Różaniec

Dlaczego powinniśmy się modlić, jak powinniśmy to robić, za kogo, do kogo? Tutaj też możemy prosić inne osoby o modlitwę za nas, za naszych bliskich i innych ludzi.
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14973
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4202 times
Been thanked: 2953 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2015-12-20, 21:01

Benjamin pisze:Tere fere - podales rzeczywiscie mocne dowody ... pieniactwa
Co to za teksty - chcesz drugie ostrzeżenie? - jeśli nie to waż słowa
gdzie ty w tekście Pinchasa widzisz "pieniactwo"?!
To są tylko jego prywatne, błędne poglądy - jest to doskonały przykład jak kończą ludzie, którzy odeszli z KRK, porzucili Tradycje i nauczanie Kościoła - zachodząc na manowce.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

konik

od konika

Post autor: konik » 2015-12-20, 21:48

Ja pomijajac ostrzezenia dla benjamina ( oj, ponosi bardziej do galopu niz konika - benjaminie, z jakiej stadniny pochodzisz, przyznaj sie ;-) ) nawiazuje do wpisu Pinchasa.

Drogi pinchasie - czy owi panowie sa naznaczeni ( pomazani) przez Chrystusa na autorytety apostolskie, lub czy taki autorytet otrzymali opd Apostolow; a moze chociaz taki autorytet otrzymali z rak tych , ktorych Apostolowie naznaczyli na autorytety w Kosciele? Papiez jakos tak dziwnie w prosty sposob jest tak naznaczony ( linia apostolska w Kosciele wlasnie jest linia papiezy ) ...
Jesli nie sa ci panowie tak wyznaczeni, to ja konik ( hrabia itd. herbu sieczka :roll: we lbie) bedac poslusznym Apostolskim poleceniom ( do wgladu w Pismie Swietym ) Apostolow Sw.Piotra i sw.Pawla , aby takich samozwanczych , nie wyznaczonych przez nich pseudoautorytetow nie sluchc - bez mrugniecia okiem ten ich belkotliwy wywod do smietnika wyrzucam ( bo tyle jest tylko wart: koszta to cena kubla na smieci i oplata za wywoz tychze smieci).

Jak bedzie cos naprawde biblijnego, to chetnie poslucham ... ale takich samozwanczych to jak naucza Apostol "nie sluchajcie"

Pozdrowienia ze stajni cesarsko-krolewskiej.

Pinchas

Post autor: Pinchas » 2015-12-22, 00:41

Dezerter pisze: To są tylko jego prywatne, błędne poglądy - jest to doskonały przykład jak kończą ludzie, którzy odeszli z KRK, porzucili Tradycje i nauczanie Kościoła - zachodząc na manowce.
no ja nie wiem kto tu jest na manowcach :)
Odszelem przez balwochwalstwo,kult czlowieka i ignorowanie reszty przykazan.
A to czy sa bledne to musialbys mi udowodnic jak narazie to ja wam udowadniam.
Kk nie jest jakim wybranym kosciolem tylko jednym ze zborow/kosciolow
do ktorego wpelzlo niesamowite odstepstwo.A tradycji nie odrzucilem
tylko akceptuje ta ktora ma grube poparcie w Pismie.


Heretycy utrzymują, że prawda została przekazana nie przez pisemne dokumenty, ale przez ustną tradycję. Bez tej ustnej tradycji nie możesz odpowiednio zinterpretować Pisma. ? Ireneusz, Przeciwko herezjom 3.2

Apostołowie nie przekazali żadnej ukrytej mądrości, tylko Pismo. Jeśli jakiś starszy dokument przeczy nowszemu (pisanemu) dokumentowi, wierzymy starszemu. ? Ireneusz, Przeciwko herezjom 3.3

Nie akceptuj żadnej doktryny, która nie jest jasno przekazana w Piśmie. [Doktryna] musi logicznie i kompletnie znaleźć poparcie w Piśmie, inaczej jest to tylko opinia. ? Klemens Aleksandryjski, Stromata 7.15

Apostołowie nie dali specjalnych informacji swoim ulubionym przyjaciołom. ? Tertulian, Preskrypcja przeciwko heretykom 1.26

Co to za teksty - chcesz drugie ostrzeżenie? - jeśli nie to waż słowa
Dziekuje :-)
Jesli nie sa ci panowie tak wyznaczeni, to ja konik ( hrabia itd. herbu sieczka :roll: we lbie) bedac poslusznym Apostolskim poleceniom ( do wgladu w Pismie Swietym ) Apostolow Sw.Piotra i sw.Pawla , aby takich samozwanczych , nie wyznaczonych przez nich pseudoautorytetow nie sluchc - bez mrugniecia okiem ten ich belkotliwy wywod do smietnika wyrzucam ( bo tyle jest tylko wart: koszta to cena kubla na smieci i oplata za wywoz tychze smieci).
Berejczycy slepo nie ufali nawet apostolom bo badali Pisma czy tak sie rzeczy
maja a mieli tylko wtedy Tanach.My tez musimy byc czujni i wszystko badac
bo wielu falszywych prorokow i nauczycieli mialo wyjsc nawet z kosciola :)
Poza tym Pawel a Papiez to spora roznica.

Przypominam ze to watek rozaniec a nie Pinchas :roll:

konik

od konika

Post autor: konik » 2015-12-22, 21:55

Racja - jest napisane, ze jezeli dokumenty mlodsze przecza starszym , to odrzucamy mlodsze ... tak napisali niektorzy Ojcowie ...
Dlatego Zydzi odrzucaja Chrystusa, bo w ich formalnym mniemaniu mlodszy Nowy testament zaprzecza dokumentom Starszego ( Starego ) Testamentu.
Wedlug antychrystusowych fundamentalistycznych formalistow jakies dokumenty Kosciola zaprzeczaja jakims innym dokumentom ( tak jak Zydom tez cos zaprzecza w chrzescijanstwie ).
I tak mamy wielka bombe ... z ktorej wstydliwie ulatnia sie kolejne bajdurzenie.
Ale jesli uslyszymy na podstawie Pism jakies uzasadnienie, ktore w czesci chocby mozna bedzie jakos przyjac, ze potwierdzaja sie rewelacje typu, ze cos czemus zaprzecza, wowczas podyskutujemy na faktach ... a nie jak do tej pory na urojeniach.

Milego wieczoru.

Lizzie
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 476
Rejestracja: 4 mar 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 75 times
Been thanked: 79 times

Re: Różaniec

Post autor: Lizzie » 2021-06-14, 19:51

Obrazek

Dodano po 10 minutach 12 sekundach:
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek[img]https://Obrazek
Ostatnio zmieniony 2021-06-14, 19:56 przez Lizzie, łącznie zmieniany 6 razy.
''Modlitwa to przebywanie z Tym który mnie kocha '' św Teresa z Lisieux @};- :x

Awatar użytkownika
Lwica
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 24 paź 2022
Has thanked: 86 times
Been thanked: 174 times

Re: Różaniec

Post autor: Lwica » 2023-08-16, 09:16

Nie chcę zakładać nowego tematu, tutaj zapytam:

Czy kupując różaniec (klasyczny lub bransoletkę) należy go poświęcić zanim będziemy się modlić na nim?
Na niektórych sklepach, gdzie sprzedają dewocjonalia jest podkreślone, że żaden różaniec NIE jest poświęcony.
:-?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Różaniec

Post autor: sądzony » 2023-08-16, 09:31

Wypadałoby.
Choć z drugiej strony gdy kupujesz stolik modlitewny, klęcznik, Pismo Święte, telefon na którym co rano czytasz ewangelię, ławkę w parku na której mówisz do Boga .... :-?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Różaniec

Post autor: Andej » 2023-08-16, 12:54

Lwica pisze: 2023-08-16, 09:16 Nie chcę zakładać nowego tematu, tutaj zapytam:

Czy kupując różaniec (klasyczny lub bransoletkę) należy go poświęcić zanim będziemy się modlić na nim?
Na niektórych sklepach, gdzie sprzedają dewocjonalia jest podkreślone, że żaden różaniec NIE jest poświęcony.
Poświęcić trzeba się.
Poświęconymi przedmiotami nie można handlować. Wyłącznie dobrowolna ofiara.

Mam ileś różańców. Tak, aby zawsze jakiś był pod ręką. W różnych ciuchach, kieszeniach, torbach, pod poduszką, na biurku. Żaden nie jest poświęcony. Modlitwy i tak mają konkretny adres. I taką samą skuteczność.
Co nie znaczy, że nie zachęcam do święcenia. Zwłaszcza wtedy, gdy to dla kogoś ważne.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Lwica
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 24 paź 2022
Has thanked: 86 times
Been thanked: 174 times

Re: Różaniec

Post autor: Lwica » 2023-08-17, 11:48

Ok, to poświęcę, tylko czy bransoletkę też poświęcą?
A chodzi mi o taką gdzie jest np dziesiątka, z kamieni naturalnych załóżmy + krzyż.

Drugie pytanie: jakie znacie modlitwy, którymi można modlić się na różańcu?
Np. Koronka do Miłosierdzia Bożego czy Koronka do Krwawych Łez Maryji (tutaj jest inny różaniec, ale na klasycznym też się uda, chociaż moze jak będę czuła potrzebę, to kupię ten "specjalny").
Co jeszcze? :-B

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Różaniec

Post autor: sądzony » 2023-08-17, 11:52

Lwica pisze: 2023-08-17, 11:48 Ok, to poświęcę, tylko czy bransoletkę też poświęcą?
A chodzi mi o taką gdzie jest np dziesiątka, z kamieni naturalnych załóżmy + krzyż.
Jeżeli święcą samochody, rowery, zioła ... czemu nie "dziesiątkę" :)
Lwica pisze: 2023-08-17, 11:48 Drugie pytanie: jakie znacie modlitwy, którymi można modlić się na różańcu?
Np. Koronka do Miłosierdzia Bożego czy Koronka do Krwawych Łez Maryji (tutaj jest inny różaniec, ale na klasycznym też się uda, chociaż moze jak będę czuła potrzebę, to kupię ten "specjalny").
Co jeszcze? :-B
Ponoć Modlitwa Jezusowa
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 774
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

Re: Różaniec

Post autor: pom » 2023-08-17, 12:27

Lwica pisze:jakie znacie modlitwy, którymi można modlić się na różańcu?
Moje ulubione są Koronki do
Koronka do Miłosierdzia Bożego
Koronka do Najdroższej Krwi Pana Jezusa
Koronka do Najświętszych Ran Pana Jezusa
także Różaniec Święty


A przedmiotem kontemplacji może być także to co nas w danym momencie nurtuje - to jest modlitwa kontemplacyjna.

Dodano po 23 minutach 34 sekundach:
Czyli w trakcie wypowiadania słów modlitwy kontemplujemy ...
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Różaniec

Post autor: Andej » 2023-08-17, 13:55

pom pisze: 2023-08-17, 12:51 Czyli w trakcie wypowiadania słów modlitwy kontemplujemy ...
Kiedyś rozmawiałem w pewnym księdzem, którego ceniłem za nauki udzielane przy spowiedzi. Był emerytem, czyli na pewno powyżej 75. W jakiejś r0zmowie powiedziałem, że kilka razy udało mi się modlić różańcowo i jednocześnie rozważać. A on na to, że jemu nigdy się ta sztuka nie udała. Mi też już od dawna się tak nie udało. Najpierw rozważam, potem się staram skupić na modlitwie. Choć czasem bywają iskierki rozważań.
Gdzieś też spotkałem się z wypowiedzią księdza, że nie należy jednocześnie rozważać i odmawiać. Bo ani jedno, ani drugie nie jest na właściwym poziomie.
To bardzo trudne, ale wspaniałe, jeśli osiągnie się tę dwoistość umysłu i równocześnie rozważa się i modli.

Używam słowa rozważa, a nie kontempluje, bo jest dla mnie zrozumiałe, pełne treści.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Różaniec

Post autor: sądzony » 2023-08-17, 14:16

pom pisze: 2023-08-17, 12:51 A przedmiotem kontemplacji może być także to co nas w danym momencie nurtuje - to jest modlitwa kontemplacyjna.
Tak. Różaniec może być formą kontemplacji.

Skoro jednak piszesz, że "przedmiotem kontemplacji może być to co nas nurtuje" wynika z tego, że rozważasz nurt swoich myśli. Jest to więc medytacja lub "kontemplacja myślna", inaczej dyskursywna. Zastanów się jednak czy rozważanie swych myśli podczas różańca nie jest swego rodzaju ucieczką. Ważne jest, by rozważać Słowo Boże lub Obecność Bożą.

2709 Co to jest kontemplacja? Św. Teresa odpowiada: "Kontemplacja myślna nie jest, według mnie, niczym innym jak głębokim związkiem przyjaźni, w którym rozmawiamy sam na sam z Bogiem, w przekonaniu, że On nas kocha" 7 .

Głębiej "pojawia" się modlitwa niedyskursywna.

2717 Kontemplacja jest milczeniem, "symbolem świata, który nadchodzi" 12 , lub "milczącą miłością" 13 . Słowa w kontemplacji nie mają charakteru dyskursywnego, lecz są niczym iskry, które zapalają ogień miłości. W tym milczeniu, nieznośnym dla człowieka "zewnętrznego", Ojciec wypowiada do nas swoje Słowo, które przyjmuje ciało, cierpi, umiera i zmartwychwstaje, a Duch przybrania za synów pozwala nam uczestniczyć w modlitwie Jezusa.

Nie odmawiam różańca ale tyle na ile go ogarniam może stanowić zarówno dyskursywne rozważania lub niedyskursywnym "prowadzeniem".

Modlitwa głębi ukierunkowana winna być zawsze na Bożą Obecność w miłości Ducha Świętego poprzez Chrystusa.

Dodano po 7 minutach 4 sekundach:
Andej pisze: 2023-08-17, 13:55 Kiedyś rozmawiałem w pewnym księdzem, którego ceniłem za nauki udzielane przy spowiedzi. Był emerytem, czyli na pewno powyżej 75. W jakiejś r0zmowie powiedziałem, że kilka razy udało mi się modlić różańcowo i jednocześnie rozważać. A on na to, że jemu nigdy się ta sztuka nie udała. Mi też już od dawna się tak nie udało. Najpierw rozważam, potem się staram skupić na modlitwie. Choć czasem bywają iskierki rozważań.
Gdzieś też spotkałem się z wypowiedzią księdza, że nie należy jednocześnie rozważać i odmawiać. Bo ani jedno, ani drugie nie jest na właściwym poziomie.
To bardzo trudne, ale wspaniałe, jeśli osiągnie się tę dwoistość umysłu i równocześnie rozważa się i modli.
Wydaje mi się, że to może być jakiś kierunek.
Nie znam się na różańcu, ale osobiście uważam, że odmawianie różańca, może uwalniać ducha.
A czy można jednocześnie rozważać ... na Modlitwie Jezusowej myśli stanowią rozproszenia.
Ale temat jest skomplikowany i dość indywidualny.
Andej pisze: 2023-08-17, 13:55 Używam słowa rozważa, a nie kontempluje, bo jest dla mnie zrozumiałe, pełne treści.
Bo "rozważa" to nie "kontempluje". "Rozważa" bardziej odpowiada słowu "medytuję".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 774
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

Re: Różaniec

Post autor: pom » 2023-08-17, 14:37

Medytacja w moim odczuciu polega na słuchaniu tego co Bóg do nas mówi, gdy milczymy wsłuchani w Jego głos. Od bardzo wielu lat kontempluję, a w medytacji ciągłe się uczę. W kontemplacji także, ale na innej `płaszczyźnie`.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Różaniec

Post autor: sądzony » 2023-08-17, 14:53

pom pisze: 2023-08-17, 14:37 Medytacja w moim odczuciu polega na słuchaniu tego co Bóg do nas mówi, gdy milczymy wsłuchani w Jego głos. Od bardzo wielu lat kontempluję, a w medytacji ciągłe się uczę. W kontemplacji także, ale na innej `płaszczyźnie`.
Może od lat medytujesz :)
Nie wiem. Nie jestem autorytetem. Piszę co uważam. Mogę być w błędzie.
To jest skomplikowane, bo zarówno medytacja jak i kontemplacja ma wiele znaczeń potocznych, a nawet w ujęciu chrześcijańskim można spotkać się z różnymi "znaczeniami".

Doktor Kościoła Doktor Mistyczny, jeden z największych autorytetów w tej dziedzinie, św. Jan od Krzyża, w swych dziełach skupia się w zasadzie jedynie na kontemplacji i jednocześnie twierdzi, iż każda forma modlitwy wewnętrznej, która prowadzi ostatecznie do kontemplacji jest medytacją.

A zatem, puki nie spotkam się z niczym bardziej "mi siedzącym" trzymam się tego ujęcia i rozróżnienia.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ