Czy można się modlić poprzez obraz Salvadora Dali "Corpus Hypercubus"

Dlaczego powinniśmy się modlić, jak powinniśmy to robić, za kogo, do kogo? Tutaj też możemy prosić inne osoby o modlitwę za nas, za naszych bliskich i innych ludzi.
ODPOWIEDZ
Przemysław
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 9 wrz 2020
Been thanked: 1 time

Czy można się modlić poprzez obraz Salvadora Dali "Corpus Hypercubus"

Post autor: Przemysław » 2021-04-22, 16:20

Witam,
Czytam dużo książek popularnonaukowych. W jednej z nich a dokładnie w "Hiperprzestrzeni" Michio Kaku znalazłem zdjęcie obrazu
Salvadora Dali "Corpus Hypercubus". Było tam wyjaśnione, że na tym obrazie Dali przedstawił Chrystusa ukrzyżowanego na tzw. tesserakcie,
czyli na odpowiedniku siatki narysowanej na płaszczyźnie 2-wymiarowej, która można złożyć w trójwymiarowy sześcian ( w moich czasach
na początku podstawówki robiło się takie rzeczy). Z tym, że tesserakt (hipersześcian) jest taką siatką 3-wymiarową, która w 4-wymiarowej
przestrzeni dałaby się złożyć w sześcian 4-wymiarowy. Zastanawia mnie czy takie przedstawienie Chrystusa jako powiedzmy bytującego
w większej liczbie wymiarów, ale jednak chyba jak rozumiem we wszechświcie a nie Boga transcendentnego jest możliwe do zaakceptowania
przez katolicyzm. Czy można modlić się poprzez taki obraz?
Strona z której kupiłem obraz to:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... ercube.jpg - Podmieniłem link Dezerter

Wg opisu tam ( trzeba przewinąć do dołu strony ) jest to wizja zgodna z katolicyzmem. Dokładnie napisane jest tam tak:
Reprodukcja obrazu hiszpańskiego surrealisty, Salvadora Dali z 1954 roku, znanego pod tytułami: "Ukrzyżowanie" i "Corpus Hypercubus".
"Metafizyczny, transcendentalny kubizm" - tak określał swój obraz Dali, mówiąc o nim jeszcze: "Opiera się [obraz] w całości na «Traktacie o formie sześciennej» Juana de Herrery, architekta nadwornego króla Filipa II, budowniczego pałacu Escorial (...)".
To oszałamiające dzieło skutecznie łączy elementy tzw. "atomowego mistycyzmu" Dalego z jego powrotem do katolickiego dziedzictwa w tamtym czasie. Na obrazie Dali przedstawia nam wizję Ukrzyżowania w epoce współczesnej nauki. Uzupełnia tym samym swoją pracę nad tematem Ukrzyżowania Chrystusa, którą rozpoczął przy "Chrystusie świętego Jana od Krzyża". W samym krzyżu, figurze złożonej z sześcianów, artysta snuje teoretyczną refleksję nad czterowymiarowym światem. Fascynacja matematyką była u Dalego połączona wraz z jego powrotem do wiary katolickiej w późniejszym życiem. Obraz "Corpus Hypercubus" może stanowić dobry powód do zastanowienia się, że te dwa, tak często oddzielane od siebie światy: wiary i nauki, mogą współistnieć, uzupełniać się, a z pomocą im może przyjść nic innego, jak sztuka właśnie!
Ostatnio zmieniony 2021-04-22, 19:45 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy można się modlić poprzez obraz Salvadora Dali "Corpus Hypercubus"

Post autor: Andej » 2021-04-22, 19:15

Co to znaczy "modlić się przez obraz"?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Czy można się modlić poprzez obraz Salvadora Dali "Corpus Hypercubus"

Post autor: Dezerter » 2021-04-22, 19:47

Też chciałem o to spytać - ja się nigdy "przez obraz jeszcze nie modliłem"
- w dzieciństwie, przed obrazem, czy nawet do obrazu to tak.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Przemysław
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 9 wrz 2020
Been thanked: 1 time

Re: Czy można się modlić poprzez obraz Salvadora Dali "Corpus Hypercubus"

Post autor: Przemysław » 2021-04-23, 12:22

No właśnie z tego co wiem do obrazu się nie można modlić wg nauki Kościoła bo to bałwochwalstwo. Ale można się modlić np do Jezusa poprzez obraz.
No bo jak, mogę klęknąć przed obrazem Hitlera i modlić się poprzez ten obraz do Boga?
Ostatnio zmieniony 2021-04-23, 12:31 przez Przemysław, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Czy można się modlić poprzez obraz Salvadora Dali "Corpus Hypercubus"

Post autor: Zebra » 2021-04-23, 13:27

Chodzi wam chyba o wstawiennictwo. Czyli mamy obraz św. Faustyny i przez jej wstawiennictwo modlimy się do Boga. Czyli jednak nie przez obraz :) ale obraz może być do tego potrzebny (lub nie).
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1959
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 412 times
Been thanked: 431 times

Re: Czy można się modlić poprzez obraz Salvadora Dali "Corpus Hypercubus"

Post autor: Praktyk » 2021-04-23, 13:55

Obraz to dla mnie powinien sprowadzać się do takiej "pomagaczki-przypominaczki", która w przypadku jak nasze myśli na jakieś głupie tory zejdą to sprowadzi nas na właściwy temat :)
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

ODPOWIEDZ