Skaryfikacja

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Wolfi

Skaryfikacja

Post autor: Wolfi » 2018-02-21, 21:58

Czy skaryfikacja, czyli robienie sobie tatuaży z ran na ciele jest czyms zlym?

Dominik

Re: Skaryfikacja

Post autor: Dominik » 2018-02-21, 22:45

Zakładając że tatuażem nie jest pentagram itp to nie od strony religijnej jest ok.
Tylko czy od strony "mam równo pod sufitem" będzie dobrze?

Jakub2

Re: Skaryfikacja

Post autor: Jakub2 » 2018-02-21, 22:50

Dominik pisze: 2018-02-21, 22:45 Zakładając że tatuażem nie jest pentagram itp to nie od strony religijnej jest ok.
Tylko czy od strony "mam równo pod sufitem" będzie dobrze?
No wlasnie, ta strona od sufitu, tez polaczona jest z obecnoscia wiary, czyli od strony religijnej tez nie jest ok.
A tak moim zdaniem jest to oszpecanie dziela Bozego.
Ostatnio zmieniony 2018-02-21, 22:53 przez Jakub2, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Skaryfikacja

Post autor: Andej » 2018-02-22, 08:59

Koptowie mają wytatuowane krzyże. Znak wiary. Czynią to os wielu stek lat. Pomimo prześladowań. Taki tatuaż jest pięknym świadectwem wiary.
Sam prawdę mówiąc kiedyś zastanawiałem się na wytatuowaniem szkaplerza względnie krzyżyka. Tak abym był on ze mną na zawsze. Abym nie musiał zdejmować przed rentgenem. Aby nigdy nie mógł się zgubić, ani zerwać.
Ale skaryfikacja to nie tatuowanie.
Księga kapłańska (Kpł, 19, 26-31) wyraźnie określa zakazy:
26 Nie będziecie jeść niczego z krwią. Nie będziecie uprawiać wróżbiarstwa. Nie będziecie uprawiać czarów.
27 Nie będziecie obcinać w kółko włosów na głowie. Nie będziesz golił włosów z boków brody.
28 Nie będziecie nacinać ciała na znak żałoby po zmarłym. Nie będziecie się tatuować. Ja jestem Pan!
29 Nie wydawaj swej córki na hańbę, czyniąc ją nierządnicą, aby kraj nie uległ nierządowi i nie był pełen rozpusty.
30 Będziecie zachowywać moje szabaty i szanować mój święty przybytek. Ja jestem Pan!
31 Nie będziecie się zwracać do wywołujących duchy ani do wróżbitów. Nie będziecie zasięgać ich rady, aby nie splugawić się przez nich. Ja jestem Pan, Bóg wasz!

Czy jednak są one dla nas wiążące? W jakim stopniu? Aby odpowiedzieć, należy rozpoznać intencję. Jaki był cel zakazu. I jaki jest cel człowieka. Cel określony przez Boga? Zauważcie jak wybiórczo traktujemy powyższe.
Prawo zostało stworzone dla człowieka, a nie człowiek dla prawa.

Wracając do tatuażu. Nie ważny jest sam tatuaż, ale cel, w jakim jest robiony.
Ostatnio zmieniony 2018-02-22, 08:59 przez Andej, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Dominik

Re: Skaryfikacja

Post autor: Dominik » 2018-02-22, 10:21

Tylko jak z prześladowaniami katolików? Niepytani nie musimy oznajmiać że wierzymy w Jezusa Chrystusa. Mając tatuaż od razu będzie się rozpoznanym, bez pytania i straci się głowę. Nie mamy przecież nakazu noszenia krzyżyka na szyi, który można by w chwilach zagrożenia życia schować, np zdjąć z szyi i trzymać w zaciśniętej dłoni. Tatuażu nie schowamy.
Nie chodzi tu o wyrzekanie się Boga, tylko o nieoznajmianie o naszej wierze pewnym osobom w ciężkich czasach, które mogą nadejść.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Skaryfikacja

Post autor: Andej » 2018-02-22, 14:03

Koptowie są prześladowani. Dość często dowiadujemy się o zamachach na nich. Są też dyskryminowani. Ale nie wstydzą się swojej wiary, ani Boga. Są gotowi na wszystko.

Mateusz 10.32-33 napisał: Do każdego więc, który się przyzna do Mnie przed ludźmi, przyznam się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie. Lecz kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie.

Tak też postępowali pierwsi chrześcijanie. Za odmowę sypnięcia ziółek na ogień ku czci jakiegoś bóstwa byli skazywani na straszną śmierć. Tracili życie dla Boga i zyskiwali nowych Jego wyznawców. Dziś czcimy ich jako świętych.

Czy Bóg wymaga od kogoś świętości? Nie. Tylko oczekuje. Cierpliwie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Skaryfikacja

Post autor: Dezerter » 2018-02-25, 18:25

Wolf pisze: 2018-02-21, 21:58 Czy skaryfikacja, czyli robienie sobie tatuaży z ran na ciele jest czyms zlym?
Czyli masz rany a raczej blizny na ciele i chcesz dla zamaskowania ? ich pokryć je tatuażem ?

Myślę, że cytat podany przez Andeja wart przedyskutowania, bo albo przestrzegamy wszystkie zakazy, albo nie musimy żadnego. :!:
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
ciasteczkowy_potfur
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 16 paź 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 59 times
Been thanked: 112 times

Re: Skaryfikacja

Post autor: ciasteczkowy_potfur » 2018-02-25, 20:55

Skaryfikacja to wycinanie na ciele ran tworzących wzory. One potem się goją, a wzór zostaje.

Wolfi

Re: Skaryfikacja

Post autor: Wolfi » 2018-02-25, 22:27

Dezerter pisze: 2018-02-25, 18:25
Wolf pisze: 2018-02-21, 21:58 Czy skaryfikacja, czyli robienie sobie tatuaży z ran na ciele jest czyms zlym?
Czyli masz rany a raczej blizny na ciele i chcesz dla zamaskowania ? ich pokryć je tatuażem ?

Myślę, że cytat podany przez Andeja wart przedyskutowania, bo albo przestrzegamy wszystkie zakazy, albo nie musimy żadnego. :!:

Nie, chodzi mi o tatuaz w formie blizny, potfur napisal powyzej o co chodzi.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Skaryfikacja

Post autor: Dezerter » 2018-02-25, 22:32

Dla mnie to zwykłe "cięcie się", czyli okaleczanie - a może tak do psychologa lepiej?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Dominik

Re: Skaryfikacja

Post autor: Dominik » 2018-02-25, 22:37

Jak taka skaryfikacja wygląda po 30 latach?
Tatuaż chyba można odnowić?? a skaryfikacje, ciąć się na nowo?

Wolfi

Re: Skaryfikacja

Post autor: Wolfi » 2018-02-25, 22:42

Dezerter pisze: 2018-02-25, 22:32 Dla mnie to zwykłe "cięcie się", czyli okaleczanie - a może tak do psychologa lepiej?
Ciecie sie jest bezmyslne, a ja pisze o artystycznych wzorkach to co innego.

Wolfi

Re: Skaryfikacja

Post autor: Wolfi » 2018-02-25, 22:45

Dominik pisze: 2018-02-25, 22:37 Jak taka skaryfikacja wygląda po 30 latach?
Tatuaż chyba można odnowić?? a skaryfikacje, ciąć się na nowo?
Nie patrze tak daleko w przyszlosc xd

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Skaryfikacja

Post autor: Dezerter » 2018-02-25, 22:46

Proszę cię wilku - nudzi ci się, czy chcesz być oryginalny, a może na laskach to robi wrażenie- chcę zrozumieć - pomożesz?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Wolfi

Re: Skaryfikacja

Post autor: Wolfi » 2018-02-25, 23:05

Dezerter pisze: 2018-02-25, 22:46 Proszę cię wilku - nudzi ci się, czy chcesz być oryginalny, a może na laskach to robi wrażenie- chcę zrozumieć - pomożesz?
Nie nie nudzi mi sie moze, moze czasami, co do oryginalnosci to nic w tym oryginalnego, a jesli chodzi o laski to mi nie w glowie jakies "laski". Mam kilka takich "tatuazy" ale w miejscach niewidocznych, nie chwale sie tym, po prostu takie cos fajnie wyglada, nie dla innych tylko mnie.

ODPOWIEDZ