Czy to grzech - TOja

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
TOja
Bywalec
Bywalec
Posty: 88
Rejestracja: 7 cze 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 7 times

Re: Czy takie niezwracanie uwagi to grzech ciężki?

Post autor: TOja » 2021-09-04, 11:38

Marek_Piotrowski pisze: 2021-09-04, 10:16
abi pisze: 2021-09-04, 09:32 na 16 lat to moim zdaniem dosc jednorazowa deklaracja ze brzydzi mnie wasze przeklinanie
no i samemu konsekwentnie nie przeklinac
Dobra rada.
TOja pisze: 2021-09-04, 09:54Rozumiem, ale wydaje mi się, że nie jest to zbyt kulturalne (tak samo jak w radzie Andeja). Chodzi o to, że brzmi to negatywnie w ich stosunku. Nie wiem jak to nazwać, ale powiedzieć komuś, że coś w nim cię brzydzi to niezbyt ładne określenie. Tym bardziej, że niektóre te osoby na prawdę lubię.
To nie musi mieć tej formy. Wystarczy proste "panowie, nie przeginajmy".
Czy mogę jednak po opisanej sytuacji (jak grałem z kolegą na komputerze i nie zwracałem mu uwagi na przekleństwa i daremne wymawianie imienia Pana Boga) pójść do Komunii Świętej. Praktycznie codziennie w tygodniu spotykam się z tymi ludźmi i jeśli to grzech ciężki to znaczy, że popełniam go praktycznie codziennie.
Widziesz, tu jest parę spraw:
  1. nikt z nas nie moze odpowiedzieć Ci autorytatywnie.
  2. Nikt z nas nie powinien zastępować Ci sumienia - to Ty masz wiedzieć takie rzeczy
  3. Mozemy wypowiedzieć (jako się rzekło - jedynie prywatną) opinię, tylko w stosunku do czynu. A grzech to nie tylko sprawa czynu. Jeśli ktoś coś uważa za grzech (choć nim nie jest) to coś dla niego może być grzechem.
  4. Nie jest łatwo popełnić grzechu ciężkiego (śmiertelnego). Serio. Od byle czego się nie umiera duchowo.
  5. Mogę Ci tylko powiedzieć, co ja bym zrobił na Twoim miejscu - ale decyzja należy do Ciebie. Ja bym w żadnym razie w takiej sytuacji nie rezygnował z Komunii Świętej. Nie uważałbym sytuacji, jaką zreferowałeś, za grzech ciężki.
  6. Jeśli szukasz kierownictwa duchowego i autorytatywnej odpowiedzi na to pytanie, musisz zwrócić się z nim do spowiednika
Ok, dzięki wszystkim za odpowiedzi

Awatar użytkownika
majka77
Bywalec
Bywalec
Posty: 88
Rejestracja: 5 wrz 2021
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Czy takie niezwracanie uwagi to grzech ciężki?

Post autor: majka77 » 2021-09-19, 04:48

Ja wam opowiem co zrobił mój 10-letni wnuczek.Cos robiłam w kuchni a on grał w swoim pokoju na kompie i przez mikrofon rozmawiał z innym chłopcem.Nagle słyszę a on opowiada historię o chłopcu,ptaszku i Jezusie.......zaczęłam słuchać z zaciekawieniem....i słyszę......Bóg jest dobry,dał nam życie a mi jeszcze brata(niestety taty nie ma,tak na marginesie).....i jeżeli będziesz obrażał Jezusa to nie będę z tobą grał.Moze mnie zhejtujecie ale jestem dumna z wnuka.

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2490
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1046 times
Been thanked: 936 times

Re: Czy takie niezwracanie uwagi to grzech ciężki?

Post autor: Susanna » 2021-09-19, 07:12

majka77 pisze: 2021-09-19, 04:48 Ja wam opowiem co zrobił mój 10-letni wnuczek.Cos robiłam w kuchni a on grał w swoim pokoju na kompie i przez mikrofon rozmawiał z innym chłopcem.Nagle słyszę a on opowiada historię o chłopcu,ptaszku i Jezusie.......zaczęłam słuchać z zaciekawieniem....i słyszę......Bóg jest dobry,dał nam życie a mi jeszcze brata(niestety taty nie ma,tak na marginesie).....i jeżeli będziesz obrażał Jezusa to nie będę z tobą grał.Moze mnie zhejtujecie ale jestem dumna z wnuka.
:D też była bym dumna 😊
"Jak łania pragnie
wody ze strumieni,
tak dusza moja pragnie
Ciebie, Boże!
Dusza moja pragnie Boga,
Boga żywego:
kiedyż więc przyjdę i ujrzę
oblicze Boże?"

Psalm 42.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy takie niezwracanie uwagi to grzech ciężki?

Post autor: Andej » 2021-09-19, 09:39

Postawa wnuka doskonale świadczy i jego mamie. Ale margines bardzo martwi.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: Czy takie niezwracanie uwagi to grzech ciężki?

Post autor: Lunka » 2021-09-19, 11:19

@majka77 wspaniały chłopiec!
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

Awatar użytkownika
majka77
Bywalec
Bywalec
Posty: 88
Rejestracja: 5 wrz 2021
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Czy takie niezwracanie uwagi to grzech ciężki?

Post autor: majka77 » 2021-09-21, 02:23

Chciałabym Wam podziękować za odpowiedzi,ale nie umiem.Cos próbowałam robić ale mi nie wychodzi..... pomożecie?🙂🙏

Czarny
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sie 2015
Has thanked: 898 times
Been thanked: 338 times

Re: Czy takie niezwracanie uwagi to grzech ciężki?

Post autor: Czarny » 2021-09-21, 03:21

Klikamy albo palcem na telefonie lub tablecie, albo myszką @majka77 w kciuka, zaraz pokaże
Przechwytywanieklik.JPG

To w ten sposób dajemy to podziękowanie. Kciuk jeśli prawidłowo kliknęliśmy zmieni natychmiast położenie, w dół.

I pod postem kogoś komu podziękowaliśmy pojawi się komunikat.
Przechwytywaniemajka.JPG
I w zasadzie to tyle. Życzę wiele takich pomocnych i fajnych treści do przeczytania, wartych klikniecia w tego kciuka :)
Ostatnio zmieniony 2021-09-21, 03:35 przez Czarny, łącznie zmieniany 2 razy.

TOja
Bywalec
Bywalec
Posty: 88
Rejestracja: 7 cze 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 7 times

Czy mogę to obejrzeć?

Post autor: TOja » 2021-09-22, 10:18

Witam, zanim zadam pytanie chciałem podzielić się tym jak moje sumienie jest zmienne i dopytać czy inni też tak mają. Prawdopodobnie mam skrupulatne sumienie i wydaję mi się, że zbyt niektórymi rzeczami się przejmuję, ale wczoraj zauważyłem, że moje sumienie jest zależne od samopoczucia, zmęczenia i nie wiem czego jeszcze. Przedwczoraj wieczorem i wczoraj rano zastanawiałem się nad moim pytaniem i z góry oceniałem je negatywnie. Za to w ciągu dnia uznawałem, że wszystko jest ok i nie wiem czym się przejmuję. Tak było właśnie z pytaniem, które teraz zadam:
Chciałem sobie obejrzeć serial anime. Od kiedy obejrzałem jeden taki niecały rok temu stałem się fanem tych animacji, ale niedługo później moje skrupuły znacznie się nasiliły i rezygnowałem z praktycznie każdego anime. Bo w tym powszechnie występują demony (gorzej jak są pozytywnie odbierane), bo to jest zbyt brutalne, a jeszcze inny jest niedostępny w Polsce legalnie. Niedawno naszła mnie ochota na obejrzenie jednego anime. Tym bardziej, że często w internecie słuchałem muzyki z niego, oglądałem jakieś fragmenty na YouTube. Problem w tym, że w jednym filmie na Youtube zobaczyłem jakąś postać wiszącą na krzyżu. Szybko się doinformowałem i okazało się, że to jakiś chrześcijański, kobiecy demon. Nie wiem w jakich okolicznościach stało się mu to co się stało, ale od razu stwierdziłem, że autor być może porównuje Chrystusa do jakiegoś demona. Ale tak myślałem jak byłem zmęczony, za to na drugi dzień pomyślałem, że to przecież nic złego, bo mimo, że krzyż jest symbolem odkupienia to przecież nie tylko Pan Jezus na nim wisiał. Wisieli również biblijni łotrzy i krzyżowano pewnie wielu przestępców (ale nie wiem jak to było po rozpowszechnieniu chrześcijaństwa). Ogólnie chodzi mi o to, że bycie ukrzyżowanym nie jest chyba jakimś zaszczytem, który jest zarezerwowany dla Pana Jezusa.
Ten demon to zapewne epizodyczna postać i pojawia się chyba tylko raz lub kilka razy (jest na jego temat w anime całkiem mało informacji w internecie). Chciałem obejrzeć to anime, które nie jest chyba jakieś złe samo z siebie, ale ten jeden epizod może spowodować, że nie obejrzę. Jeśli stwierdzicie, że obejrzenie to coś złego to trudno. Będę sobie musiał znowu odmówić, ale chciałbym go bardzo zobaczyć. Chciałbym jeszcze dopisać, że fajnie jeśli swoje odpowiedzi oprzecie na Piśmie Świętym i Katechizmie KK. Nie jest to chyba złamanie przykazania 1? (jak już pisałem ukrzyżowanie to według mnie nie jest żaden zaszczyt)

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 975
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 265 times

Re: Czy mogę to obejrzeć?

Post autor: Repart » 2021-09-22, 10:58

Wszystko zależy od tego, czy w tym anime celem jest obrażenie Boga. Podejrzewam, że nie ma to z tym nic wspólnego. Często w treściach tego typu, występuje wielu bohaterów o nadprzyrodzonych mocach, których autor może fikcyjnie powiązać z aniołami lub demonami.

Obejrzałem wiele anime i nie trafiłem na jakiekolwiek, którego celem była obraza Boga. W wielu są motywy walki z demonami, są także różne bóstwa, nieustanna walka dobra ze złem, przenikanie do różnych światów jak niebo i piekło. Wszystko jest oczywiście fikcją. Nic nie opiera się i nie odnosi do Biblii, jest jedynie luźną interpretacją autora.

Jeżeli masz poukładane w głowie, to obejrzenie takiego anime nie powinno Ci zaszkodzić. Jeżeli masz wątpliwości to warto najpierw poukładać sobie w głowie co nieco. I wydaje mi się, że dobrze Ci to idzie.

TOja
Bywalec
Bywalec
Posty: 88
Rejestracja: 7 cze 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 7 times

Re: Czy mogę to obejrzeć?

Post autor: TOja » 2021-09-22, 11:31

Repart pisze: 2021-09-22, 10:58 Wszystko zależy od tego, czy w tym anime celem jest obrażenie Boga. Podejrzewam, że nie ma to z tym nic wspólnego. Często w treściach tego typu, występuje wielu bohaterów o nadprzyrodzonych mocach, których autor może fikcyjnie powiązać z aniołami lub demonami.

Obejrzałem wiele anime i nie trafiłem na jakiekolwiek, którego celem była obraza Boga. W wielu są motywy walki z demonami, są także różne bóstwa, nieustanna walka dobra ze złem, przenikanie do różnych światów jak niebo i piekło. Wszystko jest oczywiście fikcją. Nic nie opiera się i nie odnosi do Biblii, jest jedynie luźną interpretacją autora.

Jeżeli masz poukładane w głowie, to obejrzenie takiego anime nie powinno Ci zaszkodzić. Jeżeli masz wątpliwości to warto najpierw poukładać sobie w głowie co nieco. I wydaje mi się, że dobrze Ci to idzie.
Nie oglądałem jeszcze tego anime, ale nie słyszałem, żeby obrażało ono Boga. Występują w nim nawiązania do chrześcijaństwa, które są podobno dość powierzchowne (tak przeczytałem na wikipedii), czyli z tego co wiem niedokładne, ale myślę, że są to tylko luźne interpretacje, o których pisałeś. Po za tym jest to jedno z najpopularniejszych anime, które powstało jeszcze w latach 90 więc wątpię, żeby coś co miałoby obrażać Boga stało się tak popularne (Japończycy ogólnie, mimo że mają własne wierzenia to są chyba postrzegani jako tolerancyjni wobec innych religii, tak przynajmniej zawsze ich odbierałem). Umiem ocenić rzeczywistość od fikcji, z resztą fantasy właśnie polega na tym, że coś realnie się nie wydarzyło. Obejrzę to anime i ewentualnie jeśli poczuję, że skłania mnie ono do grzechu lub obraża Boga to przestanę oglądać (choć wątpię żeby to się wydarzyło bo nie słyszałem, że obraża ono Boga).
Dzięki za odpowiedź. Z Panem Bogiem!

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 975
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 265 times

Re: Czy mogę to obejrzeć?

Post autor: Repart » 2021-09-22, 11:32

A jeszcze możesz napisać co to za anime? Czy chodzi o Bleach?

TOja
Bywalec
Bywalec
Posty: 88
Rejestracja: 7 cze 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 7 times

Re: Czy mogę to obejrzeć?

Post autor: TOja » 2021-09-22, 11:35

TOja pisze: 2021-09-22, 11:31
Repart pisze: 2021-09-22, 10:58 Wszystko zależy od tego, czy w tym anime celem jest obrażenie Boga. Podejrzewam, że nie ma to z tym nic wspólnego. Często w treściach tego typu, występuje wielu bohaterów o nadprzyrodzonych mocach, których autor może fikcyjnie powiązać z aniołami lub demonami.

Obejrzałem wiele anime i nie trafiłem na jakiekolwiek, którego celem była obraza Boga. W wielu są motywy walki z demonami, są także różne bóstwa, nieustanna walka dobra ze złem, przenikanie do różnych światów jak niebo i piekło. Wszystko jest oczywiście fikcją. Nic nie opiera się i nie odnosi do Biblii, jest jedynie luźną interpretacją autora.

Jeżeli masz poukładane w głowie, to obejrzenie takiego anime nie powinno Ci zaszkodzić. Jeżeli masz wątpliwości to warto najpierw poukładać sobie w głowie co nieco. I wydaje mi się, że dobrze Ci to idzie.
Nie oglądałem jeszcze tego anime, ale nie słyszałem, żeby obrażało ono Boga. Występują w nim nawiązania do chrześcijaństwa, które są podobno dość powierzchowne (tak przeczytałem na wikipedii), czyli z tego co wiem niedokładne, ale myślę, że są to tylko luźne interpretacje, o których pisałeś. Po za tym jest to jedno z najpopularniejszych anime, które powstało jeszcze w latach 90 więc wątpię, żeby coś co miałoby obrażać Boga stało się tak popularne (Japończycy ogólnie, mimo że mają własne wierzenia to są chyba postrzegani jako tolerancyjni wobec innych religii, tak przynajmniej zawsze ich odbierałem). Umiem ocenić rzeczywistość od fikcji, z resztą fantasy właśnie polega na tym, że coś realnie się nie wydarzyło. Obejrzę to anime i ewentualnie jeśli poczuję, że skłania mnie ono do grzechu lub obraża Boga to przestanę oglądać (choć wątpię żeby to się wydarzyło bo nie słyszałem, że obraża ono Boga).
Dzięki za odpowiedź. Z Panem Bogiem!
Dopiszę jeszcze, że dzięki za to, że myślisz, że dobrze mi idzie z "układaniem sobie w głowie". Chciałbym wreszcie wyzbyć się skrupułów i samodzielnie podejmować decyzje co jest złe, co dobre a co neutralne. Codziennie się o to modlę, a twoje słowa uświadomiły mnie, że idę w dobrą stronę.

Dodano po 54 sekundach:
Repart pisze: 2021-09-22, 11:32 A jeszcze możesz napisać co to za anime? Czy chodzi o Bleach?
Chodzi o Evangeliona. Konkretnie Neon Genesis Evangelion. Bleacha też chyba kiedyś obejrzę :D

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 975
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 265 times

Re: Czy mogę to obejrzeć?

Post autor: Repart » 2021-09-22, 15:03

TOja pisze: 2021-09-22, 11:35 Chodzi o Evangeliona. Konkretnie Neon Genesis Evangelion.
Nie oglądałem, może kiedyś znajdę czas.


TOja pisze: 2021-09-22, 11:35 Bleacha też chyba kiedyś obejrzę :D
Jest świetny, w 2022 ma być kolejny rozdział anime, który od dawna jest już w mandze. Polecam :)

TOja
Bywalec
Bywalec
Posty: 88
Rejestracja: 7 cze 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 7 times

Re: Czy mogę to obejrzeć?

Post autor: TOja » 2021-09-22, 17:55

Repart pisze: 2021-09-22, 15:03
TOja pisze: 2021-09-22, 11:35 Chodzi o Evangeliona. Konkretnie Neon Genesis Evangelion.
Nie oglądałem, może kiedyś znajdę czas.


TOja pisze: 2021-09-22, 11:35 Bleacha też chyba kiedyś obejrzę :D
Jest świetny, w 2022 ma być kolejny rozdział anime, który od dawna jest już w mandze. Polecam :)
Spoko, pozwól że jeszcze zapytam się jeszcze gdzie oglądasz anime? Chodzi mi o to, że jest w Polsce niestety słabo dostępne, a oglądanie np. na CDA zawsze uznawałem jako kradzież (nie twierdzę, że jeśli oglądasz w taki sposób to jesteś złodziejem). Legalnie tak na prawdę u nas można oglądać tylko na Netflixie gdzie i tak jest mało anime. Jest jeszcze crunchyroll, ale to zagraniczny serwis, na którym można oglądać tylko po angielsku (nie jestem najlepszy z angielskiego). Z tego co czytałem to w Polskim prawie korzystanie z już rozpowszechnionego utworu na własny użytek jest legalne. Zależy jednak jak to rozpatrywać w kontekście moralnym

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 975
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 265 times

Re: Czy mogę to obejrzeć?

Post autor: Repart » 2021-09-23, 08:18

Dałem linka na pw. Miłego oglądania ;)

Z tym CDA to faktycznie do końca nie wiadomo, czy to legalne czy nie. Tak jak pisałeś - szkoda że nie ma na Netflixie. Wiem że gdzieś na zachodzie jest Bleach na Netflixie, polski oddział niestety woli wrzucać same seriale młodzieżowe.

ODPOWIEDZ