Co Wam daje modlitwa

Dlaczego powinniśmy się modlić, jak powinniśmy to robić, za kogo, do kogo? Tutaj też możemy prosić inne osoby o modlitwę za nas, za naszych bliskich i innych ludzi.
Awatar użytkownika
Zły_Człowiek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 230
Rejestracja: 6 lip 2020
Has thanked: 105 times
Been thanked: 78 times

Re: Co Wam daje modlitwa

Post autor: Zły_Człowiek » 2020-07-19, 09:59

abigail pisze: 2020-07-19, 07:38 jeśli nieraz wylewam Mu także zarzuty ze za malo mi pomaga i nie daję juz rady żyć... czy to ciągle nadal jest modlitwa?
Modlitwa to rozmowa z Bogiem.
W takiej szczerej rozmowie z największym Przyjacielem omawia się różne sprawy, także trudne.

Dopóki nie zapomnisz, że "Bądź Wola Twoja" nie oznacza "Bądź wola moja" - to myślę, że nie uchybiasz celowi ogólnemu modlitwy, o jakim pisze sądzony.
sądzony pisze: 2020-07-19, 09:49 Modlitwa miewa różne cele.
Moim zdaniem najważniejszym jest rozeznanie woli bożej.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Co Wam daje modlitwa

Post autor: Efezjan » 2020-07-19, 10:33

Czarny pisze: 2020-07-19, 08:42
Efezjan pisze: 2020-07-19, 07:58
abigail pisze: 2020-07-19, 07:38 jeśli nieraz wylewam Mu także zarzuty ze za malo mi pomaga i nie daję juz rady żyć... czy to ciągle nadal jest modlitwa?
A co jest takiego trudnego, że nie dajesz rady żyć? Może się to da rozwiązać bez modlitwy?
Czyżbyś miał jakieś gotowe rozwiązanie? Dość to obcesowo zabrzmiało, przyznam sie smętnie.
Jednak jak ktoś szczerze pisze ze ma ogromnie ciężko, to bym darował sobie tego typu teksty.
Ale to ja, ty pewnie jesteś mądrzejszy.
I takie cos mnie odstręcza od szczerych wynurzeń na forumkach.
Tyle w temacie z mojej strony.
Wiesz... napisanie jest ciężko, nie dam rady żyć nie rozwiązuje żadnego problemu.
Żeby problem rozwiązać należałoby znaleźć odpowiedź na to pytanie.
A czy nie pytając, nie analizując, można tę odpowiedź znaleźć? Trochę to przypomina Małego Księcia, gdy spotkał pijaka.
Może mógłbym tu jakoś pomóc. Zawsze łatwiej we dwóch czy we dwoje. Nieś pięćdziesięciokilogramowy worek sam, a nieś go we dwóch/dwoje. Różnica? I to oczywista!
Rozwiązanie zależy od tego, jaki to problem, Czarny.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Co Wam daje modlitwa

Post autor: abigail » 2020-07-19, 11:48

ale ja tylko pytalam czy to nadal jest modlitwa... nie oczekuję pomocy w moich problemach

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13756
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Co Wam daje modlitwa

Post autor: sądzony » 2020-07-19, 13:05

abigail pisze: 2020-07-19, 11:48 ale ja tylko pytalam czy to nadal jest modlitwa... nie oczekuję pomocy w moich problemach
W każdym ruchu pierwej szukaj modlitwy
aniżeli bluźnierstwa.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

TOMVAD 45

Re: Co Wam daje modlitwa

Post autor: TOMVAD 45 » 2020-07-19, 13:30

abigail pisze: 2020-07-19, 07:38 jeśli nieraz wylewam Mu także zarzuty ze za malo mi pomaga i nie daję juz rady żyć... czy to ciągle nadal jest modlitwa?
A czy dziecko nie żali się ojcu że np za mało spędza z dzieckiem czasu? że za mało np czyta dziecku książki, wychodzi na spacer lub wylewa inne żale? To jest dialog dziecka z ojcem.

To nadal będzie modlitwa gdyż dalej jest to dialog z Bogiem. Jest jednak przy modlitwie taka kwestia którą trzeba brać pod uwagę i o niej też była mowa w określeniu " Bądź wola moja" : Bóg to nie wróżka od spełniania życzeń. Nasze życzenia nie zawsze są zgodne z wolą Boga. Poza tym często nie zauważamy że Bóg działa,że nam pomaga,nie potrafimy odczytywać Jego działania i może dlatego czujemy jakiś żal, smutek bo wydaje nam się że Bóg nas opuścił.Tak nie jest. Ale chce też aby człowiek zrobił coś dobrego dla Boga, z miłości do Niego a nie z jakiegoś obowiązku. Bóg chce naszej miłości ale z wolności a nie jako jacyś niewolnicy wiary.
Ostatnio zmieniony 2020-07-19, 14:09 przez TOMVAD 45, łącznie zmieniany 1 raz.

Czarny
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sie 2015
Has thanked: 898 times
Been thanked: 338 times

Re: Co Wam daje modlitwa

Post autor: Czarny » 2020-07-19, 19:20

abigail pisze: 2020-07-19, 11:48 ale ja tylko pytalam czy to nadal jest modlitwa... nie oczekuję pomocy w moich problemach
Tak jest to modlitwa. Odpowiadam nie tylko na podstawie mojej intuicji, przemyśleń, choc to tez. Po prostu wiele razy o tym rozmawiałem na spowiedzi. Bo mnie tez to tyczy.
Zawsze dostawałem odpowiedź że jest to modlitwa, mimo że się żale i narzekam.

Awatar użytkownika
bei
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 251
Rejestracja: 11 lis 2019
Has thanked: 10 times
Been thanked: 48 times

Re: Co Wam daje modlitwa

Post autor: bei » 2020-07-19, 23:43

Obecnie daje mi niewiele bo i niewiele się modlę. Mam kryzys.
W przeszłości były takie przypadki, że bardzo mi pomogła. Ok 10 lat temu przechodziłam epizod depresyjny połączony z nerwica. Moje życie wyglądało na tyle źle, że głównie leżałam w łóżku mówiąc Bogu żeby albo coś zmienił albo niech pozwoli mi umrzeć. Zmienił. Nie wyzdrowiałam do końca, ale udało się ogarnąć życie na tyle, że później terapeutka dziwiła się pomimo takiego stanu osiągnelam wtedy pewne rzeczy (matura, studia). Biorąc pod uwagę, że leczenie zaczęłam 4 lata później będąc już w lepszej kondycji przypisuje to Bogu.
Druga sytuacja która zawsze będę kojarzyła z działaniem Boga miała miejsce jakieś 5 lat temu. Zostawił mnie pierwszy chłopak. Cały dzień płakałam, nie mogłam przestać. Poczułam potrzebę pójścia do spowiedzi, miałam takie poczucie, że Bóg mi pomoże. Po spowiedzi przestałam płakać, wszystko stało się prostsze.

Magnolia

Re: Co Wam daje modlitwa

Post autor: Magnolia » 2020-07-20, 08:22

Tak wiele Bóg dobra Ci uczynił, towarzyszy w trudnościach, a Ty nie czujesz potrzeby Mu za to codziennie dziękować?

TOMVAD 45

Re: Co Wam daje modlitwa

Post autor: TOMVAD 45 » 2020-07-20, 10:37

bei pisze: 2020-07-19, 23:43 Obecnie daje mi niewiele bo i niewiele się modlę. Mam kryzys.
W przeszłości były takie przypadki, że bardzo mi pomogła. Ok 10 lat temu przechodziłam epizod depresyjny połączony z nerwica. Moje życie wyglądało na tyle źle, że głównie leżałam w łóżku mówiąc Bogu żeby albo coś zmienił albo niech pozwoli mi umrzeć. Zmienił. Nie wyzdrowiałam do końca, ale udało się ogarnąć życie na tyle, że później terapeutka dziwiła się pomimo takiego stanu osiągnelam wtedy pewne rzeczy (matura, studia). Biorąc pod uwagę, że leczenie zaczęłam 4 lata później będąc już w lepszej kondycji przypisuje to Bogu.
Druga sytuacja która zawsze będę kojarzyła z działaniem Boga miała miejsce jakieś 5 lat temu. Zostawił mnie pierwszy chłopak. Cały dzień płakałam, nie mogłam przestać. Poczułam potrzebę pójścia do spowiedzi, miałam takie poczucie, że Bóg mi pomoże. Po spowiedzi przestałam płakać, wszystko stało się prostsze.
Bei,kryzysy się zdarzają,nawet święci je mieli, ważne jest to byś zbyt długo w nim nie trwała. Postaraj się wrócić do modlitwy,tym bardziej że wiesz o tym że modlitwa wiele pomaga. Pamiętaj że zły (szatan) może wykorzystać twój kryzys by ciebie odwieść od Boga.On wykorzystuje każdą okazję. Nie pozwól na to. Spróbuj się modlić wbrew kryzysowi aby podtrzymać relację z Bogiem. Choćby krótkimi modlitwami typu "Jezu,ty się tym zajmij" czy "Jezu,pomóż mi wyjść z kryzysu".Resztę pozostaw Jezusowi.To krótkie modlitwy a mogą działać a ty nie zostaniesz sama z kryzysem
Ostatnio zmieniony 2020-07-20, 10:41 przez TOMVAD 45, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13756
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Co Wam daje modlitwa

Post autor: sądzony » 2020-07-20, 11:49

Modlitwa nie jest po to by brać (dostawać), a by Być.
Nie traktujmy jej jako ofiary.
Wydaje mi się, że fakt, iż coś "otrzymałeś" lub "Ci zabrano" nie wynika, z tego czy złożyłeś "ofiarę modlitewną" czy nie.
Modlitwa winna być sposobem istnienia zgodnego z wolą bożą.

Wtedy rozróżnienie dostać/zabrać przestaje istnieć (mieć znaczenie),
a poczyna jawić się Byciem.

Modlitwa winna być ruchem jakim zbliżam chleb do swych ust,
sposobem w jaki patrzę na drzewo,
gestem uczynionym ekspedientce w biedronce gdy płacę za zakupy,
ochotą z jaką pomagam młodszemu koledze w pracy,
pokorą z jaką przyjmuję zruganie od żony za niepozmywane naczynia,
radością, która zarażasz,
miłością karmieniem psa, który regularnie gryzie
spacerem w deszczu,
ciszą i spokojem w chaosie.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ