Mam 6 pytań ponieważ chcę się nawrócić

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Zablokowany
Kohsis

Mam 6 pytań ponieważ chcę się nawrócić

Post autor: Kohsis » 2019-07-10, 00:51

Czy jeśli ukradłem coś ale to dałem komuś i następnie za pół roku oddałem to do tego sklepu to mam grzech czy nie bo zapomniałem powiedzieć przy spowiedzi
Czy jeśli namawiałem do kradzieży ale zapomniałem tego powiedzieć przy spowiedzi to grzech jest czy nie? Zapomniałem powiedzieć przy spowiedzi
Jak ksiądz zapytał czy był grzech względem ciała ja powiedziałem że nie bo myślałem że o sex chodzi to grzech czy nie a się masturbowałem?
Czy jeśli nie powiedziałem czegoś przy spowiedzi bo nie byłem do końca pewny że to grzech np o masturbacji to jest grzech kłamania przy spowiedzi czy nie?
Jak wszedłem na plac zabaw w przedszkolu w nocy gdy był zamknięty ale nic nie zniszczyłem ani nie ukradłem to jest grzech czy nie?
I ostatnie jeśli coś z wymienionych rzeczy było grzechem lub jest i byłem już u spowiedzi to jest ona ważna czy nie?
Ostatnio zmieniony 2019-07-10, 00:58 przez Kohsis, łącznie zmieniany 3 razy.

Dominik

Re: Mam 6 pytań ponieważ chcę się nawrócić

Post autor: Dominik » 2019-07-10, 11:20

Powiedz księdzu o wszystkim przy następnej spowiedzi.

Z placem zabaw nie wchodź tam już ponownie, skoro był zamknięty. Możesz sobie narobić tylko problemów, ktoś wezwie straż miejską i Cie zgarną. Tutaj raczej grzechu nie widzę, nie ma co księdzu tym głowy zawracać.

Magnolia

Re: Mam 6 pytań ponieważ chcę się nawrócić

Post autor: Magnolia » 2019-07-10, 11:22

Kohsis pisze: 2019-07-10, 00:51 Czy jeśli ukradłem coś ale to dałem komuś i następnie za pół roku oddałem to do tego sklepu to mam grzech czy nie bo zapomniałem powiedzieć przy spowiedzi
Grzech kradzieży miał miejsce, czyli popełniłeś go, zwrócenie można potraktować jako zadośćuczynienie, ale na spowiedzi warto wyznać całą sytuację nawet teraz i powiedzieć ze już oddałeś skradzioną rzecz, oraz że mimo upływu czasu dopiero teraz się z tego spowiadasz.
Kohsis pisze: 2019-07-10, 00:51 Czy jeśli namawiałem do kradzieży ale zapomniałem tego powiedzieć przy spowiedzi to grzech jest czy nie? Zapomniałem powiedzieć przy spowiedzi.
jesli będziesz robił dokładny rachunek sumienia przed spowiedzią to łatwiej zapamiętasz swoje grzechy, które trzeba wyznać. Jak się o czymś zapomina to należy to wyznać następnym razem przy spowiedzi.
Kohsis pisze: 2019-07-10, 00:51 Jak ksiądz zapytał czy był grzech względem ciała ja powiedziałem że nie bo myślałem że o sex chodzi to grzech czy nie a się masturbowałem?
Grzech względem ciała, to poza małżeński seks oraz onanizm/masturbacja - są to grzechy ciężkie, więc koniecznie trzeba je wyznać w spowiedzi i powiedzieć że źle zrozumiałeś poprzedniego kapłana, teraz chcesz to naprawić i wyznać wszystko.
Kohsis pisze: 2019-07-10, 00:51 Czy jeśli nie powiedziałem czegoś przy spowiedzi bo nie byłem do końca pewny że to grzech np o masturbacji to jest grzech kłamania przy spowiedzi czy nie?
Świadome zatajenie czegoś, niewyznanie ciężkiego grzechu, sprawia że spowiedź jest nieważna. Zapominanie to nie jest świadome zatajenie. Ale jeśli masz brak pewności to właśnie konfesjonał służy do rozwiania wątpliwości. Należało zapytać kapłana czy masturbacja to grzech i by odpowiedział. Idź na spowiedź wcześniej, a nie na mszy św to bedziesz miał czas na rozmowę w konfesjonale i usłyszysz dobrze, pouczenie kapłana. Jak zaniedbujesz wyznawanie ze strachu czy wstydu, to trudno okreslić czy ta spowiedź była ważna czy nie. Nie ma powodu by się wstydzić, bo każdy z nas grzeszy, a ksieża już słyszeli wszystko. Grzechy sa nudne do słuchania ich przy każdej spowiedzi , tak naprawdę, co nie zmienia faktu że "szczerze wyznać grzechy" to warunek ważnej spowiedzi.
Kohsis pisze: 2019-07-10, 00:51 Jak wszedłem na plac zabaw w przedszkolu w nocy gdy był zamknięty ale nic nie zniszczyłem ani nie ukradłem to jest grzech czy nie?
I ostatnie jeśli coś z wymienionych rzeczy było grzechem lub jest i byłem już u spowiedzi to jest ona ważna czy nie?
Wchodząc na czyjąś posesję, własność, naruszasz prawo cywilne. jesli nic nie zniszczyłeś, nic nie ukradłeś, to dla mnie grzechu nie ma, co nie zmienia faktu, że niefajna jest taka praktyka, nieuczciwa. Domyślam się, ze chłopcy mają czasem takie pomysły...

Nie sądzę, by odpowiedzi na te pytania rozwiały wszystkie Twoje wątpliwości i pomogły w nawróceniu. Bo Twoim problemem jest nieukształtowane sumienie, a każdy jest za kształtowanie sumienia odpowiedzialny i pracuje się nad tym całe życie. Tak więc do roboty !!
W ramach postanowienia poprawy, które również jest warunkiem dobrej spowiedzi polecam Ci wątek na naszym forum "rozmowy dookoła spowiedzi" jest tam wiele dobrych filmów, które pomogą Ci się nawrócić i douczyć w tej kwestii. Zacznij tu : viewtopic.php?f=75&t=877&hilit=rozmowy+ ... =45#p25756

Pozdrawiam i do roboty!
Ostatnio zmieniony 2019-07-10, 11:22 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Mam 6 pytań ponieważ chcę się nawrócić

Post autor: Viridiana » 2019-07-12, 11:12

Kohsis pisze: 2019-07-10, 00:51 Czy jeśli ukradłem coś ale to dałem komuś i następnie za pół roku oddałem to do tego sklepu to mam grzech czy nie bo zapomniałem powiedzieć przy spowiedzi
Mimo wszystko lepiej to wyznać. Oddanie do sklepu nie zmazuje winy, jest po prostu zadośćuczynieniem.
Kohsis pisze: 2019-07-10, 00:51 Czy jeśli namawiałem do kradzieży ale zapomniałem tego powiedzieć przy spowiedzi to grzech jest czy nie? Zapomniałem powiedzieć przy spowiedzi
Grzech jest, bo jednak kogoś zachęcałeś do grzechu. :(
Kohsis pisze: 2019-07-10, 00:51 Jak ksiądz zapytał czy był grzech względem ciała ja powiedziałem że nie bo myślałem że o sex chodzi to grzech czy nie a się masturbowałem?
Nie zrozumiałeś do końca pytania, więc nie miałeś intencji skłamania.
Kohsis pisze: 2019-07-10, 00:51 Czy jeśli nie powiedziałem czegoś przy spowiedzi bo nie byłem do końca pewny że to grzech np o masturbacji to jest grzech kłamania przy spowiedzi czy nie?
Jeżeli nie miałeś świadomości, że coś jest grzechem, to nie było świadomości, a więc grzech był lekki, w związku z czym nie musiałeś go wyznawać na spowiedzi. Jedyne co, to po prostu przy następnych spowiedziach powinieneś to wyznawać (bo teraz już świadomość masz).
Kohsis pisze: 2019-07-10, 00:51 Jak wszedłem na plac zabaw w przedszkolu w nocy gdy był zamknięty ale nic nie zniszczyłem ani nie ukradłem to jest grzech czy nie?
Podejrzewam, że nie, ale raczej tego nie rób. ;)
Kohsis pisze: 2019-07-10, 00:51 I ostatnie jeśli coś z wymienionych rzeczy było grzechem lub jest i byłem już u spowiedzi to jest ona ważna czy nie?
Zależy od ciężaru grzechu.
Ogólnie zachęcam do znalezienia czegoś, co pomoże ci w katechizacji. :)
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Mam 6 pytań ponieważ chcę się nawrócić

Post autor: Efezjan » 2019-07-12, 11:38

Namawiałeś do kradzieży... Obawiam się, że to poważna sprawa. Może warto zastanowić się, dlaczego to robię. Dlaczego nie brzydzę się kradzieżą?
Kradłeś...

I widzę po postach problemy z alkoholem - kupowanie innym.
Może zastanów się, czy nie trzeba będzie zmienić towarzystwa, bo to raczej już patologią śmierdzi...
Ostatnio zmieniony 2019-07-12, 11:40 przez Efezjan, łącznie zmieniany 1 raz.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Drwal
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 408
Rejestracja: 4 sty 2021
Lokalizacja: Mazowieckie
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 38 times
Been thanked: 65 times

Re: Mam 6 pytań ponieważ chcę się nawrócić

Post autor: Drwal » 2021-01-10, 13:27

Kohsis pisze: 2019-07-10, 00:51 Czy jeśli ukradłem coś ale to dałem komuś i następnie za pół roku oddałem to do tego sklepu to mam grzech czy nie bo zapomniałem powiedzieć przy spowiedzi
Czy jeśli namawiałem do kradzieży ale zapomniałem tego powiedzieć przy spowiedzi to grzech jest czy nie? Zapomniałem powiedzieć przy spowiedzi
Jak ksiądz zapytał czy był grzech względem ciała ja powiedziałem że nie bo myślałem że o sex chodzi to grzech czy nie a się masturbowałem?
Czy jeśli nie powiedziałem czegoś przy spowiedzi bo nie byłem do końca pewny że to grzech np o masturbacji to jest grzech kłamania przy spowiedzi czy nie?
Jak wszedłem na plac zabaw w przedszkolu w nocy gdy był zamknięty ale nic nie zniszczyłem ani nie ukradłem to jest grzech czy nie?
I ostatnie jeśli coś z wymienionych rzeczy było grzechem lub jest i byłem już u spowiedzi to jest ona ważna czy nie?
Wszystko o czym piszesz to napewno nie są grzechy ciężkie , poruszałeś temat niepewności to mogłeś powiedzieć kapłanowi o swojej niepewności , a on rozwiałby twoje wątpliwości.
Uważam , że twoja spowiedź jeżeli nie powiedziałeś czegoś z niepewności to jest raczej ważna , natomiast pamiętaj , aby na następnej spowiedzi powiedzieć to wszystko.
Niech Bóg ci błogosławi.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Mam 6 pytań ponieważ chcę się nawrócić

Post autor: Andej » 2021-01-10, 20:22

Magnolia i Viridiana dokumentnie wyjaśniły. Chyba już nie masz wątpliwości.
Skorzystaj z rad i pochwal się, gdy spadnie Ci kamień z serca i sumienia.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Magnolia

Re: Mam 6 pytań ponieważ chcę się nawrócić

Post autor: Magnolia » 2021-01-10, 20:46

Patrzcie na daty pierwszego postu w wątku... odpowiadacie na post z lipca 2019 roku...

Zamykam wątek
Dominik
Ostatnio zmieniony 2021-01-13, 14:16 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany