Medytacja chrzescijańska

Dlaczego powinniśmy się modlić, jak powinniśmy to robić, za kogo, do kogo? Tutaj też możemy prosić inne osoby o modlitwę za nas, za naszych bliskich i innych ludzi.

Moderator: Junior moderator

Awatar użytkownika
Dezerter
Elitarny komentaor
Elitarny komentaor
Wysłał podziękowań: 441 razy
Otrzymał podziękowań: 257 razy

Re: Medytacja chrzescijańska

Post autor: Dezerter » 2017-11-26, 16:51

Dobra pozycja na prezent świąteczny.
Na jakich rekolekcjach ostatnio nie jestem i w większości konferencjach słyszę wszędzie o medytacji - zazwyczaj mają na myśli ignacjańską, ale to też medytacja w jakimś sensie.
Witam serdecznie nowego forumowicza Bernarda - dobrego czasu spędzonego na forum życzę - czuj się swobodnie
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie

Awatar użytkownika
Dezerter
Elitarny komentaor
Elitarny komentaor

Post autor: Dezerter » 2017-12-21, 22:11

"Gdy rozmawiamy z drugą osobą, to pierwsze, co powinniśmy zrobić, to skupić się na tej czynności: być uważnym, słuchającym, nierozproszonym. Być zwróconym w kierunku tej osoby. Rozmawiając, nie możemy myśleć o czymś innym: o jutrze, o naszych pracach, które mamy jeszcze do wykonania, o załatwieniu różnych spraw? To byłoby lekceważeniem tego, który przed nami staje; tego, który się z nami spotyka. Chcąc być uczciwym wobec rozmówcy, szanować jego i czas, który nam poświęca, nie możemy pozwolić sobie na brak uwagi ani na odwracanie się, ucieczkę gdzieś dalej, w inny wymiar. Taka postawa wydaje się być wyrazem oschłości, obojętności. Jest przejawem niewrażliwości na to, co się w tym momencie dokonuje. Jest to bycie obok, poza spotkaniem, poza rzeczywistością. Nawet jeżeli na zewnątrz będzie widoczna prowadzona konwersacja, to jednak wnętrze będzie dalekie od niej. Będzie to tylko pozór rozmowy. Chcąc w pełni uczestniczyć w spotkaniu, człowiek musi się w nie zaangażować w pełni. Tutaj nie można działać tylko w połowie czy większej części. Aby rzeczywiście przeżyć spotkanie z drugą osobą, należy być czujnym. Wtedy będzie szansa, że nic nam nie umknie, że być może dostrzeżemy coś, czego wcześniej nie widzieliśmy. "
Refleksje z książki o medytacji chrześcijańskiej Brunona Koniecki OSB pt. "Medytować to?"
Obrazek

Awatar użytkownika
Dezerter
Elitarny komentaor
Elitarny komentaor

Post autor: Dezerter » 2018-04-20, 23:30

Zbliżają się kolejne rekolekcje z medytacją chrześcijańską - są jeszcze wolne miejsca, ja będę, do Gniezna blisko ;) , karmią dobrze i zdrowo - zapraszam w imieniu ks. Dariusza

Kategoria - Rekolekcje
Termin - 18-05-2018 - 20-05-2018
Miejsce - Dom CEF
Modlitwa ciszy i miłosnej obecności (cz. I i cz. II). Nabór otwarty - wypełnij i wyślij formularz zgłoszeniowy.

Jeśli jesteś zmęczony i przepracowany, z mnóstwem spraw na głowie, to ta prosta modlitwa - bez nastawienia na osiąganie i zdobywanie, bez przekraczania kolejnych granic i stopni - dedykowana jest Tobie. Bóg ukazujący swój blask w ciszy - przemawia także do Ciebie.

Zabierz ze sobą Pismo Święte (Stary i Nowy Testament), notatnik, dobre chęci i przyjedź.
Rekolekcje poprowadzą: ks. Dariusz Larus i Lena Wojdan
http://www.cef.gniezno.pl/kalendarium/6 ... cijanska-2
Ostatnio zmieniony 2018-04-20, 23:34 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Elitarny komentaor
Elitarny komentaor

Post autor: Dezerter » 2018-05-20, 18:10

Było 20 osób w tym ja i 7 osób z poprzedniej sesji - pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie.
Karmią nadal bardzo dobrze - przepraszam, że od tego zaczynam i wychodzę na łakomczucha, ale największym doświadczeniem sobotniego przedpołudnia było ćwiczenie uważności, bycia tu i teraz i dostrzegania, wręcz smakowania rzeczywistości - ja zacząłem od śniadania i ten twarożek z konfiturą - wszystko własnej roboty!- to było doznanie i doświadczenie i emocje się pojawiły!
Rekolekcje prowadziła Lena, a ks Dariusz tylko towarzyszył, znają się od wielu lat oboje są psychologami psychoterapeutami. Lena medytuje już ok 10 lat tą metodą, która podzieliła się z nami.
Zaczytuję Lenę " Jest to metoda sprawdzona i bezpieczna, dlatego się z wami dziele, jeśli ja ją stosuję 10 lat i mi nie zaszkodziła - nadal jestem wierząca i praktykującą katoliczką, to mogę ja zaproponować wam."
Nie obyło się jednak bez kontrowersji i dopatrywania się treści niekatolickich szczególnie w medytacji w ruchu, na łonie natury, połączonej z gimnastyką . Było zgłoszenie, była dyskusja i tłumaczenie się organizatorów - poszło im nieźle i potrafili podać wyjaśnienie wszystkich wątpliwości uczestników. A ja powiem, że byłem zbudowanym tym jaki nasz naród katolicki staje się czujny, doświadczony, napominający i dbający o czystość wiary :!: :ymapplause: . Ze strony organizatorów/prowadzących był odzew i pojawiło się więcej chrześcijańskich elementów i odwołań.
Zdecydowanie było warto - tak brzmiało podsumowanie sesji - moje bardziej osobiste pojawi się później.
Kolejna 3 sesja już w październiku :!:
Ostatnio zmieniony 2018-10-04, 18:56 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Elitarny komentaor
Elitarny komentaor
Wysłał podziękowań: 160 razy
Otrzymał podziękowań: 525 razy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-05-20, 19:55

Czy to jest to samo co to http://www.wccm.pl ?

Awatar użytkownika
Dezerter
Elitarny komentaor
Elitarny komentaor

Post autor: Dezerter » 2018-05-21, 20:13

To samo na pewno nie, choć tez blisko do benedyktynów, ale bliżej do benedyktynów z Lubinia
http://lubin-medytacje.pl/aktualnosci/
Ale każda sesja jest trochę inna, bo każdy prowadzący ma swój styl i metodę medytacji. Każdy z uczestników medytacji dodatkowo ja sobie modyfikuje, dopasowuje do siebie, swojej duchowości, konstrukcji psychicznej, ulubionej modlitwy, słowa.
Pierwsza sesja opisana przeze mnie była prowadzona przez ks Darka z "modlitwa Jezusową"
Lena ( http://psychosfery.pl/zespol_1.html ) prowadziła medytację "Świętego Imienia - Jezus Chrystus" mocnym akcentem tez było "uświęcenie dłoni Imieniem Jezus" - to moja próba opisania tego co było częścią i ważnym punktem medytacji.
Opiera się dość wiernie na węgierskim jezuicie, doktorze teologii, dobrym znajomym obecnego papieża Franciszka - Franz Jalics i jego publikacjach:
- Kontemplacja Wprowadzenie do modlitwy uważności
- Droga kontemplacji

Następna sesja - na jesieni będzie prowadzona przez Dariusza Hybla - "z ośrodka medytacji z Lubinia"
http://lubin-medytacje.pl/aktualnosci/
Ja będę :!:
Ostatnio zmieniony 2018-05-21, 20:17 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Elitarny komentaor
Elitarny komentaor

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-05-21, 21:59

Byłbym bardzo ostrożny.
Tutaj: http://www.siemieniewski.archidiecezja. ... /?q=node/1 jest w postaci elektronicznej książka bp. Andrzeja Siemieniewskiego i ks. Mirosława Kiwka na ten temat (rozprawiają się tam m.on. z naciąganymi analogiami do Ojców Pustyni - mimo to książka jest b.zrównowazona). Polecam zwłaszcza rozdział "Watykańskie światło".

Mnie niepokoją takie rzeczy jak choćby folder (reklamowanego na stronie wccm Aśramu Annmodaya należącego do ojców Oblatów Misjonarzy Maryi Niepokalenej (OMI) w Indiach
Oto pierwsza strona folderu Aśramu. Zwróćcie uwagę na symbole dookoła medytującego Chrystusa...

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2018-05-21, 22:01 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Elitarny komentaor
Elitarny komentaor

Post autor: Dezerter » 2018-05-21, 23:37

Dziękuję Marku za troskę - czuje się zaopiekowany - nie pierwszy raz :)
Uspokoję Cię, że byłbyś dumny, tak jak ja zresztą byłem z uczestników i ich czujności na podejrzane treści.
Nie interesuje mnie powiem ci szczerze co robią Oblaci w Indiach, co w Kamerunie, a co u Inuitów- nie znam kontekstu- podobnie jak ty więc się nie wypowiadam i nie oceniam. Oblatów znam w Polsce, bardzo ortodoksyjny, wręcz konserwatywny zakon, a przede wszystkim misyjny. Nasłuchałem się wiele opowieści misjonarzy oblackich o zachowaniach jakie w naszej kulturze by "nie przeszły" a tam są dobre dla wzrastania "tubylców" w wierze i nawracania się na chrześcijaństwo.
Mnie interesuje medytacja w Archidiecezji Gnieźnieńskiej , czy w Polsce. Zabierz żonę i zapraszam w październiku na weekend - poznasz jednego z najważniejszych ludzi w polskiej medytacji i ocenisz sam.

Dlaczego warto - moje króciutkie świadectwo, bo idę spać
Pojechałem tam będąc w trakcie Seminarium odnowy, po spowiedzi generalnej, modlitwie wybaczenia i uzdrowienia więc jak zaczęli prowadzący mówić, że w trakcie medytacji , gdy jesteśmy sami z sobą i Jezusem, otwarci na prawdę - to mogą wyjść z nas jakieś trudne prawdy o nas . Uśmiechnąłem się w duszy - , "ale nie zemnie" pomyślałem - ja jestem właśnie wyczyszczony jak łza. A na koniec rekolekcji dałem świadectwo o sobie, że gdy stanąłem w Prawdzie to ze zdumieniem odkryłem 2 prawdy o sobie, które mnie zaskoczyły i zdumiały - mam nad czym myśleć i pracować, by moje życie duchowe stało się lepsze.
Słowo mówi, że :
Złe drzewo nie może wydawać owoców dobrych.
szalom

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Elitarny komentaor
Elitarny komentaor

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-05-21, 23:44

Sorry, ale to nie jest tak, że "oblaci coś robią w Indiach". Na stronie związanej z tzw. medytacją chrześcijańską jest link do folderu, który przedstawiłem.
Sugerowałbym jednak zajrzenie do książki bp.Siemieniewskiego, do której dałem link. DObre samopoczucie po reklolekcjach to stanowczo za mało.
Ostatnio zmieniony 2018-05-21, 23:45 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Elitarny komentaor
Elitarny komentaor

Post autor: Dezerter » 2018-05-22, 22:17

Marek_Piotrowski pisze:
2018-05-21, 23:44
Sorry, ale to nie jest tak, że "oblaci coś robią w Indiach". Na stronie związanej z tzw. medytacją chrześcijańską jest link do folderu, który przedstawiłem.
Sugerowałbym jednak zajrzenie do książki bp.Siemieniewskiego, do której dałem link. DObre samopoczucie po reklolekcjach to stanowczo za mało.
Nic nie zrozumiałeś z moich postów jeśli piszesz :
"DObre samopoczucie po reklolekcjach to stanowczo za mało." $-)
Wyszukałeś sobie jakąś stronę niezwiązana z tym gdzie ja byłem i co robiłem - o czym ci jasno napisałem:
"To samo na pewno nie, choć tez blisko do benedyktynów, ale bliżej do benedyktynów z Lubinia :
z tamtej strony wszedłeś jakiś link do Indii =)) i szukasz dziury w całym
Powiedz jakie masz doświadczenie z medytacją?
Do książki Siemieniewskiego zajrzałem - jak zawsze mądra i wyważona
Ostatnio zmieniony 2018-05-22, 22:19 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Elitarny komentaor
Elitarny komentaor

Post autor: Dezerter » 2018-05-22, 22:25

Zobacz jakie straszne rzeczy robiliśmy ;) i w jakim miejscu
Obrazek

Awatar użytkownika
Dezerter
Elitarny komentaor
Elitarny komentaor

Post autor: Dezerter » 2018-05-22, 22:36

Jedna z uczestniczek napisała świadectwo:

Medytacja chrześcijańska - maj 2018 - świadectwo

W dniach 18-20.05.2018 w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie odbyła się sesja pt. Medytacja Chrześcijańska. Prowadzili ją Lena Wojdan i ks. Dariusz Larus. Uczestniczyło w niej około 20 osób z różnych stron Polski. Rekolekcje odbywały się w milczeniu i polegały na modlitwie metodą medytacji chrześcijańskiej, której tradycja sięga Ojców Pustyni. Modlitwa ta jest bardzo prosta, polega na uważnym, wewnętrznym wypowiadaniu Imienia Jezus. Myślę, że modlitwa jest prosta bo Pan Bóg jest prosty. To my jesteśmy uwikłani i skomplikowani, dlatego tak trudno nam praktykować ten rodzaj modlitwy, w której aktem woli oddajemy się Bogu, nic nie mamy robić, nic osiągać tylko trwać w postawie oczekiwania na to, co Pan Bóg zechce nam dać. To jest diametralnie różne od tego, czego doświadczamy w codzienności, czyli myślenia, planowania, oceniania, działania, itd. Celem tej modlitwy jest wielbić Boga, służyć Mu i zjednoczyć się z Nim. Dla mnie to był piękny czas, w którym uczyłam się być tu i teraz, być uważną na to, co jest. Zobaczyłam siebie w prawdzie, czyli w słabości ale też zobaczyłam jak Pan Bóg na mnie patrzy gdy sobie nie radzę, gdy jestem słaba i jak zaprasza mnie by pójść za Nim, czyli tak jak On patrzeć z miłością, z łagodnością i miłosierdziem również na siebie. Zobaczyłam, że w rozwoju duchowym to nie ja mam coś osiągać, spinać się, wykazywać lecz jedynie pragnąć spotkania z Bogiem, odpowiadać na Jego zaproszenie i wytrwale klękać do modlitwy a reszta zależy od Boga. Nie zależy ode mnie czy modlitwa upłynie mi na rozproszeniach i ciągłych powrotach do Imienia Jezus czy na skupieniu i doświadczeniu obecności Boga. On tu jest Panem, jak we wszystkim. Chwała Panu!

Lucyna

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Elitarny komentaor
Elitarny komentaor

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-05-23, 09:14

Dezerterze, to nie jest zabawa ani powód do ping-ponga pomiędzy nami.
Dlatego wolałbym, by Twoja reakcja była bardziej merytoryczna, a mniej emocjonalna.
Tym bardziej że ja nie wydaję tu jakichś twardych sądów, tylko wskazuję na istotne wątpliwości związane z tym tematem.. A tych jest wiele.
Być może to, na czym byłeś jest bardzo w porządku - być może o tym właśnie mówi ta wypowiedż bp. Siemieniewskiego

Nie mówię że nie.
Nikt przecież nie jest przeciw medytacji jako takiej!
Jednak jeśli o. Maksymilian Nawara z ośrodka w Lubiniu mówi w kontekście medytacji "Duży nacisk kładziemy też na dialog międzyreligijny. Chcemy korzystać z dorobku innych religii." to czerwona lampka musi się zapalić.

Ale pytań jest sporo
  • Jak wiesz (albo nie wiesz...) środowisko, w którym prowadzone były te zajęcia, jak najbardziej jest zgodny ze środowiskiem wccm (wspominają zresztą o nich w niektorych artykułach). Na stronie ośrodka, w którym byłeś jest odsyłacz zarówno do światowejm jak i polskiej strony wccm.
    Tej samej WCCM o której biskup pisze:
    bp.Siemieniewski pisze:Tak więc wcale nie jest prawdą, jakoby starożytni chrześcijanie modlili się tak, jak uczy tego o. Freeman oraz szkoła WCCM. Wydaje się raczej, że jest to zupełna nowość na terenie chrześcijańskim. I że jest to nowość bazująca bardziej na tradycji hinduizmu niż na tradycji chrześcijańskiej. A jeśli tak, to wypada to jawnie przyznać, w przeciwnym razie trudno uniknąć zarzutu wprowadzania w błąd. Dopiero po stanięciu na gruncie historycznej prawdy można zacząć dyskusję o pożytkach tej nowej formy medytacji. Znamy wiele argumentów entuzjastów tej metody. Warto przytoczyć też stary argument o. Hansa Ursa von Balthasara (powołanego niegdyś przez Jana Pawła II do grona kardynałów). 40 lat temu napisał artykuł pod znamiennym tytułem: Medytacja jako zdrada. W tym właśnie kontekście cytuje św. Pawła: „Obawiam się jednak, ażeby nie były odwiedzione umysły wasze od prostoty i czystości wobec Chrystusa w taki sposób, jak w swojej chytrości wąż zwiódł Ewę. Jeśli bowiem przychodzi ktoś i głosi wam innego Jezusa, jakiego wam nie głosiliśmy, lub bierzecie innego Ducha, którego nie otrzymaliście, albo inną ewangelię, nie tę, którą przyjęliście – znosicie to spokojnie” (2 Kor 11,3-4).
    Inspiracją był hinduizm: „W młodości John Main nauczył się medytować z mantrą od hinduskiego nauczyciela, którego poznał na Malajach i u którego przez krótki czas pobierał nauki”
    Nauczania są co najmniej... kontrowersyjne:
    "„Wybieramy słowo, frazę modlitewną – nazywamy ją dzisiaj mantrą (...) i powtarzamy [ją] bezustannie (...). Możesz na przykład obrać za to słowo imię Jezus (...) lub słowo Abba. (...) osobiście polecam (...) Maranatha. (...) Pamiętaj jednak, że kiedy medytujesz, nie zastanawiasz się nad znaczeniem tego słowa. (...) Pozbywamy się zarówno tych dobrych myśli, jak i tych złych.”
    Tylko ze względów kulturowych mantra ma być kojarzona z jakimś kontekstem chrześcijańskim, gdyż generalnie „lepiej wybrać słowo, które jest święte w danej tradycji religijnej”. Jest to w gruncie rzeczy obojętne. „Nie myślimy o znaczeniu słowa wtedy, kiedy je wypowiadamy, ponieważ wypowiadanie tego słowa ma nas zaprowadzić głębiej niż myśl.” Dlatego też „po wybraniu słowa do medytacji należy «odrzucić jego znaczenie i związane z nim skojarzenia i wsłuchać się w jego dźwięk»”."
  • jeśli faktycznie zajrzałeś do książki bp.Siemieniewskiego to wiesz, że odwołania do Ojców Pustyni nie zawsze są... powiedzmy łagodnie: oczywiste (koniecznie przeczytaj u Siemieniewskiego rozdział o powoływaniu się na Jana Kasjana!)
  • niestety, ani "poczucie po rekolekcjach" ("piękny czas" itd) ani zdjęcia przed najświętszym sakramentem nie rozwiązują problemu
  • Czym mantrowanie "Jezus" nie ma przypadkiem "oczyścić umysłu"?
W konkluzji, sugerowałbym coś więcej niż "zajrzenie" do książki biskupa

Ciekawy artykuł w "Gościu niedzielnym" http://gosc.pl/doc/1510266.Medytacja-ch ... escijanska

Niestety, w dzisiejszym pomieszaniu nie można już uspokajać się, że coś jest "robione przez zakon". To co wyżej linkowałem, z Chrystusem w kole symboli różnych religii, to też dzieło zakonu...
Ostatnio zmieniony 2018-05-23, 10:26 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 7 razy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Elitarny komentaor
Elitarny komentaor

Post autor: Dezerter » 2018-10-03, 22:31

A ja wraz z księdzem Dariuszem serdecznie zapraszam, to już za 2 tygodnie możecie spędzić niezapomniany i niepodobny do innych weekend w kolebce polskiego chrześcijaństwa - Gnieźnie, tuż pod Katedrą koronacyjną królów polskich.
Szczęść Boże,

drodzy Państwo z przyjemnością zawiadamiam, że już niedługo, tj. 19-21 października br. - odbędzie się kolejna, trzecia, sesja medytacji chrześcijańskiej w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym Archidiecezji Gnieźnieńskiej, przy ul Seminaryjnej 2.
Każda sesja choć dotyczy tego samego zagadnienia, tej samej formy modlitwy, jest nieco inna. Na sesję październikowej będzie z nami wcześniej zapowiadany przeze mnie, p. Dariusz Hybel z Poznania - świecki mężczyzna od lat związany z Ośrodkiem Medytacji Chrześcijańskiej funkcjonującym przy klasztorze benedyktyńskim w Lubiniu (https://lubin-medytacje.pl/osrodek/nauczyciele/).
Gorąco polecam zainteresowanie się niniejszą inicjatywą i serdecznie zapraszam. Jeśli ktoś z Państwa planuje przyjazd lub jeśli ktoś nie odnajduje się w tej formie modlitwy i wie, że nie przyjedzie lub bardzo by chciał lecz z różnych powodów nie będzie w stanie do nas dotrzeć - krótko pisząc - wszystkich "uniżenie" proszę o przekazanie niniejszej informacji znajomym i nieznajomym (:-)), których mogłoby to modlitewne spotkanie zaciekawić i zainspirować.
Zgłoszenia tak jak poprzednio przez stronę www.cef.gniezno.pl
https://www.cef.gniezno.pl/…/70-rekolek ... cja-chrzes

W sprawie pytań jestem do Państwa dyspozycji. proszę pisać/dzwonić...

Serdecznie pozdrawiam i dobrze życzę
ks. Dariusz Larus
Ostatnio zmieniony 2018-10-03, 22:33 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Elitarny komentaor
Elitarny komentaor

Post autor: Dezerter » 2018-10-07, 11:19

Dziś wypełniłem formularz zgłoszeniowy, a że nie łatwo go znaleźć to proszę
https://www.cef.gniezno.pl/kalendarium/ ... cijanska-3