Imię szatana

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Aron

Post autor: Aron » 2015-10-20, 11:41

Czernin pisze:Wszyscy aniołowie Boży, którzy sprzeciwili się Bogu stali się przeciwnikami Jego, czyli z języka hebrajskiego szatanami.
Szatan jest tylko jeden. Zbuntowani aniołowie pod jego wodzą to demony. Tak naucza Pismo!

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2015-10-20, 12:56

Witaj Aaronie. Piękne imię wybrałeś. Nie to, żebym się z Tobą nie zgadzał. Ale czy mógłbyś wskazać gdzie tak Pismo naucza. Podkreślam, nie chodzi o to, że się z Tobą nie zgadzam, jednak byłbym wdzięczny gdybyś udokumentował swoją wypowiedź jakimś cytatem z Księgi, na którą się powołujesz. :) ;-)
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Aron

Post autor: Aron » 2015-10-20, 14:22

Oto podstawa biblijna:

"I został strącony wielki Smok, Wąż starodawny, który się zwie diabeł i szatan, zwodzący całą zamieszkałą ziemię, został strącony na ziemię, a z nim strąceni zostali jego aniołowie" (Ap. 12:9).
Tomaszek pisze:Nie to, żebym się z Tobą nie zgadzał
Masz prawo się ze mną nie zgadzać. Jesteśmy na forum. Każdy może mieć swoje zdanie.

Pozdrawiam! :-)

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2015-10-21, 10:20

A czy mógłbyś podać jakiś inny tekst? Chodzi o to, że tutaj mamy do czynienia z nader symbolicznym językiem. Smok ma siedem głów i dziesięć rogów. To nawiązanie do rozmaitych mocarstw, które narzucały swoją wolę, religię i bezbożność innym. Tekst, który podałeś wskazywałby raczej na "alegoryczne" rozumienie słowa diabeł i szatan, a nie dosłowne. Zło obecne na przestrzeni wieków pod postacią rozmaitych skorumpowanych instytucji państwowych itp.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Aron

Post autor: Aron » 2015-10-21, 13:04

Tomaszek pisze:Tekst, który podałeś wskazywałby raczej na "alegoryczne" rozumienie słowa diabeł i szatan, a nie dosłowne. Zło obecne na przestrzeni wieków pod postacią rozmaitych skorumpowanych instytucji państwowych itp.
To w takim razie wyjaśnij mi w jaki sposób zło pod postacią skorumpowanych instytucji państwowych zostało wyrzucone z nieba?

Tekst jest jak najbardziej zasadny. Szatan zostaje wyrzucony z nieba razem ze swoimi aniołami, których Biblia nazywa - demonami.

Teraz moje pytanie: W którym miejscu Pismo nazywa zbuntowane anioły szatanami?

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2015-10-21, 15:29

To w takim razie wyjaśnij mi w jaki sposób zło pod postacią skorumpowanych instytucji państwowych zostało wyrzucone z nieba?
Można to wytłumaczyć na wiele sposobów. Z oszczędności czasu podam jeden: Niebo jest symbolem Stwórcy oraz Jego łaski, przychylności, duchowego świata. "Wyrzucenie z nieba" może oznaczać koniec "cierpliwości" Bożej, dzięki której ludzie utożsamiani z tymi instytucjami byli znoszeni i tolerowani. Nie zostali zgładzeni. Mówiąc prościej, fakt, że w tej chwili dzieje się niesprawiedliwość na ziemi, że są wojny, tyrani, jest dowodem tego, że ludzie działający w ramach tych państw, instytucji mają czas na nawrócenie.
Tekst jest jak najbardziej zasadny. Szatan zostaje wyrzucony z nieba razem ze swoimi aniołami, których Biblia nazywa - demonami.
Nie zapominaj, że Apokalipsa jest księgą operującą językiem symbolicznym.

"On wysławszy swojego anioła
oznajmił przez niego za pomocą znaków
słudze swojemu Janowi. " Ap. 1:1b

Poza tym słowo demon oznacza bóstwo opiekuńcze i nie zawsze ma pejoratywne znaczenie. Demony więc są tutaj symbolem bałwochwalstwa, kultu bożków zwanych też w Biblii hebrajskiej terafim.
Teraz moje pytanie: W którym miejscu Pismo nazywa zbuntowane anioły szatanami?
Nie ma raczej takiego miejsca. Ale jest inne miejsce, gdzie Biblia nazywa Anioła Bożego Satanem. Nie zbuntowanego, ale posłańca samego Boga Najwyższego. Czy wiesz o który tekst chodzi, czy pokazać?

Konkludując, słowo hebrajskie "satan" oznacza przeciwnik. I nie zawsze oznacza przeciwnika Boga. Może być odwrotnie, gdy Ktoś jest przeciwnikiem zła.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Aron

Post autor: Aron » 2015-10-21, 16:46

Tomaszek pisze:Można to wytłumaczyć na wiele sposobów....
Oczywiście, że tak. Wystarczy mieć trochę fantazji. W taki sposób powstało ponad 30 tysięcy religii i wyznań chrześcijańskich. ;-)
Tomaszek pisze:Nie zapominaj, że Apokalipsa jest księgą operującą językiem symbolicznym.
Zgadza się! Ale to nie znaczy, że każde słowo w niej zapisane jest symbolem. Dzięki pozostałym księgom biblijnym potrafimy odróżnić symbol od rzeczywistego znaczenia.
Tomaszek pisze:Poza tym słowo demon oznacza bóstwo opiekuńcze i nie zawsze ma pejoratywne znaczenie. Demony więc są tutaj symbolem bałwochwalstwa, kultu bożków zwanych też w Biblii hebrajskiej terafim.

Demon jest demonem czyli zbuntowanym aniołem. Czy znasz jakiś fragment Biblii, który ukazuje demona jako symbol :?:
Tomaszek pisze:Konkludując, słowo hebrajskie "satan" oznacza przeciwnik. I nie zawsze oznacza przeciwnika Boga. Może być odwrotnie, gdy Ktoś jest przeciwnikiem zła.
Niewątpliwie masz racje! Słowo "satán" może odnosić się do istoty duchowej a nawet do osoby ludzkiej. Ale jeśli przed tym wyrazem występuje przedimek, to zawsze jest to tytuł głównego zbuntowanego anioła, który stał się Przeciwnikiem Boga. Jego aniołów zaś Biblia nazywa demonami. Pewnie, że można ich nazwać szatanami w znaczeniu "sprzeciwiający się Bogu". Ale mnie chodzi o tytuł, który nosi główny przeciwnik Boga i przywódca buntu.

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2015-10-21, 21:45

Tomaszek pisze:Może być odwrotnie, gdy Ktoś jest przeciwnikiem zła.
To ja poproszę o przykład , bo nie kojarzę ...
Szatan mimo, że znalazł się przed ołtarzem Boga oskarża jednak Hioba, knuje i występuje przeciwko ludziom, czyni im zło, śmierć i cierpienie
więc jest sobą :idea:

Ostatnio się zastanawiałem nad szatanem w ks Hioba...
Jak to jest, że zbuntowany i upadły miał dostęp przed oblicze Boże, ktoś z Was to rozgryzł?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2015-10-21, 23:27

Najpierw odpowiem Aaronowi.
Oczywiście, że tak. Wystarczy mieć trochę fantazji. W taki sposób powstało ponad 30 tysięcy religii i wyznań chrześcijańskich. ;-)
Wyznania chrześcijańskie rzeczywiście powstają jak grzyby po deszczu radioaktywnym. Jednak nie wynika to ani z fantazji ani z różnicy zdań między chrześcijanami.
Przyczyny są zupełnie inne. Pierwsza, to odrzucenie Tradycji. Druga, to brak tolerancji. Mi nie przeszkadza jeżeli ktoś rozumie coś inaczej. Inne zrozumienie jakiegoś fragmentu Biblii to jeszcze nie powód do tworzenie rozłamu czy nowego kościoła.
I wreszcie, ja czytam Biblię nie od dzisiaj i nie od wczoraj. Więc umiejętność interpretacji tej Księgi Ksiąg a raczej Świętej Biblioteki, jest efektem wielu lat studiów. Niemal każdy werset biblijny doczekał się przynajmniej kilku interpretacji. Było tak zarówno w judaizmie jak i w chrześcijaństwie. Ale ani rabini ani ojcowie Kościoła nie tworzyli odrębnych wyznań.
Zgadza się! Ale to nie znaczy, że każde słowo w niej zapisane jest symbolem. Dzięki pozostałym księgom biblijnym potrafimy odróżnić symbol od rzeczywistego znaczenia.
Zgadza się. Ale jeśli dla Ciebie obraz smoka w Apokalipsie nie jest symbolem, to oznacza, że uważasz iż diabeł jest ziejącym ogniem dinozaurem o siedmiu głowach.
Poza tym napisane jest wyraźnie: I inny znak się ukazał na niebie: Oto wielki Smok... Ap. 12:3
Demon jest demonem czyli zbuntowanym aniołem. Czy znasz jakiś fragment Biblii, który ukazuje demona jako symbol :?:
Słowo "demon" oznacza tego który coś przydziela lub rozdziela. Jest to istota pośrednicząca między bóstwem a człowiekiem. Nie zawsze jest zła. Mówię tutaj o znaczeniu i pochodzeniu słowa. W Biblii demony to takie właśnie bóstwa, do których ludzie się modlili i składali im ofiary. Zobacz Kapłańska 17:7. A zatem nie chodzi o symbolikę tylko o bałwochwalstwo. Kult innych bogów. Tak dokładnie napisałem.
Niewątpliwie masz racje! Słowo "satán" może odnosić się do istoty duchowej a nawet do osoby ludzkiej. Ale jeśli przed tym wyrazem występuje przedimek, to zawsze jest to tytuł głównego zbuntowanego anioła, który stał się Przeciwnikiem Boga. Jego aniołów zaś Biblia nazywa demonami. Pewnie, że można ich nazwać szatanami w znaczeniu "sprzeciwiający się Bogu". Ale mnie chodzi o tytuł, który nosi główny przeciwnik Boga i przywódca buntu.
Oto fragment Biblii:
Jego wyjazd rozpalił gniew Pana2 i anioł Pana stanął na drodze przeciw niemu, by go zatrzymać. On zaś w towarzystwie dwóch sług jechał na swojej oślicy. Liczb 22:22

W oryginale hebrajskim tekst ten wygląda następująco:
???????????? ???????? ???????????? ???? ????????????? ???????? ?????? ?????????? ???????? ??? ?????? ????? ??????????? ???????? ???????? ???????

Kolorem zaznaczyłem słowo satan - przeciwnik. BT nie tłumaczy tego zbyt dobrze. Dosłownie jest napisane, że Anioł Pana (tutaj mamy Imię Boże Tetragram) stanął jako satan. Litera lamed zastępuje tutaj rodzajnik określony, gdyż przy występowaniu tej litery rodzajnik określony ulega kasacji. Innymi słowy jest tutaj mowa o satanie z rodzajnikiem, jak Ty to nazywasz z przedimkiem. I co Ty na to?

[ Dodano: 2015-10-21, 23:27 ]
To ja poproszę o przykład , bo nie kojarzę ...
Szatan mimo, że znalazł się przed ołtarzem Boga oskarża jednak Hioba, knuje i występuje przeciwko ludziom, czyni im zło, śmierć i cierpienie
więc jest sobą :idea:

Ostatnio się zastanawiałem nad szatanem w ks Hioba...
Jak to jest, że zbuntowany i upadły miał dostęp przed oblicze Boże, ktoś z Was to rozgryzł?
Przykład podałem powyżej w odpowiedzi do Aarona. Liczb 22:22. Ale to dopiero widać w oryginale, BT nie tłumaczy tego dobrze. Jednak NP mówi lepiej:

I zapłonął Pan gniewem, że poszedł, a anioł Pański stanął na drodze jako jego przeciwnik..

Dosłownie Anioł Pana (Imię Boże) stanąl jako Satan (lesatan).

Co do Twojego pytania, to jako ciekawostkę opowiem Ci jak to rozumie się w judaizmie. Wiesz bowiem, że specjalizuję się w hebrajskim i we wszystkim co żydowskie i izraelskie.

Otóż Żydzi uważają, że satan jako przeciwnik Boga nie istnieje. Istnieje natomiast taki anioł, który jest sługą Adonaj. Jego zadaniem jest wypróbowywanie, oskarżanie ludzi po to aby niejako przesiać ich. Niczego jednak nie czyni bez zgody Boga.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2015-10-22, 23:04

Dzięki - jak dla mnie zdumiewający cytat gdzie anioł JHWH jest nazwany szatanem - a morze to było jeszcze przed buntem...
są wyznania chrześcijańskie, które wyrzucenie szatana z nieba umiejscawiają w I w ne
to by wyjaśniało obraz szatana u żydów (na podstawie tylko ST obraz szatan można tak widzieć jak opisałeś - pełna zgoda) - oni przecież nie uznają NT
ale my mamy problem, bo w NT szatan jest już wyraźnie anychrystem, przeciwnikiem itd
jak ty to godzisz?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2015-10-23, 12:15

Nie próbuję niczego godzić na siłę. Badam każdy tekst oddzielnie, zapoznaję się z interpretacją mędrców czy to żydowskich czy chrześcijańskich. Ale nie próbuję nauczać. Zrozumienie nieraz przychodzi po latach.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Aron

Post autor: Aron » 2015-10-23, 15:09

Tomaszek pisze: Oto fragment Biblii:
Jego wyjazd rozpalił gniew Pana2 i anioł Pana stanął na drodze przeciw niemu, by go zatrzymać. On zaś w towarzystwie dwóch sług jechał na swojej oślicy. Liczb 22:22

W oryginale hebrajskim tekst ten wygląda następująco:
???????????? ???????? ???????????? ???? ????????????? ???????? ?????? ?????????? ???????? ??? ?????? ????? ??????????? ???????? ???????? ???????
Zwrot: "satan" jest tłumaczeniem "przeciw niemu", więc nie bardzo rozumiem czego chcesz przez to dowieść. Przecież w tym miejscu słowo "satan" nie oznacza osoby (anioła) tylko pewną czynność.

Podobnie jest z wyrazem "zły" w Liście 1 Jana 5:19 BT. Diabeł występuje tam jako "Zły" w formie tytułu. Ale wyrazu tego można użyć też w zdaniu: "jestem na Ciebie zły", co nie znaczy, że ja jestem tą niegodziwą istotą, o której wspomina Pismo.
Ostatnio zmieniony 2015-10-23, 15:17 przez Aron, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2015-10-23, 15:12

Tylko tego, ze slowo satan nie zawsze odnosi sie do diabla. Tutaj jest nin aniol samego Prawdziwego. Poza tym oznacza osobe. Nie sugeruj sie tlumaczeniem. W oryginale mamy tu rzeczownik a nie czasownik ergo czynnosc.
Aaronie. Pisalem o rodzajniku, ktorego role tutaj pelni lamed. Przedimki nie wystepuja przed czasownikami. To sa elementarne wiadomosci z gramatyki kazdego jezyka.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Aron

Post autor: Aron » 2015-10-23, 15:20

Tomaszek pisze:Tylko tego, ze slowo satan nie zawsze odnosi sie do diabla.
Całkowita zgoda. Jednakże w sensie tytułu odnosi się tylko do jednej istoty duchowej.

Tomaszek pisze:Tutaj jest nin aniol samego Prawdziwego. Poza tym oznacza osobe. Nie sugeruj sie tlumaczeniem. W oryginale mamy tu rzeczownik a nie czasownik ergo czynnosc.
Jak więc powinien brzmieć ten fragment Twoim zdaniem?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2015-10-23, 21:33

Aron pisze:
Tomaszek pisze:Tutaj jest nin aniol samego Prawdziwego. Poza tym oznacza osobe. Nie sugeruj sie tlumaczeniem. W oryginale mamy tu rzeczownik a nie czasownik ergo czynnosc.
Jak więc powinien brzmieć ten fragment Twoim zdaniem?
Nie czytasz uważnie - Tomaszek już to napisał:
I zapłonął Pan gniewem, że poszedł, a anioł Pański stanął na drodze jako jego przeciwnik..

Dosłownie Anioł Pana (Imię Boże) stanąl jako Satan (lesatan).


[ Dodano: 2015-10-23, 20:33 ]
A jak rozumiecie opętanego, który miał demona o imieniu "Legion" czy to było imię czy chodzi o wielość demonów w nim?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ