Nowenna Pompejańska

Dlaczego powinniśmy się modlić, jak powinniśmy to robić, za kogo, do kogo? Tutaj też możemy prosić inne osoby o modlitwę za nas, za naszych bliskich i innych ludzi.
stokrotka

Re: Nowenna Pompejańska

Post autor: stokrotka » 2017-04-30, 09:59

Ojcze nasz to modlitwa, której nauczył nas sam Pan Jezus. Tekst jej znajdujemy w dwu Ewangeliach świętego Mateusza (Mt 6, 9-13) i świętego Łukasza (Łk 11, 1-4). Jeżeli chodzi o różaniec to Świętemu Dominikowi Guzmanowi Matka Boska ukazała się wielokrotnie i podczas jednego z tych objawień zaleciła mu modlitwę różańcową jako ważną i skuteczną broń przeciwko nieprzyjaciołom prawdziwej wiary... ?Drogi Dominiku ? powiedziała do niego ? czy wiesz, jakiej broni chce użyć Błogosławiona Trójca, aby zmienić ten świat ??... ?O moja Pani ? odpowiedział święty Dominik ? lepiej wiesz ode mnie, bo Ty zawsze byłaś obok Jezusa Chrystusa głównym narzędziem naszego zbawienia?. Wówczas Matka Najświętsza rzekła: ?Chcę, abyś wiedział, że tego rodzaju taranem pozostaje zawsze Psałterz Anielski, który jest kamieniem węgielnym Nowego Testamentu. Jeśli więc chcesz zdobyć te zatwardziałe dusze i pozyskać je dla Boga, głoś mój Psałterz?... ?O cokolwiek poprosisz przez różaniec, wszystko będzie ci udzielone? - dodała...

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Nowenna Pompejańska

Post autor: Jordan » 2017-04-30, 10:55

stokrotka pisze:Ojcze nasz to modlitwa, której nauczył nas sam Pan Jezus. Tekst jej znajdujemy w dwu Ewangeliach świętego Mateusza (Mt 6, 9-13) i świętego Łukasza (Łk 11, 1-4). Jeżeli chodzi o różaniec to Świętemu Dominikowi Guzmanowi Matka Boska ukazała się wielokrotnie i podczas jednego z tych objawień zaleciła mu modlitwę różańcową jako ważną i skuteczną broń przeciwko nieprzyjaciołom prawdziwej wiary... ?Drogi Dominiku ? powiedziała do niego ? czy wiesz, jakiej broni chce użyć Błogosławiona Trójca, aby zmienić ten świat ??... ?O moja Pani ? odpowiedział święty Dominik ? lepiej wiesz ode mnie, bo Ty zawsze byłaś obok Jezusa Chrystusa głównym narzędziem naszego zbawienia?. Wówczas Matka Najświętsza rzekła: ?Chcę, abyś wiedział, że tego rodzaju taranem pozostaje zawsze Psałterz Anielski, który jest kamieniem węgielnym Nowego Testamentu. Jeśli więc chcesz zdobyć te zatwardziałe dusze i pozyskać je dla Boga, głoś mój Psałterz?... ?O cokolwiek poprosisz przez różaniec, wszystko będzie ci udzielone? - dodała...
A cóż to za cytaty?...
Czy Maryja jest "obok Jezusa Chrystusa głównym narzędziem naszego zbawienia"?!?
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

stokrotka

Re: Nowenna Pompejańska

Post autor: stokrotka » 2017-04-30, 11:37

Nie zrozumiałeś postu ale nie szkodzi , często zbyt szybko czytamy bez zastanowienia . Zaznaczę tylko tyle , że symbolika różańca oparta jest na objawieniach Maryjnych potwierdzonych przez Kościół katolicki. Nie ma obowiązku go odmawiania , jest zalecany .

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Nowenna Pompejańska

Post autor: Jordan » 2017-04-30, 11:52

Zatem nie będę odmawiał... Odmawiam odmawiać!
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Nowenna Pompejańska

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-04-30, 19:47

stokrotka pisze:Ojcze nasz to modlitwa, której nauczył nas sam Pan Jezus. Tekst jej znajdujemy w dwu Ewangeliach świętego Mateusza (Mt 6, 9-13) i świętego Łukasza (Łk 11, 1-4). Jeżeli chodzi o różaniec to Świętemu Dominikowi Guzmanowi Matka Boska ukazała się wielokrotnie i podczas jednego z tych objawień zaleciła mu modlitwę różańcową jako ważną i skuteczną broń przeciwko nieprzyjaciołom prawdziwej wiary... ?Drogi Dominiku ? powiedziała do niego ? czy wiesz, jakiej broni chce użyć Błogosławiona Trójca, aby zmienić ten świat ??... ?O moja Pani ? odpowiedział święty Dominik ? lepiej wiesz ode mnie, bo Ty zawsze byłaś obok Jezusa Chrystusa głównym narzędziem naszego zbawienia?. Wówczas Matka Najświętsza rzekła: ?Chcę, abyś wiedział, że tego rodzaju taranem pozostaje zawsze Psałterz Anielski, który jest kamieniem węgielnym Nowego Testamentu. Jeśli więc chcesz zdobyć te zatwardziałe dusze i pozyskać je dla Boga, głoś mój Psałterz?... ?O cokolwiek poprosisz przez różaniec, wszystko będzie ci udzielone? - dodała...
Obawiam się, że jest to legenda.
Owszem, do powstania Różańca przyczynił się Dominik, ale zupełnie inny ? mianowicie Dominik z Prus. Urodził się w niewielkiej wiosce pod Gdańskiem, po odbyciu studiów na Uniwersytecie Jagielońskim podróżował po Europie, aż w 1409 roku wstąpił do klasztoru Kartuzów w Trewirze.
W ramach ćwiczeń duchowych, za radą przeora Adolfa z Essen miał codziennie odmawiać 50 razy Zdrowaś Mario (wówczas nie istniała jeszcze druga część modlitwy, zaczynająca się od słów ?Święta Mario, Matko Boża??). Miał przy tym uświadamiać sobie obecność Jezusa.
Nowicjusz miał spore problemy z utrzymaniem uwagi podczas tej modlitwy. W końcu, w Adwencie 1409 roku wpadł na pomysł, aby do każdej z 50 ?zdrowasiek? przypisać jedno zdarzenie ewangeliczne. Tak więc po każdym dojściu do słów ?? i błogosławiony owoc żywota Twojego ? Jezus? dopowiadał np. ?o którym zwiastował Anioł, że Go poczniesz z Ducha Świętego? i chwilę kontemplował to wydarzenie.
W ten sposób powstał pierwotny różaniec ? rozważanie 50 wydarzeń ewangelicznych .
Warto zwrócić uwagę, iż był on wybitnie chrystocentryczny ? trzeba zwrócić uwagę że treść Pozdrowienia Anielskiego, choć rozpoczyna się od biblijnego pozdrowienia Maryi, to nie zatrzymuje się na niej i osiąga swój szczyt w błogosławieństwie Jezusa ? owocy jej żywota. Następujące po nim przypomnienia zdarzeń ewangelicznych pogłębiają ów chrystocentryzm .

Później Dominikanie skrócili Różaniec do 15 ?tajemnic? (zdarzeń) aby uczynić go dostępnym dla ludzi niepiśmiennych (50 zdarzeń trudno było zapamiętać, posługiwano się spisami) i łącząc każde z nich z dziesiątką modlitw. W tej postaci znamy go dziś, choć jest parę miejsc na świecie gdzie przetrwał w pierwotnej postaci .
W istocie nie ma przeciwskazań by odmawiać Różaniec w ten pierwotny, bardziej zaawansowany sposób - w 1984 roku ówczesny kardynał Ratzinger prowadził takie właśnie nabożeństwo różańcowe podczas tzw. Katholikentag w Monachium. Również w tym kierunku dokonał zmian Jan Paweł II uzupełniając zestaw rozważanych tajemnic różańcowych o tzw. Tajemnice Światła

Jest bardzo ważne, by nie robić z Różańca "odklepania".
Papież Paweł VI ujął to w następujący sposób:
?Jeśli brak kontemplacji, różaniec upodabnia się do ciała bez duszy i zachodzi niebezpieczeństwo, że odmawianie stanie się bezmyślnym powtarzaniem formuł, oraz że będzie w sprzeczności z upomnieniem Chrystusa, który powiedział: ?Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani? (Mt 6, 7). Różaniec bowiem z natury swej wymaga odmawiania w rytmie spokojnej modlitwy i powolnej refleksji, by przez to modlący się łatwiej oddał się kontemplacji tajemnic życia Chrystusa, rozważanych jakby sercem Tej, która ze wszystkich była najbliższa Panu, i by otwarte zostały niezgłębione tych tajemnic bogactwa.?/Marialis cultus/

W istocie różaniec jest formą modlitwy kontemplacyjnej dostępną dla osób mniej zaawansowanych .

Wbrew pozorom jest to modlitwa skoncentrowana na Jezusie, a nie Maryi - która jest raczej przewodniczką, niż celem tej modlitwy. Znów papież:
?Trzeba przede wszystkim dać się prowadzić za rękę Najświętszej Pannie, aby kontemplować oblicze Chrystusa: oblicze radosne, świetlane, bolesne i chwalebne. Kto, podobnie jak Maryja i razem z Nią, zachowuje i rozważa stale tajemnice Jezusa, przyswaja sobie coraz bardziej Jego uczucia i upodabnia się do Niego.?

Różaniec jest oczywiście modlitwą biblijną - nie tylko dlatego, że koncentruje się na zdarzeniach biblijnych, ale także całkowicie dosłownie.
CO do "Ojcze nasz" nie ma chyba dyskusji.

Co do "Zdrowaś Maryjo"... zobaczmy:

Treść "Zdrowaś Maryjo":
Zdrowaś Maryjo, łaskiś pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego ? Jezus.

Biblia:
?Anioł wszedł do Niej i rzekł: Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą, <błogosławiona jesteś między niewiastami. Lecz anioł rzekł do Niej: Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida.? /Łk 1,28-32/
?Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana.?/Łk 1,45/
?Oto bowiem błogosławić mnie będą odtąd wszystkie pokolenia, gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny.?/Łk 1,48b-49a/
?I porodziła syna - mężczyznę, który wszystkie narody będzie pasł rózgą żelazną. I zostało porwane jej Dziecię do Boga i do Jego tronu? /Ap 12,5/
Patrz też Ap 14,13



Ciąg dalszy:
Treść "Zdrowaś Maryjo":
Święta Mario, Matko Boża...

Biblia:
?[...]lecz nie zbliżał się do Niej, aż porodziła Syna, któremu nadał imię Jezus.?/Mt 1,25/
?Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie.?/Łk 2,7/




Ciąg dalszy:
Treść "Zdrowaś Maryjo":
...módl się za nami grzesznymi, teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.

Biblia:
?Bracia, módlcie się także i za nas!? /1 Tes 5,25/
?Wyznawajcie zatem sobie nawzajem grzechy, módlcie się jeden za drugiego, byście odzyskali zdrowie. Wielką moc posiada wytrwała modlitwa sprawiedliwego.?/Jak 5,16/

Angelika

Re: Nowenna Pompejańska

Post autor: Angelika » 2017-05-01, 20:02

Owszem wiele modlitw nie zostaje spełnionych...
Często traktujemy modlitwę jak koncert życzeń (nie tylko Nowennę Pompejańską).
Jednak nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że nie zostały wysłuchane. Zawsze Bóg nas słucha tylko my jesteśmy takimi ślepcami, że nie chcemy tego dostrzec. Bo przecież nie spełniono naszej prośby (życzenia). Często nie potrafimy nawet czekać z wiarą na spełnienie. Oczekujemy efektów już... Obrażamy się twierdząc - szkoda czasu na tak długą modlitwę, bo przecież inni odmawiali ją i nic....
Planujemy jak i kiedy ma się dokonać nasza intencja. W swej "butności" nie zauważamy jak Bóg udziela nam morza łask, których nie widzimy bo....

Kiedyś prosiłam Boga o łaskę darowania Mu postu w czasie Wielkiego Postu. Planowałam przyjmować tylko napoje i zupy. Wytrzymałam na tej diecie tydzień z ogromnym trudem. Może innych to nie dziwi, ale dla mnie była to zagadka. Wiele razy wprowadzałam takie diety i raczej nie miałam problemu z utrzymaniem jej przez kilka dni. Poddałam się. Któregoś ranka obudziłam się ze słowem "ostropest" na ustach. Zerknęłam do internetu wklepujac w wyszukiwarce "ostropest". Nie bardzo miałam rano czas bliżej zapoznać się z informacjami na jego temat. Pierwszą informacją jaką dostrzegłam było, że regeneruje wątrobę. Chora wątroba kojarzyła mi się raczej z alkoholikami. Ja alkoholu nie pijam praktycznie w ogóle. Nie drążyłam tematu.

Faktem było, że od dłuższego czasu nie najlepiej się czułam. Byłam wiecznie słaba i zmęczona. Zrzucałam to na garb przemęczenia... Po kilku tygodniach okazało się, że mam chorą wątrobę... To wynik złego odżywiania...
Zbytnio się nie rozpisując...
Co byłoby gdyby Bóg spełnił moją prośbę dot. postu, który miał przecież trwać 40 dni?

Od miesiąca wprowadziłam ostropest do diety. Po dwóch tygodniach zaczęłam lepiej się czuć....


Każdy z nas oczekuje czasem cudu w takiej czy innej sprawie. Zechciejmy te cuda dostrzec...

Pinchas

Re: Nowenna Pompejańska

Post autor: Pinchas » 2017-05-02, 05:06

dajcie spokój ...

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Nowenna Pompejańska

Post autor: Dezerter » 2017-05-02, 23:44

Pinchas pisze:dajcie spokój ...
Pinchas jesteś za cienki do pompejanki ... tak samo jak ja - przyznaj i nie ściemniaj 8-)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Pinchas

Re: Nowenna Pompejańska

Post autor: Pinchas » 2017-05-02, 23:51

Przyznaję...to nie dla mnie ;)

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Nowenna Pompejańska

Post autor: Jordan » 2017-05-03, 05:28

Pinchas pisze:Przyznaję...to nie dla mnie ;)
I bardzo dobrze! Jak modlitwa to tylko do Pana Boga! [tylko mi nie piszcie, że powtarzanie - niczym w mantrowaniu - setek "zdrowasiek", jest modlitwą do Boga].
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Nowenna Pompejańska

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-05-03, 11:38

DObrze, jeśli nie chcesz - nie napiszemy. Czego jeszcze mamy Ci nie pisać?

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Nowenna Pompejańska

Post autor: Jordan » 2017-05-03, 17:32

Marek_Piotrowski pisze:DObrze, jeśli nie chcesz - nie napiszemy. Czego jeszcze mamy Ci nie pisać?
Np. tego, że Bóg lubi, jak się ludzie modlą nie do Niego... ;-)
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

konik=benjamin

Re: Nowenna Pompejańska

Post autor: konik=benjamin » 2017-05-03, 19:23

Miedzy innymi Bog lubi ustanawiac przedstawicieli ( w osobach lub przedmiotach swietych).
W Starym Przymierzu ustanowil Arke Przymierza, do ktorej sie modlono i skladano ofiary ( w roznych intencjach).
A Chwala JHWH spoczela na Arce ... jest to jasno pokazane w BIblii.
Wzywanie prorokow ( w czasach poprorockich) jako wsparcie do Boga rowniez jest wspomniane. O samym Jezusie powiedziano, ze Eliasza wzywa.
A w Apokalipsie jest jasny obraz tych, ktorzy sa w niebie i zanosza modly przed Tron Baranka.
A ja mam takie pytanie: gdzie jest w Biblii powiedziane, zeby nie sluchac sie ludzi ustanowionych przez Chrystusa jako przelozeni Kosciola, ale samowolnie tworzyc sobie jakies wlasne koscioly ...

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Nowenna Pompejańska

Post autor: Jordan » 2017-05-03, 20:39

Do Arki Przymierza się modlono?!!? Weź się nie wygłupiaj!
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Nowenna Pompejańska

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-05-03, 20:48

Cały NT jest pełen wezwań by jedno się za drugich modlili . Czemu Ci, którzy już są z Bogiem, mieliby nagle tego zaprzestać?

ODPOWIEDZ