Działanie szatana we współczesnym świecie

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Działanie szatana we współczesnym świecie

Post autor: sądzony » 2021-03-25, 22:33

A czy nie może być tak (hipotetycznie), że demon jest poprostu ciemną stroną każdego człowieka, a opętanie jej dominacją?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 390
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: Ciągły lęk

Post autor: Zuben Ninja » 2021-03-25, 23:21

abi pisze: 2021-03-25, 18:40 @Jozek ciagle mam nadzieje ze syn nie ma demona
Z dwojga złego to właśnie "lepiej" gdyby okazało się, że ma demona bo z tego można się jeszcze uwolnić a poważnej choroby psychicznej praktycznie nie da się pozbyć.
abi pisze: 2021-03-25, 19:38 moj syn nie ma swiadomosci ze cos z nim jest nie tak
modlil sie nad nim legnicki egzorcysta - ks bronislaw krylowski i powiedzial - choroba
(zaprowadzilismy go tam bo bywa tak agresywny ze mialam szycie po jego ugryzieniu)
Proponuję umówić się jeszcze na indywidualną wizytę z ks. Włodzimierzem Cyranem. On może mieć inne doświadczenie od Twojego egzorcysty. Jeden egzorcysta to za mało aby wyrobić sobie ostateczne zdanie. Tym bardziej, że ks. Cyran wspominał o objawach schizofrenicznych w kontekście demona w swoim artykule.
Ostatnio zmieniony 2021-03-26, 00:19 przez Zuben Ninja, łącznie zmieniany 8 razy.
"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Działanie szatana we współczesnym świecie

Post autor: Jozek » 2021-03-25, 23:24

Zapominacie co Jezus mowl na temat chorob, gdy uzdrawial.
Tu nie ma zadnych niescislosci, i wystarczy zrozumiec slowa Jezusa, na temat powodu chorob.
Ostatnio zmieniony 2021-03-25, 23:25 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19097
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2630 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Działanie szatana we współczesnym świecie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-03-25, 23:25

sądzony pisze: 2021-03-25, 22:33 A czy nie może być tak (hipotetycznie), że demon jest poprostu ciemną stroną każdego człowieka, a opętanie jej dominacją?
Nie. To herezja. Czyli: nieprawda.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Działanie szatana we współczesnym świecie

Post autor: Jozek » 2021-03-25, 23:50

Niewielu rozumie czym jest demon, a ja nie mam zamiaru tego tlumaczyc.
Natomiast nie jest to stworzenie Boze, i nie jest to upadly aniol, czyli szatan.
To sa dwie rozne formy istnienia. dlatego stwarza to tak duzy problem , bo mylone sa pojecia.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19097
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2630 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Działanie szatana we współczesnym świecie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-03-26, 00:51

Jozek pisze: 2021-03-25, 23:50 Niewielu rozumie czym jest demon, a ja nie mam zamiaru tego tlumaczyc.
Natomiast nie jest to stworzenie Boze, i nie jest to upadly aniol, czyli szatan.
To sa dwie rozne formy istnienia. dlatego stwarza to tak duzy problem , bo mylone sa pojecia.
Wolę jednak naukę Kościoła, niż "informacje" z Twoich "objawień".
Zwłaszcza, ze widzę, ze problem przybiera.
Ostatnio zmieniony 2021-03-26, 00:52 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Działanie szatana we współczesnym świecie

Post autor: Jozek » 2021-03-26, 01:06

Wiesz, to niewielki okres czasu, a mi sie nie spieszy.
Jak nie chcesz rozumiec to nikt i nic cie nie zmusi.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6013
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Działanie szatana we współczesnym świecie

Post autor: Albertus » 2021-03-26, 08:24

Jozek pisze: 2021-03-25, 23:50 Niewielu rozumie czym jest demon, a ja nie mam zamiaru tego tlumaczyc.
Natomiast nie jest to stworzenie Boze, i nie jest to upadly aniol, czyli szatan.
To sa dwie rozne formy istnienia. dlatego stwarza to tak duzy problem , bo mylone sa pojecia.
A czyim są stworzeniem?

Chyba że myślisz że są tylko konstruktem ludzkiej psychiki?

Jedno i drugie stoi w sprzeczności z nauczaniem Kościoła zawartym w Katechizmie Kościoła Katolickiego:
414 Szatan, czyli diabeł, i inne demony są upadłymi aniołami, którzy w sposób wolny odrzucili służbę Bogu i Jego zamysłowi. Ich wybór przeciw Bogu jest ostateczny. Usiłują oni przyłączyć człowieka do swego buntu przeciw Bogu.
Oczywiście mogą być przypadki gdy ktoś mylnie upatruje działalności demona tam gdzie go nie ma, myląc go z chorobą psychiczną albo z produktem ludzkich emocji i chęci manipulowania otoczeniem przez swoje zachowania przez osobę symulującą opętanie. Takie rzeczy oczywiście mogą się zdarzać i moim zdaniem zdarzają się wcale nierzadko. Poza tym są ludzie którzy upatrują demonów nawet w każdym ludzkim grzechu i niedoskonałości.

Ale to inna sprawa. To są pomyłki i błędy.

Jednak tam gdzie mamy do czynienia z prawdziwym demonem to Kościół jasno określa że jest to upadły anioł.
Ostatnio zmieniony 2021-03-26, 08:38 przez Albertus, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Działanie szatana we współczesnym świecie

Post autor: sądzony » 2021-03-26, 10:21

KKK 329 Święty Augustyn mówi na ich temat: "«Anioł» oznacza funkcję, nie naturę. Pytasz, jak nazywa się ta natura? – Duch. pytasz o funkcję? – Anioł. Przez to, czym jest, jest duchem, a przez to, co wypełnia, jest aniołem" (Św. Augustyn, Enarratio in Psalmos, 103, 1,15: PL 37, 1348-49.). W całym swoim bycie aniołowie są sługami i wysłannikami Boga. Ponieważ zawsze kontemplują "oblicze Ojca... który jest w niebie" (Mt 18, 10), są wykonawcami Jego rozkazów, "by słuchać głosu Jego słowa" (Ps 103, 20).

Skoro demon jest upadłym aniołem, a anioł to funkcja Ducha, czy demon nie jest więc także funkcją ducha o znaku przeciwnym?
No i czym jest "D(d)uch"?
Ostatnio zmieniony 2021-03-26, 10:21 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6013
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Działanie szatana we współczesnym świecie

Post autor: Albertus » 2021-03-26, 10:31

Anioł to znaczy "posłaniec" i funkcja posłańca jest wyznaczona przez Boga duchom wiernym Bogu.

Wiemy z Pisma Świętego że diabeł też ma swoich aniołów - Ap12:7-9. A więc można powiedzieć że demony są aniołami diabła.

I jedni i drudzy są bytami duchowymi stworzonymi przez Boga.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Działanie szatana we współczesnym świecie

Post autor: sądzony » 2021-03-26, 15:05

Marek_Piotrowski pisze: 2021-03-25, 23:25
sądzony pisze: 2021-03-25, 22:33 A czy nie może być tak (hipotetycznie), że demon jest poprostu ciemną stroną każdego człowieka, a opętanie jej dominacją?
Nie. To herezja. Czyli: nieprawda.
To poheretykuję sobie jeszcze.
Czyli nie mamy w sobie jakichś "demoniczych" skołonności będących pokłosiem grzechu pierworodnego, z których Bóg uwalnie nas poprzez Jezusa Chrystusa? Co zakładałoby, że poniekąd wszyscy jesteśmy opętani przez "anioły" złego.

(ciekawe, "herezja" z gr. αἵρεσις - hairesis – oznacza "wybierać")
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6013
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Działanie szatana we współczesnym świecie

Post autor: Albertus » 2021-03-26, 15:21

sądzony pisze: 2021-03-25, 22:33 A czy nie może być tak (hipotetycznie), że demon jest po prostu ciemną stroną każdego człowieka, a opętanie jej dominacją?
Zgodnie z Objawieniem Bożym zawartym Biblii i z nauczaniem Kościoła tak nie jest.

Oczywiście może sobie ktoś potocznie, albo w jakichś prywatnych akademickich rozważaniach, określać "ciemne " strony psychiki ludzkiej mianem demonicznych czy demonów ale to nie będzie prawdziwy demon.

zgodnie z wiarą katolicką demony to realne, duchowe byty niezależne od ludzkiej psychiki.

Od ludzkiej psychiki zależy natomiast to czy człowiek stawia opór i odrzuca wpływ i nauki demonów czy też ulega ich wpływom.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Działanie szatana we współczesnym świecie

Post autor: sądzony » 2021-03-26, 15:35

Albertus pisze: 2021-03-26, 15:21
sądzony pisze: 2021-03-25, 22:33 A czy nie może być tak (hipotetycznie), że demon jest po prostu ciemną stroną każdego człowieka, a opętanie jej dominacją?
Zgodnie z Objawieniem Bożym zawartym Biblii i z nauczaniem Kościoła tak nie jest.

Oczywiście może sobie ktoś potocznie, albo w jakichś prywatnych akademickich rozważaniach, określać "ciemne " strony psychiki ludzkiej mianem demonicznych czy demonów ale to nie będzie prawdziwy demon.

zgodnie z wiarą katolicką demony to realne, duchowe byty niezależne od ludzkiej psychiki.

Od ludzkiej psychiki zależy natomiast to czy człowiek stawia opór i odrzuca wpływ i nauki demonów czy też ulega ich wpływom.
Rozumiem. A czy zgodnie z Objawieniem Bożym i nauczaniem Kościoła człowiek nie jest (także) bytem duchowym?
Albertus pisze: 2021-03-26, 15:21 demony to realne, duchowe byty niezależne od ludzkiej psychiki.
Czy faktycznie jest to tak określone. Glównie chodzi mi o przymiotnik "niezależne".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5397
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 857 times
Been thanked: 1412 times

Re: Działanie szatana we współczesnym świecie

Post autor: abi » 2021-03-26, 15:52

Jozek pisze: 2021-03-25, 23:50 Niewielu rozumie czym jest demon, a ja nie mam zamiaru tego tlumaczyc.
Natomiast nie jest to stworzenie Boze
chyba nie znam niczego co nie jest stworzeniem bozym...w sensie zywego
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6013
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Działanie szatana we współczesnym świecie

Post autor: Albertus » 2021-03-26, 16:07

sądzony pisze: 2021-03-26, 15:35
Albertus pisze: 2021-03-26, 15:21
sądzony pisze: 2021-03-25, 22:33 A czy nie może być tak (hipotetycznie), że demon jest po prostu ciemną stroną każdego człowieka, a opętanie jej dominacją?
Zgodnie z Objawieniem Bożym zawartym Biblii i z nauczaniem Kościoła tak nie jest.

Oczywiście może sobie ktoś potocznie, albo w jakichś prywatnych akademickich rozważaniach, określać "ciemne " strony psychiki ludzkiej mianem demonicznych czy demonów ale to nie będzie prawdziwy demon.

zgodnie z wiarą katolicką demony to realne, duchowe byty niezależne od ludzkiej psychiki.

Od ludzkiej psychiki zależy natomiast to czy człowiek stawia opór i odrzuca wpływ i nauki demonów czy też ulega ich wpływom.
Rozumiem. A czy zgodnie z Objawieniem Bożym i nauczaniem Kościoła człowiek nie jest (także) bytem duchowym?
Albertus pisze: 2021-03-26, 15:21 demony to realne, duchowe byty niezależne od ludzkiej psychiki.
Czy faktycznie jest to tak określone. Glównie chodzi mi o przymiotnik "niezależne".
człowiek jest bytem cielesno - duchowym a nie tylko duchowym.

Niezależne od ludzkiej psychiki to znaczy - nie będące wytworem ludzkiej psychiki.

ODPOWIEDZ