Zła myśl i konsekwencje

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Taktok

Zła myśl i konsekwencje

Post autor: Taktok » 2019-03-29, 19:40

Pomocy! Ostatnio miałem głupią myś i okropną, pewnego razu pomyślałem sobie że jak coś mi się nie uda to oddam duszę złemu.I nie udała mi się ta rzecz.Czy w takim wypadku oddałem duszę złemu? Czy mam szansę na zbawienie? Proszę o odpowiedź gdyż nie daje mi to spokoju.

Magnolia

Re: Zła myśl i konsekwencje

Post autor: Magnolia » 2019-03-29, 19:48

Nie oddałeś duszę złemu, na razie tylko obiecałeś, jak rozumiem oddać duszę to trzeba świadomym aktem, a nie głupim gadaniem (to nie działa automatycznie). Nauczony dzisiejszym strachem, postaraj się nie gadać takich głupot.
W czasie spowiedzi św powiedz kapłanowi, że zgrzeszyłeś czczym gadaniem i wystawianiem Boga na próbę (grzech lekki).

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Zła myśl i konsekwencje

Post autor: ToTylkoJa » 2019-03-29, 20:14

To zależy jak pomyślałeś.
Ja np. ostatnio siedzę w autobusie bez zbytniego zrozumienia świata, bo droga długa, to się wyłączyłam i złapałam się, że w głowie mam zapętloną myśl "trzeba przyciąć krówki, trzeba przyciąć krówki[...]". No ale wątpię, czy przycinanie krówek jest taką naglącą potrzebą.
Jeśli całkowicie świadomie obiecałeś oddać duszę Szatanowi, jeśli coś tam: nie, Twoja dusza nadal jest twoja. Puki co przynajmniej.
Na Twoim miejscu tak, czy inaczej, pilnowała bym się szczególnie, bo według mnie, można nabrać podejrzeń, że coś się na Ciebie uwzięło.
A jeśli jest choć cień podejrzeń, to lepiej się pilnować.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Zła myśl i konsekwencje

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-03-29, 20:27

Podobne myśli i późniejsze obawy mogą być też ubocznym produktem skrupulantyzmu. Nie masz przypadkiem z tym kłopotów?

mondfa

Re: Zła myśl i konsekwencje

Post autor: mondfa » 2019-03-29, 23:53

Miałam z tym ogromny problem. :( wielki strach jaki temu towarzyszył pamietam do dzisiaj. Podczas różańca przychodziły takie momenty. Pojawiały się nawet różne wyobrażenia. Uczucie, że coś ściska gardło. Poddawałam się temu strachowi aż w końcu mądry ksiądz mi pomógł. :)

Taktok

Re: Zła myśl i konsekwencje

Post autor: Taktok » 2019-03-30, 22:01

Mam również pewien problem, ostatnio życzyłem piekła komuś, czy duszy tej osoby coś zagraża bardzo tego żałuje bo dopiero teraz zrozumiałem jak ta osoba jest dla mnie ważna ?

Dodano po 24 minutach 57 sekundach:
Miewam również problemy z natrętnymi myślami o oddaniu za coś duszy powstają one samoistnie próbuje nim zaprzeczać ale one się nie dają i cały czas sobie powtażm "nie oddam duszy" z tym nie idzie żyć.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Zła myśl i konsekwencje

Post autor: Dezerter » 2019-03-30, 22:39

Taktok pisze: 2019-03-29, 19:40 Pomocy! Ostatnio miałem głupią myś i okropną, pewnego razu pomyślałem sobie że jak coś mi się nie uda to oddam duszę złemu.I nie udała mi się ta rzecz.Czy w takim wypadku oddałem duszę złemu? Czy mam szansę na zbawienie? Proszę o odpowiedź gdyż nie daje mi to spokoju.
To co napisałeś i to co piszesz w ostatnim poście świadczy, że nie jesteś pewny swojej pozycji w Bogu, że nie masz z nim osobistej relacji, że nie oddałeś jeszcze życia Jezusowi i nie uznałeś Go na serio i publicznie , za swojego Pana i Zbawiciela.
Polecam ci jedn z kursów polecanych w tym wątku
viewtopic.php?f=26&t=45&hilit=rekolekcj ... +seminaria
pozwolą ci one stać się kimś, kto nie drży przed upadłym i nie boi się jakichś głupich myśli, a przede wszystkim, kimś, komu takie złe myśli nie przychodzą do głowy.
Polecam uporządkować swoje życie duchowe.

Ps
a na razie doraźnie
- wypowiedz głośno i z wiarą , że Jezus jest twoim Jedynym panam i Zbawicielem
- w imię Jezusa Chrystusa głośno wyrzeknij się tych rzeczy, które cię niepokoją.
Ostatnio zmieniony 2019-03-30, 22:42 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Wolfi

Re: Zła myśl i konsekwencje

Post autor: Wolfi » 2019-03-30, 22:59

Taktok pisze: 2019-03-30, 22:01 Miewam również problemy z natrętnymi myślami o oddaniu za coś duszy powstają one samoistnie próbuje nim zaprzeczać ale one się nie dają i cały czas sobie powtażm "nie oddam duszy" z tym nie idzie żyć.
Tez tak kiedys mialem. Najlepszym sposobem jest dac upust im, w sensie nie bronic sie przed nimi. Nawet jak gdzies tam w glowie to powiesz to nic sie nie stanie, to cos na zasadzie nerwicy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Zła myśl i konsekwencje

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-03-30, 23:01

Taktok pisze: 2019-03-30, 22:01 Dodano po 24 minutach 57 sekundach:
Miewam również problemy z natrętnymi myślami o oddaniu za coś duszy powstają one samoistnie próbuje nim zaprzeczać ale one się nie dają i cały czas sobie powtażm "nie oddam duszy" z tym nie idzie żyć.
Nie walcz, puszczaj bokiem, nie przejmując się i nie uważając za swoje.
Tak to już jest z natręctwami.

Taktok

Re: Zła myśl i konsekwencje

Post autor: Taktok » 2019-03-31, 11:41

A co jeśli mimowolnie puściłam myśli o oddaniu duszy za coś i w pierwszej chwili na nią nie zareagowałem?

Magnolia

Re: Zła myśl i konsekwencje

Post autor: Magnolia » 2019-03-31, 11:53

Nie wiem czy dobrze rozumiem, co napisałeś, ale chyba o to chodzi w "puszczaniu" mysli... polega to na lekceważeniu ich pojawienia się w głowie. Można wtedy powiedzieć: Świadomie oddaję swą duszę Bogu- ale to już jest konkretne działanie. A tu chodzi o takie nieskupianie się na tych myślach, byś nawet nie zauważył że się skończyły, bo skupiasz się na czymś innym i dobrym.
Jak skupiasz się na takiej myśli to zaczyna się wyolbrzymianie jej, strach (to już masz) i robi się problem.
A ma być tak: pojawia się myśl, nieistotna, zajmę się czymś innym... myśl zlekceważona sama odchodzi...

Taktok

Re: Zła myśl i konsekwencje

Post autor: Taktok » 2019-03-31, 12:10

Z czasem te myśli mimo wszystko stają się bardziej groteskowe np " Czy oddajesz dusze? Jasne " i to wbrew mojej woli cały czas.

Magnolia

Re: Zła myśl i konsekwencje

Post autor: Magnolia » 2019-03-31, 12:14

Powiedz o tym kapłanowi, wyjaśnij to najlepiej jak potrafisz, nie obawiaj się.
Uważam, że nie powinieneś poddawać się takim myślom i świadomie powtarzać, że "Tylko Bogu oddajesz swoją duszę."
Przynajmniej ja bym tak walczyła z pokusami.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Zła myśl i konsekwencje

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-03-31, 19:48

Taktok pisze: 2019-03-31, 12:10 Z czasem te myśli mimo wszystko stają się bardziej groteskowe np " Czy oddajesz dusze? Jasne " i to wbrew mojej woli cały czas.
Taktok pisze: 2019-03-31, 11:41 A co jeśli mimowolnie puściłam myśli o oddaniu duszy za coś i w pierwszej chwili na nią nie zareagowałem?
Jak wyżej. To tylko nerwica.

DLa porządku i spokoju ducha możesz - jak radzi Magnolia - powiedzieć o tym przy okazji spowiedzi. Dla uspokojenia.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Zła myśl i konsekwencje

Post autor: Andej » 2019-03-31, 19:56

Kiedyś zdarzało się, że miewałem złe myśli. Ale gdy docierały one do mojej świadomości, to je natychmiast "odmyślałem".

Na przykład. Szaleniec z nadmierną prędkością śmignął o mało nie doprowadzając do wypadku. Zdarzyło się, że przyszła myśl: Obyś się na coś władował. A po chwili kolejna myśl: Obyś dojechał cało i nikomu krzywdy nie zrobił. A chwilę później modlitwa o rozsądną jazdę dla takiego człowieka.

Każdą myśl można odwołać. Można zmienić na inną. Pozytywną. Z każdego grzechu można sie wyspowiadać. Można i trzeba. I postanowić unikać podobnych myśli. Wystrzegać się ich.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ