Jak to jest z oczernianiem

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
Dzik
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 430
Rejestracja: 3 kwie 2020
Has thanked: 75 times
Been thanked: 20 times

Jak to jest z oczernianiem

Post autor: Dzik » 2021-09-10, 05:49

Czy oczernianie zawsze jest grzechem ciężkim bo co innego jest chyba powiedzieć kolegom, że wójt to złodziej bo kradnie i robi przekręty tylko przez to bo jest to możliwe że rzeczywiście tak robi albo samemu się o tym pomyślało niż np oczernić kogoś publicznie i napisać o kimś w internecie, że jest pedałem i zboczeńcem i wtedy dosyć, że widzą to wszyscy to jest to dużo bardziej obraźliwe
Ostatnio zmieniony 2021-09-10, 20:20 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Jak to jest z oczernianiem

Post autor: Andej » 2021-09-10, 10:23

VIII „Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu”

1. wójt to złodziej bo kradnie i robi przekręty - oskarżenie. Jeśli tak jest, nie mów, tylko zgłoś prokuraturze. Jesli to nieprawda, to możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności. Grzechem też jest. Jest też ocenianiem człowieka, co uważam za wysoce niewłaściwe.
2. wójt ... kradnie i robi przekręty - jw. ale bez osądzania. Stwierdze4nie faktu, jeśli ma się pewność. Jesli nie, lepiej powiedzieć, że się podejrzewa dlatego, że: i tu podać fakty.
3. Oskarżenie publiczne ma rzeczywiście większą wagę. Ale czy dopiero wtedy staje się grzechem? Nie sądzę. To by było tak, jakbyśmy powiedzieli, że kradzież po cichutku me jest grzechem, a kradzież na oczach innych osób jest przestępstwem.
4. napisać o kimś w internecie że jest pedałem - od jakiegoś czasu uznawane za obelżywe. Jeśli sprawia komuś ból, to jest grzechem. Upublicznienie zawsze zwiększa wielkość szkody, a zatem wagę grzechu.
5. napisać o kimś w internecie że jest zboczeńcem - Osadzenie albo diagnoza. Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni. Słowo nie zawiera treści pejoratywnych choć jest przez większość osób tak rozumiane. [Według Wikipedii: człowiek zboczeniec (dewiant) – czyli taki, który się wyróżnia od innych, niekoniecznie na minus, może to być także geniusz czy artysta.]
6. Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe. I koniecznie przeczytaj dzisiejsze czytania. Szczególnie Ewangelię na dziś. Przeanalizuj, zastanów się, wyciągnij wnioski.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Dzik
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 430
Rejestracja: 3 kwie 2020
Has thanked: 75 times
Been thanked: 20 times

Re: Jak to jest z oczernianiem

Post autor: Dzik » 2021-09-10, 14:06

Andej pisze: 2021-09-10, 10:23 VIII „Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu”

1. wójt to złodziej bo kradnie i robi przekręty - oskarżenie. Jeśli tak jest, nie mów, tylko zgłoś prokuraturze. Jesli to nieprawda, to możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności. Grzechem też jest. Jest też ocenianiem człowieka, co uważam za wysoce niewłaściwe.
2. wójt ... kradnie i robi przekręty - jw. ale bez osądzania. Stwierdze4nie faktu, jeśli ma się pewność. Jesli nie, lepiej powiedzieć, że się podejrzewa dlatego, że: i tu podać fakty.
3. Oskarżenie publiczne ma rzeczywiście większą wagę. Ale czy dopiero wtedy staje się grzechem? Nie sądzę. To by było tak, jakbyśmy powiedzieli, że kradzież po cichutku me jest grzechem, a kradzież na oczach innych osób jest przestępstwem.
4. napisać o kimś w internecie że jest pedałem - od jakiegoś czasu uznawane za obelżywe. Jeśli sprawia komuś ból, to jest grzechem. Upublicznienie zawsze zwiększa wielkość szkody, a zatem wagę grzechu.
5. napisać o kimś w internecie że jest zboczeńcem - Osadzenie albo diagnoza. Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni. Słowo nie zawiera treści pejoratywnych choć jest przez większość osób tak rozumiane. [Według Wikipedii: człowiek zboczeniec (dewiant) – czyli taki, który się wyróżnia od innych, niekoniecznie na minus, może to być także geniusz czy artysta.]
6. Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe. I koniecznie przeczytaj dzisiejsze czytania. Szczególnie Ewangelię na dziś. Przeanalizuj, zastanów się, wyciągnij wnioski.
trochę źle mnie zrozumiałeś nie chodziło mi o to czy to wcale nie grzech a drugie to grzech tylko czy to jedno to grzech lekki to z wójtem bo wyżądza dużo mniejszą szkode niż to drugie a to drugie to grzech ciężki bo wyżądza większą szkodę bo chciałem wiedzieć czy prawidłowo to rozumiem

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Jak to jest z oczernianiem

Post autor: Andej » 2021-09-10, 20:01

Jam napisał, co sądzę. Wnioski wyciągasz sam. A obligatoryjną opinie usłyszysz w konfesjonale. Wyłącznie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Dzik
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 430
Rejestracja: 3 kwie 2020
Has thanked: 75 times
Been thanked: 20 times

Re: Jak to jest z oczernianiem

Post autor: Dzik » 2021-09-10, 21:26

Andej pisze: 2021-09-10, 20:01 Jam napisał, co sądzę. Wnioski wyciągasz sam. A obligatoryjną opinie usłyszysz w konfesjonale. Wyłącznie.
No ale napisałeś że jest to i to jest grzechem i jedno od drugiego cięższym bo jest upublicznienie ale nie napisałeś czy to grzechy ciężkie czy lekkie czy lekki i ciężki bo przecież ciężki ciężkiemu nie równy bo np niepójście do kościoła w niedzielę jest grzechem ciężkim i seks pozamałżeński to też grzech ciężki ale chyba cięższy niż opuszczenie niedzielnej mszy tak samo kradzież paru cukierków z biedronki jest chyba cięższym grzechem niż nieodmówienie wieczór pacierza a obydwa są lekkie

Niezapominajka
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 644
Rejestracja: 28 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 160 times

Re: Jak to jest z oczernianiem

Post autor: Niezapominajka » 2021-09-11, 08:32

Grzech ciężki - świadome i dobrowolne przekroczenie przykazania w rzeczy ważnej.
To że coś jest grzechem lekkim nie oznacza, że mamy temu pobłażać i sobie na to pozwalać.
Oz 11:4 bt5 ~ Pociągnąłem ich ludzkimi więzami, a były to więzy miłości. Byłem dla nich jak ten, co podnosi do swego policzka niemowlę - schyliłem się ku niemu i nakarmiłem je.

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Jak to jest z oczernianiem

Post autor: Zebra » 2021-09-12, 12:56

Jeśli masz pewność, dowody lub twoje przypuszczenia są bardzo bliskie prawdy to możesz powiedzieć do kogoś, że wójt jest złodziejem.
Ale rodzieliłabym to na sytuację kiedy masz pewność i dowody i w tedy możesz o tym powiedzieć, co więcej może powinieneś iść do jakiś wyższych służb aby zareagowały. Ale i w tedy używaj słów kulturalnych. Jeśli jednak powtarzasz coś co ktoś powiedział a nie macie dowodów albo mówisz tak bo przecież "oni tam to na pewno kradną", to taką osobę krzywdzisz.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

ODPOWIEDZ