Marihuana CBD

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Bogumił92
Przybysz
Przybysz
Posty: 1
Rejestracja: 5 lis 2021

Marihuana CBD

Post autor: Bogumił92 » 2021-11-05, 12:45

Witam
Czy palenie suszu CBD - praktycznie całkowicie pozbawionego THC - substancji psychoaktywnej i legalnego w Polsce jest grzechem ciężkim uniemożliwiającym przyjmowanie Komunii Świętej?
Dziękuję za odpowiedź

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13759
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2196 times

Re: Marihuana CBD

Post autor: sądzony » 2021-11-05, 12:55

Nie wiem. Ja czasem (2 x w roku) palę i nawet bym nie pomyślał, że to grzech. Ale ja również 1-2 razy w roku palę marihuanę i jestem uzależniony od papierosów. Niech inni się wypowiedzą, bo ja chyba nawet po zapaleniu marihuany raz w roku poszedłbym do Komunii. Może to błąd.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Kasia

Re: Marihuana CBD

Post autor: Kasia » 2021-11-05, 13:13

Proponuję spojrzeć na temat od innej strony: czy wpuszczanie do płuc czegokolwiek, co nie jest czystym powietrzem, jest zdrowe? Skąd wiesz, jakie związki chemiczne powstaną w wyniku reakcji spalania? Może się mylę, ale wydaje mi się, że nawet palenie suszu herbacianego byłoby szkodliwe. A w takim razie, szkodząc sobie na zdrowiu, popełniałbyś grzech.

Dodano po 2 minutach 18 sekundach:
Ja stosuję maść przeciwbólową z CBD. Jeśli jest to legalne, to nie widzę problemu. Natomiast palenie czegokolwiek nie jest zdrowe.

Dodano po 5 minutach 19 sekundach:
@Dezerter
Proszę, zajrzyj tutaj, bo znasz się na chemii. :)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13759
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2196 times

Re: Marihuana CBD

Post autor: sądzony » 2021-11-05, 14:10

Kasia pisze: 2021-11-05, 13:13 Proponuję spojrzeć na temat od innej strony: czy wpuszczanie do płuc czegokolwiek, co nie jest czystym powietrzem, jest zdrowe? Skąd wiesz, jakie związki chemiczne powstaną w wyniku reakcji spalania? Może się mylę, ale wydaje mi się, że nawet palenie suszu herbacianego byłoby szkodliwe. A w takim razie, szkodząc sobie na zdrowiu, popełniałbyś grzech.
Zgadzam się z Tobą Kasiu. Ale czy ja, będąc uzależniony popełniam grzech ciężki? Raczej nie. A przynajmniej tak to pojmuję.
Paradoksalnie można by powiedzieć, że pijak pijąc alkohol popełnia w samym akcie spożycia alkoholu "mniejszy" grzech od człowieka nieuzależnionego.

Oczywiście ani palenie czegokolwiek, ani picie alkoholu nie jest raczej niczym zdrowym.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

greg77
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 455
Rejestracja: 14 paź 2021
Has thanked: 21 times
Been thanked: 75 times

Re: Marihuana CBD

Post autor: greg77 » 2021-11-05, 14:15

sądzony pisze: 2021-11-05, 12:55 Nie wiem. Ja czasem (2 x w roku) palę i nawet bym nie pomyślał, że to grzech. Ale ja również 1-2 razy w roku palę marihuanę i jestem uzależniony od papierosów. Niech inni się wypowiedzą, bo ja chyba nawet po zapaleniu marihuany raz w roku poszedłbym do Komunii. Może to błąd.
Myślę że jakiekolwiek uzależnienie jest grzechem.Kiedyś słuchałem bardzo ciekawe kazanie na którym ksiądz mówił że 10 przykazań jest ustawione według ważności."Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną",a uzależnienie jest jednym z takich bożków.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1408
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 541 times
Been thanked: 779 times

Re: Marihuana CBD

Post autor: AdamS. » 2021-11-05, 14:18

Kasia słusznie zwróciła uwagę na aspekt zdrowotny, a ja zwrócę uwagę na jeszcze inny. Do czego mi taka proteza jest potrzebna? Czy sięgam po nią, bo bez niej nie potrafię się rozluźnić? Czy chcę być cool w towarzystwie? Każda z odpowiedzi wskazuje na przyczynę - i to na niej warto się skupić, nie na samym zielsku. Jeśli przywyknę do akceptowania w swym życiu "protez" duchowych, to sam skazuję się na narastające zniewolenia.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13759
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2196 times

Re: Marihuana CBD

Post autor: sądzony » 2021-11-05, 14:30

greg77 pisze: 2021-11-05, 14:15
sądzony pisze: 2021-11-05, 12:55 Nie wiem. Ja czasem (2 x w roku) palę i nawet bym nie pomyślał, że to grzech. Ale ja również 1-2 razy w roku palę marihuanę i jestem uzależniony od papierosów. Niech inni się wypowiedzą, bo ja chyba nawet po zapaleniu marihuany raz w roku poszedłbym do Komunii. Może to błąd.
Myślę że jakiekolwiek uzależnienie jest grzechem.Kiedyś słuchałem bardzo ciekawe kazanie na którym ksiądz mówił że 10 przykazań jest ustawione według ważności."Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną",a uzależnienie jest jednym z takich bożków.
Grzechem jest. Ale czy ciężkim? Czy palacz, kawosz czy namiętny oglądacz głupich seriali nie może przyjąć Ciała Chrystusa?

Dodano po 4 minutach 34 sekundach:
AdamS. pisze: 2021-11-05, 14:18 Kasia słusznie zwróciła uwagę na aspekt zdrowotny, a ja zwrócę uwagę na jeszcze inny. Do czego mi taka proteza jest potrzebna? Czy sięgam po nią, bo bez niej nie potrafię się rozluźnić? Czy chcę być cool w towarzystwie? Każda z odpowiedzi wskazuje na przyczynę - i to na niej warto się skupić, nie na samym zielsku. Jeśli przywyknę do akceptowania w swym życiu "protez" duchowych, to sam skazuję się na narastające zniewolenia.
Zgadza się. Lecz zależy na jakim etapie uzależnienia jesteś.
Jeżeli, tak jak ja, masz 42 lata, palisz od 7 klasy podstawówki i znasz przyczynę to niewiele zmienia bo po blisko 30 latach uzależnienie jest już b. silne (co nie oznacza, że niemożliwe do przezwyciężenia).
I wcale nie chcę się usprawiedliwiać lub umniejszać zła nikotynizmu.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1408
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 541 times
Been thanked: 779 times

Re: Marihuana CBD

Post autor: AdamS. » 2021-11-05, 14:41

sądzony pisze: 2021-11-05, 14:30 Zgadza się. Lecz zależy na jakim etapie uzależnienia jesteś.
Jeżeli, tak jak ja, masz 42 lata, palisz od 7 klasy podstawówki i znasz przyczynę to niewiele zmienia bo po blisko 30 latach uzależnienie jest już b. silne (co nie oznacza, że niemożliwe do przezwyciężenia).
I wcale nie chcę się usprawiedliwiać lub umniejszać zła nikotynizmu.
Rozumiem to i w żadnym stopniu nie mam zamiaru tej sytuacji oceniać, ani do niczego zmuszać. Czasem nałóg pozostaje do końca życia jako konsekwencja podjętego kiedyś wyboru (i w takim rozumieniu staje się jak ten tajemniczy "cierń w ciele", o którym pisał św. Paweł). Ale warto też pozostać otwartym na działanie Chrystusa - on potrafi uwolnić nas od każdego uzależnienia. Czy jednak to nastąpi i kiedy - to już kwestia łaski, która zawsze pozostanie tajemnicą.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Marihuana CBD

Post autor: lambda » 2021-11-05, 17:46

Bogumił92 pisze: 2021-11-05, 12:45 Witam
Czy palenie suszu CBD - praktycznie całkowicie pozbawionego THC - substancji psychoaktywnej i legalnego w Polsce jest grzechem ciężkim uniemożliwiającym przyjmowanie Komunii Świętej?
Dziękuję za odpowiedź
Jeśli nie w celach leczniczych to tak. Jest to grzech.

Dodano po 2 minutach 14 sekundach:
sądzony pisze: 2021-11-05, 14:30
greg77 pisze: 2021-11-05, 14:15
sądzony pisze: 2021-11-05, 12:55 Nie wiem. Ja czasem (2 x w roku) palę i nawet bym nie pomyślał, że to grzech. Ale ja również 1-2 razy w roku palę marihuanę i jestem uzależniony od papierosów. Niech inni się wypowiedzą, bo ja chyba nawet po zapaleniu marihuany raz w roku poszedłbym do Komunii. Może to błąd.
Myślę że jakiekolwiek uzależnienie jest grzechem.Kiedyś słuchałem bardzo ciekawe kazanie na którym ksiądz mówił że 10 przykazań jest ustawione według ważności."Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną",a uzależnienie jest jednym z takich bożków.
Grzechem jest. Ale czy ciężkim? Czy palacz, kawosz czy namiętny oglądacz głupich seriali nie może przyjąć Ciała Chrystusa?

Dodano po 4 minutach 34 sekundach:
AdamS. pisze: 2021-11-05, 14:18 Kasia słusznie zwróciła uwagę na aspekt zdrowotny, a ja zwrócę uwagę na jeszcze inny. Do czego mi taka proteza jest potrzebna? Czy sięgam po nią, bo bez niej nie potrafię się rozluźnić? Czy chcę być cool w towarzystwie? Każda z odpowiedzi wskazuje na przyczynę - i to na niej warto się skupić, nie na samym zielsku. Jeśli przywyknę do akceptowania w swym życiu "protez" duchowych, to sam skazuję się na narastające zniewolenia.
Zgadza się. Lecz zależy na jakim etapie uzależnienia jesteś.
Jeżeli, tak jak ja, masz 42 lata, palisz od 7 klasy podstawówki i znasz przyczynę to niewiele zmienia bo po blisko 30 latach uzależnienie jest już b. silne (co nie oznacza, że niemożliwe do przezwyciężenia).
I wcale nie chcę się usprawiedliwiać lub umniejszać zła nikotynizmu.
Moja mama rzuciła Palenie po 35 latach. Także da się.
Kwestia odpowiedniej motywacji.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14930
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4183 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Marihuana CBD

Post autor: Dezerter » 2021-11-05, 18:20

lambda pisze: 2021-11-05, 17:46
Bogumił92 pisze: 2021-11-05, 12:45 Witam
Czy palenie suszu CBD - praktycznie całkowicie pozbawionego THC - substancji psychoaktywnej i legalnego w Polsce jest grzechem ciężkim uniemożliwiającym przyjmowanie Komunii Świętej?
Dziękuję za odpowiedź
Jeśli nie w celach leczniczych to tak. Jest to grzech.
To powiedz jaki? Ja tu nie widzę grzechu żadnego, bo to nawet (z tego co autor pisze) nie jest narkotyk lekki.
Dla mnie nawet palenie marihuany okazjonalne, (parę razy w roku) to grzech lekki na poziomie picia alkoholu z upiciem się - ja po np weselu, czy jakimś uroczystości gdzie pijemy alkohol nie przestaje chodzić do komunii.
Ostatnio zmieniony 2021-11-05, 21:44 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Marihuana CBD

Post autor: lambda » 2021-11-05, 19:20

Dezerter pisze: 2021-11-05, 18:20
lambda pisze: 2021-11-05, 17:46
Bogumił92 pisze: 2021-11-05, 12:45 Witam
Czy palenie suszu CBD - praktycznie całkowicie pozbawionego THC - substancji psychoaktywnej i legalnego w Polsce jest grzechem ciężkim uniemożliwiającym przyjmowanie Komunii Świętej?
Dziękuję za odpowiedź
Jeśli nie w celach leczniczych to tak. Jest to grzech.
To powiedz jaki? Ja tu nie widzę grzechu żadnego, bo to nawet (z tego co autorka pisze) nie jest narkotyk lekki.
Dla mnie nawet palenie marihuany okazjonalne, (parę razy w roku) to grzech lekki na poziomie picia alkoholu z upiciem się - ja po np weselu, czy jakimś uroczystości gdzie pijemy alkohol nie przestaje chodzić do komunii.
Szukanie ucieczki w uzywkach zmieniających swiadomosc jest po prostu szkodliwe dla psychiki i ducha. A samo palenie szkodzi tez ciału. Spotkalam ludzi uzależnionych od samej tylko trawy którym to tak prulo banie ze przyszli się leczyć do PLU. Katolik nie powinien szukać ucieczki w sztucznych stanach świadomości. również w upijaniu sie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14930
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4183 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Marihuana CBD

Post autor: Dezerter » 2021-11-05, 19:30

To o czym pisze Bogumił nie " zmienia psychiki" i nic nie mówi, że to ma być "ucieczka w używki"
Odpowiedz, czy zapalenie okazjonalne marihuany, czy marihuany CBD jest powodem, by nie przystąpić do Komunii?
Ostatnio zmieniony 2021-11-05, 21:45 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: Marihuana CBD

Post autor: Lunka » 2021-11-05, 20:28

@Dezerter cos Ty tak się uwzial na tą Bogumiłę i formę żeńska? Coraz gorzej ze wzrokiem chyba 😛
Jeśli mnie oczy nie mylą to Bogumił - mężczyzna :-B
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14930
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4183 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Marihuana CBD

Post autor: Dezerter » 2021-11-05, 21:48

Lunka pisze: 2021-11-05, 20:28 @Dezerter cos Ty tak się uwzial na tą Bogumiłę i formę żeńska? Coraz gorzej ze wzrokiem chyba 😛
Jeśli mnie oczy nie mylą to Bogumił - mężczyzna :-B
Dzięki - już poprawiłem - za dużo marihuany w młodości wypaliłem ;) :p
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Marihuana CBD

Post autor: lambda » 2021-11-06, 07:12

Dezerter pisze: 2021-11-05, 19:30 To o czym pisze Bogumił nie " zmienia psychiki" i nic nie mówi, że to ma być "ucieczka w używki"
Odpowiedz, czy zapalenie okazjonalne marihuany, czy marihuany CBD jest powodem, by nie przystąpić do Komunii?

A co mówi Katechizm o uzywnaiu narkotyków Dezerterze sprwidzles?
Może tam masz odpowiedź na swoje pytanie.
Ostatnio zmieniony 2021-11-06, 07:15 przez lambda, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ