Czy to grzech - Jakub

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Awatar użytkownika
Skaza
Gaduła
Gaduła
Posty: 996
Rejestracja: 7 wrz 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1414 times
Been thanked: 366 times

Re: PATRZENIE NA PŁEĆ PRZECIWNĄ

Post autor: Skaza » 2021-10-10, 10:29

Bracie jak rozbierasz ją wzrokiem to masz grzech a jak patrzysz zwyczajnie i myślisz sobie fajna atrakcyjna kobieta to jest wporzo i to nic złego :)
Jakby Ci to mocno w przyszłości przeszkadzało to zawsze można się oślepić fizycznie (brałem to sam pod uwagę kiedyś) i wtedy miałbyś już święty spokój w tym temacie :)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: PATRZENIE NA PŁEĆ PRZECIWNĄ

Post autor: Andej » 2021-10-10, 11:27

Skaza Ci wytłumaczył.
Ja jeno przytoczę: Mt 5,28 A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa.
Kluczem jest tu wytłuszczone słowo. Ono decyduje o zaistnieniu grzechu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Jakub
Przybysz
Przybysz
Posty: 17
Rejestracja: 1 lip 2021

Jedzenie

Post autor: Jakub » 2021-11-16, 00:22

Może pytanie trochę skrupulatne, ale jednak
Czy nie jedzenie posiłku/obiadu itp w trakcie dnia w szkole lub pracy może być jakimś grzechem ciężkim? Nie chodzi mi tu o jakieś głodzenie się tylko po prostu, że się rzadko je w trakcie dnia np rano i potem po południu koło 16, , ale nie czuje się po tym źle czy coś. Po prostu nie czuje takie potrzeby, zapominam o tym
Ostatnio zmieniony 2021-11-16, 00:47 przez Jakub, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Jedzenie

Post autor: lambda » 2021-11-16, 10:25

Jakub pisze: 2021-11-16, 00:22 Może pytanie trochę skrupulatne, ale jednak
Czy nie jedzenie posiłku/obiadu itp w trakcie dnia w szkole lub pracy może być jakimś grzechem ciężkim? Nie chodzi mi tu o jakieś głodzenie się tylko po prostu, że się rzadko je w trakcie dnia np rano i potem po południu koło 16, , ale nie czuje się po tym źle czy coś. Po prostu nie czuje takie potrzeby, zapominam o tym
To nie jest grzech. Ja często tak roboe gdy nie mam czasu zjeść.

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 964
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 263 times

Re: Jedzenie

Post autor: Repart » 2021-11-16, 10:58

Jakub pisze: 2021-11-16, 00:22 Może pytanie trochę skrupulatne, ale jednak
Czy nie jedzenie posiłku/obiadu itp w trakcie dnia w szkole lub pracy może być jakimś grzechem ciężkim? Nie chodzi mi tu o jakieś głodzenie się tylko po prostu, że się rzadko je w trakcie dnia np rano i potem po południu koło 16, , ale nie czuje się po tym źle czy coś. Po prostu nie czuje takie potrzeby, zapominam o tym
To ja może zapytam dlaczego to miałby być grzech ciężki wg Ciebie?

Jakub
Przybysz
Przybysz
Posty: 17
Rejestracja: 1 lip 2021

Czy to grzech - Jakub

Post autor: Jakub » 2021-11-29, 12:25

Wczoraj wieczorem miałeś do zrobienia coś trudnego do szkoły. Trochę mi to nie wychodziło i wpadłem w lekka panike ( objawia sie ona u mnie stresem i potliwoscią), ale nie chciałem od rodziców pomocy tylko sam siedziałem i robiłem. Trochę tam rodzicom ponarzekałem i powiedzialem o tej rzeczy. To oni, że może mi pomogą, a ja że nie chce. No i robiłem dalej te zadania. I tata przyszedł i tam trochę zdenerowany powiedział, że mam zły sposób uczenia, bo już wieczorem to nie warto tego robić, że on mi pomoże i że jestem uparty i jest tak jak zawsze. I trochę się na mnie zdenerwował i z mamą też się trochę posprzeczał, ale przeprosiłem ich od razu za to, że się troche glupio zachowałem. No o nie wiem czy oni się jeszcze o coś sprzeczali czy nie. Rano tata jeszcze trochę ponarzekał, że przez mamę jest nie posprzątane itp itd, ale powiedział mi, żebym się tą całą sprawą nie przejmował, bo kłotnie się zdarzają, a po mamie to i tak spłynęło i o tym zapomniała i jak wroci z pracy to nawet nie będzie pamietała.

Ale ja strasznie się tym przejmowałem, że przezemnie mieli zły humor czy coś i że się może pokłócili i to moja wina i w ogóle. Nie wiem czy to nie przesada bo chyba nie powinienem się zadręczać takimi rzeczami

Czy w tej sytuacji mógłbyć jakiś grzech ciężki? Ja nie chciałem wywołać kłotni ani nic im zrobić. Po prostu czasem „niszczy” mnie perfekcjonizm, bo chce zawsze zrobić wszystko bardzo dobrze
Ostatnio zmieniony 2022-04-15, 17:49 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1722
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 351 times

Re: Kłótnia

Post autor: Morkej » 2021-11-29, 12:39

Jakub pisze: 2021-11-29, 12:25 Trochę mi to nie wychodziło i wpadłem w lekka panike ( objawia sie ona u mnie stresem i potliwoscią) (...) Ja nie chciałem wywołać kłotni ani nic im zrobić. Po prostu czasem „niszczy” mnie perfekcjonizm, bo chce zawsze zrobić wszystko bardzo dobrze
Według mnie nie popełniłeś grzechu. Ważne, że przeprosiłeś się z rodzicami.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1406
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 539 times
Been thanked: 773 times

Re: Kłótnia

Post autor: AdamS. » 2021-11-29, 13:55

Grzechem nie jest mimowolne sprowokowanie kłótni, a nawet sama kłótnia nie musi nim być, bo w niektórych sytuacjach jest tylko zwykłym wyzwoleniem emocji - oczywiście wtedy, gdy nie przechodzi w fazę trwania w świadomej niechęci do drugiej osoby. Myślę, że powinieneś częściej mówić rodzicom, czego od nich oczekujesz - że np. pragniesz samodzielnie rozwiązać jakieś zadanie, a im zostawić tylko ewentualną korektę. W tym wszystkim ważne jest również to, w jaki sposób się do siebie zwracamy, aby nie wywoływać wrażenia postawy roszczeniowej. Dużą rolę odgrywa tu prośba uśmiech itp.

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 964
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 263 times

Re: Kłótnia

Post autor: Repart » 2021-11-30, 10:50

Jak pisali przedmówcy, grzechu nie ma. Pod warunkiem, że to jednorazowe. Z tego co pisałeś, tata wyrzucił Ci, że zawsze tak jest. Odpowiedz sobie sam, czy nie ma w tym racji. Czy jest coś, co możesz w sobie zmienić. Skoro źle znosisz takie sytuacje, może warto popracować nad sobą i niektóre sprawy poprawić.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Kłótnia

Post autor: lambda » 2021-11-30, 10:55

Repart pisze: 2021-11-30, 10:50 Jak pisali przedmówcy, grzechu nie ma. Pod warunkiem, że to jednorazowe. Z tego co pisałeś, tata wyrzucił Ci, że zawsze tak jest. Odpowiedz sobie sam, czy nie ma w tym racji. Czy jest coś, co możesz w sobie zmienić. Skoro źle znosisz takie sytuacje, może warto popracować nad sobą i niektóre sprawy poprawić.
Nie znamy kontekstu.
Może rodzice nadmiernie krytykują autora że chce im udowodnić że potrafi sobie sam poradzić.

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 964
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 263 times

Re: Kłótnia

Post autor: Repart » 2021-11-30, 11:01

lambda pisze: 2021-11-30, 10:55
Repart pisze: 2021-11-30, 10:50 Jak pisali przedmówcy, grzechu nie ma. Pod warunkiem, że to jednorazowe. Z tego co pisałeś, tata wyrzucił Ci, że zawsze tak jest. Odpowiedz sobie sam, czy nie ma w tym racji. Czy jest coś, co możesz w sobie zmienić. Skoro źle znosisz takie sytuacje, może warto popracować nad sobą i niektóre sprawy poprawić.
Nie znamy kontekstu.
Może rodzice nadmiernie krytykują autora że chce im udowodnić że potrafi sobie sam poradzić.
Racja, dlatego nie wymagam odpowiedzi publicznej, tylko proszę aby sam to rozważył :) Ogólnie, to uważam, że zawsze warto najpierw spojrzeć na siebie. Nawet wtedy, gdy wszystko mówi, że to nie moja wina.

Jakub
Przybysz
Przybysz
Posty: 17
Rejestracja: 1 lip 2021

Re: Kłótnia

Post autor: Jakub » 2021-11-30, 13:35

Repart pisze: 2021-11-30, 10:50 Jak pisali przedmówcy, grzechu nie ma. Pod warunkiem, że to jednorazowe. Z tego co pisałeś, tata wyrzucił Ci, że zawsze tak jest. Odpowiedz sobie sam, czy nie ma w tym racji. Czy jest coś, co możesz w sobie zmienić. Skoro źle znosisz takie sytuacje, może warto popracować nad sobą i niektóre sprawy poprawić.
Tacie chodziło bardziej o to, że często zabieram się za różne zadania itp w złym czasie (np gdy jestem zmęczony) i czasem takie jest moje zachowanie jak pisałem. Staram się to zmienić, ale nie zawsze wychodzi. Ale chyba to nie jest jakieś bardzo cięzkie przewinienie

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 964
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 263 times

Czy to grzech - Jakub

Post autor: Repart » 2021-11-30, 13:59

Jakub pisze: 2021-11-30, 13:35
Repart pisze: 2021-11-30, 10:50 Jak pisali przedmówcy, grzechu nie ma. Pod warunkiem, że to jednorazowe. Z tego co pisałeś, tata wyrzucił Ci, że zawsze tak jest. Odpowiedz sobie sam, czy nie ma w tym racji. Czy jest coś, co możesz w sobie zmienić. Skoro źle znosisz takie sytuacje, może warto popracować nad sobą i niektóre sprawy poprawić.
Tacie chodziło bardziej o to, że często zabieram się za różne zadania itp w złym czasie (np gdy jestem zmęczony) i czasem takie jest moje zachowanie jak pisałem. Staram się to zmienić, ale nie zawsze wychodzi. Ale chyba to nie jest jakieś bardzo cięzkie przewinienie
Zatem masz co nieco do poprawy i dobrze, że potrafisz to dostrzec. Nie mówię, że zawsze jest Twoja wina. Ale zawsze możesz coś w sobie poprawić.
Ostatnio zmieniony 2022-04-15, 18:02 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ