnio zmieniony 2021-07-29, 10:45 przez Filip, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
itsjustmemichelle1
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 792
Rejestracja: 17 sty 2021
Lokalizacja: Wrocław
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 139 times

Re: Pożądliwe patrzenie

Post autor: itsjustmemichelle1 » 2021-07-29, 11:54

Krótko: można.
za dużo dzieci nie ma już swoich tatusiów i swoich mam

Filip

Re: Pożądliwe patrzenie

Post autor: Filip » 2021-07-29, 12:23

itsjustmemichelle1 pisze: 2021-07-29, 11:54 Krótko: można.
Dziękuję

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5329
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 845 times
Been thanked: 1403 times

Re: Pożądliwe patrzenie

Post autor: abi » 2021-07-29, 16:12

w ogole to wydaje mi sie ze ( o ile nie mamy stalego spowiednika) bezsensowne jest az takie precyzowanie grzechu
czy nie wystarczy - patrzylem pozadliwie, jadlem lakomie, kupowalem bez opamietania, stroilem sie bezwstydnie
(ostatnie to raczej babka ;)
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

ODPOWIEDZ