Czy Szatan wierzy w Boga ?

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Czy Szatan wierzy w Boga ?

Post autor: Praktyk » 2018-07-24, 13:40

W sumie chyba nie oczekuję odpowiedzi na to pytanie :) bo jakże byśmy mogli na nie odpowiedzieć. Ale może coś ciekawego wyniknie z dyskusji.

Bo czy można wierzyć w Boga i jednocześnie go odrzucać ?
Wiedząc, że jest wszelkim istnieniem, początkiem i końcem.
Stwórcą nas samych.

I czy tym sposobem Szatan może nie wierzyć w Boga ?
A może uważa siebie za niegodnego bycia z Bogiem ?
W jaki sposób mogła zapaść jego decyzja o byciu po drugiej stronie mocy ?

Gdzieś czytałem, że Szatan był tym aniołem który w najwyższym stopniu poznał Boga... chociaż nie wiem czy ma to jakieś biblijne podstawy.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Magnolia

Re: Czy Szatan wierzy w Boga ?

Post autor: Magnolia » 2018-07-24, 18:49

Dlatego że szatan najpierw był aniołem i poznał Boga, to pytanie jest czy wierzy jest bezsensowne. Nie musi wierzyć bo on zna Boga. My wierzymy bo dla nas jest niepojęty, ale aniołowie są bytami duchowymi już nie odpowiadają wiarą tylko mają wiedzę/ poznanie

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Czy Szatan wierzy w Boga ?

Post autor: Praktyk » 2018-07-24, 21:03

Ok, w takim razie jak można odrzucić Boga znając jego prawdziwe oblicze? Wiedząc, że poza nim nie ma niczego.
My odrzucamy Boga nie chcąc jego miłosierdzia, nie chcąc pokazać mu prawdy o sobie. Czy Szatan miał okazję nabroić i nie chciał wybaczenia ?
Czy mechanizm odrzucenia Boga przez Szatana jest zupełnie inny ?
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Magnolia

Re: Czy Szatan wierzy w Boga ?

Post autor: Magnolia » 2018-07-24, 21:12

Ja tez sobie zadaje to pytanie jak można odrzucić Boga. ... ale nie mam odpowiedzi.
Myślę że tu winna jest pycha szatana. Chciał być taki jak Bóg.

Dominik

Re: Czy Szatan wierzy w Boga ?

Post autor: Dominik » 2018-07-24, 21:46

Na pewno szatan wierzy w istnienie Boga, ale czy w Niego wierzy,,, dobre pytanie.
Na pewno widzi działanie Boga, ile dobra przynosi, więc raczej nie kwestionuje mocy Bożej.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy Szatan wierzy w Boga ?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-07-24, 21:53

Myślę, że trochę zależy od definicji "wierzyć w Boga".

Odbierz wiadomość

Re: Czy Szatan wierzy w Boga ?

Post autor: Odbierz wiadomość » 2018-07-25, 20:33

Praktyk pisze: 2018-07-24, 13:40 W sumie chyba nie oczekuję odpowiedzi na to pytanie :) bo jakże byśmy mogli na nie odpowiedzieć. Ale może coś ciekawego wyniknie z dyskusji.

Bo czy można wierzyć w Boga i jednocześnie go odrzucać ?
Wiedząc, że jest wszelkim istnieniem, początkiem i końcem.
Stwórcą nas samych.

I czy tym sposobem Szatan może nie wierzyć w Boga ?
A może uważa siebie za niegodnego bycia z Bogiem ?
W jaki sposób mogła zapaść jego decyzja o byciu po drugiej stronie mocy ?

Gdzieś czytałem, że Szatan był tym aniołem który w najwyższym stopniu poznał Boga... chociaż nie wiem czy ma to jakieś biblijne podstawy.
Egzorcysta Giuseppe Tomaselli przeprowadził wywiad z demonem, który opowiadał między innymi o tym dlaczego demony nie robią nam krzywdy nawet wtedy kiedy manifestują się w naszym świecie. Odpowiedzią było, że nie pozwala im na to Bóg, więc wierzyć w Niego wierzą, ale drugorzędna sprawa dotyczy darzenia sympatią. Z wywiadu wynikało, że kiedy Bóg zesłał na ziemię swojego Syna to demony nie mogły przyjąć do wiadomości jak Bóg mógł upaść tak nisko, żeby stępować na ziemię jako zwykły śmiertelnik dlatego nie oddali mu pokłonu. Demony mają naturę anielską coś co w ich przekonaniu jest prestiżowe i zwykły śmiertelnik jest nic nie wart.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy Szatan wierzy w Boga ?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-07-25, 20:47

Jak najbardziej można odrzucić Boga znając Go - na tym właśnie polega grzech szatański. Szatan się nie myli - wybiera "nie dla Boga".

Awatar użytkownika
Czernin
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 424
Rejestracja: 23 sie 2015
Lokalizacja: Mazowieckie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 4 times
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Re: Czy Szatan wierzy w Boga ?

Post autor: Czernin » 2018-07-27, 12:15

Samo słowo "wiara","wierzyć" pominęło dziś mocno teologiczne znaczenie w objęciu chrześcijańskim jeśli chodzi o Boga. Wiara nie oznacza tego, że my wierzymy, że Bóg istnieje. Wiara ta oznacza to, że my mamy ufność w Nim.

Szatan nie wierzy w Boga, nie ma w Nim ufności, bo nie chce, jednak ma świadomość, że Oj jest, był i będzie.

Św Jakub pisze, ze diabeł tez wierzy w Boga. Tutaj słowo wiara oznacza to, że ma świadomość tą, że On jest. Nie chodzi o wiarę jako ufność, bo nas chrześcijan ta druga definicja interesuje.

Podobnie jeśli mam wierzyć w kogoś, to nie oznacza, że mam wierzyć w to, że on istnieje i widzę go realnie, ale mam wierzyć w niego, jako osobę, która jest w stanie dokonać czegoś. My mamy wierzyć Bogu, który obiecał zmartwychwstanie i życie wieczne dla Dzieci Bożych ;)
Ostatnio zmieniony 2018-07-27, 12:17 przez Czernin, łącznie zmieniany 1 raz.
Poznacie prawdę a prawda was wyzwoli (J 8, 32)

Drwal
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 408
Rejestracja: 4 sty 2021
Lokalizacja: Mazowieckie
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 38 times
Been thanked: 65 times

Re: Czy Szatan wierzy w Boga ?

Post autor: Drwal » 2021-01-30, 10:04

Praktyk pisze: 2018-07-24, 13:40 W sumie chyba nie oczekuję odpowiedzi na to pytanie :) bo jakże byśmy mogli na nie odpowiedzieć. Ale może coś ciekawego wyniknie z dyskusji.

Bo czy można wierzyć w Boga i jednocześnie go odrzucać ?
Wiedząc, że jest wszelkim istnieniem, początkiem i końcem.
Stwórcą nas samych.

I czy tym sposobem Szatan może nie wierzyć w Boga ?
A może uważa siebie za niegodnego bycia z Bogiem ?
W jaki sposób mogła zapaść jego decyzja o byciu po drugiej stronie mocy ?

Gdzieś czytałem, że Szatan był tym aniołem który w najwyższym stopniu poznał Boga... chociaż nie wiem czy ma to jakieś biblijne podstawy.
Owszem Szatan wierzy w Boga , przecież sam rozmawiał z Jezusem.
Pewnie masz takie osoby których nie lubisz i z widziałeś ich i rozmawiałeś zapewne z nimi iczy przez to uznajesz , że te osoby nie istnieją?
Ja również wiem , że szatan istnieje ale go odrzucam i go nie chcę.
Z Bogiem
W moich wypowiedziach mogę się mylić , jestem przecież tylko człowiekiem , ale zawsze chce pomóc.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy Szatan wierzy w Boga ?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-01-30, 11:24

Praktyk pisze: 2018-07-24, 21:03 Ok, w takim razie jak można odrzucić Boga znając jego prawdziwe oblicze? Wiedząc, że poza nim nie ma niczego.
My odrzucamy Boga nie chcąc jego miłosierdzia, nie chcąc pokazać mu prawdy o sobie. Czy Szatan miał okazję nabroić i nie chciał wybaczenia ?
Czy mechanizm odrzucenia Boga przez Szatana jest zupełnie inny ?
Jasne że można. Każdy, kto znajdzie sie w piekle, tak właśnie uczyni, mając już prawdziwe oblicze Boga.

Jeśli idzie o tytułowe pytanie, znam pewne seminarium, gdzie zadawano po pierwszym semestrze pytanie:
"Czy wierzysz w szatana?"
Zawsze jakaś część odpowiadała że tak, wierzy w szatana, bo to część wiary katolickiej.
Oblewali.
Dlaczego? Bo w chrześcijaństwie "wiara" to nie "wiara w istnienie".
Kiedy mówię "wierzę w Boga" to w tym sensie (oczywiście z zachowaniem skali), w jakim mógłbym powiedzieć koledze, stojącego przed trudnym zadaniem "wierzę w Ciebie". Albo powiedzieć o polityku (gdybym któremuś wierzył...) "wierzę w X".
Nie w to, że kolega czy polityk istnieje!
Myślę, że dużo mniej byłoby nieporozumień, gdyby słowo "wiara" zastąpiono np.słowem "zawierzenie".
Myślę też, że obraz Miłosierdzia Bożego znakomicie definiuje wiarę napisem "Jezu, ufam Tobie".

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czy Szatan wierzy w Boga ?

Post autor: Dezerter » 2021-01-30, 11:53

Czyli właściwa odpowiedź na postawione pytanie w wątku jest taka
Szatan wierzy w istnienie Boga
Szatan nie wierzy Bogu, nie ufa mu, tylko z Nim walczy o rząd dusz nad ludźmi.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy Szatan wierzy w Boga ?

Post autor: Andej » 2021-01-30, 18:53

Marek_Piotrowski pisze: 2021-01-30, 11:24 Dlaczego? Bo w chrześcijaństwie "wiara" to nie "wiara w istnienie".
Jestem dziwakiem. Bo dla mnie "wierzę w Boga" nie jest równoznaczne z "wierzę Bogu". Dlatego, poza wyznaniem wiary nie używam pierwszego z określeń.
Wiem, że kolokwialnie, tak się mówi. Dla mnie jednak słowo ma zbyt dużą wartość.
Osobiście wierzę w szatana (w jego istnienie) i nie wierzę szatanowi (mam pewność, że sprowadza na manowce).
Dezerter pisze: 2021-01-30, 11:53 Szatan wierzy w istnienie Boga
Nie, szatan nie wierzy. Szatan wie. Ma pełną świadomość istnienia Boga. My dopiero po przejściu przez śmierć uzyskamy tę świadomość. Na razie zostaje wiara w Boga (wiara w istnienie) oraz wiara Bogu (zaufanie). I musza być obie wiary równocześnie, aby wiara wiarą była.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Czy Szatan wierzy w Boga ?

Post autor: Logan » 2021-03-07, 22:41

Nie byłbym do końca przekonany, czy aniołowie przed upadkiem widzieli Boga. Z pewnością nie było wtedy jeszcze człowieka. Jezus Chrystus nie wcielił się.

1. Nie wiemy czy aniołowie znali Trójcę Świętą, podobnie jak Żydzi ST nie znali Osób Boskich poza Jahwe.

2. Nie wiemy, czy aniołowie widzieli Boga, czy Chwała Boża była im w pełnym stopniu objawiona, czy tylko po części.

3. Skoro byli poddani próbie wierności, nie mogli posiadać wiedzy o Bogu i o rzeczywistości stworzonej w takim stopniu, aby istniała niemożność błędu.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy Szatan wierzy w Boga ?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-03-07, 23:19

Logan pisze: 2021-03-07, 22:41 Nie byłbym do końca przekonany, czy aniołowie przed upadkiem widzieli Boga. Z pewnością nie było wtedy jeszcze człowieka. Jezus Chrystus nie wcielił się.

1. Nie wiemy czy aniołowie znali Trójcę Świętą, podobnie jak Żydzi ST nie znali Osób Boskich poza Jahwe.
2. Nie wiemy, czy aniołowie widzieli Boga, czy Chwała Boża była im w pełnym stopniu objawiona, czy tylko po części.
Nie ma podstaw sądzić inaczej.
3. Skoro byli poddani próbie wierności, nie mogli posiadać wiedzy o Bogu i o rzeczywistości stworzonej w takim stopniu, aby istniała niemożność błędu.
Szatan nie popełnił błędu. Tylko my w doczesnosci grzeszymy błędem, duchy grzeszą w sposób "doskonały". Zapraszam http://analizy.biz/marek1962/pieklo.pdf strony 3 do 8
A próba bez takiego objawienia byłaby nieuczciwa.

ODPOWIEDZ