Czy ten czyn jest nakłanianiem do złego?

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
dziwak
Początkujący
Początkujący
Posty: 62
Rejestracja: 11 sty 2019
Has thanked: 19 times
Been thanked: 5 times

Czy ten czyn jest nakłanianiem do złego?

Post autor: dziwak » 2019-01-23, 21:46

W sobotę czeka mnie wielka spowiedź, już tak się cieszyłem że wreszcie mogę to z siebie wszystko wyrzucić i zacząć nowy rozdział w moim życiu, a jednak pojawił się problem . Spory problem. Jakieś dwa tygodnie przed spowiedzią rozmawiałem z kolegami , warto zaznaczyć że jesteśmy wszyscy nieletni bo to też troszkę zmienia postać rzeczy. W każdym razie zaczęli rozmawiać o e papierosach bo to takie przecież modne. Ja wiedząc że mój inny kolega chce się pozbyć za drobne pieniądze takiego epapierosa zaproponowalem rozmówcy kupno tego epapierosa od mojego kolegi . I wszystko było dobrze aż doszło do mnie ze współuczestniczylem w grzechu ciężkim przecież, tymbardziej ze kolega kupujący zaraz po kupnie sprzeda to dalej itd , pewnie będzie to przechodzić z rąk do rąk. W każdym razie on ma zamiar kupić to w poniedziałek, a ja spowiedź mam w sobotę, czyli teoretycznie moja spowiedź będzie nieważna jeśli ostatecznie to kupi . Problem pojawia się w momecie gdy ja wiem że tej osobie do kościoła i wiary daleko , a gdybym spróbował go przekonać do nie kupowania to by mnie wyśmiał albo i tak to kupił. Co robić ? A jescze bardziej stresuje mnie fakt ze on to później komuś sprzeda :-ss
Ostatnio zmieniony 2022-10-10, 22:16 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 2 razy.

Dominik

Re: Spory problem

Post autor: Dominik » 2019-01-23, 21:58

Myślę że sobotnia spowiedź będzie ważna, pogadaj o tym z księdzem, uspokoi Twoje sumienie.

Nie zaprzątaj sobie tym głowy, narkotyków nie sprzedałeś, tylko pomogłeś w sprzedaży legalnego przedmiotu, nie zrobiłeś tego ze złych pobudek.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Spory problem

Post autor: Dezerter » 2019-01-23, 22:05

Wymyślasz niestworzone rzeczy, czyli stwarzasz sobie problemy, których nie ma - a jeśli nie zrozumiałeś, to pierdołami się zamartwiasz
- papieros jest legalny, bardzo mało szkodliwy, mniej niż energy drink, czy wizyta w McDonalds.
Z tego co pamiętam przysięgałeś i twój kolega, że nie będziesz pił a nie palił , więc w czym problem.
A zresztą jeśli sumienie ci to wypomina, to wyspowiadaj się z tego grzechu, że namawiałeś do złego, w sobotę i po problemie.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Spory problem

Post autor: Efezjan » 2019-01-24, 21:53

dziwak pisze: 2019-01-23, 21:46 W sobotę czeka mnie wielka spowiedź, już tak się cieszyłem że wreszcie mogę to z siebie wszystko wyrzucić i zacząć nowy rozdział w moim życiu, a jednak pojawił się problem . Spory problem. Jakieś dwa tygodnie przed spowiedzią rozmawiałem z kolegami , warto zaznaczyć że jesteśmy wszyscy nieletni bo to też troszkę zmienia postać rzeczy. W każdym razie zaczęli rozmawiać o e papierosach bo to takie przecież modne. Ja wiedząc że mój inny kolega chce się pozbyć za drobne pieniądze takiego epapierosa zaproponowalem rozmówcy kupno tego epapierosa od mojego kolegi . I wszystko było dobrze aż doszło do mnie ze współuczestniczylem w grzechu ciężkim przecież, tymbardziej ze kolega kupujący zaraz po kupnie sprzeda to dalej itd , pewnie będzie to przechodzić z rąk do rąk. W każdym razie on ma zamiar kupić to w poniedziałek, a ja spowiedź mam w sobotę, czyli teoretycznie moja spowiedź będzie nieważna jeśli ostatecznie to kupi . Problem pojawia się w momecie gdy ja wiem że tej osobie do kościoła i wiary daleko , a gdybym spróbował go przekonać do nie kupowania to by mnie wyśmiał albo i tak to kupił. Co robić ? A jescze bardziej stresuje mnie fakt ze on to później komuś sprzeda :-ss
Mnie szokuje to, że sprzedają epapierosy nieletnim. X(
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

sam2

Re: Spory problem

Post autor: sam2 » 2019-01-24, 22:07

Wlasnie z tym przekazywaniem-odsprzedarza jest problem.
Autor ma racje ze w jakis sposob obciaza to jego sumienie choc nie beposrednio.
Spowiedz bedzie wazna jesli o tym powie przy spowiedzi, ale powinien takze wyciagnac z tego nauke ze nie zawsze dobre intencje daja dobre rezultaty i nalezy sie zastanowic nad szerszymi konsekwencjami naszych rad i decyzji to bedziemy mieli mniej do wybaczenia.
Ostatnio zmieniony 2019-01-24, 22:08 przez sam2, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Spory problem

Post autor: Viridiana » 2019-01-25, 11:35

Najlepiej spytaj się księdza w konfesjonale jak to jest :-\
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Spory problem

Post autor: Andej » 2019-01-25, 12:00

Człowiek odpowiada za swoje czyny. Częściowo za te, które może przewidzieć, że wynikną z jego czynu. Jednak kopnięcie kamienia, który spowoduje lawinę jest jednorazowym czynem. Ze skutkami trzeba się zmierzyć. Jednak wina była inna. Wina powstała w momencie kopnięcia, a nie w chwili, gdy ostatni kamień zatrzyma się na kimś.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

konik

Re: Czy ten czyn jest nakłanianiem do złego?

Post autor: konik » 2019-01-25, 15:06

Tak, to doskonale porownanie i wyjasnienie.
Ostatnio zmieniony 2022-10-10, 22:17 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ