Módl się i słuchaj

Dlaczego powinniśmy się modlić, jak powinniśmy to robić, za kogo, do kogo? Tutaj też możemy prosić inne osoby o modlitwę za nas, za naszych bliskich i innych ludzi.

Moderator: Junior moderator

Awatar użytkownika
Dezerter
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wysłał podziękowań: 603 razy
Otrzymał podziękowań: 377 razy

Re: Módl się i słuchaj

Post autor: Dezerter » 2019-06-03, 22:49

Magnolia pisze:
2019-06-03, 22:21
Modlitwa zacytowana za Deon.pl
https://www.deon.pl/religia/duchowosc-i ... a1111.html
Magnolia zadała mi powiedzmy, że na pw takie pytania
na które chcę odpowiedzieć publicznie.
Modlitwę oceniam jako nieskuteczną, bo widzę rzeczywistość mnie otaczającą a tam wszystko to o co usunięcie modlił się papież
Modlitwę oceniam jako naiwną , bo tak ją widzę i odbieram - nie mam do tego prawa? Czy święty, to ktoś nieomylny?, czy świety to ktoś , którego nie można krytykować w żadnym temacie/szczególe?
Wypada ... to się przez okno ;) - ja świętoszka ani dewota nie udaje i nazywam rzeczy po imieniu - skoro innym wypada np krytykować papieża Franciszka, to mi wypada (po wyraźnym dodaniu "bo bardzo kocham i cenię mojego wielkiego papieża")
A służyć to ma wyrażeniu swojego zdania - po to jest to forum
Masz inne zdanie - podyskutujmy :)
Ostatnio zmieniony 2019-06-03, 22:50 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie

Awatar użytkownika
Magnolia
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wyznanie: Katolicyzm
Wysłał podziękowań: 653 razy
Otrzymał podziękowań: 502 razy

Post autor: Magnolia » 2019-06-04, 10:33

Zagladając na stronę, z której wzięłam tą modlitwę, czytamy: Św. Jan Paweł II powierzył się opiece Matce Bożej Fatimskiej, a w 1984 roku poświęcił cały świat Niepokalanemu Sercu Maryi. O to poprosiła Matka Boża Fatimska, a sama siostra Łucja potwierdziła, że Jan Paweł II spełnił prośbę.

Poniższa modlitwa jest kluczową częścią konsekracji dokonanej na Placu Świętego Piotra 25 marca (Święto Zwiastowania) w 1984 roku.

Taką miał intencję papież układając zacytowaną wyżej modlitwę.
Dezerter pisze:
2019-06-03, 22:49
Modlitwę oceniam jako nieskuteczną, bo widzę rzeczywistość mnie otaczającą a tam wszystko to o co usunięcie modlił się papież
Patrzysz na świat i nadal widzisz zło, ja także je widzę, nie można temu zaprzeczyć. Ale czy potrafisz ocenić ile dobra się wydarzyło dzięki tej modlitwie?! Ile razy dobro zwyciężyło zło, bo modlił się o to święty papież?! A masz wiedzę jakie zło nas ominęło dzięki tej modlitwie?!
Żaden człowiek tego nie potrafi powiedzieć, nie mamy takiej możliwości i wiedzy. To tak jakby powiedzieć, że po Odmówionym różańcu na długości granic Polski, nic sie nie zmieniło i wszystko jest tak samo, więc był nieskuteczny... śmiałe, acz bardzo głupie podsumowanie - bo nie znamy wszystkich owoców tej modlitwy, mogą się dziać od razu w ludziach uczestniczących w tym wydarzeniu, może przed czymś nas uchroniła, może czemuś zapobiegła, może sensem było zjednoczenie ludzi. Owoce modlitwy zna Bóg i czasem widzi je po czasie dany człowiek, jak Bóg Mu da taką łaskę.
Dezerter pisze:
Modlitwę oceniam jako naiwną , bo tak ją widzę i odbieram - nie mam do tego prawa? Czy święty, to ktoś nieomylny?, czy świety to ktoś , którego nie można krytykować w żadnym temacie/szczególe?
Naiwnością jest traktowanie modlitwy jako koncertu życzeń. Pomodliłem się o usunięcie zła ze świata... o... Bóg mnie nie wysłuchał! (tupię nóżką)
Istotą takiego wezwania jest to czy jest one zgodne z wolą Boga, jesli jest, to warto się o to modlić! Ja nie mam wątpliwości że wezwania w tej modlitwie są zgodne z wolą Boga, choćby dlatego że papież całe swoje życie był pogrążony w głębokiej modlitwie, współpracował z Duchem św, szukał woli Bożej dla całego Kościoła i dla siebie.

Czy możesz krytykować papieża? jasne że możesz, wolność słowa mamy, ale trzeba pamietać że jest to krytyka z pozycji mrówki, kogoś kto widział świat z perspektywy żyrafy.
Dezerter pisze:
Wypada ... to się przez okno ;) - ja świętoszka ani dewota nie udaje i nazywam rzeczy po imieniu - skoro innym wypada np krytykować papieża Franciszka, to mi wypada (po wyraźnym dodaniu "bo bardzo kocham i cenię mojego wielkiego papieża")
A służyć to ma wyrażeniu swojego zdania - po to jest to forum
Masz inne zdanie - podyskutujmy :)
Podyskutowałam. Nie wątpię, że szczerze wyrażasz swoją opinię, a ja z nią dyskutuję, bo mnie oburzyła.
Wszystko mogę w tym, który mnie umacnia...Flp 4, 13

Awatar użytkownika
Andej
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Otrzymał podziękowań: 467 razy

Post autor: Andej » 2019-06-04, 12:20

Jestem wielce zaskoczony podważaniem skuteczności modlitwy.
Powyższe jest zdanie jest wielce przewrotne. Bo nie wierzę w skuteczność modlitw w odniesieniu do poprawy zdrowia, sytuacji życiowej. I równocześnie wierzę, że sam fakt modlenia się przyczynia się do osiągnięcia stanu, o który proszę. Wierzę też w to, że w odniesieniu do przyszłego życia, modlitwy są skuteczne.
W procesach kanonizacyjnych mamy udokumentowane fakty skuteczności modlitwy.
W jakimś wątku dyskutowaliśmy o skuteczności. Wyjaśnialiśmy, że modlitwa nie jest czarodziejską różdżką.
Od powietrza, głodu, ognia i wojny
Wybaw nas Panie!
Od nagłej i niespodziewanej śmierci
Zachowaj nas Panie!
My grzeszni Ciebie Boga prosimy
Wysłuchaj nas Panie!

Ileż to lat w swojej naiwności modlimy się powyższymi słowami? A wojny były, trwają i zapewne rozpętają się w przyszłości. Z głodu giną ludzie. Wciąż są pożary. Wciąż ludzie giną tragicznie. Czy to powód, aby przestać się modlić?

Jeśli modlitwa zacytowana wcześniej jest naiwna, to każda modlitwa jest naiwna. To każda litania jest naiwna. To każda suplikacja jest naiwna.
Więcej, to naiwna jest nasza wiara. To wszystko traci sens. Całe życie.

Jestem sceptykiem, wiara przychodzi mi z trudem, wciąż mam wątpliwości i problemy. Ale gdybym uznał, że zacytowana modlitwa jest naiwna i nieskuteczna, to przestałbym się modlić. Nie mógłbym prosić: Bądź wola Twoja, bo po co? I tak się stanie.
Ani Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj, wszak tak wielu cierpi głód.
Podobnie dalszego ciągu Modlitwy Pańskiej nie wypowiadałbym uznając ją za naiwną i nieskuteczną.
A już o Zdrowaś Mario nie wspominam.

Po prostu, przestałbym być katolikiem. Przestałbym być chrześcijaninem. Odrzuciłbym Boga, do którego nie trafiają modlitwy. Modlitwy mądre, uczone, naiwne, głupie, dziecięce ...

Nie widzę w przytoczonej modlitwie niczego, co wykraczałoby poza zakres najczęstszych i najważniejszych modlitw.

Konsekwencją odrzucenie tejże modlitwy jest odrzucenie wszelkich modlitw, wiary, Chrystusa ... Konsekwencją jest apostazja.

Przepraszam, że tak na szybko. I bez wnikliwego czytania poprzednich postów. Wpadłem w dziurę czasową i nie wiem, kiedy wyjdę. Dlatego na szybko. To co przyszło na pierwszą myśl. Jeśli uraziłem, to przepraszam. Jeśli nie zrozumiałem intencji, to przepraszam. Musze pędzić. Jeśli znajdę chwilkę, to jeszcze zerknę.
Ostatnio zmieniony 2019-06-04, 12:42 przez Andej, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Magnolia
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wyznanie: Katolicyzm
Wysłał podziękowań: 653 razy
Otrzymał podziękowań: 502 razy

Post autor: Magnolia » 2019-06-13, 08:49

Obrazek

Pomódlmy sie za naszych kapłanów, szczególnie dziś, w święto Jezusa Chrystusa, wiecznego Kapłana.
Wszystko mogę w tym, który mnie umacnia...Flp 4, 13

Zapraszamy na bloga Pani Zofii https://zchrystusem.pl/wedruj
ODPOWIEDZ