Czy to grzech - radek9824

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4385
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Jaki to grzech?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2021-07-27, 18:24

Synek pisze: 2021-07-27, 18:08 Jeśli oni ci wybaczą, możesz być pewny że i Bóg ci już wybaczył.
Bóg wybacza niezależnie od tego, czy inni ludzie nam przebaczą. Nawet jeśli nie wybaczą, to w spowiedzi Bóg zawsze nam odpuści grzechy, jeśli żałujemy.
A to, że jakaś skrzywdzona przez nas osoba nam wybaczy, nie oznacza, że jesteśmy w łasce uświęcającej, więc w przypadku grzechu ciężkiego, spowiedź i tak jest konieczna.
Synek pisze: 2021-07-27, 18:08 Jeśli więc twoje intencje i żal są szczere, a skrucha mocna, idź najpierw i przeproś swoich rodziców za swoje zaniedbanie. I niech w twojej szczerej skrusze, twoi rodzice zobaczą że ich syn ich kocha i szczerze żałuje.
Synek pisze: 2021-07-27, 18:08 tylko nie zapomnij w tym wszystkim o tym, aby im ta miłość okazać nie tylko przez łzy, ale
Tylko że nie zawsze jest tak, że umiemy żałować bardzo mocno i płakać ze skruchy. Nie wiem jak Ty, ale ja nie umiem aż tak szczerze żałować, a w każdy razie rzadko mi się to zdarza. I też nawrócenie niekoniecznie na tym musi polegać, żeby żałować bardzo emocjonalnie. Ważny jest żal, jako świadomość, że dany czyn był zły i postanowienie poprawy.
Ostatnio zmieniony 2021-07-27, 18:28 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Synek
Początkujący
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 24 maja 2021
Has thanked: 9 times
Been thanked: 18 times

Re: Jaki to grzech?

Post autor: Synek » 2021-07-27, 19:46

Niepotrzebnie chyba miłośniczko Faustyny, odnosisz to co napisałem do Radka - do siebie i swoich doświadczeń. Przez to miesza się wiele prawd, które warunkuje sytuacja danego człowieka. Ja jedynie napisałem tyle, że nie zależnie w jaki sposób zostaną odpuszczone mu grzechy, to owo przebaczenie jest punktem wyjścia do zmiany swojego postępowania. Odniosłem bowiem wrażenie, że spowiedź jest dla niego punktem dojścia, który definitywnie rozwiązuje jego problem i uwalnia go od odpowiedzialności względem rodziców w przyszłości.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Jaki to grzech?

Post autor: Andej » 2021-07-27, 20:14

Synek pisze: 2021-07-27, 18:08 idź najpierw i przeproś swoich rodziców za swoje zaniedbanie.
Słusznie, to pierwsze, co powinieneś zrobić. Najpierw przeprosić rodziców i obiecać poprawę. Bez tego spowiedź będzie niepełna.
Mt 5.23 i 24 Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam wspomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw tam dar swój przez ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim! Potem przyjdź i dar swój ofiaruj!
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Jaki to grzech?

Post autor: lambda » 2021-07-28, 10:13

radek9824 pisze: 2021-07-27, 17:16 Wczoraj moi rodzice postanowili zrobić małe przemeblowanie i przenieśli dwa łóżka z jednego pokoju do drugiego. Moi rodzice są w średnim wieku: Mama ma 53 lata a tato 56 i pół roku temu miał zawał. Wiadomo, że po zawale wysiłek fizyczny nie jest wskazany. Ale mimo wszystko z mamą przeniósł te łóżka, a ja im nie pomogłem, tylko siedziałem i przyglądałem się na nich z boku. Mimo tego, że widziałem że jest im ciężko to nie raczyłem im pomóc. Czy to jest tylko grzech lenistwa czy to jest inny grzech? W czwartek wybieram się do Spowiedzi i nie wiem jak ten grzech nazwać.
A czy jesteś dostatecznie duży aby im pomagać?
Jak jesteś z mały to bardziej byś przeszkadzała przy tym przenoszeniu niż pomógł.

radek9824
Początkujący
Początkujący
Posty: 35
Rejestracja: 6 wrz 2020
Has thanked: 2 times

Czy mam grzech?

Post autor: radek9824 » 2022-03-19, 14:40

Dzisiaj otrzymałem mandat karny w wysokości 20 zł za brak maseczki. Czy w związku z tym mam grzech? Jeśli tak to jest grzech ciężki czy lekki?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czy mam grzech?

Post autor: sądzony » 2022-03-19, 14:51

radek9824 pisze: 2022-03-19, 14:40 Dzisiaj otrzymałem mandat karny w wysokości 20 zł za brak maseczki. Czy w związku z tym mam grzech? Jeśli tak to jest grzech ciężki czy lekki?
Nie kara, a czyn stanowi o grzechu.
Wydaje mi się, że lekki.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Czy mam grzech?

Post autor: Viridiana » 2022-03-24, 19:12

To, czy to grzech ciężki czy lekki, mniej zależy od mandatu, a bardziej od sytuacji, w której tej maseczki nie miałeś.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy mam grzech?

Post autor: Andej » 2022-03-24, 19:25

Viridiana pisze: 2022-03-24, 19:12 To, czy to grzech ciężki czy lekki, mniej zależy od mandatu, a bardziej od sytuacji, w której tej maseczki nie miałeś.
Tak jest. Złamanie prawa cywilnego nie zawsze jest grzechem. Ale narażenie kogoś lub siebie na chorobę, już jest. I to niezależnie od obowiązującego prawa.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

radek9824
Początkujący
Początkujący
Posty: 35
Rejestracja: 6 wrz 2020
Has thanked: 2 times

Czy to grzech - radek9824

Post autor: radek9824 » 2022-04-15, 15:00

Dzisiaj byłem u fryzjerki i opowiadałem jej o moich współlokatorkach z mieszkania. Mianowicie od miesiąca w mieszkaniu, w którym wynajmuję pokój mieszkają dwie dziewczyny z Ukrainy. I dwa tygodnie temu była taka sytuacja że używały mojego garnka po czym go nie umyły i po tygodniu włożyły go brudnego do szafki. I opowiedziałem jej tą historię, ale zastanawiam się czy to nie była obmowa. Jeśli tak to czy ja mam grzech ciężki czy lekki. Ogólnie to nie czuje do nich urazy i nie kłamałem bo opowiadałem jak było.
Ostatnio zmieniony 2022-04-15, 15:27 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2414
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1002 times
Been thanked: 913 times

Re: Czy to grzech - radek9824

Post autor: Susanna » 2022-04-15, 15:36

Obmowa, to raczej gdybys kłamał na ich temat.
"Uschła winna latorośl
i zwiędło drzewo figowe,
drzewo granatowe i palma daktylowa, i jabłoń -
wszystkie drzewa polne uschły.
I zniknęła radość spośród synów ludzkich."
Ks. Joela

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Czy to grzech - radek9824

Post autor: Tek de Cart » 2022-04-15, 15:37

prawdę też można tak powiedzieć, żeby komuś zaszkodzić...
przesiewając przez tzw. sito Sokratesa:
1) czy to była prawda? tak
2) czy to było dobre? wątpię, bo jakie dobro z tego wypłynęło?
3) czy to było pożyteczne? nie, bo nie przyniosło żadnego pożytku żadnej ze stron

więc traktowałbym to jako obmowę, grzech lekki
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy to grzech - radek9824

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-04-15, 22:23

Dayy pisze: 2022-04-15, 15:36 Obmowa, to raczej gdybys kłamał na ich temat.
Nie. Wówczas byłoby to oszczerstwo.

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2414
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1002 times
Been thanked: 913 times

Re: Czy to grzech - radek9824

Post autor: Susanna » 2022-04-15, 22:26

Acha no tak, dzięki Marku.
"Uschła winna latorośl
i zwiędło drzewo figowe,
drzewo granatowe i palma daktylowa, i jabłoń -
wszystkie drzewa polne uschły.
I zniknęła radość spośród synów ludzkich."
Ks. Joela

ODPOWIEDZ