Działanie szatana we współczesnym świecie

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Działanie szatana we współczesnym świecie

Post autor: sądzony » 2021-03-26, 17:39

Albertus pisze: 2021-03-26, 16:07 człowiek jest bytem cielesno - duchowym a nie tylko duchowym.
Dlatego napisałem "także".
Albertus pisze: 2021-03-26, 16:07 Niezależne od ludzkiej psychiki to znaczy - nie będące wytworem ludzkiej psychiki.
Cóż z aniołem przychodzącym we śnie :-?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6013
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Działanie szatana we współczesnym świecie

Post autor: Albertus » 2021-03-26, 17:43

sądzony pisze: 2021-03-26, 17:39
Cóż z aniołem przychodzącym we śnie :-?
Jeśli ten anioł we śnie jest wytworem ludzkiej psychiki to jest to po prostu tylko sen.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Działanie szatana we współczesnym świecie

Post autor: sądzony » 2021-03-26, 17:47

Albertus pisze: 2021-03-26, 17:43
sądzony pisze: 2021-03-26, 17:39 Cóż z aniołem przychodzącym we śnie :-?
Jeśli ten anioł we śnie jest wytworem ludzkiej psychiki to jest to po prostu tylko sen.
A co zmienia dla mnie fakt, że "demon", kóry mnie nawiedza jest wytworem mojej psychiki czy demonem prawdziwym czyli bytem duchowym.
Żadna psychika nie rozpozna tego faktu, bo nawet jeżeli jest jej wytworem to cząści nieświadomej.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Działanie szatana we współczesnym świecie

Post autor: Andej » 2021-03-26, 17:55

Zasadniczą różnica jest autor przekazu. Nie porównywałbym majaków sennych z interwencją Bożą.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6013
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Działanie szatana we współczesnym świecie

Post autor: Albertus » 2021-03-26, 18:13

sądzony pisze: 2021-03-26, 17:47
Albertus pisze: 2021-03-26, 17:43
sądzony pisze: 2021-03-26, 17:39 Cóż z aniołem przychodzącym we śnie :-?
Jeśli ten anioł we śnie jest wytworem ludzkiej psychiki to jest to po prostu tylko sen.
A co zmienia dla mnie fakt, że "demon", kóry mnie nawiedza jest wytworem mojej psychiki czy demonem prawdziwym czyli bytem duchowym.
Żadna psychika nie rozpozna tego faktu, bo nawet jeżeli jest jej wytworem to cząści nieświadomej.
Przede wszystkim to ważna jest prawda. Nawet gdyby nie miało to żadnego praktycznego znaczenia.

Ale w tym przypadku ma.

Bo jeśli demon jest wytworem twojej psychiki to trzeba tą psychikę leczyć - stosować psychoterapię, farmakoterapię, może dialogować samemu ze sobą, nie wiem bo nie jestem psychiatrą.

A jeśli mielibyśmy do czynienia z prawdziwym demonem a nie wytworem psychiki to powinniśmy przede wszystkim się demona wyrzec, odciąć się od jego wpływu i wyrzucić go.A potem ewentualnie zająć się leczeniem psychicznych zranień spowodowanych jego działaniem.

Zmienia się więc metoda działania.

To trochę podobnie jak w sytuacji o której kiedyś czytałem. Był człowiek który miał wszelkie objawy guza mózgu. Lekarze po otworzeniu czaszki na stole operacyjnym odkryli że w mózgu jest larwa tasiemca. Wystarczyło ją usunąć i człowiek odzyskał zdrowie i chemioterapia przeciwnowotworowa była niepotrzebna.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Działanie szatana we współczesnym świecie

Post autor: sądzony » 2021-03-27, 15:54

Albertus pisze: 2021-03-26, 18:13 Przede wszystkim to ważna jest prawda. Nawet gdyby nie miało to żadnego praktycznego znaczenia.
Ale w tym przypadku ma.
Bo jeśli demon jest wytworem twojej psychiki to trzeba tą psychikę leczyć - stosować psychoterapię, farmakoterapię, może dialogować samemu ze sobą, nie wiem bo nie jestem psychiatrą.
A jeśli mielibyśmy do czynienia z prawdziwym demonem a nie wytworem psychiki to powinniśmy przede wszystkim się demona wyrzec, odciąć się od jego wpływu i wyrzucić go.A potem ewentualnie zająć się leczeniem psychicznych zranień spowodowanych jego działaniem.
Zmienia się więc metoda działania.
(…)
Wszystko się zgadza.
Jednakże wszystko czego doświadczamy, doświadczamy poprzez własną psychikę i to ona nadaje nam „wymiaru”.
(Rzekłbym wszystko oprócz Boga, co nie oznacza, że Jego przez psychikę nie doświadczamy.
Wydaje mi się jednak, że bycie z Bogiem dokonuje się gdzieś poza nią.)

Koniec końcem co odróżnia opętanie od choroby?
Że opętany lewituje, reaguje na modlitwę, na wodę święconą, mówi językami? Co jednoznacznie stwierdza o opętaniu
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6013
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Działanie szatana we współczesnym świecie

Post autor: Albertus » 2021-03-27, 16:15

sądzony pisze: 2021-03-27, 15:54
Albertus pisze: 2021-03-26, 18:13 Przede wszystkim to ważna jest prawda. Nawet gdyby nie miało to żadnego praktycznego znaczenia.
Ale w tym przypadku ma.
Bo jeśli demon jest wytworem twojej psychiki to trzeba tą psychikę leczyć - stosować psychoterapię, farmakoterapię, może dialogować samemu ze sobą, nie wiem bo nie jestem psychiatrą.
A jeśli mielibyśmy do czynienia z prawdziwym demonem a nie wytworem psychiki to powinniśmy przede wszystkim się demona wyrzec, odciąć się od jego wpływu i wyrzucić go.A potem ewentualnie zająć się leczeniem psychicznych zranień spowodowanych jego działaniem.
Zmienia się więc metoda działania.
(…)
Wszystko się zgadza.
Jednakże wszystko czego doświadczamy, doświadczamy poprzez własną psychikę i to ona nadaje nam „wymiaru”.
(Rzekłbym wszystko oprócz Boga, co nie oznacza, że Jego przez psychikę nie doświadczamy.
Wydaje mi się jednak, że bycie z Bogiem dokonuje się gdzieś poza nią.)

Koniec końcem co odróżnia opętanie od choroby?
Że opętany lewituje, reaguje na modlitwę, na wodę święconą, mówi językami? Co jednoznacznie stwierdza o opętaniu
Wszystkiego doświadczamy przez psychikę co nie zmienia faktu że są rzeczy które istnieją realnie i są też takie które są wytworem ludzkiej psychiki( sny, narkotyczne wizje itp).

Z tego co wiem to są pewne sposoby aby stwierdzić opętanie z dużym prawdopodobieństwem - na przykład reakcja osoby na modlitwę o której opętany człowiek nie wie i jej nie słyszy albo na obecność dewocjonaliów o których nie wie i ich nie widzi albo wiedza o rzeczach których nie może wiedzieć ale to pytanie do fachowców a ja egzorcystą nie jestem.
Ostatnio zmieniony 2021-03-27, 16:17 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Działanie szatana we współczesnym świecie

Post autor: sądzony » 2021-03-27, 16:26

Albertus pisze: 2021-03-27, 16:15 (...) Z tego co wiem to są pewne sposoby aby stwierdzić opętanie z dużym prawdopodobieństwem - na przykład reakcja osoby na modlitwę o której opętany człowiek nie wie i jej nie słyszy albo na obecność dewocjonaliów o których nie wie i ich nie widzi albo wiedza o rzeczach których nie może wiedzieć ale to pytanie do fachowców a ja egzorcystą nie jestem.
Rozumiem i nie twierdzę, że opętanie nie istnieje, ale są na świecie rzeczy, których poprostu nie rozumiemy, bądź bardzo malo prawdopodobne, co nie oznacza, że niemożliwe.

Po prostu to wszystko jest przesycone złem.
1. rodzimy się obarczeni grzecham pierworodnym,
2. wciąż walczymy z grzechem, ze skłonnościami naszej psychiki do zła,
3. i jeszcze możemy zostać opętani przez demona.

Słowem musimy stawiać stopy b. ostrożnie.
Gdzie w tym wszystkim dobro?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19094
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2630 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Działanie szatana we współczesnym świecie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-03-27, 16:32

Tu ta sytuacja w wątku bardzo podobna do rozmowy o grzechu pierworodnym - próba wtłoczenia w psychologię pojęć z zupełnie innej dziedziny.
I nie, nie wszystkiego doświadczamy przez psychikę. Psychika to tylko część naszego ciała.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6013
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Działanie szatana we współczesnym świecie

Post autor: Albertus » 2021-03-27, 16:37

sądzony pisze: 2021-03-27, 16:26
Albertus pisze: 2021-03-27, 16:15 (...) Z tego co wiem to są pewne sposoby aby stwierdzić opętanie z dużym prawdopodobieństwem - na przykład reakcja osoby na modlitwę o której opętany człowiek nie wie i jej nie słyszy albo na obecność dewocjonaliów o których nie wie i ich nie widzi albo wiedza o rzeczach których nie może wiedzieć ale to pytanie do fachowców a ja egzorcystą nie jestem.
Rozumiem i nie twierdzę, że opętanie nie istnieje, ale są na świecie rzeczy, których poprostu nie rozumiemy, bądź bardzo malo prawdopodobne, co nie oznacza, że niemożliwe.

Po prostu to wszystko jest przesycone złem.
1. rodzimy się obarczeni grzecham pierworodnym,
2. wciąż walczymy z grzechem, ze skłonnościami naszej psychiki do zła,
3. i jeszcze możemy zostać opętani przez demona.

Słowem musimy stawiać stopy b. ostrożnie.
Gdzie w tym wszystkim dobro?
Masz rację - powinniśmy stawiać stopy ostrożnie ale czasem zdecydowanie.

A gdzie w tym wszystkim dobro?

Dobro jest w tym że nasz Pan Jezus Chrystus nie zostawił nas samych ale zszedł do nas z wysokości stał się jednym z nas, umarł za nas i zmartwychwstał aby nas uwolnić, zbawić i dać nam nowe życie które w pełni objawi się w czasie Jego chwalebnego powrotu.
Ostatnio zmieniony 2021-03-27, 16:38 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Działanie szatana we współczesnym świecie

Post autor: sądzony » 2021-03-27, 16:41

Marek_Piotrowski pisze: 2021-03-27, 16:32 I nie, nie wszystkiego doświadczamy przez psychikę. (...)
sądzony pisze: 2021-03-27, 15:54 Rzekłbym wszystko oprócz Boga (...)
Zgadza się. Napisałem to.
Marek_Piotrowski pisze: 2021-03-27, 16:32 (...) Psychika to tylko część naszego ciała.
Podaj proszę przykład doświadczenia czegoś co nie filtrowane jest prze psychikę.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19094
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2630 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Działanie szatana we współczesnym świecie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-03-27, 16:52

Jest cała sfera ducha. To nie jest sfera ciała, a więc i psychiki.
Sprowadzanie człowieka do psychiki jest spłaszczeniem perspektywy. Drastycznym

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Działanie szatana we współczesnym świecie

Post autor: sądzony » 2021-03-27, 18:44

Marek_Piotrowski pisze: 2021-03-27, 16:52 Jest cała sfera ducha. To nie jest sfera ciała, a więc i psychiki.
Sprowadzanie człowieka do psychiki jest spłaszczeniem perspektywy. Drastycznym
Czyż nie napisałem wszystkiego oprócz Boga ....
Cóż więc takiego (poza doświadczeniami mistycznymi) dotyka Cię nie psychiką?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Działanie szatana we współczesnym świecie

Post autor: Jozek » 2021-03-27, 20:44

sądzony pisze: 2021-03-27, 18:44
Marek_Piotrowski pisze: 2021-03-27, 16:52 Jest cała sfera ducha. To nie jest sfera ciała, a więc i psychiki.
Sprowadzanie człowieka do psychiki jest spłaszczeniem perspektywy. Drastycznym
Czyż nie napisałem wszystkiego oprócz Boga ....
Cóż więc takiego (poza doświadczeniami mistycznymi) dotyka Cię nie psychiką?
Wlasnie to ze zaczynasz zauwazac cos co mozna by nazwac drugim twoim "ja".
Latwo tu pomylic sie ze shizofrenia, ale moze tez cos takiego w niej jest, bo jak zauwazysz to swoje drugie "ja", to bedziesz wiedzial ze to ty nie chcesz czegos robic, a to twoje drugie "ja" cielesne, cie popycha do tego by to zrobic, bo cialo tego chce.
Jak postawisz na pierwszym i glownym miejscu w tej przepychance to swoje dobre, duchowe "ja" to wtedy zaczynasz zmieniac sie i mniej ulegac pokusom.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Działanie szatana we współczesnym świecie

Post autor: sądzony » 2021-03-27, 21:00

Jozek pisze: 2021-03-27, 20:44
sądzony pisze: 2021-03-27, 18:44
Marek_Piotrowski pisze: 2021-03-27, 16:52 Jest cała sfera ducha. To nie jest sfera ciała, a więc i psychiki.
Sprowadzanie człowieka do psychiki jest spłaszczeniem perspektywy. Drastycznym
Czyż nie napisałem wszystkiego oprócz Boga ....
Cóż więc takiego (poza doświadczeniami mistycznymi) dotyka Cię nie psychiką?
Wlasnie to ze zaczynasz zauwazac cos co mozna by nazwac drugim twoim "ja".
Latwo tu pomylic sie ze shizofrenia, ale moze tez cos takiego w niej jest, bo jak zauwazysz to swoje drugie "ja", to bedziesz wiedzial ze to ty nie chcesz czegos robic, a to twoje drugie "ja" cielesne, cie popycha do tego by to zrobic, bo cialo tego chce.
Jak postawisz na pierwszym i glownym miejscu w tej przepychance to swoje dobre, duchowe "ja" to wtedy zaczynasz zmieniac sie i mniej ulegac pokusom.
Rozumiem. Ja nazywam to "prawdziwym" ja.
(Znów mylisz schizofrenię ((rozpad osobowości)) z osobowością wieloraką - choć one nie są siebie świadome.)
Trochę się zgubiłem w twojej wypowiedzi, które jest "pierwsze", a które "drugie", ale czuję co chcesz powiedzieć.
Ja doświadczam tego (chyba) nieco inaczej.
Możnaby powiedzieć, że to "prawdziwe" ja funkcjonuje jakoby poza sferą psychiki, dlatego mam tu (nie wiem czy właściwie) na myśli
pewne doświadczenia "mistyczne" charakteryzujące się bliskością z Bogiem.
Ale to moje subiektywne doświadczenie więc może być całkowicie błędne.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ