Czy to jest kłamstwo?

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Rafał
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 438
Rejestracja: 6 lis 2021
Has thanked: 100 times
Been thanked: 113 times

Czy to jest kłamstwo?

Post autor: Rafał » 2021-11-19, 21:19

Podobno żeby zaszedł grzech, to musi mieć miejsce dobrowolność i świadomość czynu. Chciałbym się zatem dowiedzieć, czy to co wydarzyło się dzisiaj jest kłamstwem.

Co piątek mamy delegację w pewnym miejscu pracy. Dzisiaj było z kolei mniej pracy niż zwykle, więc kilka godzin przed końcem poszliśmy w piątkę do Team Lidera spytać, czy puściłby nas wcześniej do domu. Rozmawiało z nim dwóch znajomych, reszta stała z boku. Jako, że pracujemy w hałasie miałem w uszach stopery i niewiele słyszałem. Udało mi się natomiast wychwycić jak Team Lider pytał ilu nas jest, po chwili policzył do 5. Kolega stojący obok pokiwał głową, ja potwierdziłem pod nosem, nie wiem czy Team Lider to usłyszał. Myślę, że nie. W końcu Team Lider zdecydował się nas wypuścić, podziękował za pracę i życzył nam miłego weekendu.
Po wyjściu z biura dowiedziałem się od znajomych, że Team Lider spytał, czy jedziemy w piątkę jednym samochodem. No i jako, że jeden rozmawiający z nim kolega pokiwał głową to przyjął to jako potwierdzenie. Sam też potwierdziłem ale nie wiem, czy zostałem uslyszany. Ale nawet jak mnie nie usłyszał to powinienem zaprzeczyć, bo milczenie gdy ktoś kłamie jest również grzechem. Problem w tym, że ja tego pytania o auto nie słyszałem. Przyjechaliśmy dwoma samochodami.

Proszę o pomoc bo nie wiem co o tym myśleć a sam brzydzę się kłamstwem. Wydaje mi się, że może to być także skrupulanctwo. :(
Ostatnio zmieniony 2021-11-19, 21:49 przez Rafał, łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Czy to jest kłamstwo?

Post autor: lambda » 2021-11-19, 22:15

Nawet jeśli to kłamstwo w blachych sprawach jest grzechem lekkim
A jeśli nie wiedziałeś o co chodzi to nie masz winy
Ostatnio zmieniony 2021-11-19, 22:38 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: Czy to jest kłamstwo?

Post autor: Lunka » 2021-11-19, 22:15

A czy to, że jechaliście jednym czy dwoma samochodami ma jakieś kluczowe znaczenie w sprawie?
Może ten Wasz lider tak tylko zapytał z zainteresowania. Nie wydaje mi się aby to była jakaś priorytetowa sprawa, z której należy wyciągać konsekwencje 🤔
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14924
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2937 times
Kontakt:

Re: Czy to jest kłamstwo?

Post autor: Dezerter » 2021-11-19, 22:57

Kłamstwo, to nie było, sprawa niejednoznaczna, więc raczej grzechu też nie było -a nawet jeśli to spowiedź powszechna na Eucharystii na pewno go zgładzi.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ