Działanie szatana we współczesnym świecie

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4447
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1081 times
Been thanked: 1150 times

Re: Ciągły lęk

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2021-03-22, 17:15

Dyskusje dotyczące rzekomego wpływu złego ducha na choroby psychiczne kontynuujcie tutaj, a nie w temacie Lunki.
Zuben Ninja pisze: 2021-03-22, 16:44
abi pisze: 2021-03-22, 16:41 po pierwsze nie byl egzorcysta
po drugie juz nie zyje
Uwalniał z demonów i miał w tym spore doświadczenie. To co mówił jest zgodne z tym co głoszą katoliccy egzorcyści.

Spróbuję jeszcze znaleźć jednego z polskich egzorcystów, który poruszał ten temat. Ale nic nie obiecuję.
Jeśli nie jest wybrany przez Kościół na egzorcystę, to nie ma prawa egzorcyzmować. To zwyczajne nieposłuszenstwo. Może tylko zaszkodzić. Jego poglądy nie są więc wiarygodne.
Znam prawdziwego księdza egzorcystę, posłanego przez Kościół, który nie zaprzecza istnieniu chorób psychicznych.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 390
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: Ciągły lęk

Post autor: Zuben Ninja » 2021-03-22, 17:30

miłośniczka Faustyny pisze: 2021-03-22, 17:15 Jeśli nie jest wybrany przez Kościół na egzorcystę, to nie ma prawa egzorcyzmować. To zwyczajne nieposłuszenstwo. Może tylko zaszkodzić. Jego poglądy nie są więc wiarygodne.
Bill Subritzky był anglikaninem ale jego doświadczenia były bardzo podobne do doświadczeń katolickich egzorcystów.
miłośniczka Faustyny pisze: 2021-03-22, 17:15 Znam prawdziwego księdza egzorcystę, posłanego przez Kościół, który nie zaprzecza istnieniu chorób psychicznych.
Część katolickich egzorcystów jest zdania, że niektóre choroby psychiczne mogą być wywoływane przez demony.

PS: nie zaprzeczam istnieniu chorób psychicznych.
Ostatnio zmieniony 2021-03-22, 17:32 przez Zuben Ninja, łącznie zmieniany 2 razy.
"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4447
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1081 times
Been thanked: 1150 times

Re: Działanie szatana we współczesnym świecie

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2021-03-22, 17:35

Zuben Ninja pisze: 2021-03-22, 17:30 Bill Subritzky był anglikaninem ale jego doświadczenia były bardzo podobne do katolickich egzorcystów
No to o czym my w ogóle rozmawiamy? Tym bardziej nie jest egzorcystą.
Zuben Ninja pisze: 2021-03-22, 17:30 Część egzorcystów jest zdania, że niektóre choroby psychiczne mogą być wywoływane przez demony
Jaka część egzorcystów? Bo przed niektórymi wypowiedziami np. ks. Glasa KEP zwyczajnie ostrzega.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 390
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: Działanie szatana we współczesnym świecie

Post autor: Zuben Ninja » 2021-03-22, 17:54

miłośniczka Faustyny pisze: 2021-03-22, 17:35 No to o czym my w ogóle rozmawiamy? Tym bardziej nie jest egzorcystą.
Bóg wybiera kogo chce i kiedy chce. Nie musi to być koniecznie katolik - może to być chrześcijanin innego wyznania. Pamiętasz z ewangelii kiedy Apostołowie zabronili wypędzać złe duchy niezależnemu Żydowi bo nie należał do nich? Jezus dał im do zrozumienia, że głupio zrobili.
miłośniczka Faustyny pisze: 2021-03-22, 17:35 Jaka część egzorcystów? Bo przed niektórymi wypowiedziami np. ks. Glasa KEP zwyczajnie ostrzega.
To jest zaszczyt być na tej liście. Znaleźli się tam najlepsi z najlepszych a z ks. Glasem chętnie zrobiłbym sobie zdjęcie :)
"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4447
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1081 times
Been thanked: 1150 times

Re: Działanie szatana we współczesnym świecie

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2021-03-22, 18:00

Zuben Ninja pisze: 2021-03-22, 17:54 Bóg wybiera kogo chce i kiedy chce. Nie musi to być koniecznie katolik - może to być chrześcijanin innego wyznania. Pamiętasz z ewangelii kiedy Apostołowie zabronili wypędzać złe duchy niezależnemu Żydowi bo nie należał do nich? Jezus dał im do zrozumienia, że głupio zrobili.
Nie, egzorcystą nie może być ktoś kto nie jest do tego wybrany przez Kościół. Po prostu nie ma do tego uprawnienia i nie wolno takiej osobie egzorcyzmować.
Zuben Ninja pisze: 2021-03-22, 17:54 To jest zaszczyt być na tej liście. Znaleźli się tam najlepsi z najlepszych a z ks. Glasem chętnie zrobiłbym sobie zdjęcie
Zaszczyt, że Kościół ostrzega przed ich niektórymi wypowiedziami? Przecież to oznaka, że coś jest nie w porządku.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 390
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: Działanie szatana we współczesnym świecie

Post autor: Zuben Ninja » 2021-03-22, 18:19

miłośniczka Faustyny pisze: 2021-03-22, 18:00 Nie, egzorcystą nie może być ktoś kto nie jest do tego wybrany przez Kościół. Po prostu nie ma do tego uprawnienia i nie wolno takiej osobie egzorcyzmować.
W Kościołach protestanckich Bóg też ma swoich wybrańców, którym przekazuje swoje dary i charyzmaty w uwalnianiu od złych duchów.
miłośniczka Faustyny pisze: 2021-03-22, 18:00 Zaszczyt, że Kościół ostrzega przed ich niektórymi wypowiedziami? Przecież to oznaka, że coś jest nie w porządku.
Ja u tych księży nie doszukałem się podejrzanych wypowiedzi.
"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Działanie szatana we współczesnym świecie

Post autor: Logan » 2021-03-22, 20:52

Mam duży szacunek do księdza Glasa, jego wiedza i konferencje bardzo dużo mi pomogły. Tyle mogę powiedzieć. Czytałem również jego publikacje. Najważniejsze to uwzględnić kontekst, nie wyrywać wypowiedzi z kontekstu i celu jego posługi jako egzorcysty. Czasami mówił szokujące rzeczy, działające jak kubeł zimnej wody dla letnich katolików. Pewne treści jakie udostępniał naprawdę mnie zmobilizowały do "ogarnięcia". Jednak to co mówi ks. Glas nie jest dla każdego. W żadnym wypadku nie powinny interesować się tym osoby z lękami, nerwicami i osoby bardzo wrażliwe. To naprawdę dobry kapłan, ale o specyficznej posłudze.
Ostatnio zmieniony 2021-03-22, 22:15 przez Logan, łącznie zmieniany 3 razy.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19048
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2620 times
Been thanked: 4634 times
Kontakt:

Re: Działanie szatana we współczesnym świecie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-03-22, 23:48

W ogóle nie powinno się tym interesować, jeśli nie ma konieczności. To zbędne, a bywa niebezpieczne.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Działanie szatana we współczesnym świecie

Post autor: Jozek » 2021-03-23, 00:12

To jest wlasnie trafiona odpowiedz w 100%. szary parafianin nie powinien sie tym interesowac.
Z drugiej strony, to egzorcysta, tez nie powinien o takich rzeczach mowic i pisac publicznie, a jedynie ostrzegac, bez wchodzenia w szczegoly, ze to czy tamto jest zle, jesli zauwazy zle rozumienie czegos, lub zle zachowanie, ktore moze przyniesc szkode.
Ostatnio zmieniony 2021-03-23, 00:13 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 390
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: Ciągły lęk

Post autor: Zuben Ninja » 2021-03-23, 17:04

abi pisze: 2021-03-17, 21:35
Zuben Ninja pisze: 2021-03-17, 21:31
Ja wierzę tym, którzy twierdzą, że w schizofrenii jest działanie demoniczne.

dopoki nie podasz zrodla uwazam ze mowisz to sam od siebie
Znalazłem jeszcze artykuł ks. egzorcysty Włodzimierza Cyrana:

"Opętanie trzeba odróżnić od padaczki czy choroby psychicznej, w której też mogą być przejawy agresji, wściekłości, bluźnierstw. To rozróżnienie jest nieraz bardzo trudne, a nieraz demon może wywoływać choroby nerwowe, halucynacje, objawy schizofreniczne i fobie."

Źródło: Ks. egzorcysta Włodzimierz Cyran "Pokusy, obsesje, opętania a uwolnienie"
"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Ciągły lęk

Post autor: sądzony » 2021-03-23, 21:52

Zuben Ninja pisze: 2021-03-23, 17:04
abi pisze: 2021-03-17, 21:35
Zuben Ninja pisze: 2021-03-17, 21:31 Ja wierzę tym, którzy twierdzą, że w schizofrenii jest działanie demoniczne.
dopoki nie podasz zrodla uwazam ze mowisz to sam od siebie
Znalazłem jeszcze artykuł ks. egzorcysty Włodzimierza Cyrana:

"Opętanie trzeba odróżnić od padaczki czy choroby psychicznej, w której też mogą być przejawy agresji, wściekłości, bluźnierstw. To rozróżnienie jest nieraz bardzo trudne, a nieraz demon może wywoływać choroby nerwowe, halucynacje, objawy schizofreniczne i fobie."

Źródło: Ks. egzorcysta Włodzimierz Cyran "Pokusy, obsesje, opętania a uwolnienie"
Narkotyki, brak snu, odstawienie alkoholu, komora deprywacji sensorycznej, głód, przemęczenie, stres także mogą wywołać psychozę, która jest często jednym z głównych objawów schizofrenii. Co nie oznacza, że narkotyki, brak snu ... itd. poprzez możliwość spowodowania objawu występującego w samej chorobie stają się jej przyczyną. Autor wytaźnie pisze, że "demon" może wywołać gorączkę, ale zapalenie górnych dróg moczowych, przy których występuje gorączka nie jest opętaniem.

Baj de łej nakotyki, brak snu, odstawienie alkoholu ... itd. w skrajnych przypadkach jako zdarzenia skrajnie traumatyczne dla układu nerwowego i psychiki mogą stać się spustem inicjującym "wybuch" schizofrenii. Można więc wysnuć hipotezę, że doświadczenie "demona" może (lecz nie musi, a nawet bardzo rzadko) otworzyć puszkę pandory schizofrenii.

Ciekawa jest tu inna kwestia. Czym jest ów "demon"?
„Demonem” tym może być dostrzeżenie jakiejś „prawdy” (często ontologicznej) pochodzącej z doświadczeń z nieświadomością (narkotyki, brak, snu, napięcie, trauma … itp. – jak wiemy perspektywa jest znacznie odmienna), która przedostanie się jej do świadomości i wylaniem się na rzeczywistość.
Zachowanie (psychoza) staje się tak odmienne i nie do zaakceptowania przez otoczenie, co wzmaga wyobcowanie psychotyka i napędza spiralę.
Z punktu widzenia psychotyka to on właśnie się uwolnił, a samym demonem jest często matka, k(K)ościół czy cała rzeczywistość.

Osobiście wierzę w opętanie, ale rozum podpowiada mi, że nie istnieje. I uwielbiam takie sprzeczności.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19048
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2620 times
Been thanked: 4634 times
Kontakt:

Re: Ciągły lęk

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-03-23, 22:37

Zuben Ninja pisze: 2021-03-17, 21:31 Ja wierzę tym, którzy twierdzą, że w schizofrenii jest działanie demoniczne.
A jakie są podstawy tych twierdzeń i Twojego w nie wierzenia?
Znalazłem jeszcze artykuł ks. egzorcysty Włodzimierza Cyrana:

"Opętanie trzeba odróżnić od padaczki czy choroby psychicznej, w której też mogą być przejawy agresji, wściekłości, bluźnierstw. To rozróżnienie jest nieraz bardzo trudne, a nieraz demon może wywoływać choroby nerwowe, halucynacje, objawy schizofreniczne i fobie."
Nieraz demon może wywoływać różne rzeczy (choć to też nie jest pewne) - to nie znaczy, że istnieje znacząca reakcja zwrotna (tzn że można powiedzieć co do zasady, że często schizofrenia jest wywołana działaniem demonicznym).
Czasami choroby serca wywołuje grypa - co nie znaczy, że można napisać "Wierę, że choroby serca mają podłoże wirusowe".

Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 390
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: Ciągły lęk

Post autor: Zuben Ninja » 2021-03-24, 20:28

sądzony pisze: 2021-03-23, 21:52 Ciekawa jest tu inna kwestia. Czym jest ów "demon"?
„Demonem” tym może być dostrzeżenie jakiejś „prawdy” (często ontologicznej) pochodzącej z doświadczeń z nieświadomością (narkotyki, brak, snu, napięcie, trauma … itp.
Demon to upadły anioł czyli byt osobowy. Przestań tworzyć własne definicje "demona" bo podpada to pod herezję.
Marek_Piotrowski pisze: 2021-03-23, 22:37
Zuben Ninja pisze: 2021-03-17, 21:31 Ja wierzę tym, którzy twierdzą, że w schizofrenii jest działanie demoniczne.
A jakie są podstawy tych twierdzeń i Twojego w nie wierzenia?
Uważam egzorcystów za najbardziej doświadczonych kapłanów dlatego ufam im na słowo. Skoro twierdzą, że można uwolnić człowieka od schizofrenii to widocznie mają w tym doświadczenie (nie wszyscy).
Ostatnio zmieniony 2021-03-24, 21:19 przez Zuben Ninja, łącznie zmieniany 3 razy.
"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4447
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1081 times
Been thanked: 1150 times

Re: Działanie szatana we współczesnym świecie

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2021-03-24, 20:50

Zuben Ninja pisze: 2021-03-24, 20:28 Uważam egzorcystów za najbardziej doświadczonych kapłanów dlatego ufam im na słowo. Skoro twierdzą, że można uwolnić człowieka od schizofrenii to widocznie mają w tym doświadczenie (nie wszyscy).
Ale chyba wcale czegoś takiego nie twierdzą. Napisałeś tak:
.
Zuben Ninja pisze: 2021-03-23, 17:04 Znalazłem jeszcze artykuł ks. egzorcysty Włodzimierza Cyrana:

"Opętanie trzeba odróżnić od padaczki czy choroby psychicznej, w której też mogą być przejawy agresji, wściekłości, bluźnierstw. To rozróżnienie jest nieraz bardzo trudne, a nieraz demon może wywoływać choroby nerwowe, halucynacje, objawy schizofreniczne i fobie."
Nie ma tutaj stwierdzenia, że zły duch wywołuje schizofrenię albo inne zaburzenia psychiczne. Tylko tyle, że może wywołać objawy przypominające chorobę. Tak samo jak problemy z tarczycą mogą przypominać depresję albo nerwicę itd. Ale nie wmawiaj, że egzorcyzmy wyleczą ze schizofrenii, bo to nieprawda. Doszukiwanie się we wszystkim działania złego ducha jest bez sensu. Schizofrenia, nerwica, czy zaburzenia lękowe to choroby związane z układem nerwowym, neuroprzekaźnikami (serotoniną, dopaminą), czasem powstają też na skutek trudnych doświadczeń. Czy jakbym napisała, że cukrzyca jest wywoływana przez złe moce to nie zwątpiłbyś w mój rozsądek? No pewnie, że każdy uznałby to za absurdalne. To dlaczego Ty sugerujesz, że choroby układu nerowego mają taką przyczynę?
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Ciągły lęk

Post autor: sądzony » 2021-03-24, 21:17

Zuben Ninja pisze: 2021-03-24, 20:28
sądzony pisze: 2021-03-23, 21:52 Ciekawa jest tu inna kwestia. Czym jest ów "demon"?
„Demonem” tym może być dostrzeżenie jakiejś „prawdy” (często ontologicznej) pochodzącej z doświadczeń z nieświadomością (narkotyki, brak, snu, napięcie, trauma … itp.
Demon to upadły anioł czyli byt osobowy. Przestań tworzyć własne definicje "demona" bo podpada to pod herezję.
Piszę "demon", bo skoro to choroba to "demon" jest konstruktem psychicznym (tak jak ego czy cała osobowość człowieka), a co za tym idzie nie jest strikte (czy jak się to pisze i cokolwiek to znaczy) demonem (w sensie upadłym aniołem).

baj de łej - skoro anioł przychodził do Józefa przez sen (czyli poprzez jego psychikę) to wydaje się oczywistym, że może przyjść i "demon".
Jest więc to często b. trudne do rozeznania.

Nadal zastanawia mnie czy w Bibli są wzmianki o chorobach psychicznych czy wszystkie przypadki są opętaniem...
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ