Medytacja chrześcijańska

Dlaczego powinniśmy się modlić, jak powinniśmy to robić, za kogo, do kogo? Tutaj też możemy prosić inne osoby o modlitwę za nas, za naszych bliskich i innych ludzi.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
piotruniog
Bywalec
Bywalec
Posty: 167
Rejestracja: 18 lut 2020
Lokalizacja: Lublin
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 62 times
Been thanked: 11 times

Re: Medytacja chrzescijańska

Post autor: piotruniog » 2020-03-04, 23:27

Uważacie, że we wschodnich technikach mogą być dobre elementy służące do skupienia ?
https://lubin-medytacje.pl/multimedia/g ... 1-05-2016/
I to ostatnie zdjęcie jakoś mnie tak ...

Biserica Dumnezeu

Re: Medytacja chrzescijańska

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-03-05, 08:48

Ma watpliwosci.
Ale uwazam, ze nalezy probowac te watpliwosci albo uzasadnic, albo na tyle rozjasnic, aby przekraczac bariery w imie Boga i dla Boga.
Twje pytanie, czy we wschodnich technikach moze byc cos dobrego wyzwolilo we mnie impuls, ktory nareszcie jakies swiatlo zrozumienie ( osobiscie dla mnie ) rzucil na te kwestie.
Zadalem sobie pytanie - czy czlowiek wierzacy gleboko w Boga stosuje jakies szczegolne techniki, poprzez ktore uzewnetrznia oddawanie czci Bogu?
Hmmm ... otoz moim zdaniem - nie ma zadych technicznych roznic w technikach.
Chrzescijanin sklada rece - hinduista, buddysta, muzilmanin itd. - skladaja rece.
Rozmyslamy - medytujac: budysta i chrzescijanin, muzulmanin itd ...
Bijemy poklony, klekamy, ...

Tak wiec techniki pozostaja identyczne. A to dlatego, ze jestesmy ludzmi posiadajacymi identyczne organy, kosciec, taknki, miesnie, mozgi ...

Dlatego nie stanowi problemu technika , ale Osoba, ku ktorej zanosimy nasze oddawanie czci porzez stosowanie jakichs technik.
Chrzescijanie oddaja czesc Bogu. JHWH.

I jedymie nalezy unikac nie tyle technik, co wspolnego sprawowania tych technik z bliznimi, ktorzy czca innych bogow ( bozkow ) albo i samego szatana.

Z tego powodu jestem przeciwny mieszaniu poganstwa z chrzescijanstwem.

autodron

Re: Medytacja chrzescijańska

Post autor: autodron » 2020-03-08, 18:41

Informuję że pojawila się wersja androidowa aplikacji do medytacji chrześcijańskiej w duchu lubińskim:
Android:
https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.cisza

podrzucam od razu linki do App Store:
iPhone/iPad: https://apps.apple.com/pl/app/cisza/id1457383678
MacBooki: https://apps.apple.com/pl/app/cisza/id1490339748

powstała też bardzo prosta storna o aplikacji oraz maila kontaktowy:
www.cisza.app
[email protected]

Oczywiście kompendium wiedzy i aktualności dookoła Lubinia tutaj:
https://lubin-medytacje.pl/

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13756
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Medytacja chrzescijańska

Post autor: sądzony » 2020-04-06, 22:34

zarówno medytacja jak i kontemplacja chrześcijańska .... jest zaraz po
"Ojcze nasz".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Medytacja chrzescijańska

Post autor: Jozek » 2020-04-07, 00:57

Niie rozumiem o czym w ogole dyskutujecie i co rozwazacie.
Ja jak mam moment ze chce z Bogiem porozmawiac, to nawet nie wiem czy wtedy jeszcze zyje, a co dopiero czy oddycham rownomiernie miedzy wypowiadanymi slowami, czy myslami.
Oddech, a po co mi nad tym sie zastanawiac, regulowac? Przeciez Bog moze ze mna wszystko zrobic, wiec po co mi jakies specjalne oddechy itp. kombinacje?
Mysle ze wystarczy swiat materialny zostawic z boku by nie rozpraszal, i po prostu rozmawiac z Bogiem. On zawsze jest w poblizu i slyszy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Biserica Dumnezeu

Re: Medytacja chrzescijańska

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-04-07, 08:18

Bo nie rozumiesz Jozku, ze zamiast kochac Boga i blizniego probujesz wcisnac swiat w formy takie, aby bylo po Twojemu. A to niekoniecznie oznacza, ze po Bozemu.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Medytacja chrzescijańska

Post autor: Andej » 2020-04-07, 09:45

Sensem medytacji chrześcijańskiej jest zbliżenie się do Boga. Technik wschodnie służą do pobudzania fal sprzyjających medytacji. Czasem też specyficznych stanów. Ale to forma. Uważam, że w formie nie ma zła, ani dobra. To narzędzie. Wszak: poznacie ich po owocach. Jeśli techniki te zbliżają do Boga, to są dobre. Jeśli jesteśmy skupienie na Bogu, a nie na doznaniach, to dobrze. Każde narzędzie w rękach dobrego czyni dobro. W rekach złego czyni zło. W przypadkowych rękach, częściej czyni zło, niż dobro. Brzytwą można się ogolić, ale poranić też Nawet zabić. Dlatego ostrożnie z zapałkami. Używajcie ich, ale ostrożnie. Z rozsądkiem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Medytacja chrzescijańska

Post autor: Jozek » 2020-04-07, 10:24

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-04-07, 08:18 Bo nie rozumiesz Jozku, ze zamiast kochac Boga i blizniego probujesz wcisnac swiat w formy takie, aby bylo po Twojemu. A to niekoniecznie oznacza, ze po Bozemu.
Jezus nauczal aby do modlitwy zamknac sie w komorze, by cie nawet nikt nie widzial ze sie modlisz.
Dawniej taka komora to bylo po prostu zabudwane lozko, do ktorego wchdzilo sie przez male drzwiczki.
Bylo tak dlatego ze w jednym domu-pomieszczeniu bylo wszystko i wszyscy, nawet bydlo, czy owce i kury, a zabudowa lozka zapobiegala przed tym by zwierzeta tam nie wchodzily. Innaczej mowiac, oddzielala gospodarza od otaczajacego go swiata.
Nie wszyscy potrafia sie skupic tak by chocby odglosy otoczenia nie przeszkadzaly.
Mi akurat to przychodzi dosc latwo. Zastanawianie sie nad oddechem itp. praktyki medytacyjne to po prostu kolejne rozproszenie, bo nie modlimy sie "calym soba" tylko mysli biegaja od Boga do oddechu, od oddechu do pozycji ciala, i znow do Boga. To nie jest modlitwa, tylko rozbiegane mysli.
To tak jakbys naprawial samochod pilnujac mleka na gazowce. Samochodu nie naprawisz i mleko sie wygotuje i je przypalisz.
Ostatnio zmieniony 2020-04-07, 10:28 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Magnolia

Re: Medytacja chrzescijańska

Post autor: Magnolia » 2020-04-07, 11:50

Jozek pisze: 2020-04-07, 10:24 Zastanawianie sie nad oddechem itp. praktyki medytacyjne to po prostu kolejne rozproszenie, bo nie modlimy sie "calym soba" tylko mysli biegaja od Boga do oddechu, od oddechu do pozycji ciala, i znow do Boga. To nie jest modlitwa, tylko rozbiegane mysli.
To tak jakbys naprawial samochod pilnujac mleka na gazowce. Samochodu nie naprawisz i mleko sie wygotuje i je przypalisz.
To Tylko Twoja opinia, masz do niej prawo. Tak jak inni mają prawo uważać że oddech i medytacja pomagają im się modlić. Każdy jest inny i co innego mu pomaga trwać w komunii z Bogiem. Dajmy sobie prawo do różnic i upodobań.

Dla mnie modlitwa Jezusowa sprowadza się do :"pragnę oddychać Bogiem". :) albo "Bóg jest moim powietrzem" :)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13756
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Medytacja chrzescijańska

Post autor: sądzony » 2020-04-07, 13:12

Dla mnie najpiękniejszą modlitwą, którą wypracowałem i wierzę, że ociera się o kontemplację
jest Bycie z Bogiem. Jest bardziej forma łaski którą dostaję.
Dzieje się to zwykle na świeżym powietrzu, wśród drzew, siedząc, milcząc, niemyśląc, nieskupiając się na niczym.
To takie jakby "otwarcie wynikające z zamknięcia".
Nie ma nic prócz bycia w danej chwili.
Wierzę, że wtedy Jestem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Biserica Dumnezeu

Re: Medytacja chrzescijańska

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-04-07, 14:19

Jezus mowil rowniez o chodzeniu do Swiatyni. I o publicznej modlitwie.
Chyba Jozku nie rozumiesz Jezusa. I nie dostrzegasz mozliwosci, ktorych jest takie mnostwo, ze sprowadzanie kultu czy religijnosci do tylko Twojego widzenia jest - sprzeciwianiem sie zaleceniaom chocby sw.Pawla Apostola.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Medytacja chrzescijańska

Post autor: Jozek » 2020-04-07, 22:21

W Kosciele to raczej nie medytacja tylko wspolna modlitwa, uczestnictwo we Mszy Sw.
Cos chyba za bardzo rozszerzyles ten watek, i w zasadzie to odbiegles od tematu w swich odpowiedziach.
Medytacja to indywidualne nastrojenie sie do czegos.
A przede wszystkim sw. Pawel Apostol raczej nie mowil o cwiczeniach medytacyjnych.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13756
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Medytacja chrzescijańska

Post autor: sądzony » 2020-04-07, 22:32

Modlitwa to przede wszystkim samotne przebywanie z Bogiem.
Tak mawiał i czynił JC.
To wszystko.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14924
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2938 times
Kontakt:

Re: Medytacja chrzescijańska

Post autor: Dezerter » 2020-04-08, 00:04

Cieszę się, że podzieliliście się swoimi przemyśleniami
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Medytacja chrzescijańska

Post autor: Jozek » 2020-04-08, 01:06

Dezerter pisze: 2020-04-08, 00:04 Cieszę się, że podzieliliście się swoimi przemyśleniami
Ja tez sie ciesze, a szczegolnie tym ze nie napisales "medytacjami" zamiast "przemysleniami". ;)
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ