Wątpliwości i dociekania Randoma

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
random1414
Bywalec
Bywalec
Posty: 189
Rejestracja: 23 lis 2019
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Formy modlitwy wspolnotowej

Post autor: random1414 » 2020-05-22, 14:30

1.Co to znaczy że modlitwy zawarte w kanonicznych pismach apostolskich mają charakter normatywny?
2.Czy to oznacza że rzeczy czy piosenki śpiewane np na pielgrzymce (np z repertuaru tgd itp) bądź koncert jednego ducha w Rzeszowie ) albo uwielbienie w Kościele , z uzyciem gitary i czegoś perkusyjnego ,albo takie coś jak na Lednicy są zle ?



KKK
2625. Są to najpierw modlitwy, których wierni słuchają i które czytają w Piśmie świętym, ale aktualizują je, w szczególności modlitwy Psalmów, na podstawie ich wypełnienia w Chrystusie . Duch Święty, który przypomina w ten sposób o Chrystusie modlącemu się Kościołowi, prowadzi go do całej Prawdy i inspiruje nowe sformułowania, które będą wyrażały niezgłębione misterium Chrystusa, działające w życiu, w sakramentach i w posłaniu Jego Kościoła.

Formuły te będą się rozwijały w wielkich tradycjach liturgicznych i duchowych. Formy modlitwy zawarte w kanonicznych Pismach apostolskich będą miały charakter normatywny dla modlitwy chrześcijańskiej.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Formy modlitwy wspolnotowej

Post autor: Tek de Cart » 2020-05-22, 14:59

random1414 pisze: 2020-05-22, 14:30 1.Co to znaczy że modlitwy zawarte w kanonicznych pismach apostolskich mają charakter normatywny?
2.Czy to oznacza że rzeczy czy piosenki śpiewane np na pielgrzymce (np z repertuaru tgd itp) bądź koncert jednego ducha w Rzeszowie ) albo uwielbienie w Kościele , z uzyciem gitary i czegoś perkusyjnego ,albo takie coś jak na Lednicy są zle ?
1. To znaczy że zawierają NORMĘ wiary - czyli wzór
2. Nie. Norma nie zawiera całości, można tworzyć różne 'wariacje' (w sensie matematycznym) które mogą być zgodne z normą.
Formy modlitwy zawarte w kanonicznych Pismach apostolskich będą miały charakter normatywny dla modlitwy chrześcijańskiej.
to masz zresztą odpowiedź...
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

random1414
Bywalec
Bywalec
Posty: 189
Rejestracja: 23 lis 2019
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Skutki Novus Ordo

Post autor: random1414 » 2020-05-22, 19:02

Obrazek

Obrazek

1.Czy NOM już nie podkreśla obecnosci Chrystusa w Eucharystii ?
2.Czy Nom rozmywa przebłagalny charakter eucharystii ?
3.Czy te argumenty są prawdziwe ?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Skutki Novus Ordo

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-05-22, 20:46

Przykro mi, ale to stek bzdur. Po co to tu publikujesz?

random1414
Bywalec
Bywalec
Posty: 189
Rejestracja: 23 lis 2019
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Skutki Novus Ordo

Post autor: random1414 » 2020-05-22, 21:14

Chcę i poszukuję troche na to odpowiedzi Nie jest fajnie że zostanie napisane stek bzdur ...

Dodano po 23 minutach 17 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2020-05-22, 20:46 Przykro mi, ale to stek bzdur. Po co to tu publikujesz?
Ostatnio zmieniony 2020-05-22, 20:51 przez random1414, łącznie zmieniany 1 raz.

Magnolia

Re: Skutki Novus Ordo

Post autor: Magnolia » 2020-05-22, 22:25

Random, jesli ktos nie umie rozeznać samemu czy czyta stek bzdur czy nie, to rozum podpowiada (powinien), żeby czytać to czego jesteśmy pewni że jest dobre.

Czytaj Biblię, czytania z dnia i komentarz do tych czytań, skup się na zrozumieniu najważniejszych prawd wiary.

Proszę Cię, nie czytaj rzeczy których nie rozumiesz i nie pytaj na kilku forach : co autor miał na mysli...?
Bo to tylko pokazuje że ty nie masz autorytetu i nie ufasz... a pytania kolejnych ludzi na różnych forach wprowadza CIę wyłącznie w coraz większe pogubienie i zamieszanie.
Po co to robisz?
Czy ta metoda pozwala Ci odrywać prawdę?
Jestem pewna, że nie, bo to po prostu niemożliwe jest.

Trzeba znaleźć jeden autorytet i to pewny i słuchać jednej osoby. I to takiej która jest wierna Prawdzie.
A Prawdę znajdziesz w Biblii, więc osoba, która wiernie przekazuje przesłanie biblijne jest godna zaufania.

Podawany przez Ciebie blog nie jest godny zaufania, Napisał CI to Marek, pisze Ci i ja. Nie można zweryfikować osoby, która to pisze. A poza tym jej poglądy podważają autorytet Kościoła, co stawia tą osobę naprawdę w złym świetle.
A nie jest bez znaczenia czym się karmisz... jesli karmisz się kłamstwem to nie znajdziesz prawdy.

Jak masz zacięcie do teologii to czytaj Katechizm, więcej z tego będzie pożytku, niż z czytania tego bloga.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Skutki Novus Ordo

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-05-22, 23:13

random1414 pisze: 2020-05-22, 21:14 Chcę i poszukuję troche na to odpowiedzi Nie jest fajnie że zostanie napisane stek bzdur ...

Dodano po 23 minutach 17 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2020-05-22, 20:46 Przykro mi, ale to stek bzdur. Po co to tu publikujesz?
Sam sobie robisz problemy, czytając jakieś bzdury (różne, tym razem padło na te). Potem masz problem i zadręczasz ludzi na kilku forach żeby Cię ratowali i wyjaśnili. To chore.

random1414
Bywalec
Bywalec
Posty: 189
Rejestracja: 23 lis 2019
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Święty Grzegorz a obżarstwo...

Post autor: random1414 » 2020-05-23, 18:00

1.Czy te słowa odnośnie księgi Hioba papieza Grzegorza Wielkiego dalej obowiązują ?

2.W każdym razie czy Koscioł dalej naucza że nie mozna spoglądać na to zcego nie wolno pożadać i do czego się to odnosi jeśli dalej jest obowiązujące ?

3.Jak rozumieć te słowa z mądrości Syracha?Czy nie jest też ważne mimo wszystko to że to jednak stary testament jest ?

4.Czy ta nauka św Jana Chryzostoma jest obowiązująca ?

„Nie wpatruj się w dziewicę, abyś przypadkiem nie poniósł kar z jej powodu (…) Odwróć oko od pięknej kobiety, a nie przyglądaj się obcej piękności: przez piękność kobiety wielu zeszło na złe drogi, przez nią bowiem miłość namiętna rozpala się jak ogień” (Syr 9: 5, 8).

Papież św. Grzegorz Wielki tak wszak komentował słowa z księgi Hioba 31, 1:

„Nie godzi się spoglądać na to, czego pożądać nie wolno. Bo jeśli będziesz na to spoglądał, to oko cię za sobą pociągnie i serce twe złupi. Dlatego też Hiob bardzo dobrze się pod tym względem uzbroił (…) Dlaczego? Bo Hiob bardzo dobrze wiedział, że przez oczy wchodzą złe myśli do serca, i że strzegąc oczu, drzwi zmysłów, ustrzeże zarazem i serce, i rozum” [1].

Z kolei, św. Jan Chryzostom odnośnie postawy Hioba nauczał:

„Któż się nie zdziwi, widząc, że ten wielki mąż, który się przeciwstawił szatanowi, odważnie z nim walczył i wszystkie jego podstępy i napady odparł, nie śmie spojrzeć na pannę? (…) Czyni tak, abyśmy poznali, jak potrzebna jest nam ostrożność w tych rzeczach, choćbyśmy nie wiem jak doskonali byli”[2].

[1] Cytat za: „Twoje życie duchowe” (w) „Miłujcie się” (Numer specjalny z 2002 roku), , s. 24.

[2] Cytat za: jw., s. 24

Źródło https://salwowski.net/2018/09/14/odwroc ... pieknosci/
W ten oto sposób wielki papież kreśli dla prawdziwie wierzącego człowieka pełny program życia. Dlatego też Nauka o moralności, czyli wykład Księgi Hioba stanowi w średniowieczu swoistą summę moralności chrześcijańskiej. //

https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/be ... 62008.html

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Skutki Novus Ordo

Post autor: Efezjan » 2020-05-23, 19:51

random1414 pisze: 2020-05-22, 21:14 Chcę i poszukuję troche na to odpowiedzi Nie jest fajnie że zostanie napisane stek bzdur ...

Dodano po 23 minutach 17 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2020-05-22, 20:46 Przykro mi, ale to stek bzdur. Po co to tu publikujesz?
Komunia na rękę... Zaskoczę Cię. Kiedyś brano nawet Jezusa Eucharystycznego do domu. Nie ma w tym nic tajemniczego, bulwersującego. Bóg jest Bogiem z nami. Jest wielki, potężny, wspaniały, ale jednak dał się ukrzyżować i zabić. A ty masz problem z Jezusem na czyjejś ręce..?
Język liturgii to sprawa drugorzędna. I dla twojej informacji. Nie w całym katolickim Kościele liturgia była po łacinie: patrz katolickie Kościoły wschodnie. One mają swoje języki. I co? Te liturgie na przykład maronitów, chrześcijan św. Tomasza (Syromalabarski Kościół katolicki, Syromalankarski Kościół katolicki itd.)
Msza święta jest ucztą, jest namiastką uczty niebiańskiej, jest i zawsze była upamiętnieniem śmierci Jezusa, więc nie wiem, skąd takie mniemanie.
Bóg rozumie każdy język świata, więc czy msza jest po łacinie, czy nie jest - nie ma najmniejszego znaczenia.
Ostatnio zmieniony 2020-05-24, 22:17 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Biserica Dumnezeu

Re: Święty Grzegorz a obżarstwo...

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-05-23, 22:19

Random - kazdy tekst odnosi sie do konkretnej sprawy i czytany jedynie w kontekscie calosci oddaje prawidlowe znaczenie.
Dlatego to, co 1000 lat temu bylo napisane, niekoniecznie odnosi sie wprost do naszych czasow. A nawet bezposrednie odczytanie, bez kontekstu czy to historycznego, czy sytuacyjnego moze prowadzic do falszywego odbioru i interpretacji.
Dlatego to co tu wrzucasz nijak sie ma z egzegeza ani nijak z katecheza.

Niezapominajka
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 644
Rejestracja: 28 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 160 times

Re: Święty Grzegorz a obżarstwo...

Post autor: Niezapominajka » 2020-05-25, 06:43

Random... proszę. spójrz w niebo. naprawdę Twoje zbawienie nie zależy od znajomosci i przestrzegania dokumentów które zostały wydane na przestrzeni kilkuset lat (!)

kochaj - Boga, innych i siebie. mimo swojej grzeszności.. mimo wszystko.. tylko pamiętaj miłość to nie uczucie - to coś znacznie głębszego. nawet jeśli nie czujesz miłości, nie jest wykluczone ze kochasz.

tym się zajmij. a nie szukaniem coraz to innych dokumentów i dobijanie samego siebie...
Oz 11:4 bt5 ~ Pociągnąłem ich ludzkimi więzami, a były to więzy miłości. Byłem dla nich jak ten, co podnosi do swego policzka niemowlę - schyliłem się ku niemu i nakarmiłem je.

Dominik

Wątpliwości i dociekania Randoma

Post autor: Dominik » 2020-05-25, 09:27

Połączone wątki użytkownika random1414

Awatar użytkownika
marcin07
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 254
Rejestracja: 26 kwie 2020
Has thanked: 15 times
Been thanked: 23 times

Re: Święty Grzegorz a obżarstwo...

Post autor: marcin07 » 2020-05-25, 12:19

Niezapominajka pisze: 2020-05-25, 06:43 Random... proszę. spójrz w niebo. naprawdę Twoje zbawienie nie zależy od znajomosci i przestrzegania dokumentów które zostały wydane na przestrzeni kilkuset lat (!)

kochaj - Boga, innych i siebie. mimo swojej grzeszności.. mimo wszystko.. tylko pamiętaj miłość to nie uczucie - to coś znacznie głębszego. nawet jeśli nie czujesz miłości, nie jest wykluczone ze kochasz.

tym się zajmij. a nie szukaniem coraz to innych dokumentów i dobijanie samego siebie...
Jeśli miłość nie jest uczuciem to czymże jest ???

Nie kocham siebie , akceptuje siebie i taki jakim jestem jest mi dobrze , nie będę w zyciu narcyzem i nie bylem .
Czy wszyscy ludzie sa godni miłości ???
Czyż nie zostało powiedziane , ""szukajcie a znajdziecie , pukajcie a będzie wam otwarte , kto szuka i pyta nie bladzi "" , niech user szuka i bada , sam dojdzie do wniosku czy błądził czy znalazł odpowiedz na swe pytania i wątpliwości .
Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. Mt. 7,21

Niezapominajka
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 644
Rejestracja: 28 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 160 times

Re: Święty Grzegorz a obżarstwo...

Post autor: Niezapominajka » 2020-05-25, 12:41

marcin07 pisze: 2020-05-25, 12:19
Niezapominajka pisze: 2020-05-25, 06:43 Random... proszę. spójrz w niebo. naprawdę Twoje zbawienie nie zależy od znajomosci i przestrzegania dokumentów które zostały wydane na przestrzeni kilkuset lat (!)

kochaj - Boga, innych i siebie. mimo swojej grzeszności.. mimo wszystko.. tylko pamiętaj miłość to nie uczucie - to coś znacznie głębszego. nawet jeśli nie czujesz miłości, nie jest wykluczone ze kochasz.

tym się zajmij. a nie szukaniem coraz to innych dokumentów i dobijanie samego siebie...
Jeśli miłość nie jest uczuciem to czymże jest ???

Nie kocham siebie , akceptuje siebie i taki jakim jestem jest mi dobrze , nie będę w zyciu narcyzem i nie bylem .
Czy wszyscy ludzie sa godni miłości ???
Czyż nie zostało powiedziane , ""szukajcie a znajdziecie , pukajcie a będzie wam otwarte , kto szuka i pyta nie bladzi "" , niech user szuka i bada , sam dojdzie do wniosku czy błądził czy znalazł odpowiedz na swe pytania i wątpliwości .
Marcinie, miłość to nie tylko uczucie. Może tego słowa "tylko" mi zabrakło. Jeśli pragniesz mimo wszystko dobra dla drugiej osoby, mimo zranień służysz jej pomocą, jesteś dla niej oparciem i podajesz pomocną dłoń - są to czyny miłości. Nie wiem jak to wytłumaczyć, ale pewien ksiądz na różańcu podczas rozważań tak powiedział i bardzo mnie to poruszyło. Miłość jest głęboka...
Oz 11:4 bt5 ~ Pociągnąłem ich ludzkimi więzami, a były to więzy miłości. Byłem dla nich jak ten, co podnosi do swego policzka niemowlę - schyliłem się ku niemu i nakarmiłem je.

Biserica Dumnezeu

Re: Wątpliwości i dociekania Randoma

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-05-25, 12:42

male sprostowanie.
Milosc nie jest tozsama z uczuciem.
Jednym z elementow milosci moze byc uczucie ( niekoniecznie mile ).
Ale sama milosc to wytrwale trwanie w podjetym zibowiazaniu. Milosc to przede wszystkim elemnt akceptacji i polubienia, choc samo uczucie niekoniecznie musi sie w tym przejawiac.
Mozemy kochac ( obdarzyc miloscia ) swojego bardzo surowego ojca, choc samo uczucie do niego moze byc zdarzeniem przykrym, a nawet niechetnym.

ODPOWIEDZ