Czy Bóg kocha szatana?

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Czy Bóg kocha szatana?

Post autor: Albertus » 2016-06-29, 22:59

Metanoia pisze:To jest droga do zbawienia ale osobowa relacja z żywym Bogiem Jezusem Chrystusem dokonuje się na drodze gnozy.
Abyś mógł powiedzieć, że "żyje we mnie Chrystus" i aby Jezus było twe imię musisz wyjść poza to co znasz.
To spotkanie dokona się w tobie ale poza tobą. Wtedy staniesz się przestrzenią Ojca przez Chrystusa, który będzie żył w tobie.
I wtedy ujrzysz całość.
Wiedza oczywiście w jakimś stopniu jest potrzebna ale to tylko narzędzie a celem jest miłość.

Wiedza wbija w pychę i może być przeszkodą do zbawienia.

Prawdziwe poznanie Chrystusa dokonuje się w miłości i w pokorze.

Tak jak z innymi ludźmi nie możesz mieć prawdziwej relacji i poznania drugiej osoby bez miłości tak samo bez miłości nie możesz mieć prawdziwego poznania Chrystusa.

Metanoia

Re: Czy Bóg kocha szatana?

Post autor: Metanoia » 2016-06-29, 23:07

Przez miłość... Więc w takim razie odpowiedz mi na pytanie, na które powinieneś znać odpowiedź jako osoba miłująca Chrystusa.
Kim jesteś w Chrystusie?

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Czy Bóg kocha szatana?

Post autor: Albertus » 2016-06-29, 23:31

Metanoia pisze:Przez miłość... Więc w takim razie odpowiedz mi na pytanie, na które powinieneś znać odpowiedź jako osoba miłująca Chrystusa.
Kim jesteś w Chrystusie?
Dzieckiem Bożym

Metanoia

Re: Czy Bóg kocha szatana?

Post autor: Metanoia » 2016-06-29, 23:44

Ja już podziękuję za rozmowę z tobą.

konik

Re: Czy Bóg kocha szatana?

Post autor: konik » 2016-07-03, 09:52

Co niewlasciwego napisal droga metanoio Albertus, ze jak rozumiem nie chcesz dalej dyskutowac? Prosze - uzasadnij swoje racje aby moc wykazac, ze Albertus nie ma racji.
Ja czyli konik osobiscie jestem po stronie wypowiedzi Albertusa. Czy to zle?

veros

Re: Czy Bóg kocha szatana?

Post autor: veros » 2016-07-21, 09:19

Metanoia pisze:To jest droga do zbawienia ale osobowa relacja z żywym Bogiem Jezusem Chrystusem dokonuje się na drodze gnozy.
Abyś mógł powiedzieć, że "żyje we mnie Chrystus" i aby Jezus było twe imię musisz wyjść poza to co znasz.
To spotkanie dokona się w tobie ale poza tobą. Wtedy staniesz się przestrzenią Ojca przez Chrystusa, który będzie żył w tobie.
I wtedy ujrzysz całość.
Nie. Poznanie odbywa się nie tylko na podstawie poznania umysłem czyli gnozą.
Poznanie, szczególnie w sprawach duchowych, odbywa się w oparciu o odczucia.
Poznanie Boga oparte jedynie o produkt wygimnastykowania umysłu - to droga do nikąd.
Boga należy poznawać poprzez odczucia ducha - bo jest on przecież duchem. Trzeba więc z Nim rozmawiać w modlitwie, w medytacji, a nie tylko czytać Pismo, rozmaite publikacje i dawać się przekonać wykształconym ludziom.
Dlatego gnostycyzm został uznany za herezję.
Dlatego też Bóg w ujęciu tomistycznym wykazuje braki, które znikają dzięki podejściu augustańskiemu.

To oczywiście jest mój osobisty pogląd.

A czy Bóg kocha szatana?
Oczywiście. Wszystko co jest - jest stworzone przez tego, który Jest - stworzone z miłości. Miłość Boga jest tworzywem wszelkiego życia a nawet wszelkiego istnienia.

konik

Re: Czy Bóg kocha szatana?

Post autor: konik » 2016-08-02, 17:54

Czuje podobnie ten temat.
Jedynie wstrzymalbym sie z okresleniem -"braki tomizmu". Nie braki - ale taki " kerygmat" jakim zostal sw.Tomasz obdarowany, a odmienny od tego, ktorym z kolei zostal sw.Augustyn obdarowany.
Podobnie bylo z Apostolami. Stad tak rozne ich listy, tak rozne pola dzialania, tak rozne regiony owczesnego swiata zewangelizowane.
I stad na jednej zielonej lace kwiaty takie i owakie ... muchy i pszczoly, mrowki i leniwce :-D , poziomki i pokrzywy.
Jest ktos w stanie powiedziec, ze cokolwiek na tej lace Bog stworzyl bez potrzeby, "wybrakowane" :-o

Pozdrawiam serdecznie.

Aron II

Re: Czy Bóg kocha szatana?

Post autor: Aron II » 2016-08-10, 14:40

veros pisze:Poznanie odbywa się nie tylko na podstawie poznania umysłem czyli gnozą.
Poznanie, szczególnie w sprawach duchowych, odbywa się w oparciu o odczucia.
Poznanie Boga oparte jedynie o produkt wygimnastykowania umysłu - to droga do nikąd.
Boga należy poznawać poprzez odczucia ducha - bo jest on przecież duchem. Trzeba więc z Nim rozmawiać w modlitwie, w medytacji, a nie tylko czytać Pismo, rozmaite publikacje i dawać się przekonać wykształconym ludziom.
"A to jest życie wieczne: aby znali Ciebie, jedynego prawdziwego Boga, oraz Tego, którego posłałeś, Jezusa Chrystusa" (Jana 17:3).

Poznanie Pana Jezusa jest możliwe dzięki Biblii, rozmyślaniu i stosowaniu nauk chrystusowych w swoim życiu.
veros pisze:A czy Bóg kocha szatana?
Oczywiście. Wszystko co jest - jest stworzone przez tego, który Jest - stworzone z miłości. Miłość Boga jest tworzywem wszelkiego życia a nawet wszelkiego istnienia.
"Jahwe bada sprawiedliwego i występnego, nie cierpi Jego dusza tego, kto kocha nieprawość" (Ps. 11:5)

Myślę, że to wyjaśnia temat.

konik

Re: Czy Bóg kocha szatana?

Post autor: konik » 2016-08-10, 17:40

Nie w pelni wyczerpuje temat, poniewaz wlasciwe poznanie uzyskuje sie w Kosciele . Kosciol stoi na mocy poslaania Jezusa na strazy czytania, interpretacji i wyjasniania Pisma Swietego ( a nie samozwanczych prorokow i nauczycieli) , rozsadza proroctwa, objasnia charyzmaty i wiele innych spraw wiary.
Jest o tym jasno powiedziane w Nowym Testamencie.

Pozdrawiam.

Aron II

Re: Czy Bóg kocha szatana?

Post autor: Aron II » 2016-08-10, 17:49

"Duch zaś otwarcie mówi, że w czasach ostatnich niektórzy odpadną od wiary, skłaniając się ku duchom zwodniczym i ku naukom demonów" (1 Tm. 4:1).

"Umiłowani, nie dowierzajcie każdemu duchowi, ale badajcie duchy, czy są z Boga, gdyż wielu fałszywych proroków pojawiło się na świecie" (1 Jana 4:1).

konik

Re: Czy Bóg kocha szatana?

Post autor: konik » 2016-08-10, 17:57

No wlasnie - a ktorzy sa to ci niektorzy? Ja bym nie smial brac sie za osadzanie. No, chyba , ze z bardzo zadartym nosem.
W Nowym Testamencie czytamy, skad przychodza falszywi proprocy i kto ma autorytet i wladze osadzania tych prorokow.
Ja wiem kogo w Kosciele sluchac, wiem w ktorym Kosciele byc poslusznym i kto podaje mi prawdziwa Ewangelie.
Dlatego nie musze miotac sie i gonic za falszywymi prorokami i samozwanczymi nauczycielami, sklaniajacymi ku duchom zwodniczym czy naukom demonow.
Dziekuje Ci Panie, ze poporowadziles mnie na swoje drogi. :-D

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18860
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 4597 times
Kontakt:

Re: Czy Bóg kocha szatana?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2016-08-10, 18:06

Aron II pisze:
veros pisze:Poznanie odbywa się nie tylko na podstawie poznania umysłem czyli gnozą.
Poznanie, szczególnie w sprawach duchowych, odbywa się w oparciu o odczucia.
Poznanie Boga oparte jedynie o produkt wygimnastykowania umysłu - to droga do nikąd.
Boga należy poznawać poprzez odczucia ducha - bo jest on przecież duchem. Trzeba więc z Nim rozmawiać w modlitwie, w medytacji, a nie tylko czytać Pismo, rozmaite publikacje i dawać się przekonać wykształconym ludziom.
"A to jest życie wieczne: aby znali Ciebie, jedynego prawdziwego Boga, oraz Tego, którego posłałeś, Jezusa Chrystusa" (Jana 17:3).

Poznanie Pana Jezusa jest możliwe dzięki Biblii, rozmyślaniu i stosowaniu nauk chrystusowych w swoim życiu.
veros pisze:A czy Bóg kocha szatana?
Oczywiście. Wszystko co jest - jest stworzone przez tego, który Jest - stworzone z miłości. Miłość Boga jest tworzywem wszelkiego życia a nawet wszelkiego istnienia.
"Jahwe bada sprawiedliwego i występnego, nie cierpi Jego dusza tego, kto kocha nieprawość" (Ps. 11:5)

Myślę, że to wyjaśnia temat.
1J 4:16 [b["Bóg jest miłością."[/b]
Myślę, że raczej to wyjaśnia temat.

Aron II

Re: Czy Bóg kocha szatana?

Post autor: Aron II » 2016-08-10, 18:14

Marek_Piotrowski pisze:1J 4:16 [b["Bóg jest miłością."[/b]
Myślę, że raczej to wyjaśnia temat.
Mówi kim jest Bóg. Ale fragment, który zapodałem wcześniej pokazuje, jak Bóg zapatruje się na tych, którzy są niegodziwi.

Jeśli uważasz, że Bóg kocha Złego, to stanąłeś po przeciwnej stronie Boga. Pismo mówi, że Bóg usunie złoczyńców! Z miłości??? Apostoł Paweł napisał, że tacy ludzie poniosą karę wiecznej zagłady. Poczytaj, co mówi List 2 do Tesaloniczan 1:6-9.

Pozdrawiam!

konik

Re: Czy Bóg kocha szatana?

Post autor: konik » 2016-08-10, 18:26

Tak, tylko jak zwykle nie dostrzegles, iz Pan Bog czeka do konca na kazda istote - dopoki zyje , kocha tego kogos. kara ostatecznie napotkac moze ostatecznie tego, ktory ostatecznie odrzucil Boga - a tym, kto ostatecznie odrzucil Boga, to wie tylko Bog.
Co do szatana - jestesmy sklonni uwazac, ze odrzucil Boga. Na ile ostatecznie?
Ale kara jest z Milosci - kara nie jest zakonczeniem i zabraniem Milosci.

Znow nie doczytales Aronie wlasciwego sensu.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18860
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 4597 times
Kontakt:

Re: Czy Bóg kocha szatana?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2016-08-10, 18:27

Aron II pisze:
Marek_Piotrowski pisze:1J 4:16 [b["Bóg jest miłością."[/b]
Myślę, że raczej to wyjaśnia temat.
Mówi kim jest Bóg.
Dokładnie. A ponieważ jest Miłością, nie byłby sobą, gdyby nie kochał
Ale fragment, który zapodałem wcześniej pokazuje, jak Bóg zapatruje się na tych, którzy są niegodziwi.
Nie.
STary Testament w sposób specyficzny wyraża to, co Bóg pochwala, a co nie, W żadnym wypadku nie przekłada się to personalną nienawiść do grzesznika.
W ten prosty sposób ST pokazuje czego Bóg od nas oczekuje.
Nowy Testament tłumaczy rzecz dokładniej - Bóg jest wyjątkowo precyzyjny. Prześledźmy fragment z Mt 5 dokładniej:

Najpierw Jezus mówi:
"(43) Słyszeliście, że powiedziano: Będziesz miłował swego bliźniego, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził. " (czyli definiuje postawę, jaką przypisujesz Bogu). Czy Jezus ja wspiera? Nie:
"(44) A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują,
Co więcej, Jezus nie pozostawia wątpliwości, że mamy tak robić, ponieważ tak właśnie robi Bóg:
"(45) abyście się stali synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych. "
i w dalszym ciągu wypowiedzi:
" Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski."

Jeśli uważasz, że Bóg kocha Złego, to stanąłeś po przeciwnej stronie Boga. Pismo mówi, że Bóg usunie złoczyńców! Z miłości??? Apostoł Paweł napisał, że tacy ludzie poniosą karę wiecznej zagłady. Poczytaj, co mówi List 2 do Tesaloniczan 1:6-9.
Daruj sobie podobne "zawołania". Na początek skup się na nadaniu swojej argumentacji biblijnej jakiegoś sensu.

ODPOWIEDZ