Zła myśl i konsekwencje

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Zła myśl i konsekwencje

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-03-31, 20:13

Obawiam się, ze w przypadku skrupulanta "wystrzeganie się" i "odwoływanie" takich myśli, to najlepszy sposób, by nie przestały się pojawiać.
Zlekceważyć jako nie swoje. I nie przejmować się - a przestaną się pojawiac.

Taktok

Re: Zła myśl i konsekwencje

Post autor: Taktok » 2019-03-31, 22:14

Dobrze a co jeśli już doszło na przykład do takiej sytuacji że miałem myśl o oddaniu duszy i ją z ,,automatu,, potwierdziłem i dopiero potem się spostrzegłem co pomyślałe, czy w takiej sytuacji coś się stało?

Magnolia

Re: Zła myśl i konsekwencje

Post autor: Magnolia » 2019-03-31, 23:17

Czemu myślisz, że tu znajdziesz spokój sumienia? To niewłaściwe miejsce. Właściwym jest konfesjonał.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Zła myśl i konsekwencje

Post autor: Andej » 2019-04-01, 08:24

Każdy grzech, każde zło wymaga spowiedzi. Wymaga też zadośćuczynienia. Dlatego należy "odwołać" złą myśl. Wyrazić dobrą intencję. Podeprzeć modlitwą. W ten sposób usuwa się potencjalne skutki zła wyrządzonego złą myślą. Złą treść zastępuje się dobrą.
Wchodzi się na drogę opanowania myśli. Dzięki świadomości wyrządzanego myślą złe, można je odrzucić. Zastąpić dobrem na zawsze.
Uważam, że to jedyna droga, aby całkowicie pozbawić się złych myśli. Od razu, po uświadomieniu sobie, dokonanie zadośćuczynienia.
Zwłaszcza dla skrupulanta ważne jest, aby to co złe zastąpić dobrem. Aby wyplenić zło całkowicie. Zaczynając od niwelowania zła dobrymi myślami, aż do całkowitego wyrugowania (o ile to możliwe) ich. Tą metodą wykształca się odruch wyrywania chwastów, zanim one wyrosną. Wyrywany jest najmniejszy kiełek. Natychmiast. Bez czekania, aż się rozwinie. Od razu, gdy zostanie rozpoznany. A aby miejsce na grządce nie zostało puste, aby znów nie pojawił się tam chwast, dobrze jest posadzić tam, to co dobre owoce przyniesie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Zła myśl i konsekwencje

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-04-01, 10:44

Nie Andeju. Jako były skrupulant stwierdzam stanowczo: to co proponujesz wynika ze szlachetnych intencji, do tego brzmi dobrze: jednak dla skrupulanta jest drogą do piekła i na pogranicze szaleństwa. Prowadzi do ciagłego zajmowania się tymi myślami; ciagłego narastania niechcianych i ciągłego im zaprzeczania (z czasem "rytualnego zaprzeczania").
Wiem że dajesz te rady z dobrej woli, ale są fatalne.

Wolfi

Re: Zła myśl i konsekwencje

Post autor: Wolfi » 2019-04-01, 12:15

Taktok pisze: 2019-03-31, 22:14 Dobrze a co jeśli już doszło na przykład do takiej sytuacji że miałem myśl o oddaniu duszy i ją z ,,automatu,, potwierdziłem i dopiero potem się spostrzegłem co pomyślałe, czy w takiej sytuacji coś się stało?
Nie i nic sie nie stanie, daj spokoj nie mozesz oddac duszy skoro tego nie chcesz, nawet jak to powiesz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Zła myśl i konsekwencje

Post autor: Andej » 2019-04-01, 15:13

Marek_Piotrowski pisze: 2019-04-01, 10:44 ... Wiem że dajesz te rady z dobrej woli, ale są fatalne.
To z autopsji. Po prostu, po pewnym czasie, wszelakie negatywne życzenia zanikają. Doświadczyłem tego. Po prostu człek wyzwala się z takich myśli i zapomina o nich. Stanowią zamierzchłą przeszłość. Zastąpione życzliwością i wyrozumiałością.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Taktok

Re: Zła myśl i konsekwencje

Post autor: Taktok » 2019-04-03, 16:45

Ok, już całkiem wyzbyłem się myśli ale niestety przyłapałem się na myśleniu ,,Ale oddałbym za to duszę'' stosując się do rad powtażałem że nigdy ów duszy nie oddam, ale myś była silniejsza i w końcu się poddałem , a myśl wciąż we mnie wybrzmiewała, po fakcie na spokojnie usiadłem i pomyślałem co się stało , że świadomie nie udało mi się wyprzeć myśli, które jak się pojawiają są nie do zatrzymania i co w takiej sytuacj jak sobie tak pomyślałem i wyobrażałem sobie sytuacje co by się stało po oddaniu duszy, czy w takiej sytuacji coś mi zagraża jak świadomie tak myślałem?

Wolfi

Re: Zła myśl i konsekwencje

Post autor: Wolfi » 2019-04-03, 18:09

@Taktok nic Ci nie zagraza, stary przesadzasz i to mocno. Nie patrz na to ze strony wiary, nawet jak o tym pomyslales, nawet jak to powiesz przeciez nic Ci sie nie stanie. ;d Takze uspokoj sie, ;p jak przychodza ci takie mysli do glowy to niech przychodza nic z tym nie rob. Zajmuj sie wtedy czyms, wlacz se Fife na przyklad i zapomnisz od razu ;p

Taktok

Re: Zła myśl i konsekwencje

Post autor: Taktok » 2019-04-04, 20:22

Czy psycholog w takiej sytuacji gdy myśli w prost prowokują mnie do oddania duszy ,,oddaj dla spokoju,, jest dobrym rozwiązaniem bo gdy ów myśli mam ignorować to dostaje myśli typu ,,świadomie się oddaje złemu,,

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Zła myśl i konsekwencje

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-04-04, 20:25

Andeju, co innego "odmawiać" mysli które powstają z naszej zapalczywości - a ZUPEŁNIE czym innym takie, które sa efektem nerwicy natręctw. Twoja rada ma wielkie szanse wpędzić Pytającego w karuzelę mysli i odwołań (a prawdopodobnie także "rytuały").

Magnolia

Re: Zła myśl i konsekwencje

Post autor: Magnolia » 2019-04-04, 20:29

Psycholog jest dobrym rozwiązaniem, bo masz konkretny problem z natrętnymi myślami. Najlepiej byłoby gdyby to była osoba wierząca, albo dobry spowiednik, czasem księża mają psychologiczne wykształcenie albo duże doświadczenie w konfesjonale.
Ja dla dobrej spowiedzi jeżdżę czasem dość daleko do jezuitów, moi znajomi jeżdżą nawet kilkanaście kilometrów do dominikanów, bo uważają że tam dobrze spowiadają. Czasem warto pojechać do kogoś mądrego i doświadczonego.

Kiedyś znalazłam taki portal http://dobraspowiedz.pl gdzie można znaleźć wiele odpowiedzi i zadać pytania o spowiedź, może też znajdziesz tam dobrego spowiednika?

Taktok

Re: Zła myśl i konsekwencje

Post autor: Taktok » 2019-04-04, 20:46

Dziękuję za wszelkie rady , w końcu zdecydowałem się na pomoc, kiedy myśli zaczeły brzmieć ,,oddaje duszę,, i kiedy zaczeły się one pojawiać zapaliła mi się lampka, mimo wszystko cieszę się że trafiłem na to forum. Jeszcze raz dziękuję za rady

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Zła myśl i konsekwencje

Post autor: Andej » 2019-04-04, 20:53

Taktok pisze: 2019-04-03, 16:45 Ok, już całkiem wyzbyłem się myśli ale niestety przyłapałem się na myśleniu ,,Ale oddałbym za to duszę'' stosując się do rad powtażałem ...
Sednem jest zmiana myślenia. Celem oddać duszę Bogu. I nie "oddałbym Bogu" ale oddaję. Teraz i zawsze. Deklaracja powierzenia się Bogu. Pełnego powierzenia. Ciała i duszy.
Jeśli oddasz się Bogu, to nie będzie miejsca na inne kombinacje. Zastanów się, kto może najlepiej zaspokoić ludzkie potrzeby w zakresie wieczności. Teraz w całkowicie oddając się Bogu, tj. poddając się Jego woli, uzyskujesz spokój. Świadomość postępowania zgodnie wolą Boga daje poczucie spełnienia. Nie jest to łatwa droga, a mająca sens. Warto jest czynić dobro.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Zła myśl i konsekwencje

Post autor: ToTylkoJa » 2019-04-04, 21:14

Ja mam wrażenie, że Ty nie "zauważasz" tych myśli, ale je wywołujesz.
Jeśli cały czas będę się zadręczać tym, żeby nie nucić tej irytującej piosenki, co ostatnio leci w radiu, to czy będę chciała, czy nie, będę ją nucić.
Mi dzisiaj cały dzień w głowie leci ta przyśpiewka z "Fineasza i Ferba": "Mniam, mniam, mniam, mniam, pyszna kukurydza". To raczej nie oznacza tego, że marzę, żeby zostać sprzedawcą kukurydzy, ale bardziej o tym, że oglądałam wczoraj tę bajkę, bo jest fajna.

ODPOWIEDZ