Sens modlitwy

Dlaczego powinniśmy się modlić, jak powinniśmy to robić, za kogo, do kogo? Tutaj też możemy prosić inne osoby o modlitwę za nas, za naszych bliskich i innych ludzi.
Awatar użytkownika
itsjustmemichelle1
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 779
Rejestracja: 17 sty 2021
Lokalizacja: Wrocław
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 132 times

Sens modlitwy

Post autor: itsjustmemichelle1 » 2021-06-10, 20:26

Po co się modlić, jeżeli Bóg ma dla każdego swój plan? Po co w ogóle cokolwiek robić?
za dużo dzieci nie ma już swoich tatusiów i swoich mam

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Sens modlitwy

Post autor: Zebra » 2021-06-10, 20:35





Pan Bóg swojej woli nie zmienia. Ale my naszą modlitwą zmieniamy siebie.
Po co w ogóle? A proszę Cię bardzo:
nieustannie się módlcie! 1 Tes 5, 17

Ale na twoje pytanie też odpowiada sam Jezus
Albowiem wie Ojciec wasz, czego wam potrzeba, wpierw zanim Go poprosicie.
Wy zatem tak się módlcie:
Ojcze nasz, który jesteś w niebie,
niech się święci imię Twoje!
Niech przyjdzie królestwo Twoje; niech Twoja wola spełnia się na ziemi, tak jak i w niebie.
Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj;
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili;
i nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie, ale nas zachowaj od złego!
Mt 6, 8 - 13

To samo Jezus robi przed śmiercią. Modli się i prosi o zatrzymanie tego co ma się stać. Ale niech dzieje się Jego Wola a nie moja. (Łk 22, 39-46)
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Sens modlitwy

Post autor: sądzony » 2021-06-10, 20:42

By dziękować, za to że go ma.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

adampiotr
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 23 lut 2021
Has thanked: 105 times
Been thanked: 38 times

Re: Sens modlitwy

Post autor: adampiotr » 2021-06-10, 20:58

W zasadzie to jest bardzo trudne pytanie. Nie dośc ,ze ma plan to często to ten plan nie wypali i musi mieć plan B.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Sens modlitwy

Post autor: sądzony » 2021-06-10, 21:18

adampiotr pisze: 2021-06-10, 20:58 Nie dośc ,ze ma plan to często to ten plan nie wypali i musi mieć plan B.
W życiu każdego dnia patrzmy na znaki z napisem "niebo". Zwykle ich jednak nie widzimy i zmierzamy w kieunku przeciwnym.
Tam również one stoją.

Bóg ma jeden plan dla nas wszystkich - tulić nas w swych ramionach.
My jednak bardzo rzadko wybieramy ku Niemu drogę.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Sens modlitwy

Post autor: Andej » 2021-06-10, 22:09

itsjustmemichelle1 pisze: 2021-06-10, 20:26 Po co się modlić, jeżeli Bóg ma dla każdego swój plan? Po co w ogóle cokolwiek robić?
Aby mieć siłę realizować ten plan.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Sens modlitwy

Post autor: sądzony » 2021-06-11, 13:38

itsjustmemichelle1 pisze: 2021-06-10, 20:26 Po co się modlić, jeżeli Bóg ma dla każdego swój plan? Po co w ogóle cokolwiek robić?
W zasadzie właśnie o to chodzi, by modląc się nie musieć robić czegokolwiek.
Zgodnie z Planem nie Ty robisz, boś narzędziem w rękach Boga.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Sens modlitwy

Post autor: Andej » 2021-06-11, 19:39

Ora et labora.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Sens modlitwy

Post autor: Logan » 2021-06-12, 08:17

Planem Boga dla każdego człowieka jest zbawienie wieczne, i udział w Jego szczęściu, lecz aby to osiągnąć człowiek musi nauczyć się kochać miłością bezinteresowną. Na to jest czas ziemski, każdy może z niego korzystać tak jak chce.

Modlitwa chrześcijańska jest związkiem przymierza między Bogiem i człowiekiem w Chrystusie. Jest działaniem Boga i człowieka; wypływa z Ducha Świętego i z nas, jest skierowana całkowicie ku Ojcu, w zjednoczeniu z ludzką wolą Syna Bożego, który stał się człowiekiem. KKK 2564

W Nowym Przymierzu modlitwa jest żywym związkiem dzieci Bożych z ich nieskończenie dobrym Ojcem, z Jego Synem Jezusem Chrystusem i z Duchem Świętym. Łaska Królestwa Bożego jest "zjednoczeniem całej Trójcy Świętej z całym wnętrzem (człowieka)". Życie modlitwy polega zatem na stałym trwaniu w obecności trzykroć świętego Boga i w komunii z Nim. Ta komunia życia jest zawsze możliwa, gdyż przez chrzest staliśmy się jedno z Chrystusem. Modlitwa jest o tyle chrześcijańska, o ile jest komunią z Chrystusem i rozszerza się w Kościele, który jest Jego Ciałem. Ma ona wymiary miłości Chrystusa. KKK 2565
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Sens modlitwy

Post autor: lambda » 2021-08-30, 07:30


greg77
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 453
Rejestracja: 14 paź 2021
Has thanked: 21 times
Been thanked: 75 times

Re: Sens modlitwy

Post autor: greg77 » 2021-10-19, 13:49

Wystarczy popatrzeć na zwykłe relację międzyludzkie aby pojąć sens modlitwy.Aby kogoś poznać,a w dalszej perspektywie pokochać trzeba z nim rozmawiać.Zapewne znasz powiedzenie "wierzący,ale nie praktykujący",ja osobiście przez wiele lat byłem taką osobą,i myślę że niestety w kościele jest wiele takich osób,dotyczy to też wielu księży.Niby w Boga wierzymy,przykazania kościelne spełniamy,ale zatraciliśmy umiejętność rozmowy z Ojcem tak jak rozmawiamy ze swoimi rodzicami.Wyobraźmy sobie że przychodzimy do swoich rodziców i rozmowa sprowadza się do wierszyka wyrecytowanego z pamięci,albo wiecznego marudzenia jak mi to źle w życiu,czy też ciągłego "lizusostwa" jacy to są super,albo ciągłego proszenia aby coś dali.Przecież każdy z nas wie że zdrowa rozmowa to tradycyjne "co u was słychać,w czym wam pomóc czy jak się czujecie",osobiście przez wiele,wiele lat bałem się Bogu zadać te pytania i to był mój WIELKI błąd.

ArtFunky
Bywalec
Bywalec
Posty: 165
Rejestracja: 7 mar 2020
Wyznanie: Agnostyk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Sens modlitwy

Post autor: ArtFunky » 2022-02-08, 22:53

Ja uwazam ze wy jako katolicy niepotrzebnie modlicie sie zwracajac sie do Boga o jakies dodatkowe prosby.
Przeciez i tak - jak rozumiem i obserwuje - wierzycie ze wszystko jest wola Boza. Wszystko o co prosicie ma sie dziac zgodnie z wola Boza wiec jakby dodatkowe prosby, dzialania - to czy jest sie zlym czy dobrym itd. jest zgodnie z nauka katolicka - wola Boza.
Nie macie na to raczej wplywu.
Nic tu chyba odrebne modlitwy-prosby nie maja sensu. Chyba dobrze uwazam, prawda?

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Sens modlitwy

Post autor: Logan » 2022-02-09, 06:21

Nie.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

adampiotr
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 23 lut 2021
Has thanked: 105 times
Been thanked: 38 times

Re: Sens modlitwy

Post autor: adampiotr » 2022-02-09, 07:51

ArtFunky pisze: 2022-02-08, 22:53 Ja uwazam ze wy jako katolicy niepotrzebnie modlicie sie zwracajac sie do Boga o jakies dodatkowe prosby.
Przeciez i tak - jak rozumiem i obserwuje - wierzycie ze wszystko jest wola Boza. Wszystko o co prosicie ma sie dziac zgodnie z wola Boza wiec jakby dodatkowe prosby, dzialania - to czy jest sie zlym czy dobrym itd. jest zgodnie z nauka katolicka - wola Boza.
Nie macie na to raczej wplywu.
Nic tu chyba odrebne modlitwy-prosby nie maja sensu. Chyba dobrze uwazam, prawda?
zgadza się mamy podobny tok myślenia. To znaczy dodam jeszcze ,ze wszelkie modlitwy o uzdrowienia działają na zasadzie ,ze ateista też jest uzdrowiony i nie potrzebuje w cale modlitwy. A katolik czasem bardziej cierpi bo widzi w tym wolę bożą. I tak najpierw trzeba do lekarza iść zeby się zbadać i leczyć. A potem to różnie albo zostajesz albo umierasz. Bo mozesz sie modlić i nic nie działa.

Np z miłością tak samo ktoś sie modlitw o żonę, a w cale nie mamy tutaj wpływu kogo poznajemy a kogo nie.I my mozemy odrzucić.
Ostatnio zmieniony 2022-02-09, 08:00 przez adampiotr, łącznie zmieniany 6 razy.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1389
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 526 times
Been thanked: 757 times

Re: Sens modlitwy

Post autor: AdamS. » 2022-02-09, 09:10

itsjustmemichelle1 pisze: 2021-06-10, 20:26 Po co się modlić, jeżeli Bóg ma dla każdego swój plan? Po co w ogóle cokolwiek robić?
Modlitwa nie stanowi przekazu informującego czy instruktażowego dla Pana Boga. Ona ma zachęcać do wejścia w żywą relację. W modlitwie odkrywamy Boga jako OSOBĘ - nie jakąś kosmiczną energię czy magiczną moc, tylko Ojca, który mówi do nas w Synu i w Duchu. Bez modlitwy ta relacja nie ma możliwości się w nas rozwinąć. Ludzie, którzy porzucają modlitwę, wątpiąc w jej sens, stają się z czasem deistami, wierzącymi jedynie w siłę stwórczą, by w konsekwencji całkiem odrzucić wiarę, bo bez relacji synostwa człowiek zatraca poczucie obecności Ojca.

ODPOWIEDZ