Działanie szatana we współczesnym świecie

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Działanie szatana we współczesnym świecie

Post autor: Jozek » 2021-03-27, 21:22

Dusza to jest to wlasciwe i dobre "ja", a tak jak Marek pisal, psychika to "ja" cielesne.
Jedno wie ze cos jest zle i nie chce tego robic, a cialo dozy do tego co zostalo utrwalone w psychice.
Z tym ze to co zostaje utrwalone w psychice, to wlasnie te zle zachowania, wynikle z ulegania pokusom ciala.
Trzeba po prostu to cialo, poprzez kontrolowanie psychiki odzwyczajac od tych zlych przyzwyczajen z przeszlosci.
Dlatego dalem porownanie se schizofrenia.
Kiedys mialem pracownika, ktory podczas wykonywania swojej dzialki w pracy ciagle rozmawial z "pomocnikiem" bo tak pozostali pracownicy to okreslili i zartowali ze powinienem mu podwojnie placic, bo pracuje z pomocnikiem. ;)
On sam siebie strofowal, poprawial, ganil itp itd. ale w taki sposob, jakby rozmawial z druga osoba.
Ostatnio zmieniony 2021-03-27, 21:28 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Działanie szatana we współczesnym świecie

Post autor: sądzony » 2021-03-27, 21:33

Wydaje mi się (choć mogę się mylić), że to troszkę b. skomplikowane.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Działanie szatana we współczesnym świecie

Post autor: Jozek » 2021-03-27, 21:39

Tak w skrocie to mozna by to nazwac walka wewnetrzna.
Poczytaj moze "Twierdza Wewnetrzna" Sw. Teresy z Avila, to moze ci pomoc zrozumiec wiele rzeczy.
Ostatnio zmieniony 2021-03-27, 21:42 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Działanie szatana we współczesnym świecie

Post autor: sądzony » 2021-03-27, 21:52

Jozek pisze: 2021-03-27, 21:39 Tak w skrocie to mozna by to nazwac walka wewnetrzna.
Poczytaj moze "Twierdza Wewnetrzna" Sw. Teresy z Avila, to moze ci pomoc zrozumiec wiele rzeczy.
Mówisz o walce (po staropsychologicznemu - jak nazwałt to Marek) walce ego i superego.
To generuje niezłe frustracje.
Ja mam na myśli bardziej, że w walce z sobą samym jedynym zwycięstwem jest rozejm.
Kwestia ducha, jak sam zaznaczyłeś, jest poza psychiką, a co za tym idzie, zwykle poza świadomością.
Fakt, że przemogę swój egoizm i pójdę przeprosić żonę (choć jestm przekonany, że to ona zawiniła) nie jest działaniem pozapsychicznym.
Radość i miłość, której doświadczam, w momęcie gdzy się godzimy wykracza już gdzieś ponad psychikę.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Działanie szatana we współczesnym świecie

Post autor: Jozek » 2021-03-27, 22:05

Nie wiem czy to wlasciwe okreslenie ze Duch jest poza swiadomoscia.
Powiedzial bym raczej ze gdy dusza dochodzi do slowa i wladzy w ciele, to wtedy ona jest ta swiadomoscia.
Pozadliwos ci ciala, spychaja Dusze do kata, tak by nie miala nic do gadania.
W koncu gdy sie otrzasnie z tego pomiatania soba, zacznie walczyc i to jest jakby momentem nawrocenia.
Ostatnio zmieniony 2021-03-27, 22:09 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Działanie szatana we współczesnym świecie

Post autor: sądzony » 2021-03-29, 12:49

Kwestia co rozumiemy jako Ś/świadomość.
Dla mnie jest to konstrukt psychiczny, dominujący kompleks, ego stanowiące podstawę osobowości.
Jeżeli Świadomość jest „doświadczeniem” Boga, Prawdy, Miłości to Duch jest relacją i oczywiście może mieć wpływ na świadomość indywidualną, ale niewątpliwie nie jest w niej zlokalizowany.
Nasza świadomość nie jest w stanie pomieścić Świadomości (Boga).
Jozek pisze: 2021-03-27, 22:05 Nie wiem czy to wlasciwe okreslenie ze Duch jest poza swiadomoscia.
„KKK III. Grzech pierworodny / Pierwszy grzech człowieka
400. Ustalona dzięki pierwotnej sprawiedliwości harmonia, w której żyli, została zniszczona; zostało zerwane panowanie duchowych władz duszy nad ciałem (…)”
Świadomość „zlokalizowana” jest w osobowości/psychice/duszy człowieka.
Duch jest poza świadomością człowieka. Dla mnie jest on „Wolą Bożą”.
Jezus nie podejmował (moim zdaniem) w swym umyśle decyzji, nie kalkulował co jest dobre, a co złe. Wypełniał Wolę Bożą.
Jozek pisze: 2021-03-27, 22:05 Powiedzial bym raczej ze gdy dusza dochodzi do slowa i wladzy w ciele, to wtedy ona jest ta swiadomoscia.
Chyba duch. Dusza może błądzić. Moja robi to wciąż.
Gdyby Duch „doszedł do słowa” świadomość poniekąd się wycofuje, trzyma się z boku, przygląda się jak „pełni się Wola”.
Jozek pisze: 2021-03-27, 22:05 Pozadliwos ci ciala, spychaja Dusze do kata, tak by nie miala nic do gadania.
Poniekąd.
(…)zerwane panowanie duchowych władz duszy nad ciałem (…)
Jozek pisze: 2021-03-27, 22:05 W koncu gdy sie otrzasnie z tego pomiatania soba, zacznie walczyc i to jest jakby momentem nawrocenia.
Nie wiem czy się „sama otrząśnie”. Nie wiem dlaczego jeden się nawraca, inny nie. Może to kwestia Łaski.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Działanie szatana we współczesnym świecie

Post autor: Jozek » 2021-03-29, 13:06

To nie "moze kwestia Łaski" tylko to jest Łaska.
Niemniej by ta Łaska do nas dotarla, to w nas samych musi byc cos co ta Łaske przyjmie. Tak ze to zalezy od tego co robimy i jacy naprawde wewnatrz jestesmy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Działanie szatana we współczesnym świecie

Post autor: sądzony » 2021-03-29, 13:23

Jozek pisze: 2021-03-29, 13:06 To nie "moze kwestia Łaski" tylko to jest Łaska.
Niemniej by ta Łaska do nas dotarla, to w nas samych musi byc cos co ta Łaske przyjmie. Tak ze to zalezy od tego co robimy i jacy naprawde wewnatrz jestesmy.
Szustak mówi "by Łaska siadła" :)
Nie wiem od czego to zależy. Nie mam pojęcia czy jesteśmy w stanie przygotować się na "przyjęcie łaski". Pewnie potrosze tak.
Co do naszych wnętrz, to osobiście uważam, że wszystcy jesteśy b. b. podobni.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ