Dziesiątka różańca

Dlaczego powinniśmy się modlić, jak powinniśmy to robić, za kogo, do kogo? Tutaj też możemy prosić inne osoby o modlitwę za nas, za naszych bliskich i innych ludzi.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dziesiątka różańca

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-01-05, 21:31

Jordan pisze: 2017-08-15, 18:58 Magdaleno, skoro lubisz modlitwę osobistą, z serca swego, bez powtarzania cudzych myśli, to... po co Ci różaniec...
?odszedł znowu i modlił się, powtarzając te same słowa.?/Mk 14,39/

"I nie upijajcie się winem, bo to jest [przyczyną] rozwiązłości, ale napełniajcie się Duchem, przemawiając do siebie wzajemnie psalmami i hymnami, i pieśniami pełnymi ducha, śpiewając i wysławiając Pana w waszych sercach."/Ef 5,18-19/

"Słowo Chrystusa niech w was przebywa z /całym swym/ bogactwem: z wszelką mądrością nauczajcie i napominajcie samych siebie przez psalmy, hymny, pieśni pełne ducha, pod wpływem łaski śpiewając Bogu w waszych sercach."
/Kol 3,16/

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dziesiątka różańca

Post autor: Andej » 2018-01-06, 09:36

Różaniec to nie tylko wciąż te same słowa. To rozważania. Ciągle inne przez to, że codziennie myśl idzie dalej. Dociera do wciąż nowych wątków wartości i spostrzeżeń. Różaniec jest jedną z najbogatszych modlitw. Najbogatszych w treści, choć z stałej formie.

Uważam, że rozmawiając o tej modlitwie należy brać pod uwagę obydwa aspekty.

Mnie forma nie urzeka. A kiedyś nudziła. Nudziłaby i teraz, gdybym nie wypełnił jej treścią rozważań.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
dromax
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 219
Rejestracja: 2 sty 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Dziesiątka różańca

Post autor: dromax » 2018-01-06, 18:18

:) Wbrew pozorom różaniec to modlitwa CHRYSTOLOGICZNA. Rozważamy przecież poszczególne sceny z ziemskiej działalności Chrystusa. W każdej dziesiątce mamy na myśli jakąś istotną scenę z życia Jezusa. Piękna i bogata modlitwa i kontemplacja. Różaniec jest jednocześnie formą egzorcyzmu. Np. Świadkowie Jehowy boją się różańca jak ognia. Kiedyś przyszli do mnie do domu i chcieli mnie "nawracać", wyrecytowałem : Zdrowaś Mario - zatkali uszy i uciekli.

Magnolia

Re: Dziesiątka różańca

Post autor: Magnolia » 2018-01-07, 11:16

dromax pisze: 2018-01-06, 18:18 :) Wbrew pozorom różaniec to modlitwa CHRYSTOLOGICZNA. Rozważamy przecież poszczególne sceny z ziemskiej działalności Chrystusa. W każdej dziesiątce mamy na myśli jakąś istotną scenę z życia Jezusa. Piękna i bogata modlitwa i kontemplacja. Różaniec jest jednocześnie formą egzorcyzmu. Np. Świadkowie Jehowy boją się różańca jak ognia. Kiedyś przyszli do mnie do domu i chcieli mnie "nawracać", wyrecytowałem : Zdrowaś Mario - zatkali uszy i uciekli.
Różaniec to modlitwa Chrystocentryczna, czyli Jezus jest w centrum tej modlitwy. Nie tylko w dokładnie w połowie Zdrowaś Mario, ale w centrum rozważań.
Drobna różnica w słowie, a znaczenie się zmienia, bo chrystologia to dział teologii zajmujący sie refleksją nad Osobą Jezusa Chrystusa w świetle wiary.
A chrystocentryczny wskazuje kto jest w centrum rozważań tajemnic różańcowych.
odmawiając różaniec nie zajmujemy się badaniami teologicznymi nad Jezusem Chrystusem, tylko rozważamy jego życie jako historię zbawienia. :)

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ