Czy nieletni może kupić alkohol, nie dla siebie?

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Magnolia

Re: Czy nieletni może kupić alkohol, nie dla siebie?

Post autor: Magnolia » 2018-06-08, 22:14

O ocenę tych pomysłów i kupowania alkoholu zapytaj spowiednika, nikt nie jest tu kompetentny by oceniać czyjeś grzechy. Rozeznawanie powinien zrobić spowiednik w czasie spowiedzi.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 2018-06-08, 22:48 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

Menteron

Re: Czy nieletni może kupić alkohol, nie dla siebie?

Post autor: Menteron » 2018-06-08, 22:26

wędrowiec pisze: 2018-06-08, 22:14 Jeśli wychowawca kupi w Twoim imieniu wino dla Twego dziadka, to nikt nie ma grzechu.
Jednak jeśli wychowawca pamięta, co się stało z tak kupionym winem na poprzedniej wycieczce, to nie powinien ci znowu kupować wina i zabronić ci go nabywać w jakikolwiek inny sposób. Przynajmniej ja bym się tak zachował.
To chyba mój błąd, ponieważ źle zrozumiałeś co miałem na myśli. Nie chodziło mi o to że kiedyś tak zrobiłem( że wychowawca kupił a ja wypiłem) ale miałem na myśli to ze kiedyś wychowawca kupił wino i dał mi je bo chciałem mieć dla rodziny. Cały sens tego jest taki-Czy mogłem popełnić grzech ciężki poprzez to że tylko posiadalem alkohol, np. w walizce. Wiem że wychowawca mi zaufał i gdybym spozyl ten alkohol miałbym grzech. Ale ja w ogóle o tym nie myślałem aby to wypić.
Ostatnio zmieniony 2018-06-08, 22:28 przez Menteron, łącznie zmieniany 1 raz.

Menteron

Re: Czy nieletni może kupić alkohol, nie dla siebie?

Post autor: Menteron » 2018-06-08, 22:31

Menteron pisze: 2018-06-08, 22:26
wędrowiec pisze: 2018-06-08, 22:14 Jeśli wychowawca kupi w Twoim imieniu wino dla Twego dziadka, to nikt nie ma grzechu.
Jednak jeśli wychowawca pamięta, co się stało z tak kupionym winem na poprzedniej wycieczce, to nie powinien ci znowu kupować wina i zabronić ci go nabywać w jakikolwiek inny sposób. Przynajmniej ja bym się tak zachował.
To chyba mój błąd, ponieważ źle zrozumiałeś co miałem na myśli. Nie chodziło mi o to że kiedyś tak zrobiłem( że wychowawca kupił a ja wypiłem) ale miałem na myśli to ze kiedyś wychowawca kupił wino i dał mi je bo chciałem mieć dla rodziny. Cały sens tego jest taki-Czy mogłem popełnić grzech ciężki poprzez to że tylko bylem w posiadaniu alkoholu, np. w walizce. Wiem że wychowawca mi zaufał i gdybym spozyl ten alkohol miałbym grzech. Ale ja w ogóle o tym nie myślałem aby to wypić.

wędrowiec

Re: Czy nieletni może kupić alkohol, nie dla siebie?

Post autor: wędrowiec » 2018-06-08, 22:31

Przechowywanie alkoholu w walizce przez nieletniego (dla dziadka) nie jest grzechem, choć może być przekroczeniem jakichś regulaminów.
Uważaj, bo na przykład przechowywania narkotyków w dużej ilości, w ogóle jest przestępstwem, mimo, ze nie zawsze koniecznie jest grzechem (np. gdy osoba przechowująca nie zdaje sobie sprawy z tego, co przechowuje). Oczywiście zakup narkotyków dla dziadka (bo dziadek lubi), samemu lub przez inną osobę, jest i grzechem i przestępstwem.

Menteron

Re: Czy nieletni może kupić alkohol, nie dla siebie?

Post autor: Menteron » 2018-06-08, 22:34

wędrowiec pisze: 2018-06-08, 22:31 Przechowywanie alkoholu w walizce przez nieletniego (dla dziadka) nie jest grzechem, choć może być przekroczeniem jakichś regulaminów.
Uważaj, bo na przykład przechowywania narkotyków w dużej ilości, w ogóle jest przestępstwem, mimo, ze nie zawsze koniecznie jest grzechem (np. gdy osoba przechowująca nie zdaje sobie sprawy z tego, co przechowuje). Oczywiście zakup narkotyków dla dziadka (bo dziadek lubi), samemu lub przez inną osobę, jest i grzechem i przestępstwem.
Takiej odpowiedzi oczekiwałem. Miałem po prostu wątpliwości czy posiadanie alkoholu przez nieletniego jest grzechem.

wędrowiec

Re: Czy nieletni może kupić alkohol, nie dla siebie?

Post autor: wędrowiec » 2018-06-08, 22:37

Menteron pisze: 2018-06-08, 22:34 Miałem po prostu wątpliwości czy posiadanie alkoholu przez nieletniego jest grzechem.
Szczęść Boże Tobie i Dziadkowi :)

Menteron

Re: Czy nieletni może kupić alkohol, nie dla siebie?

Post autor: Menteron » 2018-06-08, 22:46

wędrowiec pisze: 2018-06-08, 22:37
Menteron pisze: 2018-06-08, 22:34 Miałem po prostu wątpliwości czy posiadanie alkoholu przez nieletniego jest grzechem.
Szczęść Boże Tobie i Dziadkowi :)
Akurat traktowalem dziadka jako przykład ale pozdrowienia chętnie przyjmą rodzice którym kiedyś kupiłem. Niestety dziadka już nie mam żadnego😔😔

Menteron

Re: Czy nieletni może kupić alkohol, nie dla siebie?

Post autor: Menteron » 2018-06-08, 22:53

Jeśli rodzice nie wypiją tego to sam za pewien czas będę mógł zasmakować trunku, oczywiście z umiarem 😂😂

wędrowiec

Re: Czy nieletni może kupić alkohol, nie dla siebie?

Post autor: wędrowiec » 2018-06-08, 23:08

Menteron pisze: 2018-06-08, 22:46 Niestety dziadka już nie mam żadnego😔😔
Możesz mnie traktować jak dziadka :)
Mam 65 lat i czworo realnych wnuków :)
Pozdrawiam Cię serdecznie =;

Menteron

Re: Czy nieletni może kupić alkohol, nie dla siebie?

Post autor: Menteron » 2018-06-09, 19:07

Poszukalem i znalazłem. Posiadanie alkoholu przez nieletniego nie jest jakimś czynem zabronionym, ale kupno i spożywanie go ma duże konsekwencje w przypadku nakrycia przez policję. Czytałem też ze gdyby policja zauważyła że mam np. Piwo w plecaku to nic nie może mi zrobić, jeśli nie jest otwarte i jestem trzeźwy. Najwyżej co to mogą się przyczepić czy aby go nie kupiłem w jakimś sklepie. Bo wtedy były by kłopoty ze sprzedawca sprzedaje nieletniemu. Tylko teraz tak pomyślałem, czy wychowawca wycieczki nie popełnił grzechu dając mi go( oczywiście zaufał mi ). A jeżeli on popełnił grzech przeze mnie to ja tym bardziej. Co o tym myślicie?
Ostatnio zmieniony 2018-06-09, 19:09 przez Menteron, łącznie zmieniany 1 raz.

wędrowiec

Re: Czy nieletni może kupić alkohol, nie dla siebie?

Post autor: wędrowiec » 2018-06-09, 20:10

Jeśli roztropnie myśląc, mógł Ci zaufać, ze nie wypijesz tego wina w trakcie wycieczki to nie popełnił żadnego grzechu.
Jednak, gdyby korzystając z rozeznania wiedział, że masz skłonność do picia alkoholu, to każde działanie wychowawcy w kierunku udostępnienia Ci alkoholu (zakup, przekazanie do przechowywania), będzie grzeszne, mało tego, może być karane przez sąd dyscyplinarny ww Kuratorium Oświaty, a w drastycznych przypadkach, gdybyś się upił tym winem i narozrabiał, to wychowawca, który Ci to umożliwił, mógłby odpowiadać za przestępstwo ułatwiania rozpijania nieletnich ( to też jest przestępstwo).

Menteron

Re: Czy nieletni może kupić alkohol, nie dla siebie?

Post autor: Menteron » 2018-06-09, 21:22

wędrowiec pisze: 2018-06-09, 20:10 Jeśli roztropnie myśląc, mógł Ci zaufać, ze nie wypijesz tego wina w trakcie wycieczki to nie popełnił żadnego grzechu.
Jednak, gdyby korzystając z rozeznania wiedział, że masz skłonność do picia alkoholu, to każde działanie wychowawcy w kierunku udostępnienia Ci alkoholu (zakup, przekazanie do przechowywania), będzie grzeszne, mało tego, może być karane przez sąd dyscyplinarny ww Kuratorium Oświaty, a w drastycznych przypadkach, gdybyś się upił tym winem i narozrabiał, to wychowawca, który Ci to umożliwił, mógłby odpowiadać za przestępstwo ułatwiania rozpijania nieletnich ( to też jest przestępstwo).
Na szczęście wychowawca zaufał mi pewnie z tego względu ze zn mnie i powiedziałem mu że tego nie będę pił i sam nakazał mi tak zrobić.
Co do rozeznania, to nie wiem jak to jest, bo wychowawca kupił jakiejś osobie alkohol w taki sposób jak mi, lecz ta osoba chyba ma skłonności do alkoholu, ale założe sie że pewnie miała też coś swojego na podróźy więc... Tylko że gdy ja kupowałem wychowawca zaufał mi i wiedział co ja z tym zrobie( ze nie wypije) ale jest jedna sprawa bo wychowawca kupił tamtej osobie alkohol no i tak teraz nie wiem czy nie zrobił źle. Ja byłem przy tym, no ale to dziwne wtracać się w to ze ja mogę mieć alkohol a ta osoba nie. Nie wyglądało by to głupio? To juz chyba sprawa wychowawcy że tamtej osobie też kupił alohol. Raczej w tym mojej winy nie ma?

wędrowiec

Re: Czy nieletni może kupić alkohol, nie dla siebie?

Post autor: wędrowiec » 2018-06-09, 21:40

Nie widzę w Tobie winy.
Rozeznanie powinien dokonać wychowawca. On za to odpowiada, i ma ku temu odpowiednie kwalifikacje pedagogiczne.
Raczej nie grzeb w jego sumieniu, bo nie wiesz wszystkiego ani o nim ani o koledze, któremu też kupił.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Czy nieletni może kupić alkohol, nie dla siebie?

Post autor: Dezerter » 2018-06-09, 22:11

Menteron pisze: 2018-06-08, 21:41
Magnolia pisze: 2018-06-08, 20:51 Ale chyba można mieć inną pamiątkę z podróży, niekoniecznie taką, prawda? ;)
Racja, ale Francji słynie z win, więc chyba dziadkowi spodobałby się prezent.😉 Więc nie jakiego złego czynu? Bo konkretnej odpwoiedzi nie dostałem.😌Grzech ciężki...? No nie wiem.
Dziadek będzie bardzo zadowolony, a Bóg na pewno się nie pogniewa :)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Czy nieletni może kupić alkohol, nie dla siebie?

Post autor: Efezjan » 2018-06-12, 18:18

Menteron pisze: 2018-06-07, 14:04 Czy będzie grzechem gdybym jako niepełnoletni kupił alkohol? Nie dla własnego użytku ale np. Idę za na zakupy do sklepu na normalne zakupy ale wujek powiedział mi żebym kupił mu piwo. No i są takie sklepy które sprzedają. Więc będzie grzechem samo kupno?
Jeżeli są takie sklepy, które sprzedają nieletnim, to należy to zgłosić na policję, gdyż sprzedaż alkoholu nieletnim jest przestępstwem, a nie zastanawiać się, czy wujkowi kupić. Wujek sam sobie nie może kupić?
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

ODPOWIEDZ