Obmowa - na czym to polega?

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Awatar użytkownika
Niezapominajka
Dyskutant
Dyskutant
Wyznanie: Katolicyzm
Wysłał podziękowań: 80 razy
Otrzymał podziękowań: 63 razy
Re: Obmowa - na czym to polega?

Post autor: Niezapominajka » 2019-12-14, 12:58

Nie chcę zakładać osobnego wątku, a sprawa jest dla mnie bardzo ważna, gdyż dotyczy mojej pracy i współpracowników oraz przełożonych.

Nie chcę się zagłębiać w jakieś większe szczegóły, ale kierownictwo stworzyło umowę dla pewnego wykonawcy (X) za pewną pracę z kolosalną kwotą za tę pracę. Moja siostra gdy zobaczyła tę umowę (pracujemy obie na recepcji, więc mamy do tego swobodny dostęp) zadzwoniła do mnie że przecież to nie możliwe, na jakiej podstawie wypłacają tak potężne pieniądze za coś, co nie jest tyle warte - gdy dla nas nigdy nie ma na premie/jakieś większe wypłaty czy drobne prezenty z okazji świąt. Bardzo się wzburzyła i rzuciła, że coś w tym nie gra bo wykonawca jest znajomym kierownictwa i że te pieniądze pewnie pójdą do "podziału". Wiem, szybki osąd, ale ja sama się zdenerwowałam, rozmawiałam o tym z rodzicami ale głownie dlatego że mnie to zabolało - że wolą robić przekręty a dla nas nigdy nie ma nawet słowa dziękuję, że czujemy się niedocenieni, że dla nich liczą się tylko pieniądze, nie my, że nie dbają o nas.... - uważałam to za stwierdzenie faktu. I było mi przykro, czemu dbają o siebie, jak mogą nie mieć sumienia robiąc coś takiego...

Sytuacja się zmieniła, bo moja siostra tak się tym wzburzyła, że rozmawiając z innym wykonawcą (Y) pewnych prac powiedziała, że właśnie widziała umowę dla pewnego wykonawcy (X) za takie i takie prace i podała kwotę - to było stwierdzenie faktu, powiedziała, to, co widziała, nie chcę jej oceniać, ale była bardzo zła - ku jej a później mojemu zdziwieniu, bo potem mi to opowiedziała - wykonawca Y przyznał, że właśnie pewna osoba z kierownictwa proponowała mu już powiększenie umowy o dość dla mnie wielką sumę, żeby później wykonawca Y przelał na prywatne konto pewnej osoby z kierownictwa. Siostry podejrzenia się potwierdziły, że po prostu chcą pod przykrywką umowy przelać pieniądze i później się tym podzielić - tak w mojej ocenie wygląda sytuacja.

Oczywiście, wolałabym, żeby to nie miało miejsca. No powiedzcie mi, ja wiem, sytuacja trudna, ale jak ja mam na coś takiego zezwalać? Kiedy widzę, słyszę, że faktycznie takie rzeczy się dzieją? Czy ja popełniłam tu jakiś grzech, że brałam udział, słucham co ktoś ma do powiedzenia, dyskutowałam w tym temacie, że to nie fair, że tak ktoś robi, że mi się to nie podoba, że jak tak można.... Doradzcie mi, co ja mam zrobić? Jest mi też żal sistrt, bo boje sie ze dopelnila się oszczerstwa bądź obmowy w tej kwestii, wiem, że to było przez emocje, przez jej złość na to wszystko... człowiek niedoceniany gdy widzi takie coś to nerwy puszczają...

czy ktoś jest się w stanie wypowiedzieć w tym temacie?

Oz 11:4 bt5 ~ Pociągnąłem ich ludzkimi więzami, a były to więzy miłości. Byłem dla nich jak ten, co podnosi do swego policzka niemowlę - schyliłem się ku niemu i nakarmiłem je.

Awatar użytkownika
Dezerter
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wysłał podziękowań: 744 razy
Otrzymał podziękowań: 502 razy

Post autor: Dezerter » 2019-12-14, 19:16

Jeśli robi to właściciel, to wszystko mu wolno
ale w tym przypadku - nie sądzę
wygląda to na pracownika, który podejmując decyzję komu zlecić i za ile - postanowił wykroić coś dla siebie. Myślę, że to przestępstwo i gdyby właściciel się dowiedział wyleciał by z pracy.
Decyzję o premii dla Was podejmuje jednak nie ten nieuczciwy pracownik, tylko kierownictwo i ten przekręt raczej nie ma na to wpływu.
Rozmawianie o tym nie jest obmową jeśli rozmawiacie o problemie i zachowaniu kogoś anonimowego.
Jeśli rozmawiacie o konkretnym człowieku, bez jego obecności i to w sposób nieprzychylny, nie znając wszystkich okoliczności - to jest to raczej obmowa

Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie

Awatar użytkownika
Magnolia
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wysłał podziękowań: 994 razy
Otrzymał podziękowań: 838 razy

Post autor: Magnolia » 2019-12-14, 20:07

Chyba opisujesz proceder prania pieniędzy, lub po prostu kradzieży. Uzasadniona wątpliwość czy właściciel to robi czy pracownik. Jesli pracownik to chyba trzeba by o tym poinformować właściciela.

Ale generalnie trzeba dobrze przemyśleć sprawę, zeby zbyt pochopnym zachowaniem nie ściągnąć na siebie problemów... żeby to się nie obróciło przeciwko wam, żebyście np nie straciły pracy...

Jr 31,3 Ukochałem cię odwieczną miłością
Ps 28, 7 Pan moją mocą i tarczą! Moje serce Jemu zaufało, doznałem pomocy, więc moje serce się cieszy i pieśnią moją Go sławię.

Awatar użytkownika
Niezapominajka
Dyskutant
Dyskutant

Post autor: Niezapominajka » 2019-12-14, 21:33

Dezerter pisze:
2019-12-14, 19:16
Jeśli robi to właściciel, to wszystko mu wolno
ale w tym przypadku - nie sądzę
wygląda to na pracownika, który podejmując decyzję komu zlecić i za ile - postanowił wykroić coś dla siebie. Myślę, że to przestępstwo i gdyby właściciel się dowiedział wyleciał by z pracy.
Decyzję o premii dla Was podejmuje jednak nie ten nieuczciwy pracownik, tylko kierownictwo i ten przekręt raczej nie ma na to wpływu.
Rozmawianie o tym nie jest obmową jeśli rozmawiacie o problemie i zachowaniu kogoś anonimowego.
Jeśli rozmawiacie o konkretnym człowieku, bez jego obecności i to w sposób nieprzychylny, nie znając wszystkich okoliczności - to jest to raczej obmowa

Dez sytuacja jest o wiele bardziej skomplikowana - nie chce za wiele ujawniać. Sama nawet nie wiem jak to opisać. Można powiedzieć ze mój dyrektor jest dyrektorem jednej z placówki oświatowej i moje miejsce pracy jest filia właśnie tej placówki. Oba miejsca - moja praca oraz tamta placówka należą pod urząd/gminę. Wiec oni nie są żadnymi właścicielami. Bo właścicielem jest gmina miejska/ urząd miasta. To jest bardziej złożona sprawa. Dokładnie sama nie wiem jak to wyglada.

Oczywiście ja mogłabym porozmawiać o tym z moim kierownikiem ale on jak i dyr to są dobrzy koledzy, wiec jak to mówią „ręka rękę myje”. Nie chce się za bardzo w to wdrażać i wgl cokolwiek komentować do kierownika tej sytuacji ale mnie to zwyczajnie boli i aż mi się odechciewa tej pracy ! Z jednej strony mój kierownik jest dobrym człowiekiem mamy fajne relacje kest naprawdę w porządku do człowieka ale żeby nam pracownikom mówić ze nie ma pieniędzy na premie ze jest wiele innych rzeczy do zrobienia a na lewo przelewać pieniądze??

Wiem ze to obmowa - rozmawiałam otwarcie ze to kierownik/dyrektor... z rodzicami głównie no i z siostra bo to ona się o tym dowiedziała. ale ja rozmawiałam z kimś nie po to żeby go usunąć z miejsca pracy tylko przedstawiałam sytuacje dlaczego tak wgl robią i nie maja sumienia. Po prostu mnie to boli. Żałuje ze wgl to się stało bo naprawdę teraz wyrzuca mi sumienie to wszystko ale naprawdę jest mi bardzo przykro bo kocham moja prace.

Oz 11:4 bt5 ~ Pociągnąłem ich ludzkimi więzami, a były to więzy miłości. Byłem dla nich jak ten, co podnosi do swego policzka niemowlę - schyliłem się ku niemu i nakarmiłem je.

Awatar użytkownika
Magnolia
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wysłał podziękowań: 994 razy
Otrzymał podziękowań: 838 razy

Post autor: Magnolia » 2019-12-14, 21:44

Niezapominajko to może trzeba by napisać list do Urzędu Gminy i zasugerować ze dzieją się tu podejrzane rzeczy... Takie doniesienie Gmina musi sprawdzić i zrobić kontrolę...

Ja mam ten sam problem czy rozmowa o takiej sprawie z osobami trzecimi jest już obmową... dlatego założyłam ten wątek... ale dochodzę do wniosku że jednak nie jest. Rozmawiasz bo coś przeżywasz, a nie dlatego by siać plotki.
Ostatnio zmieniony 2019-12-14, 23:26 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.

Jr 31,3 Ukochałem cię odwieczną miłością
Ps 28, 7 Pan moją mocą i tarczą! Moje serce Jemu zaufało, doznałem pomocy, więc moje serce się cieszy i pieśnią moją Go sławię.

Awatar użytkownika
Niezapominajka
Dyskutant
Dyskutant

Post autor: Niezapominajka » 2019-12-14, 22:00

Ja znam swoje odczucia i wiem dlaczego kiedy co mówię. Jestem po prostu wściekła i nie wytrzymałam dlatego wybuchłam i powiedziałam to moim rodzicom bo płakać mi się chciało aż.

Nie cieszą mnie plotki i sianie na złość złych informacji. Wiem ze moja siostra nie postąpiła zbyt dobrze rozmawiając o tym ze współpracownikami bo to tak naprawdę są tylko podejrzenia ale ja po telefonie siostry byłam w szoku i aż się popłakałam i wybuchłam.... dla mnie takie zachowanie jest nie do zaakceptowania i sama nie wiem co z tym zrobić, gdyż Oni wszędzie maja znajomych wysoko postawionych.......

Awatar użytkownika
Dezerter
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wysłał podziękowań: 744 razy
Otrzymał podziękowań: 502 razy

Post autor: Dezerter » 2019-12-14, 23:47

Niestety nasza polska rzeczywistość, każdy chce coś ugrać dla siebie. I to nie dzieje się tylko na szczeblu gminnym.
Im wyższy szczebel, tym wyższe kwoty.
Niestety nie bardzo to się zmienia po przejęciu władzy przez inną opcję polityczną :(
tzn zmieniają się tylko ludzie i firmy, czyli znajomi królika.
Niestety nawet w mojej branży nieuczciwość nie jest czymś niespotykanym
- na jednym z niedawnych ogólnopolskich spotkań, mój współlokator z pokoju z dużej Firmy, pewnego znanego Właściciela ze sfery władzy ustawodawczej, - zapytał mnie wprost, mówiąc na zachętę, że oni za zlecenie dają od 10-20 % osobie, która zleca
- a wy ile?
- my nic odpowiedziałem, bo tak jest zasada ...
ale ja też bezgrzeszny nie jestem i parę razy dałem się złamać i odstąpiłem od zasad, by otrzymać ważne zlecenie :( - ( wybaczcie szczerość i jeśli kogoś zgorszyłem, to przepraszam, ale ja jestem szczerym człowiek i Prawda ponad wszystko.)
Ostatnio zmieniony 2019-12-14, 23:51 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.

Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie

Awatar użytkownika
Niezapominajka
Dyskutant
Dyskutant

Post autor: Niezapominajka » 2019-12-15, 07:58

No niestety tak jest. Każdy chce ugrać coś dla siebie. A zbliża się koniec roku wiec jak konto nie opustoszeje to wszystko wraca do urzędu.... dlatego pewnie wola się zaopiekować. No cóż już mleko się rozlało. Ja się tylko postaram nie unosić emocjami i nie rozmawiać już z nikim na ten i żaden inny temat dotyczący tych osób.

Dez, prawda ponad wszystko :) nikt nie jest bezgrzeszny!!!!

Zapraszamy na bloga Pani Zofii https://zchrystusem.pl/wedruj
ODPOWIEDZ