Wątpliwości i dociekania Randoma

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
Magnolia

Re: Auctorem Fidei

Post autor: Magnolia » 2020-04-26, 20:29

@Tommist88 Dziękuję za wskazanie błędu i poprawienie mnie. Faktycznie bardzo niefortunnie się wyraziłam, bo jakoś w danej chwili poniosły mnie emocje.

Ale może na tym poprawianiu mnie nie poprzestań, może odnieś się do tematu wątku. Zachęcam.
Ostatnio zmieniony 2020-04-26, 20:42 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

Biserica Dumnezeu

Re: Formy modlitwy wspolnotowej

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-04-26, 21:25

Dodano po 1 minucie 48 sekundach:
Wszystkie formy zbiorowej poboznosci musza byc poddane jakims regulom, gdyz inaczej zadna wsolnota nie bylaby w stanie wielbic wspolnie Boga.
Jedank te formy moga byc tak roznorodne, jak roznorodne sa kultury czy zachowania ludzkie. Fundament, ktorego nie mozna pominac, a na ktorym obowiazkowo nalezy budowac poboznosc polega na tym, aby te wszystkie formy ( okolicznosci ) kultu byly oddawaniem czci Bogu prawdziwie, w milosci i szacunku dla Boga i jedynie dla Niego w szerszym pojeciu kultowym.
ps: Dezerterze , to jest postepowe na tyle, na ile zgodne z cala Tradycja i tradycja Kosciola.
Ostatnio zmieniony 2020-04-26, 21:25 przez Biserica Dumnezeu, łącznie zmieniany 1 raz.

Biserica Dumnezeu

Re: Zakładanie nogi na noge

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-04-26, 21:44

Krol Dawid tanczyl przed Arka Boza ( Przymierza ) calkiem nago, oddajac czesc JHWH. ( jest o tym w Biblii).
W kulturach polinezyjskich czlowiek ubiera sie wowczas, gdy jest chory ( ma cos chorego do ukrycia ).
Itd.
Zbawienie zalezy od ... chodzenia w spodniach czy od chodzenie w szacie typu toga ? W trampkach czy boso? Nalezy byc ostrzyzonym na jeza czy w dlugich wlosach? Wydepilowany czy nie?
Itd.

Zastanawiam sie, czy mozna przypalic wode? Albo czy mozna w wodzie rozpuscic wode w proszku? Na te pytana szukam odpowiedzi, moze tutaj znajde. A jesli juz znajde, to wowczas bede wiedzial, czy w niebie aniolki przelatuja z chmurki na chmurke w krotkich spodenkach cza w dlugich spodniczkach? I czy na miotle, czy Sojuzem-Apollo?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13759
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2196 times

Re: Formy modlitwy wspolnotowej

Post autor: sądzony » 2020-04-26, 21:47

Dla mnie najwłaściwszą modlitwą jest czynienie dobra.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Biserica Dumnezeu

Re: Formy modlitwy wspolnotowej

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-04-26, 22:33

Jakiekolwiek czynienie dobra jest niemozliwe bez przyjecia okreslonej formy czynienia dobra.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18877
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2603 times
Been thanked: 4602 times
Kontakt:

Re: Zakładanie nogi na noge

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-04-26, 22:51

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-04-26, 21:44 Krol Dawid tanczyl przed Arka Boza ( Przymierza ) calkiem nago, oddajac czesc JHWH. ( jest o tym w Biblii).
No, w efodzie. ;)
W kulturach polinezyjskich czlowiek ubiera sie wowczas, gdy jest chory ( ma cos chorego do ukrycia ).
Itd.
Zbawienie zalezy od ... chodzenia w spodniach czy od chodzenie w szacie typu toga ? W trampkach czy boso? Nalezy byc ostrzyzonym na jeza czy w dlugich wlosach? Wydepilowany czy nie?
Itd.

Zastanawiam sie, czy mozna przypalic wode? Albo czy mozna w wodzie rozpuscic wode w proszku? Na te pytana szukam odpowiedzi, moze tutaj znajde. A jesli juz znajde, to wowczas bede wiedzial, czy w niebie aniolki przelatuja z chmurki na chmurke w krotkich spodenkach cza w dlugich spodniczkach? I czy na miotle, czy Sojuzem-Apollo?
Kpina okrutna, ale słuszna.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1600
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Formy modlitwy wspolnotowej

Post autor: Tek de Cart » 2020-04-27, 14:33

W czasie Eucharystii są zarówno modlitwy prośby jak i dziękczynne, przebłagania i żalu jaki i chwały - więc w zasadzie mamy wyczerpane wszystkie rodzaje modlitwy :)
I teraz praktykująca np wspólnotowa modlitwę pokutną należy zachować pewien jej charakter spójny z tym który występuje w czasie Eucharystii. Czyli raczej nie jest sensowne żeby to była modlitwa taneczna i wesoła...

A takie uwielbienie już bardziej - chociażby hymn Chwała na wysokości Bogu - jest przecież śpiewany i to głośno i wyraźnie. Radosne Alleluja też kieruje nas w pewna stronę. Więc uwielbienie może być jak najbardziej głośne i radosne. Itd itp
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13759
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2196 times

Re: Formy modlitwy wspolnotowej

Post autor: sądzony » 2020-04-27, 15:39

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-04-26, 22:33 Jakiekolwiek czynienie dobra jest niemozliwe bez przyjecia okreslonej formy czynienia dobra.
Jaką więc formą przyjął Jezus Chrystus?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Biserica Dumnezeu

Re: Formy modlitwy wspolnotowej

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-04-27, 20:23

Forme liturgiczna - ukoronowaniem jest Krzyz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13759
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2196 times

Re: Formy modlitwy wspolnotowej

Post autor: sądzony » 2020-04-27, 20:28

I tak winniśmy się modlić.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18877
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2603 times
Been thanked: 4602 times
Kontakt:

Re: Formy modlitwy wspolnotowej

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-04-27, 20:33

Tek de Cart pisze: 2020-04-27, 14:33 W czasie Eucharystii są zarówno modlitwy prośby jak i dziękczynne, przebłagania i żalu jaki i chwały - więc w zasadzie mamy wyczerpane wszystkie rodzaje modlitwy :)
I teraz praktykująca np wspólnotowa modlitwę pokutną należy zachować pewien jej charakter spójny z tym który występuje w czasie Eucharystii. Czyli raczej nie jest sensowne żeby to była modlitwa taneczna i wesoła...

A takie uwielbienie już bardziej - chociażby hymn Chwała na wysokości Bogu - jest przecież śpiewany i to głośno i wyraźnie. Radosne Alleluja też kieruje nas w pewna stronę. Więc uwielbienie może być jak najbardziej głośne i radosne. Itd itp
To są raczej rodzaje niż formy, Teku :)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13759
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2196 times

Re: Formy modlitwy wspolnotowej

Post autor: sądzony » 2020-04-27, 20:54

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-04-27, 20:23 Forme liturgiczna - ukoronowaniem jest Krzyz.
Pisząc: "Forme liturgiczna - ukoronowaniem jest Krzyz."
Miałeś na myśli "oddanie życia innym"?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Biserica Dumnezeu

Re: Formy modlitwy wspolnotowej

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-04-27, 22:41

Nie tylko. UstnowienieEucharystii, zeslanie Ducha Swietego itd.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13759
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2196 times

Re: Formy modlitwy wspolnotowej

Post autor: sądzony » 2020-04-28, 08:12

Co to za forma, która jest niedomknięta.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Mirosław Salwowski
Początkujący
Początkujący
Posty: 63
Rejestracja: 28 sty 2020
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Zakładanie nogi na noge

Post autor: Mirosław Salwowski » 2020-04-28, 09:30

random1414 pisze: 2020-04-26, 14:02 Tylko że też nie ma nigdzie w tej instrukcji że normy nie są kulturowe zależne .a Katechizm mówi wyraźnie że są .niewiem czy zasada hermeneutyki ciągłości jest do tego słuszna,i nie sądzę że stały rdzeń w tym to jest zakrywanie ud pleców czy brzucha i ud( w sensie całych według pana czy połowy...) zawsze mimo wszystko.poza tym pamiętam że jakiś ksiądz podał też ze sobą zasada że dokumenty Kościoła trzeba patrzeć do czasu w którym powstały .
Ale "posoborowy" Katechizm nie mówi, że normy skromności są całkowicie zależne od uwarunkowań kulturowych. Tego, że w pewnym aspekcie takie normy są zależne od kultury i ja nie kwestionuję. Zasadnicze pytanie sprowadza się jednak do tego, na ile normy skromnego ubioru są zależne od kultury, a na ile są od niej niezależne, a więc na ile sa one wyrazem obiektywnej i uniwersalnej moralności. Pius XII nauczał na temat, że chociaż owszem wyznaczanie absolutnych norm w tej dziedzinie nieraz może być trudne, to jednak jest to możliwe.

Dodano po 6 minutach 44 sekundach:
random1414 pisze: 2020-04-26, 14:02

Tak na marginesie to byłoby straszne jeśli niemożna by było oglądać meczów piłki nożnej czy chodzić w krótkich spodenkach (do kolan),czy na plażę .Ale na szczęście nie mam takiej pewności jakoby kościół tego zabraniał :) przynajmniej obecnie .I Daj Boże żeby tak było .

A mam nadzieję że najważniejsze jest tu czyste serce i czyste intencje żeby patrzec na innych bez grzechu ,bo chyba to z serca ludzkiego pochodzi zło ...
Mieszane płciowo plaże akurat były potępiane przez różnych kardynałów i biskupów (w tym przynajmniej przez jeden krajowy episkopat). Co do oglądania meczów piłki nożnej to akurat nie jest ten problem. Stroje używane przez piłkarzy pewno i powinny być nieco skromniejsze (w sensie spodenki powinny być wydłużone), jednak nie są one aż na tyle nieskromne, by w sensie bardziej ogólnym stanowiły poważne niebezpieczeństwo grzechu dla osób oglądających mecze piłki nożnej. Po pierwsze dlatego, że większość widzów piłki nożnej to mężczyźni. Po drugie: kobiety są mniej pociągane do grzechu przez męską nieskromność niż na odwrót.

ODPOWIEDZ