Modlitwa bez intencji

Dlaczego powinniśmy się modlić, jak powinniśmy to robić, za kogo, do kogo? Tutaj też możemy prosić inne osoby o modlitwę za nas, za naszych bliskich i innych ludzi.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Modlitwa bez intencji

Post autor: Zebra » 2021-05-14, 20:10

Czy zawsze kiedy się modlę muszę podawać konkretną intencję? Czy można się modlić po prostu bez?

Często odmawiam koronkę o 15:00 bez intencji, ponieważ wpadam na szybko, odmawiam a jak już zdaje sobie sprawę, że bez żadnej prośby mówię to jestem w połowie koronki. Ale też wieczorem pomimo, że mam jakieś prośby lubię modlić się tak dla modlenia się po prostu.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Modlitwa bez intencji

Post autor: sądzony » 2021-05-14, 20:18

Ja zwykle modlę się bez intencji. Poprostu gdy poczuję potrzebę.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4439
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1079 times
Been thanked: 1149 times

Re: Modlitwa bez intencji

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2021-05-14, 20:50

Zebra pisze: 2021-05-14, 20:10 Często odmawiam koronkę o 15:00 bez intencji, ponieważ wpadam na szybko, odmawiam a jak już zdaje sobie sprawę, że bez żadnej prośby mówię to jestem w połowie koronki.
W samej koronce jest już podana intencja: "o miłosierdzie dla nas i całego świata".
W modlitwie nie trzeba podawać konkretnej intencji. Ja mam na przykład taki problem, że tych intencji i osób, za które się bym chciała modlić jest tak dużo, że nie ma sensu wymieniać, zwyczajnie nie pamiętam. Więc często mówie do Pana Jezusa :" we wszystkich intencjach mojego serca i też w tych za które chciałbyś, żebym się modliła"
A jak spotkam kogoś, kto wydaje mi się, że potrzebuje modlitwy to go "dorzucam" do intencji. Mówię Bogu w myślach coś w stylu :" dorzucam tę osobę do wszystkich moich modlitw na zawsze." I już, więcej nie muszę tej osoby wymieniać, a i tak bedę modlić się za nią do końca życia. W ten sposób modlę się też zawsze za osoby, o których istnieniu już nawet nie pamiętam. To bardzo ułatwia sprawę, bo nie stresuję się, że może o kimś zapomnę przy wymienianiu intencji. Na pewno zapomnę, ale Pan Jezus pamięta.
Odpowiadając zwięźlej na Twoje pytanie: Możesz modlić się bez intencji, ale jeśli chcesz się w jakichś pomodlić a nie masz czasu wymieniać, to możesz np. pomyśleć, że we wszystkich intencjach Twojego serca.
Ostatnio zmieniony 2021-05-14, 20:57 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Modlitwa bez intencji

Post autor: Andej » 2021-05-14, 21:41

Czy modlitwa musi być związana z jakąś prośbą?
Może, ale nie musi. Modlitwa może być dziękczynna.
Modlitwa jest ofiarowaniem czasu Bogu. To troszkę tak, jak usiąść obok kogoś, kogo się kocha. Bez intencji. Po prostu być z, być obok. Czas dał nam Bóg. Dobrze jest jakieś fragmenty tego czasu poświęcić Bogu. Modlitwą werbalną. Ale też modlitwą czynem. Spełnianiem tzw. dobrych uczynków. Modlitwą jest też dawanie świadectwa.
Gdyby ktoś zapytał, dlaczego spełniliśmy dobry uczynek, to czy nie bylibyśmy niemile zaskoczeni? Może nawet obrażeni? Przecież nie robimy tego intencjonalnie. Tak i modlitwa nie musi być intencjonalna. Po prostu bycie bliżej Boga.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

adampiotr
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 23 lut 2021
Has thanked: 105 times
Been thanked: 38 times

Re: Modlitwa bez intencji

Post autor: adampiotr » 2021-05-14, 21:47

Oczywiście ,ze nie trzeba podawać intencji. Tak też pewnie można. Jak wyżej :)

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Modlitwa bez intencji

Post autor: Zebra » 2021-05-14, 21:55

Korzystając z wątku modlitewnego sama zrobię offtop (mój wątek to chyba można) ;)

Dwa pytania - Czy za duszę w czyścu cierpiącego odmawia jakieś szczególne modlitwy czy można tak naprawdę mówić wszystko? (zdrowaśki, ojcze nasz, różaniec, koronkę itd)

Czy zwrot z koronki "dla jego bolesnej męki, miej miłosierdzie dla nas i całego świata" można mówić tak "oderwanie" np. przed snem? Jak nie mogę zasnąć to zdarza mi się mówić zdrowaśki właśnie tak po prostu, nie liczę ile ich odmowiam i tak się zastanawiam co z tym zwrotem.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4439
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1079 times
Been thanked: 1149 times

Re: Modlitwa bez intencji

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2021-05-14, 22:15

1) Można odmawiać każdą modlitwę, ale warto też zdobywać za zmarłych odpusty cząstkowe albo zupełne. Tutaj więcej o tym:
https://brewiarz.pl/czytelnia/odpusty.php3
Niektóre z tych odpustów można zdobywać bardzo prosto np. czytając Pismo Święte przez pół godziny. Warunkiem uzyskania każdego odpustu (zupełnego i cząstkowego) jest stan łaski uświęcającej. Są na tej stronie wymienione też inne warunki odpustów. Ale nawet jeśli nie spełni się jakiegoś warunku odpustu zupełnego to będzie wtedy odpust czastkowy, a dla duszy czyśćcowej to też bardzo potrzebne.
2) Tak, można "oderwanie". Ja też tak mówię, właśnie jak napisałaś i też często oddzielnie "o Krwi i Wodo, któraś wytrysnęła z Serca Jezusowego, jako zdrój miłosierdzia dla nas-ufamy Tobie" np. za konających, jak mi się przypomni. I czasem też przed snem, dokładnie tak jak Ty.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Modlitwa bez intencji

Post autor: Zebra » 2021-05-15, 21:38

miłośniczka Faustyny pisze: 2021-05-14, 22:15 1) Można odmawiać każdą modlitwę, ale warto też zdobywać za zmarłych odpusty cząstkowe albo zupełne. Tutaj więcej o tym:
https://brewiarz.pl/czytelnia/odpusty.php3
Niektóre z tych odpustów można zdobywać bardzo prosto np. czytając Pismo Święte przez pół godziny. Warunkiem uzyskania każdego odpustu (zupełnego i cząstkowego) jest stan łaski uświęcającej. Są na tej stronie wymienione też inne warunki odpustów. Ale nawet jeśli nie spełni się jakiegoś warunku odpustu zupełnego to będzie wtedy odpust czastkowy, a dla duszy czyśćcowej to też bardzo potrzebne.
2) Tak, można "oderwanie". Ja też tak mówię, właśnie jak napisałaś i też często oddzielnie "o Krwi i Wodo, któraś wytrysnęła z Serca Jezusowego, jako zdrój miłosierdzia dla nas-ufamy Tobie" np. za konających, jak mi się przypomni. I czasem też przed snem, dokładnie tak jak Ty.
Czytałam te wybrane praktyki odnośnie odpustów to nie są one takie łatwe do wykonania /:)
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Modlitwa bez intencji

Post autor: Andej » 2021-05-15, 22:09

Zebra pisze: 2021-05-14, 21:55 Korzystając z wątku modlitewnego sama zrobię offtop (mój wątek to chyba można) ;)

Dwa pytania - Czy za duszę w czyścu cierpiącego odmawia jakieś szczególne modlitwy czy można tak naprawdę mówić wszystko? (zdrowaśki, ojcze nasz, różaniec, koronkę itd)

Czy zwrot z koronki "dla jego bolesnej męki, miej miłosierdzie dla nas i całego świata" można mówić tak "oderwanie" np. przed snem? Jak nie mogę zasnąć to zdarza mi się mówić zdrowaśki właśnie tak po prostu, nie liczę ile ich odmowiam i tak się zastanawiam co z tym zwrotem.
1. Każdą. Także własnymi słowami.
2. Można. Jednak wolę korzystać z różańca. Mam zawsze obok łóżka lub pod poduszką. I modlę się koronką i/lub różańcem, gdy noc bezsenna.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ