Po co szatanowi nasze dusze?

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Po co szatanowi nasze dusze?

Post autor: Praktyk » 2019-03-03, 22:33

Wiemy, że strąca w przepaść, w zatracenie, że kusi by sprzeciwiać się Bogu, by nie być z Nim...

Co Szatan właściwie z tego ma? Lepiej mu z tym?
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Dominik

Re: Po co szatanowi nasze dusze?

Post autor: Dominik » 2019-03-03, 22:44

Może chce po prostu odebrać Bogu to co kocha.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Po co szatanowi nasze dusze?

Post autor: ToTylkoJa » 2019-03-03, 22:50

Jeśli by założyć, że Lucyfer nie pokłonił się człowiekowi, bo nie mógł pokochać go równie mocno, jak Boga (nie mógł uznać go za w części równego Bogu).
Tutaj nie jestem w stanie precyzyjnie wyrazić myśli, ale mam nadzieję, że rozumiecie, o co mi chodzi. W każdym razie, to takie założenie wstępne.
Lucyfer poczuł się odrzucony, kiedy Bóg niejako wybrał ludzi zamiast niego (w jego odczuciu).
Ponieważ uznał, że Bóg bardziej kocha ludzi, niż jego, postanowił zabrać Mu to, co tak bardzo kocha.
Od tamtej pory kusi ludzi, żeby odchodzili od Boga, bo chce zadać Mu w ten sposób ból, który on czuł, gdy został odrzucony.
Oczywiście można kwestionować sprawę odczuwania tej sytuacji przez Lucyfera, ale chyba wszyscy się zgodzimy, że miłość zaślepia.
Lucyfer był tak bardzo zakochany w Bogu, że aż popadł w fanatyzm tak głęboki, że nie potrafił już nawet wykonać tego nakazu. Zazdrość w stosunku do człowieka była tak ogromna, że przysłoniła mu to wszystko, o co naprawdę mu chodziło, a ogromną miłość bardzo szybko w takiej sytuacji przerodziła się w wielką nienawiść.


Albo z innej strony.
Lucyfer był pierwszym z aniołów. Majestatycznym, najpotężniejszym z nich wszystkich. Co, jeśli to, co już miał było dla niego zbyt małe?
Przez pychę pozazdrościł Bogu boskości i chciał się z Nim zrównać. Wymówił Mu posłuszeństwo twierdząc, że Jego plan nie jest dobry, że człowiek, a tym bardziej bóg który jest człowiekiem, to pomysł kurozjalny. W swojej pysze śmiał twierdził, że to on jest lepszy od Boga, że on zrobiłby to lepiej.
Boski plan opiera się przede wszystkim na ludziach. Więc co trzeba zrobić, żeby zmienić boski plan? Zmienić ludzi. Odciągnąć ich jak najdalej od Boga, zgarnąć ich do siebie,
I wygrać, pokazać, że jest się lepszym.


To tak ode mnie, bardziej jako humanisty. Resztę zostawiam Wam ;)
Ostatnio zmieniony 2019-03-03, 22:50 przez ToTylkoJa, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Po co szatanowi nasze dusze?

Post autor: Viridiana » 2019-03-03, 22:59

Albo obraził się na Boga, wobec czego może sam chciał się poczuć bogiem.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Po co szatanowi nasze dusze?

Post autor: Dezerter » 2019-03-03, 23:10

Praktyk pisze: 2019-03-03, 22:33 Wiemy, że strąca w przepaść, w zatracenie, że kusi by sprzeciwiać się Bogu, by nie być z Nim...

Co Szatan właściwie z tego ma? Lepiej mu z tym?
Jak każdy buntownik, chce przeciągnąć jak najwięcej osób na swoją stronę.
Każdy zwerbowany jest sługą i przeciwnikiem Boga.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Po co szatanowi nasze dusze?

Post autor: ToTylkoJa » 2019-03-04, 06:41

Każdy odpowiada, że Szatan chce zwerbować jak najwięcej dusz dla siebie. Ale tutaj chodzi bardziej o to, co go motywuje.
Ja postarałam się odpowiedzieć na to pytanie, ale możliwe, że zbytnio kreatywnie wyszło, za mało na poważnie.
Mimo wszystko wiemy. Że chce jak najwięcej dusz dla siebie, ale czemu? To jest motyw wątku.

Magnolia

Re: Po co szatanowi nasze dusze?

Post autor: Magnolia » 2019-03-04, 07:19

Z nienawiści do człowieka, chce jak najwięcej ludzi zniszczyć, zniewolić, znienawidzić. Ja tak myślę.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Po co szatanowi nasze dusze?

Post autor: ToTylkoJa » 2019-03-04, 07:52

Ale dlaczego tak człowieka nienawidzi?

Magnolia

Re: Po co szatanowi nasze dusze?

Post autor: Magnolia » 2019-03-04, 08:08

ToTylkoJa pisze: 2019-03-04, 07:52 Ale dlaczego tak człowieka nienawidzi?
Bo kiedy Bóg stworzył człowieka i ujawnił godność człowieka jako dziecka bożego. Bóg ujawnił też swoją wielką miłość do człowieka. Szatan się z tym nie pogodził i się zbuntował. Ale czy istota zła do szpiku kości musi mieć konkretny powód? On to robi po prostu, bo jest zły, zazdrosny, pełen nienawiści, pełen buntu.
Więcej wyjasnień tu:
http://tv-trwam.pl/film/pytasz-i-wiesz- ... idzi-ludzi

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Po co szatanowi nasze dusze?

Post autor: ToTylkoJa » 2019-03-04, 09:47

Musi mieć powód, szatan nie może być po prostu zły. To by oznaczało, że jest zły z natury, a aniołowie są z natury dobrzy.
Zakładając, że jest zły, bo jest zły, zakładasz, że Bóg stworzył go złym.

Magnolia

Re: Po co szatanowi nasze dusze?

Post autor: Magnolia » 2019-03-04, 09:49

ToTylkoJa pisze: 2019-03-04, 09:47 Musi mieć powód, szatan nie może być po prostu zły. To by oznaczało, że jest zły z natury, a aniołowie są z natury dobrzy.
Zakładając, że jest zły, bo jest zły, zakładasz, że Bóg stworzył go złym.
No nie. Bóg Go stworzył dobrym. Ale szatan wypowiedział posłuszeństwo, wybrał drogę zła nieodwracalnie, nie ma żadnej łączności z Bogiem czyli miłością, więc w sercu ma zło. Posłuchaj w wolnej chwili tego filmiku z linku, jest tam szerzej to wyjasnione.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Po co szatanowi nasze dusze?

Post autor: ToTylkoJa » 2019-03-04, 10:04

Ale dlaczego odwrócił się od Boga.
Nie zrobił tego "bo tak". Musiał mieć powód. Chodzi mi właśnie o ten powód, dlaczego odwrócił się od Boga.
Podałam dwie propozycje powodów po to, żeby wskazać, o co konkretnie mi chodzi.
Wiem, że wypowiedział posłuszeństwo i teraz jest zły.
Ale dlaczego?

Magnolia

Re: Po co szatanowi nasze dusze?

Post autor: Magnolia » 2019-03-04, 10:14

Magnolia pisze: 2019-03-04, 08:08 Bo kiedy Bóg stworzył człowieka i ujawnił godność człowieka jako dziecka bożego. Bóg ujawnił też swoją wielką miłość do człowieka. Szatan się z tym nie pogodził i się zbuntował.
Zazdrość zrodziła nieposłuszeństwo
Ostatnio zmieniony 2019-03-04, 10:15 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Po co szatanowi nasze dusze?

Post autor: Andej » 2019-03-04, 11:45

ToTylkoJa pisze: 2019-03-04, 10:04 Ale dlaczego odwrócił się od Boga. ...
Sądzę, że powód dokładnie tan sam, który spowodował opuszczenie raju. Różnica tylko w tym, że Ewa i Adam sami nie wpadli na to, tylko zostało im to podsunięte.

Dokładniej odpowiem, gdy już znajdę się w niebie z dostępem do sieci i kompa.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Wolfi

Re: Po co szatanowi nasze dusze?

Post autor: Wolfi » 2019-03-04, 11:54

Pytanie jest "po co", a może nie są mu wgl potrzebne tylko obojętne. Z pewnych informacji o okultyźmie i sataniźmie o ile są wiarygodne wyczytałem, że Szatan interesuję się w większości, albo i tylko tymi ludźmi, którzy mogą uczynić dla niego wiele zła, natomiast ludzie statyczni, którzy za wiele uczynić nie mogą po prostu nie mają dla niego wartości.
Bardziej jednak intrygujące jest, jakie relacje są między Szatanem i resztą diabłów i demonów itd.?

ODPOWIEDZ