Odpust zupełny

Dlaczego powinniśmy się modlić, jak powinniśmy to robić, za kogo, do kogo? Tutaj też możemy prosić inne osoby o modlitwę za nas, za naszych bliskich i innych ludzi.
Gojak30
Przybysz
Przybysz
Posty: 12
Rejestracja: 16 paź 2020
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Odpust zupełny

Post autor: Gojak30 » 2020-10-25, 17:02

Witam.
Chciałabym się dowiedzieć czy w listopadzie można uzyskać odpust zupełny tylko za zmarłych czy również za osoby żyjące? Warunki jakie trzeba spełnić znam.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Odpust zupełny

Post autor: Andej » 2020-10-25, 18:07

Przeszukaj forum, już są wątki o odpustach. Jest też komunikat KEP. Lepiej zasięgać info u źródła.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

afilatelista_michal

Re: Odpust zupełny

Post autor: afilatelista_michal » 2020-10-25, 18:42

Gojak30 pisze: 2020-10-25, 17:02 Witam.
Chciałabym się dowiedzieć czy w listopadzie można uzyskać odpust zupełny tylko za zmarłych czy również za osoby żyjące? Warunki jakie trzeba spełnić znam.
Skąd u Ciebie chęć uzyskania takiego odpustu? Myślisz że Bóg na prawdę bierze takie odpusty na poważnie?

Gojak30
Przybysz
Przybysz
Posty: 12
Rejestracja: 16 paź 2020
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Odpust zupełny

Post autor: Gojak30 » 2020-10-25, 18:56

afilatelista_michal pisze: 2020-10-25, 18:42
Gojak30 pisze: 2020-10-25, 17:02 Witam.
Chciałabym się dowiedzieć czy w listopadzie można uzyskać odpust zupełny tylko za zmarłych czy również za osoby żyjące? Warunki jakie trzeba spełnić znam.
Skąd u Ciebie chęć uzyskania takiego odpustu? Myślisz że Bóg na prawdę bierze takie odpusty na poważnie?
Myślę, że tak. W końcu po coś są. ;)

afilatelista_michal

Re: Odpust zupełny

Post autor: afilatelista_michal » 2020-10-25, 19:51

Gojak30 pisze: 2020-10-25, 18:56 Myślę, że tak. W końcu po coś są. ;)
No po coś są. Znasz historię odpustów?
Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o.....

Pompieri
Gaduła
Gaduła
Posty: 986
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 436 times
Been thanked: 172 times

Re: Odpust zupełny

Post autor: Pompieri » 2020-10-25, 22:08

No wlasnie - jak to jest z tymi odpustami i czy naprawde nie wiadomo o co chodzi?
Jakies rzetelne opracowanie, dane itp.

Czarny
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sie 2015
Has thanked: 898 times
Been thanked: 338 times

Re: Odpust zupełny

Post autor: Czarny » 2020-10-25, 22:54

Pompieri pisze: 2020-10-25, 22:08 No wlasnie - jak to jest z tymi odpustami i czy naprawde nie wiadomo o co chodzi?
Jakies rzetelne opracowanie, dane itp.
Wpisz odpusty w wyszukiwarkę forum, coś tam jest.
Nie czytałem, bo od zawsze odpusty uznawałem za pomoc i w intencji jakiej spokrewnionej lub znajomej duszyczki ofiarowywałem na, ile on tam był prawie zupełny. Bo to wiadomo że człek nie jest doskonały, nawet ja ;)
Ostatnio zmieniony 2020-10-25, 22:56 przez Czarny, łącznie zmieniany 2 razy.

apis

Re: Odpust zupełny

Post autor: apis » 2020-10-26, 13:21

Chciałam przypomnieć, że odpusty przyjmujemy TYLKO za zmarłych.
Można też przyjąć za siebie, przy czym listopad jest poświęcony duszom czyśćcowym.
Za żyjących można przyjąć Komunię Świętą, ale to nie jest odpust.

Czarny
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sie 2015
Has thanked: 898 times
Been thanked: 338 times

Re: Odpust zupełny

Post autor: Czarny » 2021-07-24, 19:34


Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5341
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 851 times
Been thanked: 1404 times

Re: Odpust zupełny

Post autor: abi » 2021-07-25, 09:13

znaczy moge liczyc na odpust bo ide pomoc sie mamie wykapac :D
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Czarny
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sie 2015
Has thanked: 898 times
Been thanked: 338 times

Re: Odpust zupełny

Post autor: Czarny » 2021-07-25, 11:11

abi pisze: 2021-07-25, 09:13 znaczy moge liczyc na odpust bo ide pomoc sie mamie wykapac :D
Oczywiście że tak :)
Chorej seniorce to jak najbardziej.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Odpust zupełny

Post autor: Andej » 2022-09-24, 09:59

Czy jest sens się modlić w intencji zbawienia kogoś, jeśli w intencji tej osoby spełniło się wszystkie warunki zapewniające odpust zupełny? A na dodatek, jeszcze wiele osób uczyniło to samo?
Wiem, że odpowiesz, że żadna modlitwa nie przepada. Że Bóg przekieruje ją na kogoś innego. Skąd wiesz? Czy są jakieś podstawy do takiego twierdzenia?
Czy są podstawy do pewności, że udzielenie przez Kościół odpustu zupełnego obligują Boga do natychmiastowego zbawienia tego kogoś?
Ja działa mechanizm: J 20.23 Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane».?
Czy warunek skuteczności nie jest zapisany w poprzedzającym cytat wersie?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Odpust zupełny

Post autor: Nenderen » 2022-09-28, 19:39

Wydaje mi się że odpust zadziała jeśli dana dusza jest w czyśćcu ale sam w sobie nie cofa się do chwili gdy odłączała się od ciała i nie sprawi że wybierze Boga i odrzuci potępienie się. Jeżeli ktoś zdobył odpust za duszę która (czego zdobywający odpust nie wie) jest potępiona to łaski odpustu zostaną przeniesione przez Boga na jakąś duszę która faktycznie jest czyśćcowa

Wniosek jest taki by po śmierci jakiejkolwiek osoby spróbować pozyskać dla niej odpust (co uda się w zależności od tego czy x jest w czyśćcu) oraz modlić się aby w chwili gdy w przeszłości jej dusza odłączała się od ciała wybrała Boga. W chwili śmierci x Bóg wie że możemy się za niego nią modlić w przyszłości i już w momencie zgonu może dać tej duszy łaskę dobrej śmierci.
Ostatnio zmieniony 2022-09-28, 19:42 przez Nenderen, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Odpust zupełny

Post autor: konserwa » 2022-09-28, 20:45

Nie wiem, o czym tutaj piszecie.
ja dowiedzialem sie z nauki koscielnej ( nie wiem, czy to ex catedra ) ze odpust dotyczy darowania/ospuszczenia/skrocenia kar za nieodpokutowane tutaj na ziemi winy, jakich dopuscila sie dana osoba, ktora juz zmarla, ale nie wyrownala/nie zdazyla wyrownac krzywd wyrzadzonych przez grzeszne uczynki/postepowanie.
oczywiscie, ta osoba jest juz zbawiona, ale nie ma jeszcze tzw. "szaty godowej" ... czyli nie jest oczyszczona calkowicie z win.
Dlatego przebywa w czyscu ( jest to okreslenie "techniczne"), a my mozemy tu jako zyjacy chrzescijanie dopomoc takim osobom w czyscu na przyspieszenie tegoz oczyszczenia .
Wszystko odbywa sie oczywiscie z perspektywy Bozej i nie my tu jestesmy decydentami, ale mozemy stac sie wstawiennikami.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Odpust zupełny

Post autor: Andej » 2022-09-28, 21:02

Nenderen pisze: 2022-09-28, 19:39 Wydaje mi się że odpust zadziała jeśli dana dusza jest w czyśćcu
OK. Xxxx jest w czyśćcu. Pierwszego listopada wypełniam wszystkie warunki (nie tylko ja, ale jeszcze 23 osoby) i tenże Xxxx otrzymuje (wg Kościoła) odpust zupełny. Czy jest sens modlić się w intencji jego zbawienia drugiego listopada i w dni następne?

Jest alternatywa.
Albo zostały mu odpuszczone wszystkie grzechy i już jest w niebie. Zatem nie ma sensu się modlić w jego intencji.
Albo
Odpust zupełny to lipa i trzeba dalej modlić się o odpuszczenie grzechów i zbawienia.

A może odpust zupełny ma się nijak do zbawienia? Może można mieć wszystkie grzechy zgładzone, zapomniane, odpokutowane, ale nie zostać zbawionym?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ