Dziesiątka różańca

Dlaczego powinniśmy się modlić, jak powinniśmy to robić, za kogo, do kogo? Tutaj też możemy prosić inne osoby o modlitwę za nas, za naszych bliskich i innych ludzi.
Awatar użytkownika
Magdalena
Bywalec
Bywalec
Posty: 181
Rejestracja: 14 sie 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 12 times

Dziesiątka różańca

Post autor: Magdalena » 2017-08-14, 22:35

Mam różaniec, tzw. "dziesiątkę" (krzyż i 10 paciorków) Czy podczas modlitwy na takim różańcu powinno się rozważać tajemnice? Często słyszę, że ludzie w różnych porach dnia odmawiają sobie taką dziesiątkę ale nie wiem, czy robią to z rozważaniem tajemnic, tak jak powinno się modlić na pełnym różańcu. No i najważniejsze, czy dziesiątkę można odmawiać w ważnych dla siebie intencjach?
Pozdrawiam :)
Ostatnio zmieniony 2018-08-14, 16:10 przez Anonymous, łącznie zmieniany 1 raz.

Benjamin

Re: Dziesiątka różańca

Post autor: Benjamin » 2017-08-14, 23:13

To wszystko mozna stosowac ... jest pelna wolnosc.
Rozwazania sa pewna szkola w tej modlitwie, a nie bezwzglednym nakazem.
Wazne, zeby poboznie na chwale Bogu.

Awatar użytkownika
Magdalena
Bywalec
Bywalec
Posty: 181
Rejestracja: 14 sie 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 12 times

Re: Dziesiątka różańca

Post autor: Magdalena » 2017-08-14, 23:45

Dziękuję za odpowiedź Benjaminie :) Mam kilka ważnych intencji, a moja dziesiątka mi pomoże w modlitwie. Wierzę, że prośby zostaną wysłuchane, nawet bez rozważań tajemnic.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Dziesiątka różańca

Post autor: Jordan » 2017-08-15, 07:11

Magdaleno, a próbowałaś modlitwy własnymi słowami? (bo różaniec to jednak tylko "odtwarzanie" cudzych myśli)
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dziesiątka różańca

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-08-15, 11:30

Różaniec bez rozważania tajemnic nie ma specjalnego sensu.
Wybaczcie autocytaty:

Istotą różańca jest rozważanie zdarzeń (przede wszystkim ewangelicznych). Jest to więc rodzaj wstępu do modlitwy myślnej czy może raczej kontemplacyjnej. Wypowiadane słowa są jedynie ułatwiającym ?podkładem?. Tak więc to nie ilość wypowiadanych słów stanowi o sile tej modlitwy.
Należy położyć na to nacisk, aby nie sprowadzać różańca jedynie do powtarzania słów.

Papież Paweł VI ujął to w następujący sposób:
?Jeśli brak kontemplacji, różaniec upodabnia się do ciała bez duszy i zachodzi niebezpieczeństwo, że odmawianie stanie się bezmyślnym powtarzaniem formuł, oraz że będzie w sprzeczności z upomnieniem Chrystusa, który powiedział: ?Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani? (Mt 6, 7). Różaniec bowiem z natury swej wymaga odmawiania w rytmie spokojnej modlitwy i powolnej refleksji, by przez to modlący się łatwiej oddał się kontemplacji tajemnic życia Chrystusa, rozważanych jakby sercem Tej, która ze wszystkich była najbliższa Panu, i by otwarte zostały niezgłębione tych tajemnic bogactwa.?/Marialis cultus/

W istocie różaniec jest formą modlitwy kontemplacyjnej dostępną dla osób mniej zaawansowanych (W Katechiźmie czytamy: ?Pobożność średniowieczna na Zachodzie rozwinęła modlitwę różańcową, wprowadzając ją jako ludową formę zastępczą Modlitwy Godzin.?/kanon 2678/)
Nietrafny jest także zarzut dezawuujący różaniec z powodu powtarzania słów. Ewangelia wg świętego Marka mówi o tym, że Jezus w Ogrójcu:
?odszedł znowu i modlił się, powtarzając te same słowa.?/Mk 14,39/

Historia różańca
Legenda przypisuje ?wynalezienie? Różańca św.Dominikowi, lecz to jest nieporozumienie. Owszem, do jego powstania przyczynił się Dominik, ale zupełnie inny ? mianowicie Dominik z Prus. Urodził się w niewielkiej wiosce pod Gdańskiem, po odbyciu studiów na Uniwersytecie Jagielońskim podróżował po Europie, aż w 1409 roku wstąpił do klasztoru Kartuzów w Trewirze.
W ramach ćwiczeń duchowych, za radą przeora Adolfa z Essen miał codziennie odmawiać 50 razy Zdrowaś Mario (wówczas nie istniała jeszcze druga część modlitwy, zaczynająca się od słów ?Święta Mario, Matko Boża??). Miał przy tym uświadamiać sobie obecność Jezusa.
Nowicjusz miał spore problemy z utrzymaniem uwagi podczas tej modlitwy. W końcu, w Adwencie 1409 roku wpadł na pomysł, aby do każdej z 50 ?zdrowasiek? przypisać jedno zdarzenie ewangeliczne. Tak więc po każdym dojściu do słów ?? i błogosławiony owoc żywota Twojego ? Jezus? dopowiadał np. ?o którym zwiastował Anioł, że Go poczniesz z Ducha Świętego? i chwilę kontemplował to wydarzenie.
W ten sposób powstał pierwotny różaniec ? rozważanie 50 wydarzeń ewangelicznych .
Warto zwrócić uwagę, iż był on wybitnie chrystocentryczny ? trzeba zwrócić uwagę że treść Pozdrowienia Anielskiego, choć rozpoczyna się od biblijnego pozdrowienia Maryi, to nie zatrzymuje się na niej i osiąga swój szczyt w błogosławieństwie Jezusa ? owocy jej żywota. Następujące po nim przypomnienia zdarzeń ewangelicznych pogłębiają ów chrystocentryzm .
Później Dominikanie skrócili Różaniec do 15 ?tajemnic? (zdarzeń) aby uczynić go dostępnym dla ludzi niepiśmiennych (50 zdarzeń trudno było zapamiętać, posługiwano się spisami) i łącząc każde z nich z dziesiątką modlitw. W tej postaci znamy go dziś, choć jest parę miejsc na świecie gdzie przetrwał w pierwotnej postaci .
W istocie nie ma przeciwskazań by odmawiać Różaniec w ten pierwotny, bardziej zaawansowany sposób - w 1984 roku ówczesny kardynał Ratzinger prowadził takie właśnie nabożeństwo różańcowe podczas tzw. Katholikentag w Monachium. Również w tym kierunku dokonał zmian Jan Paweł II uzupełniając zestaw rozważanych tajemnic różańcowych o tzw. Tajemnice Światła .

Awatar użytkownika
Magdalena
Bywalec
Bywalec
Posty: 181
Rejestracja: 14 sie 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 12 times

Re: Dziesiątka różańca

Post autor: Magdalena » 2017-08-15, 13:50

Jordanie, modlitwa własnymi słowami jest moją ulubioną. Zawsze staram się dobrać odpowiednie słowa, żeby przedstawić swoje myśli i prośby. Jest osoba, której jestem winna modlitwę, bo dzięki niej zrozumiałam jak bardzo Bóg mnie kocha. Może modlitwa własnymi słowami to dobry pomysł :)

Marku, dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :)

Co zatem myślicie o takich dziesiątkach? Jak się na nich modlić?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dziesiątka różańca

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-08-15, 14:32

Normalnie, jak na każdym innym różańcu.

Awatar użytkownika
Magdalena
Bywalec
Bywalec
Posty: 181
Rejestracja: 14 sie 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 12 times

Re: Dziesiątka różańca

Post autor: Magdalena » 2017-08-15, 14:52

Dziękuję Marku :)

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Dziesiątka różańca

Post autor: Jordan » 2017-08-15, 18:58

Magdaleno, skoro lubisz modlitwę osobistą, z serca swego, bez powtarzania cudzych myśli, to... po co Ci różaniec...
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Magdalena
Bywalec
Bywalec
Posty: 181
Rejestracja: 14 sie 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 12 times

Re: Dziesiątka różańca

Post autor: Magdalena » 2017-08-15, 19:41

Jordanie, uważam, że modlitwa różańcowa jest piękna i bardzo wartościowa. Jednak niestety nie miałam nigdy z nią wiele do czynienia. Zawsze najlepiej było mi modlić się własnymi słowami. Czuję, że zwracam się do Jezusa, kiedy mówię do Niego Jezu, dziękuję Ci za... Proszę Cię o... Czy przepraszam za...

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dziesiątka różańca

Post autor: Andej » 2017-08-15, 22:17

Marek w zasadzie napisał wszystko, co należało.
Różaniec polega na rozważaniu tajemnic. Bez tego jest klepaniem. A rozważanie tajemnic, jest piękną modlitwą własnymi słowami. Gdy po raz tysięczny rozważasz tę samą tajemnicę, to znów odkrywasz coś nowego. Nową myśl, nowe zrozumienie, nową intencję, czy też wolę bożą skierowaną do Ciebie osobiście.
Różaniec jest piękna i rozwijająca modlitwą. (Nie wiem, czy coś w tym odkrywczego, ale Monologu w niniejszym forum opisałem swoją drogę do różańca, długą drogę. Dziś wciąż odkrywam.)
A sam różaniec? Krótki, do noszenia w kieszeni, aby zawsze mieć. A pełny do domowej kontemplacji.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Dziesiątka różańca

Post autor: Jordan » 2017-08-16, 07:20

Magdalena pisze:Zawsze najlepiej było mi modlić się własnymi słowami. Czuję, że zwracam się do Jezusa, kiedy mówię do Niego Jezu, dziękuję Ci za... Proszę Cię o... Czy przepraszam za...
Nie odchodź od dobrego wzorca!
Modlitwa do Boga - ona jest w Biblii pokazana jako coś bardzo dobrego!
Modlitwa różańcowa, będąca modlitwą maryjną - nie ma biblijnego uzasadnienia...
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dziesiątka różańca

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-08-16, 08:43

Widzę Jordanie, że znów łowisz ryby... szkoda tylko, że idziesz na łatwiznę, i usiłujesz je wyciągać z cudzej sieci...
Modlitwa różańcowa, będąca modlitwą maryjną - nie ma biblijnego uzasadnienia...
Owszem, ma.
Matomiast niema uzasadnienia pogląd, jakoby wszystko musiało być w Biblii (tzw. sola scriptura). Więcej: Biblia temu poglądowi wprost przeczy.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Dziesiątka różańca

Post autor: Jordan » 2017-08-16, 08:55

Takim Marku podejściem, to wszelkie bzdury można okrzyknąć prawdą - wystarczy, że będzie solidne poparcie w autorytecie ludzkim (nie Bożym)...
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dziesiątka różańca

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-08-16, 20:47

Nie myl swojego autorytetu z Bożym, Jordanie.
Jakąż trzeba mieć pychę, by przyjść po 15 wiekach chrześcijaństwa i stwierdzić, że właśnie się przeczytało Biblię, zrozumiało lepiej niż wszyscy dotąd i Ci wszyscy dotąd się mylili...
Ale Ciebie uszy świerzbią (2Tm 4:3)

Magdalena prosiła o odpowiedź w sprawie Różańca. Pytał CIę kto o Twoje zdanie na temat maryjności? Nie, ten wątek NIE JEST O TYM. Ale Ty koniecznie musisz wepchnąć się z wymyślonymi 500 lat temu zaledwie wymysłami, jak dziecko, które przerywa swoimi koncepcjami rozmowę dorosłych na ich własne tematy.

ODPOWIEDZ