Pozór zła

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
Ciekawa

Pozór zła

Post autor: Ciekawa » 2021-10-31, 11:47

Biblia Warszawska
Od wszelkiego rodzaju zła z dala się trzymajcie.

Biblia Brzeska
Od wszelakiego podobieństwa złości wstrzymawajcie się.

Biblia Gdańska
Od wszelkiego podobieństwa złości się wstrzymywajcie.

Biblia Jakuba Wujka
Od wszelakiego podobieństwa złego się powściągajcie.

Nowa Biblia Gdańska
Trzymajcie się z dala od każdej formy niegodziwości.

Uwspółcześniona Biblia Gdańska
Od wszelkiego pozoru zła powstrzymujcie się.

Biblia Warszawsko-Praska
a unikajcie tego, co ma choć-by tylko pozór zła.

Biblia Paulistów
a unikajcie wszystkiego, co złe!

Biblia Poznańska
Unikajcie wszystkiego, co złe.

Uwspółcześniona Biblia Księdza Wujka
Od wszelkiego rodzaju zła się wstrzymujcie

Biblia Pierwszego Kościoła:
od każdej postaci zepsucia trzymajcie się z dala.

Przekład Odzyskiwania:
Wstrzymujcie się od wszelkiego rodzaju zła.

Przekład księdza Kowalskiego:
Wszystkiego, co ma pozór zła, unikajcie

Biblia Lubelska:
Unikajcie wszystkiego, co ma choćby pozór zła.

Biblia Mesjańska
Od wszelkiego rodzaju zła z dala się trzymajcie.

Przekład Toruński:
Trzymajcie się z dala od każdej postaci zła.

Słowo Życia:
Strońcie od wszelkiego rodzaju zła.

Biblia Nowego Świata
Powstrzymujcie się od wszelkiej formy niegodziwości.

Wulgata
Ab omni specie mala abstinete vos.

Textus Receptus
απο παντος ειδους πονηρου απεχεσθε (apo pantos eidous ponērou apekhesthe)

Novum Testamentum Graece
ἀπὸ παντὸς εἴδους πονηροῦ ἀπέχεσθε. (apò pantòs eídous ponēroũ apékhesthe)



"Okazuje się więc, że mniej więcej połowa przekładów ma pozór lub podobieństwo zła, a druga połowa, łącznie z Wulgatą i oryginałem greckim, rodzaj lub formę zła, albo po prostu zło. Która wersja jest prawdziwa? Myślę, że przy takim rozkładzie warto zaufać Wulgacie i unikać rzeczywistego zła, a nie jego pozoru, a co za tem idzie nie doszukiwać się diabła w bele czym. Warto też zauważyć, że „pozór zła” występuje prawie wyłącznie w przekładach katolickich z II połowy XX wieku, a więc powiązanych ze sobą." Takie coś znalazłam w necie i interesujące.

Krzysztof Dzieńkowski jakiś czas temu zrobił story na Instagramie, że używając innych tłumaczeń od tego obiegowego, o pozorze zła, zmienia trochę podejście do tego fragmentu. UNIKAJCIE ZŁA, a nie pozoru zła, i napisał ze teraz jest tłumaczenie zmienione. Nie wiem bo już nie znalazłam jakoby ktoś oficjalnie coś inaczej tłumaczył w danym fragmencie, jakoby teraz miało być po prostu Unikajcie zła, a nie pozoru zła. Zapytam to dopowiem.
Ale generalnie chodziło o to, że katolicy przesadzają i przesadnie cytują to tłumaczenie z pozorem.

Tutaj także cytat z forum Hioba odnośnie HAlloween, Hiob:
Piszę te słowa w dniu znanym jako "Halloween", gdzie to dzieci poprzebierane w różne przerażające, czy może raczej rozbawiające i wzbudzające uśmiech duchy, strachy i wampiry chodzą od domu do domu, żebrząc o cukierki i inne łakocie. Święto to wzbudza spore kontrowersje i wielu chrześcijan jest oburzonych i przerażonych tym zwyczajem, co roku wytaczając działa ciężkiego kalibru do walki z tym potwornym, ich zdaniem, złem. <p style="color: rgb(0, 0, 153);">Ja jednak chciałbym spojrzeć na ten zwyczaj troszkę inaczej. Przede wszystkim warto przypomnieć, że sama nazwa tego święta oznacza po prostu "wigilia dnia Wszystkich Świętych". Skoro jutro (czy raczej w Polsce już dziś) jest dzień Wszystkich Świętych, to naturalnie w dniu poprzedzającym jest jego wigilia, po angielsku "eve". Tak, jak np. Wigilia Bożego Narodzenia to Christmas Eve. <p style="color: rgb(0, 0, 153);">Oczywiście sama nazwa święta pochodzi ze staroangielskiego, więc znajomość dzisiejszego języka pomaga tu jedynie w ograniczonym zakresie, ale i on zachował w pewnych tradycyjnych formułach, nazwach, czy modlitwach stare słownictwo. I tak na przykład początek Modlitwy Pańskiej, którą odmawiamy w czasie liturgii, po angielsku brzmi tak: <blockquote style="color: rgb(0, 0, 153);"> Our Father who art in heaven, hallowed be thy name. <p style="color: rgb(0, 0, 153);">"Hallowed be thy name" oczywiście oznacza "Święć się Imię Twoje". Słowo "hallow" ma to samo źródło i znaczenie co "holy", "święty", a dzisiejszy dzień choć znany nam jest teraz jako "All Saints' Day", w staroangielskim znany jest jako "All Hallows Day". <p style="color: rgb(0, 0, 153);">No dobrze, ale co to ma wspólnego z przebierańcami, cukierkami i duchami chodzącymi po ulicach miast w anglosaskim świecie? I coraz częściej przenikającymi do światów innych? Niewiele. Chyba tylko tyle, że dziś nasza wioska jest naprawdę globalna i gdy ja kichnę w mojej ciężarówce na Zachodnim Wybrzeżu USA, to mi "na zdrowie" mówi kilkadziesiąt osób na całym świecie, <a href="http://truck27.com/">podróżujących wirtualnie ze mną</a> po Ameryce. <p style="color: rgb(0, 0, 153);">Dziś kalendarz liturgiczny został zastąpiony przez kalendarz ustalany przez handlowców, a ci każdego miesiąca potrzebują czegoś, by zapełnić sklepy klientami. Zatem taka okazja jak Halloween nie mogła być przeoczona. Setki tysięcy ton cukierków, miliony kostiumów, sztucznych i prawdziwych dyń, wszystkie te kościotrupy, dziurawe prześcieradła udające duchy, te czaszki, diabły i wampiry dadzą kolejny zastrzyk gotówki zarówno dla właścicieli wielkich sieci sklepów, jak i właścicieli skromnych stoisk i kiosków. <p style="color: rgb(0, 0, 153);">Wystarczy zobaczyć co się dzieje wokół cmentarzy w Polsce. Toż to są przecież jakieś centra handlowe, sprzedające wszystko od zniczy po kiełbaski z rożna. Ale w anglosaskim kręgu kulturowym nie ma zwyczaju odwiedzania grobów w tym dniu, więc trzeba było obmyślić coś innego. I nie twierdzę wcale, że to był jakiś celowy zamysł opracowany przez doskonałego stratega z wizję. To się po prostu "zrobiło". <p style="color: rgb(0, 0, 153);">A co z tą pogańską stroną zwyczaju? Czy mnie nie oburza? Ani trochę. Dlaczego? Bo musiały by mnie także oburzyć inne zwyczaje, które przecież są tak piękne i tak polskie. Malowanie jajek na Wielkanoc, ubieranie drzewek, kolędnicy chodzący od domu do domu, poprzebierani także w jakieś wilkołaki, diabły i inne potwory&#8230; Czym to się różni od tych dzieciaków poprzebieranych za duchy? <p style="color: rgb(0, 0, 153);">Takie tradycje są piękne. Dzięki nim świat jest kolorowy. A ideologia? Cóż. Ideologia jest taka, jaką sami nadamy tym wydarzeniom. Kolędnicy chodzą głosząc Dobrą Nowinę. Moje dzieci, gdy chodziły w czasie Halloween z innymi maluchami, miały okazję poznać naukę o duszach czyśćcowych, o świętych w Niebie, o piekle i szatanie. Dobry pretekst, by zacząć domową ewangelizację i nauczyć je czegoś o prawdziwym Królestwie i o realiach otaczającego nas, niewidzialnego świata. <p style="color: rgb(0, 0, 153);">Pewne zwyczaje powstają, zdobywają popularność, inne odchodzą w zapomnienie. Znaczenie i symbolika tych zwyczajów także się zmienia. Ale to tylko od nas zależy jaka ona jest. Powie ktoś, że nie mamy szans konkurować z Hollywood, z filmami grozy, które oglądają miliony, gdy tymczasem prawdziwa nauka Kościoła jest znana coraz mniejszej ilości osób? Odpowiem na to: Jeżeli to prawda, to jedyne, co nam pozostaje, to zmienić ten stan rzeczy. Gdy się nam to uda (a uda się na pewno), Halloween przestanie się kojarzyć z pogańskimi, czy wręcz satanistycznymi zwyczajami, a zacznie być kojarzony z Dniem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym. Tak, jak to powinno zawsze być.
Ostatnio zmieniony 2021-10-31, 12:01 przez Ciekawa, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13771
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2196 times

Re: Pozór zła

Post autor: sądzony » 2021-10-31, 11:57

Jeżeli nie jesteś w stanie rozeznać zła trzymaj się daleko nawet jego pozoru.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Ciekawa

Re: Pozór zła

Post autor: Ciekawa » 2021-10-31, 12:05

Tu jeszcze kawałek Hiobba odnośnie tego pozoru zła:

Opinie biskupów wcale nie są jednoznaczne. Niedawno przeczytałem wypowiedź biskupa Pieronka,gdzie mówi on, cytuję (pogrubienia moje):

"Pytanie: Co roku pod koniec października pojawia się także kwestia Halloween. To w końcu można bawić się na imprezach z okazji "Halloween", czy nie?

- Nie unikniemy tego, że taka moda się pojawia. Ja kiedy miałem 15 lat też wycinałem dynie, choć o Halloween nigdy nie słyszałem. Nie było w tym nic złego. Nie ma przeszkód, by to funkcjonowało jako zabawa, byle oczywiście z taką zabawą nie przesadzać. Bo rzeczywiście i w Stanach Zjednoczonych i w innych częściach świata tego rodzaju zabawa przeradza się często w jakieś orgie i inne poczynania, które mają stać się punktem odniesienia. Jest tylko zabawą, a nie myślą o człowieku.

Tymczasem 1 i 2 listopada to okres zadumy, okres myślenia o przemijaniu, o sensie ludzkiego życia, o potrzebie zachowania w życiu jakiejś linii, dbania o kształt moralny życia, o doskonałość człowieka. Nie można wszystkiego utopić w zabawie.

To jest trochę tak, jak ze Świętym Mikołajem, czy z Gwiazdką. Co z tym zrobiliśmy? Wszystko się skomercjalizowało. Utraciliśmy całe wnętrze, miąższ, wartość tych przeżyć &#8211; rozpraszając to na elementy, które nie mają wartości."

W USA zabawy halloweenowe są urządzane także przy parafiach. Bardzo konserwatywna i ortodoksyjna apologetyczna organizacja "Catholic Answers" ma na swej stronie internetowej kilka artykułów na ten temat i w żadnym z nich nie jest ten niewinny zwyczaj potępiony.

Podkreślę jeszcze raz, że mówię tu o niewinnym zwyczaju chodzenia po domach i szukania cukierków. Jest bowiem czym innym praktykowanie satanizmu, ale Halloween ma dokładnie tyle samo wspólnego z satanizmem, co Boże Narodzenie. Sataniści tak samo w okolicach 25 grudnia celebrują swoje mroczne rytuały, jak robią to w okolicach 1 listopada. I co z tego? Mamy zabronić obchodzenia Bożego Narodzenia? Też termin pokrywa się z pogańskim świętem, starszym znacznie od Narodzin Pana Jezusa, też w orszakach kolędników chodzą różne wilkołaki, diabły i duchy, podobieństw jest wiele. Jednak nikt o zdrowym zmyśle nie uzna tego za satanistyczne zwyczaje. Zapewniam Was, że i w Halloween, które obchodzą dzieci nie ma nic satanistycznego.

Według mnie to jest temat zastępczy. Kościół ma wiele problemów dzisiaj, wierni mają wiele problemów. Potrzebna nam jest podstawowa ewangelizacja, potrzebne jest nauczenie naprawdę podstaw wiary, których nie znają ani dzieci, ani ich rodzice. Te wszystkie dyskusje na temat Halloween jedynie kierują nas na boczny tor i odwracają naszą uwagę od tego, co najważniejsze.

Większym niebezpieczeństwem są choćby wszechobecne horoskopy, powszechna wiara w przesądy i praktykowanie ich, czy niezrozumienie istoty i wagi sakramentów. Ale o tym jest chyba mniej dyskusji i nie w takim natężeniu, jak dyskusje o Halloween w okolicach 1 listopada. Przeciętny katolik nie rozumie czemu in vitro jest niemoralne, nie rozumie dlaczego eutanazja zawsze jest zła, nie rozumie też dlaczego związki osób tej samej płci zawsze są moralnie niedopuszczalne, równocześnie mając często bardzo mocną negatywną opinie na temat Halloween.

Poza tym wszystkie te negatywne opinie o Halloween, czy to polskich biskupów, czy innych osób, zawsze dotyczą czegoś, czego nie ma. Potępiane są satanistyczne praktyki, potępiane są pewne rytuały, z którymi Halloween naprawdę nie ma nic wspólnego. Dlatego zgadzam się z biskupami, którzy potępiają satanistyczne praktyki, ale równocześnie powtórzę ponownie, że to, czym w praktyce jest Halloween w USA ma mniej wspólnego z satanizmem, niż polscy kolędnicy chodzący z Turem, Śmiercią i innymi diabłami po domach i śpiewając kolędy za kawałek kołacza.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi
Ostatnio zmieniony 2021-10-31, 12:06 przez Ciekawa, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Pozór zła

Post autor: Logan » 2021-10-31, 13:12

Wróćmy do podstawowego i pierwotnego zagadnienia.

1. W jakim celu chrześcijanin ma obchodzić Haloween?
2. W jakim celu jego dzieci mają przebierać się za potworki?
3. W jakim celu chrześcijanin ma korzystać z rekwizytów kojarzących się ze złymi mocami?

4. Osobna kwestia - oglądanie horrorów - dlaczego chrześcijanin za formę rozrywki obiera karmienie się oglądaniem zła, demonicznej przemocy, lękiem i strachem?

5. Ostatnie pytanie nie wymagające odpowiedzi - Czy ta rzeczywistość jaką jest haloween i cały przemysł produkcji filmów strachu i horroru - z czyjej mocy on pochodzi? Dobrego Boga, czy złego ducha?
Dodajmy rzeczywistość trzecią - z ludzkiej głupoty - tej samej jaką wykazali pierwsi rodzice podczas dialogu z wężem przy drzewie poznania.
Ostatnio zmieniony 2021-10-31, 13:13 przez Logan, łącznie zmieniany 1 raz.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Ciekawa

Re: Pozór zła

Post autor: Ciekawa » 2021-10-31, 13:24

@Logan
Punkt 1 2 3 Dla zabawy, ale punkt 3 jakie to rekwizyty jeśli można wiedzieć?

4. Kino zostawmy w spokoju:P Ja lubię horrory ale niekoniecznie te z opętaniami albo czarami. No lubię się pobać.
5. Jednak odpowiem-myślę że to tylko rozrywka i nie pochodzi to od złego ducha.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13771
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2196 times

Re: Pozór zła

Post autor: sądzony » 2021-10-31, 13:30

Logan pisze: 2021-10-31, 13:12 Czy ta rzeczywistość jaką jest haloween i cały przemysł produkcji filmów strachu i horroru - z czyjej mocy on pochodzi? Dobrego Boga, czy złego ducha?
Z całym szacunkiem Log, ale czy ta cała "rzeczywistość" związana obecnie z Bożym Narodzeniem pochodzi Twoim zdaniem od Boga?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Ciekawa

Re: Pozór zła

Post autor: Ciekawa » 2021-10-31, 14:15

sądzony pisze: 2021-10-31, 13:30
Logan pisze: 2021-10-31, 13:12 Czy ta rzeczywistość jaką jest haloween i cały przemysł produkcji filmów strachu i horroru - z czyjej mocy on pochodzi? Dobrego Boga, czy złego ducha?
Z całym szacunkiem Log, ale czy ta cała "rzeczywistość" związana obecnie z Bożym Narodzeniem pochodzi Twoim zdaniem od Boga?
@sądzony na dwoje babka wróżyła:
Nie każdy jest wierzacy. Wierzącym Św. Mikołaj nie przeszkadza, a ateista, czując tzw. magię Gwiazdki(ja też ją czuję jako katoliczka), także ją świetuje: jest lepszy dla innych, rozmyśla nad swoim życiem, a może obejrzy Opowieść Wigilijną i pomyśli o śmierci i życiu po życiu?
Uwazam że Gwiazdka jest doskonałym momentem dla nawrócenia się.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13771
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2196 times

Re: Pozór zła

Post autor: sądzony » 2021-10-31, 16:33

Ciekawa pisze: 2021-10-31, 14:15
sądzony pisze: 2021-10-31, 13:30
Logan pisze: 2021-10-31, 13:12 Czy ta rzeczywistość jaką jest haloween i cały przemysł produkcji filmów strachu i horroru - z czyjej mocy on pochodzi? Dobrego Boga, czy złego ducha?
Z całym szacunkiem Log, ale czy ta cała "rzeczywistość" związana obecnie z Bożym Narodzeniem pochodzi Twoim zdaniem od Boga?
@sądzony na dwoje babka wróżyła:
Nie każdy jest wierzacy. Wierzącym Św. Mikołaj nie przeszkadza, a ateista, czując tzw. magię Gwiazdki(ja też ją czuję jako katoliczka), także ją świetuje: jest lepszy dla innych, rozmyśla nad swoim życiem, a może obejrzy Opowieść Wigilijną i pomyśli o śmierci i życiu po życiu?
Uwazam że Gwiazdka jest doskonałym momentem dla nawrócenia się.
Przecież to w dużej mierze szopka konsumpcyjno-merkantylna.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Ciekawa

Re: Pozór zła

Post autor: Ciekawa » 2021-10-31, 16:38

sądzony pisze: 2021-10-31, 16:33
Ciekawa pisze: 2021-10-31, 14:15
sądzony pisze: 2021-10-31, 13:30
Logan pisze: 2021-10-31, 13:12 Czy ta rzeczywistość jaką jest haloween i cały przemysł produkcji filmów strachu i horroru - z czyjej mocy on pochodzi? Dobrego Boga, czy złego ducha?
Z całym szacunkiem Log, ale czy ta cała "rzeczywistość" związana obecnie z Bożym Narodzeniem pochodzi Twoim zdaniem od Boga?
@sądzony na dwoje babka wróżyła:
Nie każdy jest wierzacy. Wierzącym Św. Mikołaj nie przeszkadza, a ateista, czując tzw. magię Gwiazdki(ja też ją czuję jako katoliczka), także ją świetuje: jest lepszy dla innych, rozmyśla nad swoim życiem, a może obejrzy Opowieść Wigilijną i pomyśli o śmierci i życiu po życiu?
Uwazam że Gwiazdka jest doskonałym momentem dla nawrócenia się.
Przecież to w dużej mierze szopka konsumpcyjno-merkantylna.
Na mnie działa (*)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13771
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2196 times

Re: Pozór zła

Post autor: sądzony » 2021-10-31, 16:41

Ciekawa pisze: 2021-10-31, 16:38 Na mnie działa (*)
I git :)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ